Hello There, Guest! Login Register


Cluj Coffee Festival 2017

#61
Imi donez si eu single origin-ul si blend-ul pt ce considerati potrivit, dar nu am absolut delic timp sa portionez si sa trimit cafeaua
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#62
Daca e cineva din Bucuresti dispus la "efort", ma inscriu!
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#63
O aduci la aeroprees... Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#64
Pot ajuta eu cu logistica.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#65
Da, sigur ca o pot aduce la aeropress. Pana atunci poate fi extrasa chiar pe loc la un espressor. Vorbesc cu afshin, poate facem o chestie misto cu guest coffee pe o rasnita. Dar va avertizez ca acele cafele nu sunt de o calitate deosebita
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#66
Faceti un versus intre 1-2-3 rasnite, daca tot aveti cafea. Smile sunt sigur ca sunt multi interesati, o sa fie ceva constructiv.
 
Reply
#67
Când ai o cafea buna, numai de versus nu-ti arde... Oricum, sunt cafele de filtru, nu va repeziti dacă le vreti în espresso.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#68
Am fost la peste 100 de festivaluri diverse la viata mea, insa niciodata la unul de cafea!

Pe f.scurt, o parere personala:

*PLUSURI:

-locatie f inspirata, chiar daca pentru cineva care nu cunoaste orasul poate parea plasata intr-o zona mai dubioasa

-atmosfera draguta, relaxata si prietenoasa, te simteai ca la o petrecere din facultate. Toti erau gata sa stea la povesti despre cafea si nu numai si sa-ti ofere rapsuns la orice intrebari aveai.

-prima intilnire cu cativa espressomani, a fost o reala placere, multumesc! imi doresc f mult ca intilniri multe si dese sa poata deveni realitate cat de curand posibil

-vazut si testat pe viu cateva masinarii la care orice pasionat viseaza de-o viata.

-degustat de 3-4 ori, zilnic, toate cafelele disponibile (sarit bine de 20-22 de shoturi pe zi, incepeam sa devin agitat bine spre seara, desi am o toleranta admirabila la cofeina)
Cafele bune, cateva chiar f bune, dar numai una singura m-a impresionat mult: Honduras by Claro, preparata de baietii de la Dalla Corte. Stadul lor era oricum sufletul petrecerii din toate punctele de vedere (mersi @razvanMB

*MINUSURI:
- lipsa unor informatii de baza, simple si la obiect, despre delaliile desfasurarii evenimentului; adaug aici si lipsa unui program clar pe ore (cel postat pe pagina anterioara era pur orientativ si general); de asemenea, pagina de FB si evenimentul creat acolo erau complet ne-updatate

-lipsa unor activitati de gen workshop, traininguri si a unor invitati de marca care sa vorbeasca/prezinte/faca demonstratii de orice natura din domeniul cafelei si prepararii ei. Tin minte ca la una din editiile anterioare de la Bucuresti fusese Sasa Sestic...sau poate ma insel.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Concluzia finala: felicitari Silviei si celor implicati, avem nevoie de astfel de evenimente! Si sper ca ele sa devina tot mai reusite si mai dese.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#69
Guys, revin cu cateva poze de la festival, pentru cei care poate nu au reusit sa ajunga. Multumesc celor care ne au vizitat, oameni pasionati cu care ne am intretinut placut in decursul celor cateva zile. Locatia a fost faina, moderna, standurile frumos amenajate, lumea implicata si civilizata, totul bine. 

Multumim si organizatorilor, au facut o treaba buna si o alegere inspirata cu Clujul. 

Pe cativa espressomani o sa i recunoasteti in poze, pe Damian nu l am surprins dar ii multumesc pentru cuvintele calde :

[Image: 3zdJGC6.jpg][Image: PtAio7Z.jpg][Image: LVKKgkG.jpg][Image: DYo9oeJ.jpg][Image: W6JkwrJ.jpg][Image: abSw5It.jpg][Image: jZvRQns.jpg][Image: oqMi0K7.jpg][Image: NcsZZFD.jpg][Image: Jh7mO57.jpg][Image: gHn0twJ.jpg][Image: 0rRgpvy.jpg][Image: WRLIO8r.jpg][Image: XFQBYGb.jpg][Image: xGo44Dl.jpg][Image: V6OVMbH.jpg][Image: 4l4Rebh.jpg][Image: ahDke2k.jpg][Image: JJduBlX.jpg][Image: 9rsdyXA.jpg][Image: QcZo5VC.jpg][Image: LLnBaD1.jpg][Image: QdapZlN.jpg][Image: oEifWm9.jpg][Image: CUUQlfW.jpg][Image: w6I5493.jpg][Image: hIWpzQk.jpg][Image: 1ffAI8N.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#70
A mai aparut un album de poze https://www.facebook.com/pg/clujuRO/photos/?tab=album&album_id=900431396779398.
Juratii si-au calibrat gustul la inceput de sesiune, un aspect de culise interesant: [Image: T4lW3F5.jpg]

Gravimetricul de la Victoria Arduino se pare ca a creat probleme pentru unii concurenti. Cred ca a fost setat cu Tare Delay la 3 sec si concurentii trebuiau sa se incadreze cumva in cele 3 secunde, altfel extractia se facea la liber, fara oprire la gramajul setat, daca bine am inteles.
 
Reply
#71
pana acum am asa:

liviu
myr
deenman
adiszep
nicubog
rdumitrescu

o sa iau cu mine pungile la aeropress sambata, dar sa-mi spuneti daca sunt
colegi din tara sa vedem cum facem.
intradevar, cafeaua de single origin a fost dezastru, dupa cum a zis si Ernest, dar cea de blend mi se pare super decenta. vedeti si voi care se intoxica dupa Smile

si inca o chestiune, feedback-ul pozitiv sa-l puneti pe forum, iar cel negativ pe PM... sau cel mai bine va abtineti Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#72
Daca se ocupa colegul rdumitrescu de trimiterea produselor din comanda de la Tidaka rog si pentru mine un sample mic in colet Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#73
(14-09-2017, 11:10)flipu2k Wrote: Daca se ocupa colegul rdumitrescu de trimiterea produselor din comanda de la Tidaka rog si pentru mine un sample mic in colet Smile


done, sa nu le trimita inainte de sambata.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#74
Multumesc, inca nu cred ca au expediat cei de la Tidaka comanda, deci mai dureaza...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#75
La mine a ajuns deja si îmi place că e super acida Smile E mai mult spre fruct (lime) decât spre flori. Foarte posibil ca cei care nu prefera aciditatea sa nu fie pe aceeași lungime de unda.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#76
Liviu, mai creste si tu temperatura, ca nu extragem toti la 88 Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#77
Cred că a mai coborât o acum când e curat și se încinge mai puternic.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#78
@balloozzy - Tot curat era si inainte de decalcifiere. M-a dat peste cap doar testul cu sonda K, unde afli ca PID-ul e bun, dar ca nu trebuie sa iei mot a mot temperatura de pe el si sa nu iti faci griji cand scade.

@bogdan_geor - Pai nu o mai cresc ca nu imi mai place cafeaua Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#79
O sa iau maine la aeropress pungile cu cafea si le las la Liviu pentru cei cu care n-o sa ma intalnesc.

myr
deenman
adiszep
nicubog
rdumitrescu
flipu2k

ma bucur ca desi e scumpa (300 lei punga) espressomanii nu se dau inapoi de la a bea o cafea buna Smile)
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)