• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Chestionar cu privire la un anumit brand de băuturi calde (ceai, cafea)

Bună ziua,

Doresc să realizez o cercetare de piaţă cu privire la un anumit brand de băuturi calde (ceai, cafea). În cadrul acestei cercetări voi aplica un chestionar pentru a culege informaţiile necesare, iar cei care aveţi disponibilitatea şi amabilitatea de a completa acest chestionar o puteţi face la următorul link:

https://docs.google.com/forms/d/1EEj_6nO...s/viewform

Timpul necesar completării acestui chestionar este de maxim 5 minute!

Informaţiile vor fi folosite în scop academic şi NU vor fi folosite în scop comercial !

Vă mulţumesc pentru timpul acordat!

Reply
O sa mut topicul in sectiunea Cafeneaua OffTopic.
Te avertizez insa ca risti sa-ti dai peste cap studiile si concluziile, luand in considerare parerile noastre. Pentru cine se pricepe la cafea si cauta calitate, Lavazza (si nu numai) e o amagire comerciala, o cafea care nu spune nimic si aduce doar amar in ceasca. Ca sa intelegi mai bine de ce, ai un articol aici.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Multumesc de sfat!

Reply
Pai e bine sa afle parerile noastre referitor la branduri. Eu am avut amabilitatea si l-am completat Smile
@Nalbandian, la finalul cercetarii de piata se poate sa vedem si noi concluziile ?
Multumesc.
Bezzera BZ10, Rocket Boxer, 2 x Mahlkonig Vario, Obel Mito

Reply
Multumesc si pentru amabilitate! Eu am deadline-ul lucrării pe la mijlocul lunii viitoare! Sa-mi spui o modalitate prin care doreşti să afli rezultatele (să le postez aici?, îmi dai o adresă de mail?, etc.)

Cu stimă,
Nalbandian !

Reply
Posteaza-le aici, sa le vedem cu totii
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Asa cum zice Lyvyoo, aici.
Mersi.
Bezzera BZ10, Rocket Boxer, 2 x Mahlkonig Vario, Obel Mito

Reply
Am completat si eu chestionarul.
Lelit PL 41 TEM + Lelit PL 043 MM + pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, Kinu M-47

Reply
Am completat. Si aici se vede - din constructia chestionarului - conceptia gresita ca primordial cafeaua se imparte in branduri si nu origini.
Am avut doar o intrebare deschisa (cu spotul Lavazza). Mi-ar fi placut o intrebare deschisa despre calitatea cafelei prajite si ambalate de Lavazza. Big Grin
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc

Reply
Mi-a placut ca e cinstit; intrebarile se refera la "bauturi calde", nu la cafea. :-)

LE: Sunt insa cateva zone neclare, unde nu poti selecta mai multe optiuni sau nu ai acele optiuni.
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Poate tema generala este vending-ul si de aceea se vorbeste de bauturi calde.

Reply
@ Entonii...la ce anume te referi când spui că se vede din construcţia chestionarului - concepţia greşită? După cum bine vezi din titlul chestionarului (Chestionar cu privire la un anumit brand de băuturi calde) pe mine mă interesează percepţia consumatorilor din România cu privire la aceste branduri, şi nu la originea cafelei. Dacă doream să aflu alte aspecte chestionarul era structurat într-un alt mod care să evidenţieze aceste lucruri.

Cu stimă.
Nalbandian !

@ Mihai L...am ţinut cont de sfatul tău şi am făcut unele îmbunătăţiri care să clarifice acele "zone neclare". Mai aruncă o privire peste chestionar şi apoi îţi aştept părerea.

Cu stimă,
Nalbandian !

Reply
Scuze pentru off topic.
Pe când useri @Federer, Nadal, Djokovic ?
Expobar Brewtus IV-R | Mahlkonig Vario | Tamper dinam. Concept-Art | GC CBR-101

Reply
(22-05-2013, 10:08)Nalbandian Wrote: @ Mihai L...am ţinut cont de sfatul tău şi am făcut unele îmbunătăţiri care să clarifice acele "zone neclare". Mai aruncă o privire peste chestionar şi apoi îţi aştept părerea.
Pare chiar OK acum! Smile

Reply
(22-05-2013, 10:08)Nalbandian Wrote: @ Entonii...la ce anume te referi când spui că se vede din construcţia chestionarului - concepţia greşită? După cum bine vezi din titlul chestionarului (Chestionar cu privire la un anumit brand de băuturi calde) pe mine mă interesează percepţia consumatorilor din România cu privire la aceste branduri, şi nu la originea cafelei. Dacă doream să aflu alte aspecte chestionarul era structurat într-un alt mod care să evidenţieze aceste lucruri.

Cu stimă.
Nalbandian !
Nu ma refeream la conceptia gresita a chestionarului, nici ca ar fi construit bine sau nu. Ma refeream la conceptia cel mai des intalnita despre cafea. Si poate asteptarile mele erau exagerate, credeam ca daca sunt pe espressoman atunci vorbim de cafea. Mea culpa.
Sirul ideilor era de genul: Rar intalnesti pe cineva care ar raspunde la intrebarea "ce cafea iti place in ultima vreme" cu un "single origin sau blend" sau "un prajitor anume". Raspunsul va fi un brand de cele mai multe ori.
Nu m-am exprimat complet, dar am exprimat o opinie. Si mentin parerea ca mi-ar fi placut o intrebare deschisa despre calitatea cafelei/bauturilor calde ale unui brand.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc

Reply
Nu pot sa particip la acest sondaj din motive evidente dar pot sa-l sfatuiesc pe initiatorul acestuia asupra termenului generic " bauturi calde " una este cafeaua si altceva ceaiul

(22-05-2013, 13:06)honciucmihai Wrote: Nu pot sa particip la acest sondaj din motive evidente dar pot sa-l sfatuiesc pe initiatorul acestuia asupra termenului generic " bauturi calde " una este cafeaua si altceva ceaiul

A , succes in turnee !
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn

Reply
(22-05-2013, 13:06)honciucmihai Wrote: Nu pot sa particip la acest sondaj din motive evidente dar pot sa-l sfatuiesc pe initiatorul acestuia asupra termenului generic " bauturi calde " una este cafeaua si altceva ceaiul
Gresit.
In chestionar este vorba despre bauturile calde Lavazza, nu despre cafea sau ceai. Cu care nu au legatura... Big Grin

Reply
Entonii are dreptate, insa intr-un astfel de studiu (fie el si interesat) marcile nici macar nu iau in calcul cei 0.1% consumatori de cafea proaspata/origine. Deci sunt irelevante acele detalii complexe despre consumul de cafea, recomandate de Entonii, pentru o companie care produce cafea inferioara de masa. Sunt convins ca sefii Lavazza stiu foarte bine diferenta dintre cafeaua adevarata si ce fac ei, dar ii intereseaza parerea celor care consuma ambalate, adica a celor 99.99%. Practic Nalbandian a plasat intrebarea intr-un loc "gresit". E dificil sa cumperi petarde si artificii din casa talibanului Smile

Reply
Sry
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)