Hello There, Guest! Login Register


Cel mai mare concurs de latte art pe Espressoman (inclusiv pentru incepatori)

#1
[Image: KBJCSMb.jpg]

Dragi espressomani,

Pe final de an sper ca va exersati mana in latte art pentru a-i incanta pe cei din jurul vostru, de sarbatori.

M-am gandit sa mai facem putina atmosfera prin forum, caci a venit frigul si inghetam [Image: smile.gif] Ce ati spune de un concurs de latte art? Si ce daca unii sunt incepatori sau abia au facut cateva incercari? Ii provocam si pe ei, intr-o categorie separata.

Atentie!

Incepand de astazi si pana pe 4 decembrie  ora 23.59 va invitam sa postati o fotografie sau un clip cu forma voastra preferata de latte art! Zic sa trasam si cateva reguli simple, ca sa ne fie mai usor la jurizare:

- forma sa fie obtinuta doar din turnarea cremei de lapte nu si cu alte instrumente sau ingrediente ajutatoare 
- latte art-ul sa fie al vostru, nu facut de un prieten barista
- latte art-ul sa fie actual, deci dupa 15 noiembrie
- nu conteaza si nici nu trebuie sa evidentiati cafeaua, laptele sau espressorul
- maxim doua postari pe perioada concursului, pentru fiecare user
- nu conteaza la jurizare calitatea pozei sau a clipului, deci folositi din plin orice telefon aveti la indemana. Recomand totusi ca fotografia sa fie facuta in lumina buna, pentru ca desenul vostru sa se vada clar.  
- concurentul nu trebuie sa lucreze ca barista intr-o cafenea

Jurizarea va fi facuta de catre un barista cu experienta, independent si obiectiv. Tinem secret numele pana la final [Image: smile.gif] 

Premiile:

Nu conteaza premiile ci placerea de a mai interactiona intre noi, pe forum. Totusi, Mos Espressoman s-a gandit ca meritati un cadou, dupa atata straduinta si exercitiu. Probabil boabele pot fi si verzi daca doriti, tratati cu prajitorul. Daca nu aveti nevoie de premiu, il donati cuiva drag sau altui user. Astfel, in ordinea de mai jos, fiecare castigator isi va putea alege premiul preferat, dintre darurile de sub brad [Image: smile.gif] 

Categoria grea (clip video): filmarea operatiunii de turnare a unei forme latte art (exemplu), cu final reusit [Image: smile.gif] E o categorie importanta, pentru ca este si educativa. 
Locul 1 - doua premii la alegere
Locul 2 - un premiu

Categoria grea (foto): o poza cu cea mai reusita isprava de latte art a voastra
Locul 1 - doua premii la alegere
Locul 2 - un premiu

Categoria tinere sperante: incepatorii in latte art care nu au experienta sau nu detin de mult timp un aparat, dar care vor sa ne impartaseasca putin din straduinta lor. Nu va temeti ca veti fi amuzanti sau departe de "grei" sau "mult pe langa",  postati cu incredere si optimism! 
Locul 1 - un premiu

Prajitorii nostri au pus sub brad cadouri frumoase si le multumim pentru acest lucru. Mai intai va deschide cadourile castigatorul de la video, apoi cel de la foto, apoi locul 2 video, locul 2 foto si apoi tanara speranta  [Image: smile.gif]

Si avem asa:

- Prajitoria BluBean Cluj - 4 pungi de 250g de cafea, la alegere + 30% discount la urmatoarea comanda

- Prajitoria Sun Coffee Roastery Timisoara - voucher de reducere 25%, valabil 3 luni incepand de la prima comanda

- Prajitoria Hedone Cafe Craiova - 1kg de cafea Ethiopia Yirgacheffe Mamo Kacha + un card de discount Hedone Golden Member Card (10% discount suplimentar la cafea pe o perioada de un an de la data primei folosiri)

- Prajitoria Yume Coffee Roasters Cluj - 4 pungi de 250g de cafea de specialitate, la alegere 

- Prajitoria Guido Bucuresti - doua pungi de 250g de cafea, la alegere

- Prajitoria Ecuator Cafe Pitesti - 4 pungi de 250g, la alegere dintre cafelele pana in 200 lei/kg.

- Prajitoria Claro Cafe Bucuresti - 4 pungi de 250g de cafea, la alegere (exclusiv Gheisha)


Succes si asteptam sa vedem cine sparge gheata!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
ehh, ma apuc sa invat macar ceva sa fac pana in termenul limita Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#3
Din pacate pana nu vine expobar nu am un espressor, asa ca o sa intru in competitie cu una din pozele mele din arhiva de incercari. [Image: e26a5598470b046a1f07a19c8d398517.jpg]
Cred ca categoria in care ma incadrez este "tinere sperante"
Expobar Brewtus IV, Quamar Q13E, La Spaziale Astro 12D, AeroPress, V60.
 
Reply
#4
Toate pozele trebuiesc facute dupa 15 nov., deci fresh!  Smile Hai ca poate iti ajunge pana pe 1dec.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
India Plantation şi Bestprotect.
(17-11-2016, 08:22)baloozzy Wrote:  
[Image: QujGo5S.jpg]


Attached Files Thumbnail(s)
   
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
(15-11-2016, 20:49)Lyvyoo Wrote: Incepand de astazi si pana pe 1 decembrie  ora 23.59 va invitam sa postati o fotografie sau un clip cu forma voastra preferata de latte art! 

