Hello There, Guest! Login Register


Cum scoatem sita de dus la grupul E61 ?

#1
(02-04-2016, 03:27)radudani Wrote: sita o curat de cca. 3 ori pe luna, prin spalare cu detergent de vase;

O scoti ca sa o speli? Mie mi-e teama sa nu stric garnitura daca o scot asa des. M-ar ajuta o parere
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#2
Nu garnitura e riscul ci marginea sitei, dacă nu bagi surubelnita dreapta cu blandete, izolata cu o laveta sau cârpă.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
(02-04-2016, 09:07)Lyvyoo Wrote: Nu garnitura e riscul ci marginea sitei, dacă nu bagi surubelnita dreapta cu blandete, izolata cu o laveta sau cârpă.

Eu folosesc o lingurita. Nu are finisaje ascutite, nu e nevoie de carpa.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#4
Si cat de des o scoti?
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#5
Cat am avut garnituri originale Expobar, cu tot cu grup fierbinte, scoteam foarte greu sita de la dus. Nici macar Stefan Farago nu a reusit sa o scoata fara sa distruga garnitura.
Insa de cand folosesc niste garnituri ieftine de 8 din cauciuc pe care mi le-a adus cineva de la BellaBarista, reusesc sa scot sita tragand de ea cu mana, fara nimic altceva decat o carpa.
Eu fac lunar curatarea sitei. Sita e una IMS.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#6
la E61 scosul sitei impreuna cu garnitura e foarte usor pentru ca sita are o bordura suficient de pronuntata:
   

la Strega e mai greu, lipseste asa ceva
   

la Strega folosesc o pana de lemn de fag, la E61 foloseam tot asa ceva, dar si o surubelnita de plastic - nu era nevoie de efort;
dar, un amanunt esential: suprafata exterioara a garniturii o ung intotdeauna inainte de a o monta!
la Magica o faceam des, de cateva ori pe luna;
la Strega nu e nevoie decat eventual, pentru a 'limpezi' si mai bine curgerea dusului; nu sunt depuneri;
si in acest forum s-a mai scris despre asta, dar si aici;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#7
Cu ce o ungi?
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#8
(02-04-2016, 14:09)Alin T. Wrote: Cu ce o ungi?

aceeasi food grade silicone grease care am folosit-o la diverse parti in frecare, inclusiv pe cama si tijele supapelor din grupul E61, sau la filetul blocului cutit superior la rasnita macap, sau la garniturile piston strega etc.

mai pe RO, in cazul meu: Vaselina alimentara 7g, 7 ron  (inca mai am din cele 6 tuburi luate acum vreo 3 ani), pentru automate Saeco; acum firma se numeste altfel si n-am gasit sa aiba;
dar gugle te ajuta mereu, nu-l lasa la altii [Image: smile.gif] , de ex., pentru idee, aici; sau la mag-pro;

pentru referinta, la casele mari, cel mai agreat pare sa fie,
Dow Corning MOLYKOTE 111 COMPOUND
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
ultima data m-am suparat si am folosit asa ceva ca sa scot sita.
[Image: 29GiTdP.jpg]

totusi eu sunt de parere ca daca folosesti detergent de backflush nu-i nevoie sa scoti sita.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#10
@hawkie Desi nu am masina cu E61 daca imi este permisă o idee pt scoaterea sitei de dus : incearca sa o scoti cu o coada de lingura de lemn dar cu masina caldă/fierbinte. Asa cauciucul garniturii o sa fie mai moale si nu o sa mai opună asa multa rezistenta. Imi dau si eu cu parerea neinvitat ! Smile
 
Reply
#11
(09-11-2016, 13:33)Gheorghe Wrote: Desi nu am masina cu E61 daca imi este permisă o idee pt scoaterea sitei de dus : incearca sa o scoti cu o coada de lingura de lemn dar cu masina caldă/fierbinte. Asa cauciucul garniturii o sa fie mai moale si nu o sa mai opună asa multa rezistenta. Imi dau si eu cu parerea neinvitat ! [Image: smile.gif]

Foarte buna/pertinenta parere!
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#12
despre scoaterea sitei de dus s-a mai discutat; lincul lui Lyvyoo conduce si la:

http://www.home-barista.com/espresso-mac...ml#p337588 (2014)
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-S...0#pid39800

o pana de lemn, sau o surubelnita de plastic sunt solutii verificate, dar important e un al 'truc', cum se spune prin varia incluziuni comerciale: inainte de a monta la loc - sita dus cu inelul garnitura pe ea - se unge exteriorul vizibil al garniturii, dar numai lateral si sus (nu si partea de jos, cea care vine in contact cu bordura cosului din portafiltru), cu vaselina alimentara - strat subtire, evident; urmatoarea demontare trebuie sa fie mult mai usoara!

