Hello There, Guest! Login Register


Cine face cinste cu un espresso, in Pitesti?

#1
Buna ziua. Imi cer scuze pentru indrazneala de a deschide un thread, desi nu am nici macar un post in cadrul forumului. Insa, ofertele de black friday sunt aci, si nu prea este mult timp la dispozitie. Asa ca, RUGAMINTEA mea este daca e vreun om bun la suflet, sa primeasca in casa lui un amarat, si sa ii faca cinste cu un expresso, pentru convingere. De ce?
Tot citesc de ceva saptamani acest forum, si am realizat ca, poate totusi nu este o idee foarte buna sa cumpar ceva "scule" in valoare de 2.000-3.000 lei (asta este marja de buget alocata), pe nevazute/negustate asa, si apoi sa realizez ca nu prea se "merita". Stiti dumneavoastra, gusturile nu se discuta. 
Explicatii. Amarat, eu = barbat la 37 ani (adica tanar, daaa?), locuiesc undeja in jurul localitatii Pitesti, judetul Arges, sunt bautor, cel putin pana acum, de cafea la ibric, cafetiera Mokka, si capsule Tassimo; de fiecare sunt multumit cat de cat, desi am folosit multe sortimente de cafea, insa, a venit momentul de altceva. Pentru ca nu mai sunt multumit de situatia actuala, ca de, am si eu o varsta, si nu prea se mai accepta compromisuri de acum incolo, nu? 
In Bucuresti ajung foarte rar, iar in Pitesti nu am gasit pe nicaieri o cafenea unde sa pot beau un espresso care "sa ma dea pe spate", sa ma convinga sa fac investitia. 
Si as dori, daca este cineva prin Pitesti care sa detina ceva "scule" in valoare nu mai mare de 3.000 lei, sa imi faca cinste cu un espresso. Stiu, indreazneala mare. Apropo, nu sunt hot Smile
Dau la schimb (ma pricep la it) o curatare/cosmetizare a laptop-ului/calculatorului/telefonul-ului acelui samaritean, ca asa este frumos. Adica, vreau sa ma conving ca nu dau niste banuti munciti cu greu, pe ceva scule care le voi folosi decat foarte putin timp. Sper sa ma fi facut inteles.
Acum vreo doua luni, datorita newsletter-ului em.g, era sa cumpar un espressor automat. Dar, curios din fire fiind, am facut ceva research pe net, si astfel am dat de acest "loc" fain. Pentru care va multumesc Smile
 
Reply
#2
Ai firma Ecuator Cafe in Pitesti. Ei prajesc cafea, dar poate ca primesc musafiri si iti pot indruma primii pasi.
 
Reply
#3
Multumesc penrtu raspuns mirceat. Tu ai cumparat ceva de la ei? Cum a fost experienta?
 
Reply
#4
Am cumparat cafea prajita de la ei multa vreme, acum mai rar pentru ca au aparut prajitorii bune si in Cluj. Dl Mitran si Alex fiul sunt pasionati si seriosi. Ai noroc cu aceasta prajitorie in apropiere. Multe orase mari inca nu au asa ceva.
 
Reply
#5
Eu am baut espresso bun la cafegiu.ro din cafea proaspat prajita. E drept ca pe scule ceva mai scumpe.
Iar ecuator precis dau la niste cafenele locale. Suna-i si intreaba unde.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#6
Chiar nu stiam de aceasta prajitorie, mirceat.
Zaheyu, la Cafegiu nu am ajuns niciodata. De foarte multe ori am zis ca ajung, si uite ca nu am ajuns. M-a tras inapoi si vreo doi amici care nu au fost multumiti de gust.
Zilele aste ajung sigur in ambele locatii, sa vedem ce si cum Smile
 
