Hello There, Guest! Login Register


Comanda de grup sita dus Ascaso

#31
au ajuns si celelalte site


@Zaheyu 1 buc - sa imi trimiti pm cu adresa te rog sa pun la curier
@vmihai  1 buc 
@QzE      2 buc
#Faema E61 Legend #Olympia Cremina 67 #LaPavonis #LaPeppina # Gaggia Mini #Aeropress #Mythos 1 #Niche Zero #Kinu Classic M47 | ex: #Expobar Brewtus #BFC # Gaggia Classic
 
Reply
#32
Am primit Sita . Mulțumesc frumos


Lelit 41tem , Sita: ascaso. Rasnita : sette 270wi
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#33
Azi am intrat și eu în posesia ei.

Mulțumesc mult @bogono.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#34
Am primit si eu astazi sita, totul in regula. Multumesc mult pentru efort Bogdan, jos palaria! 77
ECM Classika PID, Niche Zero, Kinu Phoenix, Hario V60.
 
Reply
#35
Și eu am primit sita. Mulțumesc frumos!
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#36
Au disparut gaurile din puc ce apareau uneori si a crescut timpul de extractie, deci o schimbare in bine.
Intr-adevar e bombata sita, surubul meu de 10mm nu a fost sufucient de lung, a trebuit sa pun unul de 14 (Brasilia Club, nu Lelit).
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#37
(01-04-2022, 07:06)Zaheyu Wrote: Au disparut gaurile din puc ce apareau uneori si a crescut timpul de extractie, deci o schimbare in bine.
Intr-adevar e bombata sita, surubul meu de 10mm nu a fost sufucient de lung, a trebuit sa pun unul de 14 (Brasilia Club, nu Lelit).

Eu am strans cu surubul original pana la capat si din cauza asta s-a retras sita pana a venit in contact cu discul de dispersie in mijloc. Curge foarte bine si asa. Si cu portafiltru fara fund si fara portafiltru.
Niche Zero, Lelit MaraX
 
Reply
#38
Cum e recomandat sa rămâna după strângere, aplatizata sau ușor convexa?
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
#39
Cred ca e gandita sa ramana la forma initiala daca e utilizata pe Ascaso, dar acolo si discul de dispersie poate fi diferit[Image: F8M8Yhy.jpg]
Niche Zero, Lelit MaraX
 
Reply
#40
Am montat sita, am strâns-o „la mână” până a început să opună rezistență.
Gustul a fost mai intens...mai robust..mai precis, aș spune.
Curgerea...nu știu ce să zic. Mai lină/ fluentă, dar parcă mai fără vlagă aș zice. Poate exagerez.
Oricum între sită și discul de dispersie se creează, după montarea noii site, un spațiu. Acolo se acumulează apă și depuneri de cafea în timp. Ideea e că între sita originală și disc nu exista niciun spațiu. Poate așa ar trebui să fie, că nu degeaba a pus producătorul astfel sita.
Mă gândesc ca shot-urile viitoare să le fac cu sita strânsă la maxim. Să văd dacă sunt modificări de gust/ presiune etc.

Voi, cum ați proceda/t? Ce rezultate aveți?

P.S. @Lyvyoo Ar fi trebuit să scriu acest post în topicul aferent PL81?
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#41
Vezi ca s-ar putea sa se deformeze ireversibil daca o strangi la maxim.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#42
(25-03-2022, 15:35)bogono Wrote: Am comandat inca 5 bucati. Raman disponibile 2 pentru cine mai vrea.

[mention]FilipLaurentiu [/mention]
[mention]Zaheyu [/mention]
[mention]vmihai [/mention]

Salut,
Daca o sa mai comandati ma intereseaza si pe mine sita de dus Ascaso. 
Multumesc :-)
Lelit 41TEM/G-Iota DF64/Lelit 57.35mm/Ascaso/PF Lelit Naked
 
Reply
#43
Mie mi se pare că rămâne niște apă (ceva mai multă) între discul de dispersie și sită: când curăț zațul de acolo fie mu se umple pensula de apă fie șervețelele...ceea ce nu se întâmpla (la fel) cu  sita originală.

O fi OK că rămâne apă acolo?
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#44
Idem aici, însă se usucă foarte repede.

Apa pare a rămâne captivă în ochiurile plasei, deci nu pare a cauza probleme pentru grup.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#45
Pare perfect normal sa rămână apa, sita este dubla și puțintel bombata.
Ce puteți face, folosiți doar apa de calitate și faceți cât mai multe backflush-uri cu sita blind (cu apa simpla) și cu PullyCaff la 50 zile
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#46
Salutare. Sunt si eu interesat pt 1 bucata daca se mai comanda. Multumesc !
Lelit PL41TEM, Tamper Lelit Inox PL100, Ascaso Precision Competition Basket-57mm, Rasnita  PL43MMI 
 
Reply
#47
Salut! Mai găsesc și eu pe aici o sita de dus ascaso pt lelit pl41tem?57mm
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)