• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Controler programabil multi rampa

Pentru cei care ar vrea sa incerce prajirea acasa cu un control aproape de ideal, dar nu au cunostiintele sa abordeze o constructie bazata pe arduino sau nu doresc sa imobilizeze un calculator pentru controlul unui asemenea proces, exista controlere de procese industriale, care se pot folosi in acest scop, programate corespunzator.
Acestea insa au de obicei un pret prohibitiv, de ordinul multor sute de $/Euro, ceeace nu le face prea atractive, se pare ca nimeni nu a abordat aceasta cale.

A aparut insa o oportunitate legata de o lichidare a unei instalatii industriale, de unde se pot procura mai multe astfel de controlere, la preturi care pot cobori sub 200 lei bucata, in functie de cat de mare ar fi interesul, mai precis cantitatea achizitionata Smile

Controlerul care se vinde are 7 memorii, putem sa le zicem profile Smile fiecare memorie putand avea 7 trepte programabile, un exemplu in acest sens fiind atasat.
Din imagine se poate observa ca acest controller are PID incorporat Wink
Precizia depinde de termocuplul utilizat, fiind de regula sub un grad pentru cele ieftine de tip K.
Exista si iesire de date RS232 la care se poate optional atasa un BT, si se poate urmari/inregistra temperatura pe o aplicatie Android. Optional ! Smile nu intra in banii de mai sus.

Dimensiunea frontala este de 48x48mm, si au sub 150 grame, fiind destul de mic pentru a fi montat chiar pe corpul unui popper. Am pus si o imagine cum arata jucaria.

Daca exista interes va rog sa ma contactati PM, pentru a organiza un group buy.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Foarte interesant. Ai idee dacă ieșirea este pe releu, curent sau voltaj? Ce senzori accepta? Eu as vrea unul, în funcție de prețul final.

L.e.: fa un topic nou, ca merita!
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply
Avantajul acestor controllere este ca pot controla un proces pe mai multe paliere consecutive de temperatura. Sunt utile pentru prăjit cafea, făcut bere și...altele Smile Pentru espressoare este overkill, dar pot fi folosite.

Renatoa ai dreptate... Prețul prohibitiv este cel care a făcut ca aceasta soluție sa nu fie luata în considerare..
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply
Cel care se vinde are iesire de curent, un SSR cu intrare curent se gaseste si nu e scump, 6$ de 40A.

Senzori... fara numar, inclusiv termometru IR
K, J, R, B, N, PL- ,Pt100, JPt100, S, E, T, C

Atasez diagrama de conexiuni.

Pretul actual pentru o singura bucata, de fapt doua Smile ar fi cam de 250 lei, scazand odata cu cantitatea.

O sa deschid un topic deocamdata doar cu o trimitere aici, restul cand avem unul programat complet functionand fara probleme si putem posta si un ghid de programare.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
M-ar interesa si pe mine, tot asa, in functie de pretul final.
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
Pe PM, va rog, sa nu umplem aici cu cereri. Trei pana acum Smile
Pretul ar fi un pic sub 200 lei, dar transportul este cam 100 lei pana in 10 bucati, care de acum se tot imparte, socotiti si voi Smile

Reply
Sunt interesat si eu insa inainte de a face comanda as dori sa stiu firma producatoare si numele controllerului (de ex: Omron 5N).
Multumesc frumos.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 

Reply
http://www.datasheetarchive.com/dlmain/D...388125.pdf

Relativ la codurile din denumire, este vorba de varianta A/M 100-240VAC
A - Current output
M - T/C+ Pt100 input (deci nu are intrare pentru senzor IR, cum incorect am dezinformat mai sus Sad )
fara C - deci nu are iesire seriala pentru monitorizare la distanta... optionala, cum am scris...
alimentare la 100-240Vac 50/60Hz

Reply
Poate fi implementat într-un Gene Cafe CRB 101?
Expobar Brewtus IV-R | Mahlkonig Vario | Tamper dinam. Concept-Art | GC CBR-101

Reply
Daca exista acces la senzorul de temperatura... sau iti poti dumneata plasa un senzor in gene intr-o locatie relevanta... sigur ca da.
Desi... cu invarteala aia continua, e cam greu sa iei pulsul la boabe... iar sa te ghidezi dupa temperatura de evacuare parca nu prea are haz... Huh

Reply
Voi incheia comanda maine, cei care si-au exprimat intentia va rog adresele de livrare pe PM.
Topicul ramane deschis pentru o comanda viitoare, pana la epuizarea chilipirului.

Reply
Nu stiu daca e chiar chilipir. Uite unele noi.  Link.

Reply
Cine a zis ca sunt uzate ?

Inteleg ca va retrageti ? Succes la cumparaturi ! Smile

Reply
Sau mai bine nu preluati dv. operatiunea sa faceti achizitia din noua sursa ?
Mie imi convine, scap de toata bataia de cap...
Luati legatura cu vanzatorul sa vedeti daca trimite in RO, platiti in avans toate unitatile si va tineti banii blocati minim 2 saptamani... eu va platesc in avans pentru a mea, sa scutim cheltuiala si timpul cu rambursul, dar nu toti vor agreea varianta asta... apoi drumuri la posta sa puneti pachetele pentru toti, alte drumuri pentru ridicat rambursul.
Ce ziceti ?

Reply
Eu am zis doar ca nu e chilipir. Ma retrag.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)