pentru cei care cred ca backflush-ul cu detergent rezolva toate problemele, recomand sa-si examineze interiorul camerei de dispersie apa, dupa o astfel de curatire ...

cand aveam masina cu E61 faceam saptamanal curatirea sitei dusului prin demontare si, ceva mai rar, avand demontata sita, desfaceam si capacul de dispersie de deasupra ei si curatam cu peria de sita si camera (conica la Magica) de intrare jet apa (masina calda, pompa on, atentie la jetul fierbinte...):
   

a, si pentru E61 exista garniturile de grup din silicon, de la Cafelat - moi/flexibile si la temperatura camerei, deci mult mai comod de umblat in zona lor... plus degradare mult mai lenta la caldura; probabil unii dintre noi au asa ceva - eu n-am, desi cele rosii par a se potrivi si la Strega;
mi se pare un motiv realist de comanda colectiva; in interesul oricui cu masina cu grup E61 care n-are asa ceva...

(apropo de ce citeam mai sus, cred ca schimbarea garniturilor mari, curatiri interioare pe zone si chiar decalcifierea, sunt lucrari care trebuie sa le abordeze orice posesor de masina prosumer;
adica, sa accepte ideea de a trebui sa le faca, inainte de a-si achizitiona masina!
daca si pentru un backflush cu detergent e chemat service-ul, in opinia mea, nu s-a facut o alegere buna cu masina respectiva, era mult mai comod un automat, ok, din acelea mai performante, de mii de euro! care oricum complexe, cer interventii de service pentru orice incident, nu?
nu incerc sa fac pe ironicul... pur si simplu, masinile automate performante de facut... espresso incep sa devina o alternativa pentru cei cu bani si fara timp de pigulit/lustruit masina...pana atunci, poate un Breville DB e o tranzitie de considerat;
sigur, toate astea din paranteza nu sunt sfaturi, ci pareri proprii!)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#13
Pentru sitele de dus de e61 cel mai usor si delicat asupra sitei mi s-a parut sa folosesc o cheie inelara mica, 8-10mm.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#14
(09-11-2016, 16:57)nickso Wrote: Pentru sitele de dus de e61 cel mai usor si delicat asupra sitei mi s-a parut sa folosesc o cheie inelara mica, 8-10mm.


Poti explica, te rog? Nu am inteles si m-ar ajuta

Si, radudani, unde ai gasit surubelnita de plastic? Am fost la Leroy Merlin si nu am gasit
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#15
Folosesti o cheie inelara mica pe post de parghie, capul inelar fiind in contact cu buza sitei de dus. In loc sa atingi sita cu capatul ascutit al unei surubelnite il atingi cu capul rotund al unei chei inelare.
[Image: MJtb5Yo.jpg]
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#16
Multumesc. Voi incerca pt. ca folosind surubelnita am zgariat sita
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#17
Eu am scos sita de dus folosind coada de la lingurita, daca se pune putina banda izolatoare riscul aparitiei zgarieturilor este minim.
 
Reply
#18
(09-11-2016, 17:14)Alin T. Wrote: ... radudani, unde ai gasit surubelnita de plastic? Am fost la Leroy Merlin si nu am gasit

e doar o idee, orice tija mai robusta de plastic ar putea fi buna, eventual cioplita la capat;
chiar surubelnita aceea e o raritate... vintage: e dintr-o trusa IBM pentru intretinerea sistemelor de calcul in anii '70... era folosita pentru reglajul miezurilor unor inductante...

dar, din nou, solutia ce mi se pare mie cea mai potrivita e o pana din lemn tare, cioplita/ajustata putin; folosesc asa ceva si acum, la Strega, unde sita dusului nu are o bordura explicita ci doar o proeminenta circulara infima - marginea discului sitei, in partea de jos;
totusi sita iese usor, pentru ca garnitura de cauciuc acoperita in exterior cu vaselina, nu mai adera de peretii interiori ai grupului!
cum spuneam, la Strega nu exista nici supapa cu 3 cai si deci, nici backflush - sita nu se contamineaza cu particule de cafea;
oricum, mentinerea curata a sitei asigura o curgere uniforma prin dus si asta e o metoda importanta de prevenire a chanelling-ului!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#19
Quote:se unge exteriorul vizibil al garniturii, dar numai lateral si sus (nu si partea de jos, cea care vine in contact cu bordura cosului din portafiltru), cu vaselina alimentara

Poti pune o sageata te rog, pe zona de ungere? Ori e tarziu ori nu imi imaginez exact:

