Hello There, Guest! Login Register


Coffee Party - Duminica 27 martie 11:00 - Cinemateca Eforie (Bucuresti)

#1
Pe scurt: PERU El Diamante prăjită de YUME și preparată de mine pe un Bosco Sorrento (lever cu arc), gratis, duminica 27 martie 11:00 - 13:00 la Cinemateca Eforie, București.

Am făcut un eveniment pe Facebook aici.

În mai multe cuvinte:

Suntem doi oameni de IT, Raluca și Cosmin, care, după ce am lipsit o jumătate de an pentru a face o jumătate de înconjur al lumii (detalii aici), ne-am apucat serios de alte două hobby-uri: ceaiul și cafeaua.
Am învățat ce înseamnă cu adevărat ceaiul în China, prăjim cafea acasă de 3 ani ani și ne-o preparăm cu multă migală. Am fost pe plantații de cafea și de ceai, am fost în cafenele și ceainării de specialitate din Londra, Berlin, Copenhaga, Boston, Sydney, Singapore, Hong Kong, Beijing (și altele) și nu ne-am mai putut întoarce la ce am băut înainte.

Adesea ni s-a întâmplat să nu găsim o cafea bună sau un ceai care să nu aducă a „compot” lângă birou, în parc sau la evenimentele la care mergem. Așa că ne-am hotărât sa le facem noi, cu ajutor din partea altor pasionați de ceai și cafea, ca noi.

Am găsit niște cargo bike-uri foarte mișto la un grup de suedezi duși cu pluta, care s-au apucat să facă o franciză. Cum ne-am înțeles bine cu ei și erau la început, am putut să luăm cargo bike-urile fără franciză, să facem ce ne taie pe noi capul. Ne-a plăcut totuși atât de mult de ei, încât ne-am înțeles să păstrăm brand-ul pentru moment, fără alte obligații în afară de a da cafea bună, de a zâmbi și a ține cargo bike-ul curat.

Angajamentul nostru este că veți găsi la Wheelys cea mai bună cafea (prăjită de artizani din Romania sau din alte țări) și cel mai bun ceai care pot fi servite dintr-o cafenea/ceainărie mobilă.

În acest moment suntem instalați la One World Romania, fără cargo bike (e în garaj cu mațele pe dinafară - i-am montat un cadru sa țină 75kg cât are espressorul). Este o excepție, în mod normal vom fi pe roți. Acesta este primul nostru eveniment.

Trigger-ul evenimentului este aici și într-o discuție mai veche cu Liviu.

Vă așteptăm !

Raluca și Cosmin
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#2
Frumoasa poveste! Felicitari Raluca si Cosmin pentru curaj.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#3
(25-03-2016, 09:21)Pascalau Wrote: Frumoasa poveste! Felicitari Raluca si Cosmin pentru curaj.

+1!
Mult succes, si ne vedem duminica! 57
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#4
Multumim pentru incurajare. Ne vedem duminica sau chiar si pana atunci daca treceti pe la One World sa vedeti un film documentar. Sunt fantastice.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#5
Salut Cosmin,
frumoasa initiativa !

Felicitari si multa bafta !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#6
Bravo si mult succes Wink
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#7
Duminica in a doua parte a zilei unde va găsim?
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#8
Nefiind mobili, probabil tot acolo sau sunt liberi...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Duminica după-amiaza ne veți găsi tot acolo. In mod normal se intra doar cu bilet la film, insa insistați ca vreți sa beți o cafea.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#10
Cosmin, Raluca - super eveniment, mi-a facut mare placere sa va cunosc, si sa cunosc si espressomani noi pentru mine.... nemaivorbind de faptul ca azi am preparat primul meu cappuccino pe un Bosco - nu numai mie, ci (sint mindru da asta!) si lui Cosmin de la Orygyns.
Mult succes cu Wheelys, si pe curind! Big Grin
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#11
Cosmin/Raluca, merci frumos pentru cafea, super atmosfera ati creat, sunteti niste oameni deosebiti si sper sa ne revedem cat de curand si in alte locatii Smile
bafta maxima
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#12
Multumim pentru participare, ajutor și încurajare. Raluca și cu mine ne-am simțit foarte bine. Am avut o senzație plăcută de petrecere între prieteni.
Mai am de lucru la Bosco până-l descos complet. Cu ajutor ca al vostru, va dura mai puțin  Tongue
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)