Hello There, Guest! Login Register


Comanda grup cafea verde

#1
Am facut acest topic dupa discutia de aici.

Daca nu se ofera niciun prajitor sa incarce in transport un sac si pentru espressomani, atunci propuneti aici surse concrete cu preturi si conditii de achizitie
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#2
Buna idee! Voi vrea si eu Kenya si Panama, probabil si Indonezia si Sumatra cateva kilograme.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#3
La diversitatea sortimentelor cred ca va fi problema. Daca se vrea pret bun din surse de incredere (ca sa nu ai surprize de mucegaiuri sau crop-uri vechi) ar cam trebui luat un sac intreg, adica un singur sortiment.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#4
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-C...rup-pe-dos
 
#5
Deci pana la urma ce cheltuieli trebuie luate in considerare pentru import de cafea, altele decat pretul cafelei si transport?
 
#6
Din EU nimic
 
#7
Si accizele s-au desfiintat?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#8
Accize intracomunitare ?  [Image: confused.gif]
 
#9
Pai prajitorii de unde cumpără cel mai des? Din Europa, si totuși plătesc toti. E o discuție cu explicatii de la Papajacques, dar nu o găsesc acum. Acciza e taxa a guvernului roman.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#10
Dacă cumperi ca și pf plătești taxele țării din care faci importul. Asa e posibil sa scapi de acciza, dacă mai e.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
#11
Asta ce iau eu este deja importata si probabil accizata in UK, o cumpar ca orice produs online, nu trece prin vama, cine sa mi-o accizeze ?  [Image: confused.gif]
 
#12
Hai ca am gasit raspunsul, aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#13
(13-04-2016, 17:18)Lyvyoo Wrote: Hai ca am gasit raspunsul, aici.

Da, dar nu cred sa mai fie valabil acel raspuns. Cei 153 EURO/tona vad ca sunt inca si aici: http://www.mfinante.ro/detalii.html?meth...%20INTERNA

Pare totusi ca din 2016 nu mai exista acea acciza:
http://www.economica.net/ministerul-fina...088.html#n
http://www.ziare.com/taxa/acciza/surpriz...na-1396190
http://stirileprotv.ro/stiri/financiar/s...putin.html
Expobar Brewtus IV | Honne
 
#14
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/le....htm#T8C2c

E codul fiscal 2016.
Anexa1 si Anexa 2.... Cred ca era la 2 (accize nearmonizate). Cert este ca acuma nu mai apare deloc cafeaua
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
#15
Acum un an comandand ca PF din UK nu am avut nici o taxa fata de pretul afisat pe site.
Astea sunt pentru importatori, cred...  [Image: confused.gif]
 
#16
Cum definesti "importatorul"?
Se poate insa ca in anumite cazuri sa trebuiasca sa declari singur "importul".
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#17
De la 1 ianuarie 2016, nu se mai plateste acciza la cafea verde.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
#18
Dar in 2015 daca importai di interiorul UE plateai acciza? Adica nu playim TVA in UE si platim acciza? Stiam ca se platea acciza la ce venea din afara UE si se primea la posta vamala.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#19
(13-04-2016, 18:32)stefandinescu Wrote: Dar in 2015 daca importai di interiorul UE plateai acciza? Adica nu playim TVA in UE si platim acciza? Stiam ca se platea acciza la ce venea din afara UE si se primea la posta vamala.

Din 2010 si pana in 2015, eu am platit acciza de 153 euro / tona la Trezorerie Sector 5 (la parter "Gemenii Sitraco" pentru cunoscatori). Acciza se platea intr-un cont special. Indiferent de unde primeai cafeaua, UE sau non-UE, plateai acciza aia.
Ca sa poata plati acciza, agentul economic trebuia sa fie inregistrat la Autoritatea Vamala ca "Operator Economic cu Produse supuse accizelor nearmonizate". 
Daca tu cumparai din UE, nu plateai TVA-ul la cumparare pentru ca era achizitie intra-comunitara. Daca tu cumparai din non-UE, plateai TVA-ul in vama, inainte de a primi liberul de vama. 

N-am cumparat niciodata cafea verde cu transport prin Posta Romana.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
#20
TVA se plătește in ue in f de un plafon anual al sumei totale vândute de un vânzător către o anumită țara. Daca e sub plafon se plătește TVA in țara sursa. Daca vinde anual peste plafon se plătește TVA-ul tării de destinație. Asta e valabil la cumpărăturile făcute de persoane fizice. Daca va uitați la Amazon.co.uk vedeți ca recalculează automat cu TVA de Ro. Un magazin mic si obscur nu face asta.
Taxa vamala si acciza sunt chestii diferite. Din ue nu sunt taxe vamale. Accizele sunt niste taxe pe care statele le impun pe tipuri de produse, nu pe proveniența. Si le impun pt ca pot. De ex plătim acciza la țigări chiar daca sunt produse si vândute in Ro.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
#21
(13-04-2016, 19:13)Liviu.Mihu Wrote: Daca va uitați la Amazon.co.uk vedeți ca recalculează automat cu TVA de Ro.

Din ue nu sunt taxe vamale.
???
Pai si in functie de ce ar recalcula amazon uk tva-ul??? De tara de livrare, de tara de conectare...?  [Image: biggrin.gif]
Mi s-a intamplat sa-mi livrez in uk produse... [Image: tongue.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#22
In funcție de țara de livrare. Haideți ca deviem. Smile Nu sunt accize, nu e vama daca se cumpara din UE.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
#23
E absurd. Chiar am facut niste probe (logat sau nu) si nu se schimba deloc pretul (asa cum si banuiam). Nici macar pe .com nu fac asta. Taxele vamale si tva-ul sunt chestii separate, despre care se discuta dupa achizitie.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#24
Offff, TVA UK=cu cel românesc de anul acesta, adică 20%. Pana acuma se vedea. Încearcă bike24.de, ca la nemți e mai mic TVA parca. Si daca tot nu crezi îți caut mailul de la ei in care mi-au explicat de ce se schimba prețul. Daca nici asa nu crezi, asta e, TVA-ul tot ala e
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)