Hello There, Guest! Login Register


Clarificare/delimitare categorii de espressomani

#1
Dupa oarece contre cu unii colegi mi-am dat seama de un lucru. Pe acest forum activeaza mai multe feluri de cafegii, adica vreo 3 dupa mine:
- espressomanii 3dr wave - titularii
- espressomani mai spre clasic/italian
- cafegii alternativi.
E normal sa existe multe dezacorduri de genul "mere cu pere".

Nu s-ar putea cumva declara apartenenta la unul dintre grupuri pentru a evita tensiuni inutile?

In alta ordine de idei, butonul de like cred ca e "must have"
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#2
Deci avem o schisma trei in unu? Smile Cine este patriarhul Fotie ,ca noi,desi ortodocsi ,ne-am dat cu papistasii italieni? Big Grin
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#3
Cred ca se vede din echipare... Tongue

LE: Cred ca putem si sa trecem acolo in semnatura si ceva gen "Cafegiu de valul al doilea"...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#4
Nu cred ca este vorba de apartenenta la un val , am impresia ca mai mult tine de gust . Unuia place cafeaua mai light prajita si pregatita la V60 , spre exemplu , altuia espresso pregatit in stil clasic . Tine de gusturi , frumusetea cafelei tocmai in asta consta , arata altceva in functie de prajire , macinare , mod de servire si nu in ultim rand ( as putea spune chiar in primul rand ) de perceptia fiecaruia .
Nu cred ca putem discuta gusturile
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#5
(04-01-2016, 22:23)honciucmihai Wrote: Nu cred ca este vorba de apartenenta la un val , am impresia ca mai mult tine de gust ....

Nu cred ca putem discuta gusturile

Exact!
Poti aprecia la fel de bine si un espresso, si un V60...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#6
Te poti considera 3rd wave si fara sa o prepari espresso.

"Distinctive features of third wave coffee include:
direct trade coffee,
high-quality beans (see specialty coffee for scale),
single-origin coffee (as opposed to blends),
lighter roasts, and latte art.

It also includes revivals of alternative methods of coffee preparation, such as vacuum coffee and pour-over brewing devices such as the Chemex and Hario V60."
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)