Hello There, Guest! Login Register


Cu respect de cafengiu!

#1
Buna seara, este primul post pe acest forum, cu aceasta ocazie va salut cu respect.
Inca n-am expressor de cafea, adica am un fel de "sapuniera" Senseo Philips, cumparat de la jermanica acum 2 ani (68 euro), model cu paduri de cafea. Asa se face ca un prieten si-a cumparat un Saeco Viena Millenium, acum 3 luni cu 50 de euro, a functionat ok, pina cand acum incalzeste, macina dar nu scoate nimic. Deci omul s-a enervat si l-a pasat prietenului, adica mie. Urmeaza sa ma ocup de el, chiar m-a ajutat gugalul pentru gasirea unui service, respectiv in Timisoara. Inteleg ca nu-i aparat prea serios, dar toate incep cu ceva.
 
Reply
#2
Pentru Timisoara iti pot recomanda si eu pe cineva, Zoly se numeste. Tel 0721 203 962 sau 0740 239 235. Omul vinde aparate sh si are si service. Sper ca raspunsul meu sa nu fie considerat reclama.
 
Reply
#3
Bun venit,

Saeco Viena Millenium este un automat, iar automatele in general sunt niste specii de taratoare (prin service) care inghit prada cu totul (banii oamenilor) digerand-o destul de rapid si eliminand-o sub forma de apa chioara in ceasca Smile

Pentru rezultate cat de cat mai bune, poti sa-i ceri cu aceasta ocazie omului din service sa-ti apropie cutitele rasnitei ca sa poti macina mai fin. Ar fi util sa folosesti cafea proaspat prajita caci mai dregi busuiocul. In rest, sincer, un Bialetti Moka, un AeroPress sau un FrenchPress iti vor face diminetile mult mai aromate decat acest automat. Nu te descurajez neaparat, doar iti prezint realitatea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Multumesc mult pentru ajutor, l-am rezolvat intre timp ceva garnituri si pompa. Pentru viitor sper intr-un upgrade la aparat, in orice exista un inceput!
 
Reply
#5
Mi-a aparut in bucatarie un Jura Impressa C9, la prima vedere este un pas bun inainte, fata de restul "agregatelor" din dotare. Este primit cadou de ziua mea! Inca mai studiez la el.
Jura Impressa C9.
 
Reply
#6
Stai sa ne intelegem. Vorbim de acest aparat, nou?
http://www.shopmania.ro/cafetiere-filtre...s9-4138299
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#7
C9 Ernest, nu S9. E o strategie Jura special facuta sa confunde lumea aparatele... Smile

Apropo, probabil nici in stare de coma alcoolica, nu cred ca vei face vreodata un latte asa Smile))
http://youtu.be/cg7zyofWhBA?t=3m11s
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
poate am un ghinion teribil si il fac, dar nu il beau sau servesc la masa.
asta seara un client a asteptat langa mine 4 extrageri de doubleshot (plus recalibrari) pana mi-a placut extractia pentru un latteSmile. chiar si c9 fiind, de 5.000 de lei, bei ani de zile cafea intr-o cafenea, servita 'la nas', fara batai de cap.......
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#9
Aha, deci exista si S9...mai astept inca un an!
Apropo, sunt putine locuri prin rumunica pe unde poti servii o cafeluta asa mai buna, deocamdata incerc sa-mi fac eu cafeaua acasa. Dar pe bune mi-ati dat de gandit cu S9.
Jura Impressa C9.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)