Hello There, Guest! Login Register


Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

Nu contează neapărat setarea asta. Rasnita ta poate fi diferită de a mea în ceea ce privește aproprierea cuțitelor. Eu de exemplu le-am mai strâns pentru ca rasnea prea grunjos . Revenind 1d la tine e diferit de 1d la mine. Alta e problema. Ai de verificat asa :
- cantitate râvnită
- tampare
- timp de extracție
- cantitate extrasă
- temperatură
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
(21-12-2015, 20:27)Mihai.B Wrote: Nu contează neapărat setarea asta. Rasnita ta poate fi diferită de a mea în ceea ce privește aproprierea cuțitelor. Eu de exemplu le-am mai strâns pentru ca rasnea prea grunjos . Revenind 1d la tine e diferit de 1d la mine. Alta e problema. Ai de verificat asa :
- cantitate râvnită
- tampare
- timp de extracție
- cantitate extrasă
- temperatură

18g,60ml, 92 grade, 24,25,26 sec. in functie de tampare. extracie 11 bari.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
Eu de exemplu din basket ul de 18 scot 25-26 de g de lichid în 26 de secunde. Africanul le în el la 89 g și le duc pana în 93 iar americane le încep la 91 și le duc în 94.
Dar asta tine doar de gust și de plăcerea fiecăruia de a se juca la setup.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Cred ca mai poti ridica temperatura cateva grade. De fapt, ce te nemultumeste: amareala, acreala, crema, corpul?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Adresată mie?
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Nu, banuiesc ca tu esti multumit de shot-uri.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(21-12-2015, 21:36)baloozzy Wrote: Nu, banuiesc ca tu esti multumit de shot-uri.
Da eu sunt incantat de faptul ca experimentez mereu.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
(21-12-2015, 21:32)baloozzy Wrote: Cred ca mai poti ridica temperatura cateva grade. De fapt, ce te nemultumeste: amareala, acreala, crema, corpul?
este foarte acida.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
Deci, cresti temperatura, eventual macini mai fin. Citeste si aici .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(22-12-2015, 06:50)baloozzy Wrote: Deci, cresti temperatura, eventual macini mai fin. Citeste si aici .

am incercat. ma pacalesc de unul singur. mai comand cate ceva de la yume si ecuator. daca nu gasesc nimic raman la massaya care clar are gust de cafea pura fara arome de nu stiu ce fructe si alte iluzii.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
S-ar putea sa fie exact pe dos.
Prajind acasa m-am lamurit ca ce ni se impregnase in cap drept miros de cafea (de alimentara) timp de decenii este de fapt ceva fals... este aroma cafelei din care s-a dus tot la deschidere pungii si apoi dupa nici o saptamana, pa...
Massaya aia are vreo data de prajire ? Cafea pura o fi fost ea odata, dar daca e tinuta cu lunile in depozit ... Confused
Si bei 1kg in 2 saptamani ?
 
Reply
poate ai dreptate. sunt curios de gustul ei peste 2 sapt.
totusi mai am de probat si alte cafele de la prajitorii diferite. sper sa gasesc una care sa-mi placa.
de aceea am intrebat mai sus daca stiti ceva tipuri de cafea proaspat prajita insa fara arome.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
Aici e de fapt problema... Tongue
Incearca sa intelegi ca ce ai baut pana acum NU era cafea proaspat prajita. Nu cauta cafea buna sa fie ca cea proasta, incearca sa intelegi gustul cafelei adevarate.

Mi-am adus aminte de bancul cu doi proaspat casatoriti, el nefiind multumit de mamaliga facuta de sotie pana intr-o zi cand a ars-o. Moment in care a recunoscut gustul de mamaliga cu care era obisnuit.  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(22-12-2015, 22:59)Mihai L Wrote: Aici e de fapt problema... Tongue
Incearca sa intelegi ca ce ai baut pana acum NU era cafea proaspat prajita. Nu cauta cafea buna sa fie ca cea proasta, incearca sa intelegi gustul cafelei adevarate.

Mi-am adus aminte de bancul cu doi proaspat casatoriti, el nefiind multumit de mamaliga facuta de sotie pana intr-o zi cand a ars-o. Moment in care a recunoscut gustul de mamaliga cu care era obisnuit.  Big Grin

gustul nu se INTELEGE. nu boti bea fortat o cafea cu un gust oribil si sa incerci sa te autoconvingi ca e buna doar pentru ca e "proaspat prajita".
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
Sper ca in timp sa iti educi incet incet simturile si sa deslusesti tainele senzoriale ale cafelelor de specialitate. Apoi, cand vei mirosi o punga cu cafea de brand vei intelege mult mai usor "parfumul" de ars sau de miresme adaugate. Daca esti obisnuit cu cafele mai amarui, incearca Guatemala sau alte origini duse aproape de second crack. Este greu de inteles un espresso care are si note acide de un consumator de cafea de pe piata pentru ca obisnuinta ii dicteaza ca aciditatea nu are ce cauta in ceasca si va fi sadisfacut doar de nuantele amarui. In realitate, cautam cafele echilibrate asta insemnand dulci, acide si amarui in acelasi timp. Iti doresc succes si curaj in a persevera. Frumusetea espresso-ului este tocmai partea de experimentare. Creste temperatura apei pana la 95-96°C si rasneste mai grunjos, astfel vei accentua bitterul, daca asta cauti in cafea.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
(22-12-2015, 22:19)manu86 Wrote: ...daca stiti ceva tipuri de cafea proaspat prajita insa fara arome.

