• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Compak E8

Buna tuturor,

Am facut un upgrade de la Macap M2M. Am ales-o in detrimentul lui Ceado e37s. Motivarea e simpla, mi-a placut mai mult cum arata si mai ales ecranul mare touc si facilitatile care le ofera acesta. O am deja de o luna. Impresii:
- ca impresie generala, chiar daca probabil voi supara ceva persoane, eu cred ca o rasnita proiectata si construita pentru uz comercial iti aduce putine avantaje fata de o rasnita buna construita special pentru uz casnic. Dupa o luna eu cred ca de exemplu un Macap M4D ar fi oferit cam acelasi lucru in regim de uz casnic. Mai mult eu nu prea am simtit o schimbare semnificativa in ceasca fata de M2M. Parerea asta luati-o cu rezerva pentru ca:
- eu sunt incepator;
- probabil ca eu nu reusesc sa imbin corect espressorul (Rocket Cellini V3 PID) cu rasnita;
- nu sunt destul de experimentat sa detectez nuante subtile de gust.
Asta nu inseamna absolut deloc ca regret achizitia. Dimpotriva sunt chiar incantat, dar am vrut sa fiu obiectiv in consideratiile mele.
Alte impresii:
- e marisoara, cam dubla fata de M2M;
- este zgomotoasa cam la nivelul M2M, nu deranjeaza;
- foarte rapida, 18 gr in mai putin de 4sec. Ceea ce face toti banii;
- nu aglomereaza mult. Doi, trei bulgarasi, dar care se sparg foarte usor la tampare-
- imi place mult sistemul cu touch, este foarte usor de schimbat setarile. Varianta mea are trei posibilitati de a seta gramajulcafelei macinate. Negativ ar fi ca daca vrei sa stergi ecranul poti declansa rasnirea din greseala. Are totusi posibilitatea de ai pune o parola si atunci ai scapat de pericol, dar ca sa o folosesti trebuie sa introduci mereu parola. Eu nu o folosesc.
- reglarea rasnirii se face printr-un levier atasat la un disc, dar care merge extrem de usor si lin.
- despre retentie nu pot sa va spun nimic, nu prea ma intereseaza si nu am masurat-o. Nici nu stiu cum. Ce pot sa va spun ca atunci cand curat cu pensula interiorul tevii prin care curge cafeaua nu iese mai nimic. Cat ramane in camera de rasnire, nu stiu.
- dintr-un motiv pe care nu-l pot explica in cazul unui "single shot" cafeaua curge mai repede prin portafiltru cam cu una, doua secunde decat in cazul "double shot". Adica trebuie sa setez rasnirea putin la mai fin cand vreau sa fac single. Poate e din cauza de sita a portafiltrului.
- din cat ma pricep eu rasnitura este mai uniforma decat la Macap-ul M2M. Particulele imi par mai egale intre ele, daca pot sa spun asa.
Cam atat, daca aveti intrebari va rog nu ezitati. Smile

Reply
Modelul E8 OD nu are touch screen, are doar o suprafata senzitiva la atingere cu 5 sau 6 butoane si un ecran, ce model ai?
Si eu sunt din ce in ce mai interesat de E8 OD, te rog sa imi spui de unde ai achizitionat-o, daca ai achizitionat si hopper mic la ea.

Felicitari pentru achizitie, sa o folosesti sanatos, cu rezultate din ce in ce mai bune.

Reply
Modelul si de unde l-am cumparat vezi mai jos:

http://shop.x-presscaffe.de/kaffeemuehle...emand.html

Probabil ca nu este touch screen, nu ma pricep. Ceea ce pot sa spun este ca functioneaza prin atingere nu prin apasare.
Da am cumparat-o cu hopper mic. O folosesc acasa nu am nevoie de hopper mare.

Sper ca ti-am fost de folos. Smile

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)