Hello There, Guest! Login Register


Ceas comparator pentru verificarea rasnitelor

#1
Ma gandeam la un ceas comparator pe care l-as putea lua si apoi sa se plimbe prin comunitate, pentru a ne verifica rasnitele. Varianta mai scumpa fiind cea a lui Titus, care e facuta pentru fiecare model de rasnita daca nu ma insel. Acum se pun urmatoarele intrebari:
- putem folosi in mediul casnic un ceas comparator clasic, avand in vedere ca va trebui sa ne descurcam si cu prinderea exacta  a bratului de un suport drept si solid?
- ne poate ajuta efectiv in alinierea cutitelor?
- un test cu marker-ul in genul celui facut de Matt Perger ar fi mai practic si cu mai putine batai de cap?
- transportul prin tara de la user la user prezinta mari riscuri de descentrare a ceasului?
- merita toata bataia de cap?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Este un aparat de masura foarte sensibil, cred ca nu e cazul... Si daca ies niste abateri, trebuie intelese si sa ai si modalitati de remediere.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#3
"-merita toata bataia de cap?"

Ma alatur parerilor lor  Big Grin :

Paranoia      Ap      Wall  68         Ne
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#4
Nu cred că e o idea buna plimbatul cu servici de curierat, mai ales că prețul este 150-200 de lei. Mai buna soluție e un ceas pe fie care oraș daca se dorește unu pentru verificări.
Se poate folosi și în mediu casnic, recomand modelu cu suportul magnetic, doar că suportul magnetic trebuie pus pe o suprafața metalica care nu se mișcă daca vrem rezultate precise.
Este mai buna varianta decât lui Matt dar la fel multa muncă daca cuțitele au mai mare abatere (0,05-0,1). Pentru remediere cel mai bine de folosit sunt foi subțiri de inox de diferite grosimi (0.01-0,05), greu de găsit, dar mult mai precise decât varianta cu benzi adezive. La varianta cu banda adeziva nu poți să controlez procesul și probabil ajungi in situația unde ai abatere de 0,05 și după că au lipit banda pe un loc apare abatere de 0,04 la alt loc Smile.
Cred că bătaia de cap merita daca se observa problema la gustul și problema nu dispare nici după alte incercari (tehnica mai buna, dozare, distribuție,tampare...), sau pur și simplu vrei sa verific in ce parametri lucrează râșniță respectiva. Valorile la cere se zice că râșniță e in stare "perfecta" sunt intre 0,03 și 0,01.
Varianta cu ceas cumpărător poate fi folosita doar pe rasnte cuțite plate, și mai ales doar pe cuțitele de jos. După ce sunt remediate cuțitele pe jos atunci putem folosim și metoda lui Matt că ultima verificare.
 
Reply
#5
Eu am vazut asemenea instrumente in service pentru masini, pentru o zi l-am avut si la mine in garaj sa verific coroana unui grup. Deci, daca vrei se poate gasi... trebuie sa sti de la cine poti imprumuta
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
#6
eu spun ca testul cu markerul e suficient. oricum, ca sa reglezi rasnita prin ambele metode trebuie ceva pricepere si rabdare. Nikso, care are de amandoua, a renuntat la ideie dupa ce s-a chinuit cateva ore fara rezultate sa faca treaba asta la Major-ul sau.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#7
O mică observație, acel Titus de pe Youtube vorbește de microni pe când aparatul lui de măsură este capabil doar de sutimi. Între sutimi și microni este o diferență cam mare. Apoi a uitat să ne arate verificarea celuilalt cuțit.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#8
Precizia ar fi de ordinul 0.01 milimetri
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
corecta observatia cu al doilea cutit.

(13-02-2018, 23:59)Lyvyoo Wrote: Precizia ar fi de ordinul 0.01 milimetri

asta insemna sutimi. oricum, o precizie de ordinul sutimilor cred ca este arhisuficienta, cu conditia sa ai cum masura si alinierea celui de al doilea cutit.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#10
După Titus 0,03mm e suficient.
Mai o cestie importanta este și verificarea suportul de cuțite. Din cauza demontări neatente (curățare sau schimb)piesa se poate decentrare și îndoi și toată munca devine și mai grea.
 
Reply
#11
Din punctul meu de vedere, teoretic nu vad probleme decat la cutite.
Alezarea, montajul axului, perpendicularitatea suportului cutitului superior, filetul nu sunt o problema.
Pana si cutitele, chiar daca sunt turnate, odata ce au o suprafata de sprijin dreapta, fata cu lame se ajusteaza din ascutire. E drept, nu chiar asa de precis.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#12
(14-02-2018, 02:53)Milan SunCoffee Wrote: După Titus 0,03mm e suficient.
 

Nu numai ca e suficient, dar a zis ca a avut nevoie de mari costuri sa ajunga la 0.03 si ca inaintarea spre 0.02...0.01 nu i se pare relevanta si ar costa prea mult. Acum, ca o spune ca vulpea ce nu ajunge la struguri, probabil .. Smile  Dar deja rasnita lui costa 8000E. Daca ar face-o cu 0.01 aliniere ar costa trilioane Smile))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
(14-02-2018, 12:12)Lyvyoo Wrote: Nu numai ca e suficient, dar a zis ca a avut nevoie de mari costuri sa ajunga la 0.03 si ca inaintarea spre 0.02...0.01 nu i se pare relevanta si ar costa prea mult. Acum, ca o spune ca vulpea ce nu ajunge la struguri, probabil .. Smile  Dar deja rasnita lui costa 8000E. Daca ar face-o cu 0.01 aliniere ar costa trilioane Smile))

Eu am reglat cuțite cu toleranță de 0,005mm (a se citi 5 microni), dar ce-i drept utilajul nu era o râșniță de cafea și nu costa trilioane ci cât vreo trei ferari...
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#14
(14-02-2018, 12:12)Lyvyoo Wrote:
(14-02-2018, 02:53)Milan SunCoffee Wrote: După Titus 0,03mm e suficient.
 

Nu numai ca e suficient, dar a zis ca a avut nevoie de mari costuri sa ajunga la 0.03 si ca inaintarea spre 0.02...0.01 nu i se pare relevanta si ar costa prea mult. Acum, ca o spune ca vulpea ce nu ajunge la struguri, probabil .. Smile  Dar deja rasnita lui costa 8000E. Daca ar face-o cu 0.01 aliniere ar costa trilioane Smile))

Daca ai baza buna, axul motorului, atunci treabă e mai simpla. Suport de cuțite făcut din inox la mare precizie, nu din aluminiu cum e cazul la aproape toate râșnițe comerciale, și cuțite de calitate.
La râșnițele cum e Titus sau Honne, unde cuțitele sunt montate pe ax care nu sta direct pe motor și cae este și "lung", e și mai greu de obținut precizie optima.
 
Reply
#15
(14-02-2018, 21:31)Milan SunCoffee Wrote: La râșnițele cum e Titus sau Honne

Mie la Honne mi se pare o mare variabilă introdusă în tot procesul de aliniere chiar modul în care se blochează reglajul. Acel șurub practic împinge din lateral și descentrează sistemul. Titus a făcut teste și a introdus acel colier, tocmai pentru a evita această problemă.

Practic degeaba ai cuțite aliniate cu precizia "ț" dacă vii cu un șurub din lateral și împingi unul din cele 2 cuțite.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)