Reply
#7
Chiar daca ei au scule mai scumpe la cafenelele lor sau acolo unde distribuie, macar iti poti forma o idee despre unde trebuie sa ajungi. Oricum, din experienta unor blind teste, foarte putini incepatori pot face o diferenta intre un espresso facut bine acasa si altul baut la cafenea, folosind aceleasi boabe si chiar intre doua espresso unul langa altul facute cu scule casnice si scule profi. Cam dupa un an incep papilele sa se dezvolte si sa recunoasca diferente din ce in ce mai subtile, pe masura ce tot testezi cafele bune, preparate corect.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Ok, am inteles Lyvyoo. Luni, marti maxim, sunt cu "gura" pe cele doua locatii Smile
Insa, ceva diferenta de gust trebuie sa fie, chiar mare ma gandesc, intre ceea ce beau eu acum, si ceea ce ar trebuii sa gasesc acolo. Sigur revin cu impresii, ca sa stiti daca ar trebuii sa va simtiti cu "musca pe caciula", in caz ca revin acasa "infectat". Eu sper sa fiu impresionat, din toata inima. Ma ajuta, zic eu, ca sunt si un "pic" gurmand, adica apreciez un gust Smile
 
Reply
#9
Fata de acum nu se pune problema, vei fi uimit daca se face treaba buna in acea locatie si nimeresti o cafea pe gustul tau. Eu ma refeream fata de viitor cand o sa ai o combinatie potenta si acasa...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Primul pas e al mai greu. Ca de, sunt banuti munciti cu greu. Dar daca sunt convins din prima, tot din prima facem si cumparaturi. Ca doar e BF Smile
Mai incolo, mai vedem noi. Ca altceva e cand ai acasa pe ce sa experimentezi, si total alta e sa vorbesti din ... citite Smile
Mi-am dat seama la ce anume te-ai referit Lyvyoo, dar deocamdata sa fac si eu primul pas Smile
 
Reply
#11
Din pacate am fost azi la adresa mentionata pe site la Ecuator Cafe si nu era nici o cafenea...Adresa e Republicii nr 81,Pitesti.
 
Reply
#12
Dar aici mai este?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
Ecuator Cafe este o prajitorie de cafea si probabil adresa de pe site este sediul social. Puteti sa-i contactati pe telefon, mail sau pe topicul dedicat lor pe acest forum.
Eu as intreba daca ma pot primi la ei pentru o discutie amicala sau daca ma pot indruma catre cineva care foloseste cafeaua prajita de ei.
 
Reply
#14
Baloozzy,da,cafegiu.ro este in acea locatie.De altfel de la ei m-am aprovizionat pana acum,insa am zis sa o incerc si pe cea de la Ecuator.Fara succes insa,nici la adresa mentionata pe site si nici la tel nu au raspuns.
 
Reply
#15
Prajitoria daca stiu bine nu este in Pitesti. Poti incerca aici pe forum sa iei legatura cu Alex - un tip foarte amabil.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#16
Bineinteles, la o prajitorie nu te duci de obicei fara sa intrebi inainte, in afara celor care au prajitorul in cafenea sau au explicit showroom cu program afisat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Asta am si incercat,cu tel inainte.Ma rog,nu asta e problema ca o sa mai sun odata luni si merg la dansii.Am intervenit pentru ca mai sus se recomanda un espresso la Ecuator Cafe dar cafeneaua se pare ca nu exista.Oricum o sa fac un update de informatie luni,dupa ce vorbesc cu dansii.
 
Reply
#18
Un espresso din cafea DE LA Ecuator, nu la Ecuator. Nu au cafenea atasata prajitoriei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Corect. Din ce am citit si eu pe site la cei de la Ecuator, au doar prajitorie, nu cafenea. Si deci, nu au un spatiu deschis publicului. Oricum, voi telefona luni si eu, poate reusesc sa vorbesc cu ei, si ori sa ma ajute cu ceva sfaturi, ori sa ma indrume catre cineva din Pitesti carora ei le vand cafea. Pentru cei din pitesti, locatia pe Google Maps mi se pare ca este in incinta Casa cartii, si acolo, din cate stiu eu, sigur nu este nimic deschis publicului de genul cafenea. Vom vedea.
Cafegiu este in locatia respectiva, sunt si ei pe lista tot luni.
 
Reply
#20
Ecuator, cu siguranta distribuie aici, in Pitesti - https://m.facebook.com/DonStephanoOfficial/
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
(21-11-2015, 13:00)dantt Wrote: Din pacate am fost azi la adresa mentionata pe site la Ecuator Cafe si nu era nici o cafenea...Adresa e Republicii nr 81,Pitesti.

buna seara
Aceasta este adresa sediului social. Nu avem o cafenea proprie dar avem cafeaua noastra in diferite locatii din Pitesti.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)