Hello There, Guest! Login Register


Comanda grup termometru Eric

#1
Daca in viitorul apropiat intereseaza pe cineva ptr o noua comanda,  eu unul ma bag.
San Remo Treviso LX, Mahlkoning Twin, Cafemino.
 
#2
Cu discutiile despre Eric ne mutam pe topicul dedicat. Aici lasam liber pentru achizitia de grup propusa.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#3
Avand ceva apucaturi oarecum jidanesti, am negociat cu maria sa Eric numai adaptorul, fara termometru, la fantasticul pret de 72$, la sub jumatate din cat este kitul complet !
Pentru trei bucati de exemplu, va fi, citez: "(72 + 72 + 72 + 32) = $248." 32 fiind transportul.
Se poate lua termometrul "original" Taylor din UK si iesi sub 100$ cu toata afacerea, ce mai chilipir... Smile

Nu am facut-o ca as fi interesat, vezi postarea de mai sus, deci cei trei potentiali amatori va adunati singuri, si daca exista interes pasam comanda.
 
#4
Am facut o simulare de comanda, pana la realizarea platii, pe  http://www.chriscoffee.com/E61-Group-Dig...sss-04.htm
Ptr Romania se pare ca au transportul inclus. In schimb este obligatoriu plata cu Paypal. Stie cineva daca si ce comision mai platesti la paypal ptr 109,5 $  ?
i
San Remo Treviso LX, Mahlkoning Twin, Cafemino.
 
#5
Vezi si acest topic
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#6
(05-01-2016, 14:54)mathi Wrote: Stie cineva daca si ce comision mai platesti la paypal ptr 109,5 $  ?
i

Cine ia banul plateste, cam 3$ si ceva.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#7
Cred ca ceva mai apropiat este asta...
http://www.laxengineeredsolutions.com/Du...sd2mc4.htm
San Remo Treviso LX, Mahlkoning Twin, Cafemino.
 
#8
Si eu sunt doritor de Eric dar as da banii oe varianta coreeana sau as lua acest Duolock. Termometre am vazut oe OLX, Dremel am, asta e Smile de cat este filetul din E61?
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#9
Nu pune orice termometru, vezi filmul de l-am facut eu ca sa iti dai seama ce te paste, Taylor e prea ieftin ca sa faci experimente.
 
#10
Un surub de M6 x 1.0  x 8mm cu o gaura pe mijloc in care bagi o sonda T (lipita cu silicon fara a te mai incurca cu garnituri) si legata la un digital de precizie ai un super Eric la bani mult mai putini , adica un surub ti-l face nenea strungarul si sonda T am gasit :

https://www.testo.ro/produsele/0603+1293...la-apa-T-C-

si gata termometru Eric care m-a dus la vreo 650 de lei !!!! In plus poti citi de pe un termometru destept de buna precizie sau dacca te tine punga la unul cu transmitere de date pe pc sa si noteze temperaturile !!!!!

  Cine are HX este OBLIGATORIU sa masoare temperatura de extractie intr-un fel sau altul , altfel ... ... dupa ureche , vor iesi cafelele  57
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
#11
Sper sa intervina Radudani cu o clarificare, caci imi aduc aminte ca anul trecut, un user neastamparat (celebrul @drian) aruncase o anatema si mai severa asupra constructiei lui Eric si oferea o solutie ieftina si nesigura, inclusiv in ceea ce priveste rezistenta tenului utilizatorului la apa fierbite tasnita in forta sau suruburi proiectate in frunte :Smile  Atunci RaduDani l-a combatut total. Posturile nu mai exista, caci omul a inceput sa arunce cu noroi.

Deci daca intervii, Radu, te rog sa mai trasezi inca odata acea limita intre ce inseamna termometrul Eric si riscurile (de rezultat si de securitate) asociate constructiei artizanale fara atentie la detalii a unui astfel de dispozitiv. 

Nu ma intelegeti gresit, mi-as dori da putem cumpara chiar loco o clona accesibila tuturor dar sa fie totul sigur si eficient.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#12
Eu am scris in sprijinul unei solutii mai ieftine ca intradevar Eric e ca scumput insa eu personal sunt multumit de el .Are timp de raspuns ok pot sa vad ce ajustari sa fac pentru a obtine o cafea asa cum o vreau si repet este indispensabil la HX unde temperatura joaca cum vrea ea de cele mai multe ori .Chiar si DB ar fi util de vazut ofsetul dintre PID si zona Eric .Ca mai e o diferenta intre Eric si puc aia e alceva trebuie termocuplu pe portfiltru 
    In plus eu l-am si verificat prin imersie impreuna cu o sonda T la un termometru de precizie si da diferenta de pana 1 gr la temperaturi mari (100 gr) deci e cat de cat ok 
   Toate sunt bune la el decat ca e scump insa asta e o problema relativa functie de bugetul fiecaruia.Eu sunt multumit si daca mi s-ar strica cred ca mi-as mai lua unul la fel
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)