Hello There, Guest! Login Register


Comanda cafea verde din Panama regiunea Boquete

#1
In urma discutiilor de aici incercam marea cu degetul, in speranta ca se pot strange doritori de cafea verde a caror cerere insumata sa atinga valoarea de circa 450kg cafea verde.

Am pregatit un tabel in google sheets cu cei inscrisi pana acum: Cerere cafea verde

Pentru cei interesati adaug urmatoarele informatii:
1. Incercam sa contactam o ferma din Panama, regiunea Boquete, denumita Finca Milagrosa, a carui proprietar se numeste Tito. Cateva informatii despre dl. Tito se pot gasi aici: Tito - Finca Milagrosa;
2. Ferma este populata cu urmatoarele soiuri: Typica, Caturra, Catuai, Geisha si Pacamara;
3. Nu cunosc inca detaliile legate de pret. Am sa il contactez pe dl. Tito daca cererea noastra se apropie de circa 300kg;

Cei ce doresc sa se inscrie ii rog sa specifice ce cantitate isi doresc si updatez tabelul.

P.S.1 Nu vreau sa ma etuziasmez inca, dar daca comunitatea de home-roasting espressoman.ro reuseste sa importe un palet de cafea verde direct dintr-o ferma din Panama, sunt dispus sa pariez ca se vor schimba multe lucruri in piata de cafea de specialitate din Romania.

P.S.2 As vrea sa fie toata lumea constienta de urmatoarele. Daca reusim sa ducem comanda la bun sfarsit catre Finca Milagrosa, mai trebuie lamurite urmatoarele: vama, T.V.A., transport. Dupa ce lamurim si aceste aspecte mai raman problemele de logistica si anume in momentul in care ajunge transportul in Romania, trebuie sa ne organizam si sa vedem unde descarcam, cum descarcam, cum cantarim, cum impachetam, cum trimitem marfa catre toata lumea, etc.
 
Reply
#2
Ma bag si eu cu 15 kg
 
Reply
#3
Link-ul acesta se update-aza din 5 in 5 minute: Cerere cafea verde Panama
In momentul acesta avem un sac si ceva.
 
Reply
#4
Esti sigur cu gabisandu in pozitia 4 si 5 total 40 kg ? [Image: smile.gif]
 
Reply
#5
Ar fi mai atractiv daca ai da niste preturile estimative sau niste segmente de preturi aprox. gen Geisha costa cu toate taxele intre 50-100ron 1 kg, pt ca asa fara absolut nici o informatie chiar si aproximativa e foarte greu sa faci ceva. Sunt si eu interesat, insa fara un pret estimativ nu pot sa fac nici o comanda.
 
Reply
#6
Oare sacii care compun un palet trebuie sa fie din aceeasi cafea?
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#7
@eugen: răspund aici, super inițiativa Smile
Dar cum orice continua cu un "dar":
- cred ca ar trebui contactați in avans si cerut oferta. Pe baza ei ne facem temele mai bine. Sa explic:
Eu pot lua orice între 10 si 100 de kg. Ok poate exagerez, dar depinde f mult de: prețuri, împărțirea pe sortimente, etc. Din consumul meu de 8 kg, 2-3 sunt ale mele. Astea pot sa fie oricât de bune/scumpe daca merita. Dar o buna parte o folosesc la birou si la părinți. Si acolo mi se pare esențial sa am o varianta accesibila si decenta. De fapt, acesta mi se pare un câștig mai mare decât faptul ca eu pot sa beau cea mai cea cafea - si anume faptul ca alți câțiva apropriați au renunțat la "cafea bio de la Lidl" in favoarea uneia proaspăt prăjite. Si, deși îmi este incomod sa prăjesc atata, o fac totuși cu plăcere.
Mai e o chestiune legată de frecventa de aprovizionare. Ar trebui sa ne gândim si calculam cantitățile ca sa putem sincroniza si comenzi succesive.
Deci hai sa ne facem temele si sa vedem Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#8
Sunt multe necunoscute încă dar ar fi un plus dacă am ști niste preturi. Dacă prețul este bun as intra si eu cu 10-20 kg de Geisha.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#9
10-15kg in 2-3 sortimente, numai daca totalul total iese sub 15$ kg.
 