[Image: Groupcleaning12]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
(10-11-2016, 01:31)Lyvyoo Wrote: ... Poti pune o sageata te rog, pe zona de ungere?

sita dus si garnitura de grup fac corp comun cand le manevrezi la scoatere sau montare;
ungerea o fac pe suprafetele garniturii, care sunt in afara lateral si sus, cele care vor ajunge in contact cu metalul grupului;
cu ansamblul sita+dus in pozitie functionala, am indicat in poza de mai jos (luata din home-barista, publicata de Dominico...) zonele in discutie:
   
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#21
Dupa ce m-am chinuit 20 minute dimineata sa scot sita cu coada de la lingurita si nu am reusit, m-am dus pana in Auchan, am luat un set de chei inelare (ca o cheie de 8 sau de 10 separat n-am gasit) si cand m-am intors am aplicat "metoda nickso" si am scos sita in 30 secunde.
Mutumesc nickso.  Smile
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
#22
Dupa cateva saptamani de utilizare a garniturii Cafelat, vreau sa scriu si in acest topic, ca sa ramana informatia pentru posteritate. Asadar, dam bani pe tot felul de accesorii inutile sau marginal utile, iar garniturile acestea le-am descoprit abia acum, dupa atatia ani. 

Ma pun in situatia multor posesori de grup E61, care s-au ferit de multe ori sa scoata sita de dus lunar, de frica urmelor lasate pe ea. Daca s-a indoit putin e perfect functionala, nu va faceti griji, dar stiu ca veti avea o usoara teama data viitoare si veti amana momentul scoaterii.

Notati-va undeva sa nu uitati, inainte de a face achizitii de furculite Tidaka, detergenti de curatare scumpi, granule de curatat rasnita, knock box-uri etc. puneti in capul listei o garnitura Cafelat de 3 lire, chiar daca espressorul cu E61 este nou. 

Spun asta pentru ca usurinta scoaterii sitei de dus, chiar si cand espressorul este rece, va elimina din frica deteriorarii ims-urilor deloc ieftine sau a sitelor originale, cu directa consecinta a unui gust mereu " clean" in ceasca, datorita curatarii dese (maxim lunar) a sitei grupului E61. Am baut cafele oribile de pe espressoare cu sita necuratata de 3-4 luni. Imediat dupa scufundarea sitei de dus in apa fierbinte cu detergent (15min.) si clatire, gustul s-a schimbat radical. 

Deci puneti-va pe comenzi de grup cat mai repede, e pacat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Pacat ca nu au si mai non standard... cum ar fi 50mm diametru interior, cum am eu nevoie...
 
Reply
#24
Ar fi bune pentru scoaterea sitei de dus din grup?
Gheara intra prin fanta să poată prindă sita?

Cateva exemple in poze:


Attached Files Thumbnail(s)
           
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
#25
Cheia asta are grip doar cand o rotesti...nu cred ca e potrivita.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#26
Dap. La invartire se strang ghearele. Sita nu-i montata prin infiletare.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#27
Corect. Sita de grup nu se infileteaza, da nici metoda cu cheia inelara nu esti sigur că scapi cu sita întreaga.
Prima poza, 3 gheare drepte prinse pe toata suprafața exterioara a sitei, să încerci N S V E sa o scoți. Vreau o metoda ușor-usor stânga - dreapta sa o scot elegant frumos cat de cat
La metoda cheia inelara (6-8) ai doar un punct de prindere și apeși chiar pe margine , mai scăpa cheia in grup și poți s-o scoți cu o gâlmă pe interior .

Pentru sita de grup E61.
Mulțumesc Radudani ,NU Saeco Smile
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
#28
toate lumea stie bancul cu militianul care desurubeaza becul, urcat pe o masa care e rotita de alti 4 [Image: smile.gif]

la E61 scoteam sita de dus la cca. 10 zile si o spalam impreuna cu sitele de portafiltru;
la Strega e mai curat, ajunge odata pe luna, dar e si mai greu, nu exista o bordura, doar un inel sudat jos pe muchia sitei, usor deformabil!
dar in general, nu am amintiri neplacute si am tot indicat metoda ce mi s-a potrivit mie: garnitura unsa cu vaselina alimentara, niste pene de lemn folosite pentru antrenarea in jos a sitei de dus cu garnitura;
asta sigur, cu aplicabilitate mai limitata la Saeco, sau Oscar...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#29
Eu la mine o scot cu cozile mai rotunjite de la 2 linguri, pe care le pun in zona unde intra urechile portafiltrului. Nu am avut niciodată probleme în scoaterea sitei chiar si cu garnitura neunsa, chiar si cea neagră normală va chiar si cu espressorul rece.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)