Am remarcat ca ai mai scris odata asta si vad ca o repeti, de aceea consider ca trebuie clarificata, este o eroare fundamentala: cafelele de care vorbim in acest forum nu au arome adaugate !

Ce vezi in supermarket-uri drept cafele cu arome sunt niste erezii, si nu au nici o legatura cu ce se descrie aici drept diverse nuante/perceptii, care sunt pur personale si subiective, tot atat de adevarate cat auzi pe altii zicand de vinuri.
 
Reply
+1
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Tocmai am încercat Galapagos de la Sarkis. Este excelentă. 

E prăjită astăzi. Mai încerc zilele următoare să văd cum evoluează.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
(29-12-2015, 00:01)rdumitrescu Wrote: Tocmai am încercat Galapagos de la Sarkis. Este excelentă. 

E prăjită astăzi. Mai încerc zilele următoare să văd cum evoluează.
Cred ca trebuie sa încerc iar. Acum ceva luni nu m-a impresionat nimic la ea... Poate ca veneam după Burundi hot spot... Cine știe...
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Dupa multe cautari, la diferiti prajitori, am gasit cafeaua perfecta pentru mine, de la Sarkis blendul "Amore". Aceasta cafea are: dulceta, corp, crema, gust puternic de ciocolata cu lapte adica tot ce-mi doresc eu. Domnul Mihai, ce sa mai zic...., din partea mea nota 10. Smile
Mazzer mini electronic A, La Pavoni Profesional.Imi prajesc cafeaua cu un pistol Dewalt d26414 si imi iese mai bine cafeaua prajita ca unor prajitori.
 
Reply
Salut, sper ca Mihai va praji cat de curand din nou blendul "Amore".
Din descrierea ta pare si pe gustul meu, sper sa fie!  Wink
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
de la claro nu a luat nimeni?
Ascaso Steel Uno Prof PID v3 - 9 bari • Mahlkonig Vario v3 • Kinu - Die Muhle M47 • sita IMS competition B70 2TC H24 E • tamper dinamometric Motta 58mm • latiera inox 350ml.
 
Reply
O gramada... vezi in topicul propriu pareri.
 
Reply
Se gaseste pe undeva un blend de cafea proaspat prajita care sa fie apropiat de gustul italian al espresso?
Tocmai am fost in Italia si am experimentat espresso pe oriunde am putut (si in cafenele celebre si la coltul strazii).
Dupa gust presupun ca este o cafea ce este mai intens prajita si contine si un procent de robusta.
Ajuns acasa nu reusesc sa reproduc gustul.
 
Reply
cam 30% din cafeaua din baruri este robusta, asa spun barmanii. Dar eu cred ca este mai mult de 30%, mai mult de un espresso de bar, nu pot sa beau pe zi, acasa beau si trei pe zi.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Eu am luat robusta de la Contego si in blendul de dimineata pun 10-15%. Astfel se pastreaza si din aroma arabicei.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
parca cei de la hedone aveau pentru horeca blend-uri cu robusta in cantitati mici....nu imi aduc aminte daca erau proaspat prajite.....poate ai putea achizitiona de la ei ceva pentru ca sa incerci, daca ii suni
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
Poti sa incerci si Izzo Caffe de la PerfectEspresso.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
Multumesc pentru raspunsuri. Izzo am incercat. Gustul este interesant dar departe de cafeaua proaspat prajita.
Bezzera Unica, Mahlkonig Vario
 
Reply
Mulțumită lui Mihai Sumedre (Yume) și chiar DPD, azi dimineață m-am delectat cu ETIOPIA Yirgacheffe Adado Grade-1, Gedeo (comandă confirmată ieri la 13.30). Destul de greu am facut reglajul râșniștei, că deh, am vrut pe single. Am mers pe recomandarea lui Mihai de 18g (9g la mine), 28-30 sec max si 20-22g în ceașcă. Până să pic pe parametrii, cafeaua era bună, deosebită, doar puțin apoasă, cremă puțină (cred că nu e un soi cu prea multă). În momentul când mi-a ieșit, aroma, gustul s-au amplificat că am simțit nevoie să beau apă (era și cam al 8-lea shot). Nu am încercat cu lapte, o s-o fac deși nu prea sunt pe placul meu astfel de asocieri. Nu am avut nici curajul lui Lyvyoo să cobor temperatura sub 90C. Felicitări pentru rezultat prăjitorilor, s-a reușit să-i scoată în evidență tot ce are mai bun și deosebit. Poate dau un rând la toată lumea (pe Youtube)  Tongue.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)