Reply
#10
Pai hai sa vedem cati ne strangem si cu ce cantitate si abia apoi poate eugen sa ceara o oferta, ramanand apoi sa vedem daca este atractiva oferta. Poate ni se alatura si vreun prajitor caruia i se pare ceva de incercat, altceva decat ce poate obtine de la furnizorul obisnuit.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
Deacord cu pozitia voastra, este greu de luat decizii in orb.
Il contactez pe Tito si sa vedem ce iese.

Sunt convins ca pe un palet putem pune ce saci ne dorim. Atentie, doar Geisha si Pacamara sunt selectate individual, restul nu se culege selectiv.

Eu am cumparat un amestec de Caturra si Catuai care mi-a placut foarte mult si pentru o cantitate foarte mica am platit 10 Dolari pentru un kilogram. Ma gandesc ca pentru 6 saci putem negocia.

Nu vreau sa vorbesc din amintiri, il contactez pe Tito si asteptam un raspuns.

Renatoa, daca mai tii minte, ti-am trimis 100g dintr-o recolta de la Finca Milagrosa. Ai fost multumit de rezultatul din ceasca?
 
Reply
#12
Da , bun ...eu cam pe Geisha as merge , pentru ca restul se mai poate incropi si de prin alte parti , insa Geisha nu se gaseste , decat prajita ....putina si nu stiu de cand este...etc...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#13
(11-12-2016, 23:54)eugenm Wrote: ...
Renatoa, daca mai tii minte, ti-am trimis 100g dintr-o recolta de la Finca Milagrosa. Ai fost multumit de rezultatul din ceasca?

Prea de la tara... Wink
 
Reply
#14
Nu imi place sa vorbesc doar din amintiri dar parca Geisha se invartea in jurul a 40-50 Dolari/kg.

(12-12-2016, 00:03)renatoa Wrote:
(11-12-2016, 23:54)eugenm Wrote: ...
Renatoa, daca mai tii minte, ti-am trimis 100g dintr-o recolta de la Finca Milagrosa. Ai fost multumit de rezultatul din ceasca?

Prea de la tara... [Image: wink.gif]

Smile
 
Reply
#15
(12-12-2016, 00:03)eugenm Wrote: Nu imi place sa vorbesc doar din amintiri dar parca Geisha se invartea in jurul a 40-50 Dolari/kg.

(12-12-2016, 00:03)renatoa Wrote:
(11-12-2016, 23:54)eugenm Wrote: ...
Renatoa, daca mai tii minte, ti-am trimis 100g dintr-o recolta de la Finca Milagrosa. Ai fost multumit de rezultatul din ceasca?

Prea de la tara... [Image: wink.gif]

Smile

Auch! 50x10kg=500 usd. Poate dacă mă apuc de business. Știam ca Geisha Panama este scumpa dar sa vedem ce ofertă avem aici.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#16
Dau fara discutie  , la noi e aproape dublu pretul... [Image: smile.gif] ....si dupa video cu Tito , in aceeasi regiune mai la deal , vad ca un " tinerel " are o plantatie de Esmeralda ??? ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#17
Geisha, 10 kg (si de restul, framantat)
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#18
Bravo Eugen pentru initiativa.
Desi evit sa prajesc soiurile "vedeta" din frustari tehnice, teoretice si materiale, am sa particip cu bucurie la actiunea aceasta.
5kg gesha sau/si 20kg pacamara.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#19
Azi am primit o oferta printr-o cunostinta cu preturile din Hamburg la cafea verde. Sunt 2 soiuri pe oferta: o Costa Rica rarity si o Panama (chiar cea discutata pentru achizitie direct din ferma). Nu stiu cat de bune sunt preturile dar daca tot se discuta de cafeaua din Panama direct de la producator, cu oferta asta in fata, putem sa ne facem o idee cam unde se poate situa pretul per kg.

