Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Las și eu asta aici, până nu se duce spuma Smile

@bogdan_geor, arată foarte bine

[Image: 25db8071ff093025201ab8a44bc3f8e5.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
[Image: 9dokvPb.jpg]
Guatemala Las Terrazas
 
Reply
(26-04-2017, 21:06)Răducanu Wrote: Guatemala Las Terrazas

Frumos, arata ca Palm-ul din Dubai!
Parca e pictată nu turnată! Smile
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Felicitari Răducanu!
Expobar Brewtus IV | Eureka Olympus 75E Titanium Burrs
 
Reply
Pare "pictată" de Florin de la Claro Big Grin
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
@Raducanu

- Cafea Zen...pare ireala sau scoasa la imprimanta... [Image: biggrin.gif] ...Ma gadesc ...Dritan Alsela ...s-ar putea simti amenintat in clasamentele de desen ?...oricum necesita multa stapinire si clar , lipsa " intaritorului " atat in cafea , cat si la bordul artistului... [Image: biggrin.gif] ... ( personal n-as putea...ar trebui sa fie seceta prea mare ! )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
multumesc de aprecieri! Smile
 
Reply
Arată excelent
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
[Image: Ok1m63r.jpg]
El Salvador pacamara
 
Reply
Oameni buni nu știu cum reușiți asemenea opere de arta. Ma declar fanul vostru. Nu beau capucino dar imi place sa le privesc

Sent from my E6653 using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
El Salvador. Cu si fără lapte .    
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
[Image: 0DP28Gb.jpg]
Flat white
Peru Cajamarca
 
Reply
Dupa postarile lui Raducanu nu mai postez niciodata aici, pur si simplu perfecte, zici ca sunt retusate in photoshop, evident ca nu sunt.


Raducanu, cat ma costa o sesiune de invatare latte art cu tine?Smile)
 
Reply
@deenman

- De ce sa nu mai postezi ?...omul are mana si simt artistic atent cultivat / experienta...si tocmai in felul acesta ( prin exemple  / demo ) , ne este insuflata si noua dorinta de a ne perfectiona prin perseverenta in exercitiu. Personal recunosc ca spirtoasele , chiar si la 25 ml dizolva repejor spuma si estompeaza desenul , dar chiar si asa , eu tot sunt multumit ...pentru ca e ceva acolo , nu e ceasca simpla asa...ca la stat... [Image: biggrin.gif] . Nu am pretentia ca desenez frumos , dar macar incerc si eu , de fiecare data , sa fac cate o forma si iese...nu la un nivel inalt ...dar iese ceva acolo...iar peste cativa ani ( probabil ) se va simti o diferenta fata de acum... [Image: smile.gif] ...( sper...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
stie careva cum editez un anunt postat?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
@deenman in curand probabil vom organiza ceva sesiuni Smile))

@Levo, iti ies destul de bine, si oricum, desenul e doar un bonus Smile), gustul puternic e sub desen Smile))
 
Reply
Buna dimineata ...si tot Costa Rica , ultimele boabe ( ce bine ca s-a terminat , ca mi se luase... [Image: smile.gif] )

@Raducanu

- asta e ... din cauza gustului , fac rabat la desen... [Image: biggrin.gif] . Nu-mi ies bine totdeauna desenele , insa le- am postat si asa , pentru ca e mai ...normal ( natural... [Image: biggrin.gif] )[Image: 9383K5C.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Neata, Guatemala, overcoocked.

[Image: n8cMlJR.jpg][Image: krxQM6U.jpg]
 
Reply
[Image: C672NEL.jpg]
Peru Cajamarca
 
Reply
Well well well, se pare ca avem doi campioni cam greu de contestat in categoriile lor, Raducanu la "latte art" si Levo la "coffee in good spirits"  [Image: biggrin.gif]  Keep them coming!
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
"coffee in good spirits"     .... sau mai bine zis ....... coffee in good spirts ?! [Image: biggrin.gif]
 
Reply
Shot dublu de Guatemala SHB Santa Rosa si 60ml de lapte frotat[Image: f367a134046dc0d45595062c50c9fec2.jpg]
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Buna dimineata...cafeaua de azi este...de padure [Image: biggrin.gif] , pentru am dorit un volum un pic mai mare ...si am cioplit o kuksa in gradina si acum este " prea mare - cca 400 ml " - am luat diametrul exterior al cestii Bezzera si l-am folosit ca interior la kuksa , plus o adancime mai mare. ( acum daca beau o cafea , in loc sa ma trezesc , ma relaxez mai tare... [Image: biggrin.gif] ...) trebiue sa fac alta...[Image: nEeD5cY.jpg]

[Image: NdzyyM1.jpg]

...Nu incercati asta acasa...poate fi molipsitor...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(04-05-2017, 09:56)Levo Wrote: acum daca beau o cafea , in loc sa ma trezesc , ma relaxez mai tare...

Cum o dai, tot bine e. Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
Rwanda Titus - Papajacques
19 grame in portafiltru
Cremoasa si cu un puternic aftertaste dulce - fructant
Extracție - 25s [Image: 818f7b2cb59d85ca9201899c4ca016d5.jpg][Image: 930fb094cf7355a950fbea703aab0346.jpg]

Sent from my E6653 using Tapatalk
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Brazilia Sertaozinho - Guido
[Image: 4c6e510b3552dd70e5be68ebe1f7ce66.jpg]
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
(07-05-2017, 08:16)Alin T. Wrote: Brazilia Sertaozinho - Guido
[Image: 4c6e510b3552dd70e5be68ebe1f7ce66.jpg]

Bravo bravo, uite si latte art ul Big Grin Imi faci pofta usor usor, imi readuc espressor ul acasa, incep sa ma plictisesc doar de brew uri Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
eu din pacate nu reusesc sa ma impac cu laptele deloc, noroc ca am pentru cine sa exersez.

ethiopia kochere natural de la brokerul renato Smile

[Image: 3d5a410f8cc10129c61afc4253660163.jpg]
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
[Image: ab7K42D.jpg]
 
Reply
India in cappuccino[Image: d1835d97c89b97841c366a925152236d.jpg]
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)