Sper sa imi vina in timp util espressorul (in jurul datei de 27 Noiembrie). Eu fiind novice in ale frotarii trebuie sa si invat sa fac Latte Art. Pana atunci din pacate nu am la ce frota... Promit sa particip cu mare drag (si bucurie) la acest concurs daca voi avea cu ce ! [Image: 57.gif]
Expobar Brewtus IV DB-R, Cartus 3M, Mahlkonig Vario Home, Tamper dinam Joe Frex, Base Joe Frex Flat 58.5mm, IMS Shower 200um PTFE, IMS Precision Filter 2T, Tidaka Distribution Tool,  TIDAKA 4 M8,5x0,75 , Motta Europa 350ml, Termometru barista, Airscape
 
Reply
#7
(17-11-2016, 08:22)baloozzy Wrote: India Plantation şi Bestprotect.
(17-11-2016, 08:22)baloozzy Wrote:  
[Image: QujGo5S.jpg]

Înainte de a face dunga finală la mijlocul rosettei, lasă să curgă niște lapte la vârful rosettei astfel încât să obții o inimioară în vârf. Dpmdv arată mai bine. Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#8
Merci, sigur voi incerca.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#9
Mai are si a doua sansa, pana pe 1, oricum e la inaltime, bravo!

Vad ca Brewtusii din partid insista si pe Facebook sa mai lungim concursul putin, pana intra si ei in mana. Nu-i o problema daca mai stam inca vreo cateva zile, vom vedea...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Votez si eu sa tinem concursul macar inca o saptamana
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#11
Eu stiu, la atati Brewtusi sa nu ne decimeze septelul.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#12
Ok, modific si pun 4 decembrie, adica intr-o duminica seara.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Si la clip video...
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#14
[Image: 15085494_1323391801018122_38411981019782...e=58BF9F8D]

personal vad o broasca in turban Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#15
Columbia Huila.
Din păcate nu pot incarca poza, nu ma lasa mai mult de 300 kb. Nu mai stiu cum sa o editez sa o aduc la dimensiunea asta. Îmi pare rau, asta e.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#16
instaleaza irfanview daca esti pe windows, el iti permite.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#17
Sau o urci intai in Imgur.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#18
Apei pe butonul "i" , in chenar negru, pe bara de formatare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
[Image: 7kDoSuk.jpg]

Multumesc de ajutor.
Deci, Columbia Huila. Calitatea pozei nu e grozava.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#20
Trebuie sa-mi deschid " aripile" mai mult cand fac miscarea stanga dreapta. Pasesc si eu timid in categoria tinere sperante, si daca tot vorbeam de aripi am reusit sa fac o pana.

Cafea de exersat, bio din Lidl:

[Image: 20764c5247.jpg]


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#21
(20-11-2016, 13:16)Lyvyoo Wrote: Apesi pe butonul "i" , in chenar negru, pe bara de formatare.

adica asta-i butonul cu care se incarca pozele castigatoare:

[Image: Oy9Kqkk.png]
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#22
Au intrat deja trei grei care m-au dat pe spate, trebuie sa fac un plan, aici nu-i de joaca [Image: angry.gif]


Attached Files Thumbnail(s)
   
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#23
Eu am introdus poza cu "I". Cum fac sa imi apara poza ca in cazul lui Mariano si lui deenman, adica sa nu acopere juma de pagina ?
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#24
Ai dimensiunile default, dar tu alegi prima pe la 400 și mai vezi după aceea dacă mai modifici.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#25
(21-11-2016, 09:22)Gozmin Wrote: Eu am introdus poza cu "I". Cum fac sa imi apara poza ca in cazul lui Mariano si lui deenman, adica sa nu acopere juma de pagina ?

 ca sa apara thumbnail trebuie urcata pe forum si pt asta trebuie editata, trebuie adusa la dimensiunea de maxim 300kb (spatiul pe server costa si chiar telefoanele actuale fac fotografii de dimensiuni mari). daca o incarci de pe butonul "imgur" o redimensioneaza automat sa fie acceptabila la afisarea in pagina, chiar daca ea e la rezolutie mare. daca cineva doreste sa o vada la dimensiunea originala poate sa dea clic dreapta si "open image in new tab". se intinde pe jumatate de ecran, dar trebuie sa traim cu asta daca nu vrem sa ocupam spatiul pe server. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#26
A doua mea poza pt concurs si ultima:


[Image: AdivE99.jpg]
 
Reply
#27
Eu nu vad poza !
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#28
am editat eu si am mutat poza pe imgur.com. acu ar trebui sa o vezi.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#29
Ma bag si eu cu o Costa Rica!
   
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,VST 18g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl,Espro Toroid 60 cl
 
Reply
#30
Cafeaua noastra de azi dimineata (o Guatemala el Transito):[Image: 5MDcvEG.jpg]
La Pavoni Mill (ex Nuova Simonelli Musica Lux), Kinu M47, Niche Zero
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)