COSTA RICA
RARITY ***SHB EP
Finca Sonora
Villa Sarchi Honey
Crop: 2016/2017
Cup profile: fruity, grapefruit and apricot taste, sl nutty with very round and balanced profile and sl cirtic acidity
Price: 9,16 eur / kg.
30 KG Vacuum packs
Spot Hamburg
 
PANAMA
SHB EP Premium
Boquete
washed
Crop: 2016
Cup Profile: black tea like, floral mouth feel with sl. citric acidity and balanced profile
Price: 5,96 eur / kg.
60 KG
Spot Hamburg
 
Reply
#20
Ce se mai adauga peste spot Hamburg ca sa fie adusa aici ? Include taxele ?

Cantitatile par lejere chiar si pentru o singura persoana Smile
 
Reply
#21
(12-12-2016, 10:43)renatoa Wrote: Ce se mai adauga peste spot Hamburg ca sa fie adusa aici ? Include taxele ?

Cantitatile par lejere chiar si pentru o singura persoana [Image: smile.gif]

Nu stiu ce taxe sunt. Stiu doar ca marfa se afla in depozitul din Hamburg.
 
Reply
#22
Mi se pare foarte buna ideea lui Eugen cu tabelul . Consider ca ar fi bine de completat de toti doritorii . In acest fel ar fi mai usoara o negociere de pret avand o cantitate orientativa.

Personal sunt mai interesat de cumpararea direct de la producator. Ideea lui gabisandu e valabilă cu orice importator. Si cei din Trieste (,Sandalj ,Imperator ,etc...) iti vand oricand saci de minim 30 kg .,
 
Reply
#23
Ma bucur tare mult ca exista astfel de initiative, ar fi o mare realizare sa reusim un import la nivel de forum.
Ma alatur si eu comenzii, de vazut ce soiuri se pot cumpara, dar macar 10 Kg le voi comanda si eu, sau chiar mai multe (20-30) dupa ce avem mai multe detalii.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#24
Iata ca disputa sursei de cafea verde duce la o initiativa super. Si eu voi comanda in functie de soiuri. Tot probabil 10+.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#25
@ Gheorge: Si eu doresc sa iau direct din ferma.

Am oferit informatia de mai sus din dorinta de a avea un pret de referinta.
Prefer oricand sa stiu ca iau direct din ferma, chiar daca pretul este putin mai mare.
Daca in schimb, pretul este exagerat...nu ma intereseaza. Sunt importatori europeni foarte seriosi care ofera garantii in ceea ce priveste calitatea produsului si anul recoltei. Nu ma cramponez.
 
Reply
#26
In urma cu mai bine de un an... pe undeva pe aici... PJ afirma ca nu poti face import de cafea verde fara sa ai o patalama de ceva legat de industria alimentara...
Mai recent, local mi s-a confirmat ca daca vrei sa iesi ca prajitor, trebuie sa ai o marca certificata/omologata, nu poti vinde chiar asa la "si altele"... ca pe cartofi.
Probabil ca acele supermarcheturi care au introdus acea inventie infecta numita cafea vrac cu autoservire o procura de la firme care au aceasta certificare ... banuiesc... Confused
Poate ar trebui lamurite si aceste aspecte... pana la heirupul final.
 
Reply
#27
@renatoa

- Ma gandesc ca achizitia fiind pe pers. fizica , nu se cumpara spre a fi revanduta , ci doar pentru consum propriu / casnic si in situatia asta , tot e nevoie de complicatiile suplimentare amintite ,  chiar daca platim taxele catre stat ???
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#28
Si tot legal cica s-ar plati 400 de lei / sortiment, analiza de laborator. Dar iarasi cred ca se aplica persoanelor juridice care cumpara in scop de revanzare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Da ...., dar noua nu ne este necesara , pentru ca ne asumam raspunderea privind calitatea , garantia reprezentand-o chiar furnizoul / ferma ( Tito )...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#30
(12-12-2016, 14:18)Levo Wrote: @renatoa

- Ma gandesc ca achizitia fiind pe pers. fizica , nu se cumpara spre a fi revanduta , ci doar pentru consum propriu / casnic si in situatia asta , tot e nevoie de complicatiile suplimentare amintite ,  chiar daca platim taxele catre stat ???

Probabil e cam greu sa justifici achizitia de unul singur a unui palet de cafea verde...???
(presupun ca nu pot aparea toti doritorii pe factura)
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)