Hello There, Guest! Login Register


Cea mai buna rasnita pentru acasa

#1
Conform semnatura, am un Vario. Nu sunt extraordinar de multumit de ea. Fara multe detalii, pe cat de mica si cocheta, pe atat de capricioasa. Si-am inceput sa fac cercetari pe net si am avut diverse perioade in care am agreat diverse solutii. Fiecare dintre ele m-a tinut cam 1-3 saptamani, sunt sigur ca si cea din prezent ma va tine la fel. Ca urmare va propun urmatorul subiect de discutie:

Care este cea mai buna rasnita de folosit acasa, in urmatoarele conditii: 
  • sa nu fie un gigant de genul K30 sau 37s, pana la urma eu ca om al muncii rasnesc in 75% din timp intre 2-4 ori/zi cate 19 g de cafea, nu mi se pare o folosire eficienta pt giganti
  • sa fie intr-un range de pret de 2000 - 4000 RON, adica sa ne-o si permitem fara sa ne vindem un rinichi [Image: smile.gif]
  • sa rasneasca constant - daca schimb cafeaua si ma duc pe alt reglaj, cand revin in punctul initial, sa rasneasca fix la fel cafeaua folosita initial
  • calitate buna a rasnirii, omogena fara mari bulgarasi, nu va mai spun ca stiti, etc.
  • altele la "nice to have": low noise, sa arate bine, etc.
Si ca sa incep eu, alegerea mea de acum este Ceado E6P (ca mie imi place electronica), sau E5P pt cine nu are atatea pretentii ca mine, pt ca din comments pare sa raspunda la cele mai multe din cerintele de mai sus.
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
#2
Salut, macap ai luat in calcul?[Image: smile.gif]
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
#3
Sau Honne Smile Astept si eu sa vad varianta casnica, fara artificii. Pe latime ar trebui sa fie destul de ingusta,
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Baratza Sette 270
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#5
Kinu
 
Reply
#6
Macinatura, pret, calitate, puține cafele: kinu.
La ~2000lei e5p, la ~ 2000€ k30, la ~4000lei cred ca Honne. Sper ca nu am gresit ultimul pret. Cam pândesc intalnirea pentru Honne, poate ma insinuez si eu, pt ca ma bate un gand...de martisor
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#7
@ cpop: Da, macap a fost prima la care m-am gandit, undeva prin noiembrie trecut, aproape ma convinsese. [Image: smile.gif] Ulterior am citit si am renuntat la ea, nici nu mai stiu exact din ce motiv

@ Lyvyoo: despre Honne nu stiu prea multe, n-am luat-o in calcul inca. Astept sa vad ce-mi spuneti voi dupa ce o vedeti, pe site la Hedone pare uriasa. As veni si eu la vizionare, dar eu pot numai dupa 18:30 in timpul saptamanii.

@sorinherea: Nici Sette nu pare a fi chiar reliable, cf topic dedicat de la noi dar si de pe home-barista

@renatoa: Nu ma gandisem la ceva manual, in special pt ca eu fac cafeaua dimineata cand sunt contra-timp si de obicei dau drumul larasnita si mai fac si alte lucruri in cele 15 secunde de rasnit.

@ gabone: cel mai complet raspuns, multumesc. O sa ma gandesc la Honne, dupa concluziile vizionarii colegilor.
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
#8
Aceeasi problema o am si eu si pe viitor parca tot spre un Ceado E5P as trage. Pare cea mai compacta cu cutite de 64 mm. As merge pe E5P, pt ca nu as vrea sa dau mai mult de 500 eur pe o rasnita.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#9
@Costa79 Ce te nemultumeste la Eureka Zenith din semnanura? Intreb pt ca stiu ca are cutite de 65(nu 64). Sa faci un upgrade tot spre clasa asta de cutite.....? Intr-o vreme tare ma batea gandul la un Zenith, mi-au placut cat le-am vazut la lucru mai ales pt clasa lor de pret.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#10
Cică în câteva zile se scumpesc putin si Ceado si Kinu (si Expobar).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Compak K3 Touch ar putea fi o varianta. Asta pe linga Sette 270W.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#12
Ciao! Sunt in cautare unei noi rasnite. Ma gandeam la Bezzera BB05 TM pentru simplitate si pentru ca este dedicata espresso + parring Bezzera Magica S. Dar iau in considerare si Baratza Sette 270. Ma intereaseaza rezultatul final din ceasca. Single dose user. Scriu aici fiindca as vrea sa aflu de la posesorii de la Sette 270 cum se comporta in folosirea zilnica la shot-urile espresso. Merci!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)