Hello There, Guest! Login Register


Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

Intr-adevar, din punctul de vedere al prajirii, cam orice cafea dusa in second crack va fi amara indiferent de modul de preparare, asadar tara, lotul, varietatea sau metoda de procesare devin mai putin relevante. Din pacate odata cu second crack se pierd mare parte din aromele specifice acelei origini.
Eu consider ca este o diferentiere clara intre o cafea amara si o cafea cu note amarui. O cafea amara este ori prajita prea mult ori extrasa gresit (temperatura prea mare, rasnitura nepotrivita, etc). Este ceea ce gasim cam in aproape toate cafenele. O cafea amara este neplacuta atunci cand o bei, cam strangi din dinti daca nu pui zahar si este de obicei insotita de uscaciune (te ajuta un pahar de apa langa). De arome nu prea se mai poate vorbi.
Dificultatea apare atunci cand vrei sa scoti note amarui cum ar fi "dark chocolate" sau cacao. Atunci apar diferente intre tarile de origine si caracteristicile specifice acelei cafele. Devine important modul de prajire si profilul ales si mai ales prepararea (grad de rasnire, cantitate, temperatura).
Prajitor CoffeeTool 5-7,5kg, La Marzocco GS/3, VA Mythos One, Mahlkonig EKK43 & more
 
Reply
Salutare tuturor,
In primul rând multumesc lui Liviu pentru tot ce a făcut pentru mine .

O cafea care după părerea mea de începător este cu adevărat deosebita, este Panama boquete gheisha. De doua luni beau in fiecare zi aceasta cafea si mi se pare excepțională . Am încercat si altele dar asta este altceva.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric
 
Reply
Salut, ne poti spune si sursa de unde o iei..?!
Lelit Mara-X, Macap M42M, Commandante C40
 
Reply
Delicatese Florescu
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric
 
Reply
Si eu votez pentru Panama Boquete Gheisha de la ecuatorcafe. Este realmente exceptionala.
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
Panama Emporium de la Guido.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
Thumbs Up 
Mi-ati facut pofta cu Panama Boquete Gheisha asa ca mi-am comandat niste cafea verde. Abea astept sa ajunga si sa-mi fac niste timp sa o prajesc Angel .
 
Reply
Ethiopia Sidamo de la Hotspot Cofee ,un florilegiu.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
după ce ați lăudat așa mult panama geișa mi-am luat și eu o șarjă de 1kil...deliciuos
Expobar Leva Hx, Eureka Atom, Kinu Phoenix, Wacaco Picopresso
 
Reply
Cut & coffee, Debrecen, Ungaria. Am mai zis de ei. Am avut drum recent si m-am aprovizionat.

Intre o Panama Bambito cu care nu ma inteleg, poate pentru ca e prea light prajita, si o Columbia Supremo, cu care mergi mereu la sigur - parerea mea - abia am asteptat sa se degazeze un amestec temporar al casei.
Abia am asteptat, pentru ca pe langa 78% Honduras, 11% Santos, contine si 11% India Cherry, o robusta de calitate, zic ei, si nu am motive sa-i contrazic. Dimpotriva, dupa experientele anterioare cu alte amestecuri Cut&coffee care contineau o mica doza de India Cherry (10%), abia am asteptat sa regasesc pe rafturi un amestec cu robusta respectiva. Excelent, si nu doar la curgere, asezare in pahar/ceasca, ci si ca aciditate, corp, evidentiere arome, usoara tarie pe care nu stiu sa o descriu altfel, retrogust.
Cred ca ar merge si la noi un amestec cu o idee de robusta de calitate, asta ca sugestie pentru un prajitor care-si doreste o incercare, o diversificare. Eu m-as abona fara doar si poate.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
Va prezint epopeea Kenya Mugaya de la Ecuator Cafe.
Intr-un cuvant, GROZAVA!!!

[Image: yBwDd1Fl.jpg]
[Image: C4yABptl.jpg]
[Image: DnbEKA7l.jpg]
[Image: eUy5Pycl.jpg]
[Image: bFHUggIl.jpg]
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
(02-02-2015, 19:28)scientist Wrote: Va prezint epopeea  Kenya Mugaya  de la Ecuator Cafe.
Intr-un cuvant, GROZAVA!!!

Cum ai prajit-o, pana la ce nivel ai dus-o?
 
Reply
Sincer, n-am auzit cand a inceput FC desi am stat cu urechea pe tambur. M-am concentrat asupra fustei din mijlocul bobului si cand s-a facut aurie si-am simtit primul fuior de fum, am tras heblul. Aceata mi-a fost intentia, s-o prajesc mai usor pentru a pune in evidenta notele fructale ale acestui soi, asa cum dealtfel este si recomandarea de pe eticheta. Am obtinut exact ce-am vrut. Nu va descriu nuante de gust dar retrogustul e prelung cu o suava nota de aciditate.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
Am avut si eu cateva kg de Kenya Mugaya  de la Ecuator Cafe. Am fost foarte multumit de ea. S-a comportat bine pe o plaja destul de larga de nivele de prajire, de la City pana la Full City. Am fost surprins cat de bine si-a pastrat aciditatea caracteristica si notele fructate chiar si la Full City. Din pacate am terminat-o de ceva vreme Sad .
 
Reply
Am o problema.La fiecare schimbare a tipului de cafea este normal sa reglezi nivelul granulatiei.Mie imi trebuie cam 2 incercari d efiecare data pana cand ajung la cele 5 secunde.Bineinteles ca nu arunc cele2 randuri de cafea ,pentru ca sunt "baubile".Dar cu etiopia atsa am probleme de vreo 2 zile.Am dat inapoi serios pe grosier.am redus forta de tampare ,ce oricum nu era prea mare.In fine am desfacut iar rasnita si am curatat-o .Ce am constatat ,desi o curatasem de vreo 5 zile?Am constatat ca e multa cafea ramasa pe lateral,un strat substantial ,pufos(deci proaspat_dar aderent la peretii alterali?Sa fie prea umeda,prea uleioasa?Nu arata a fi prajita nici prea tare nici pre soft.Arata normal.O tin in punga ei inchisa atent.Sa traga umezeala?Dar punga este izolata in iterior e plasticata,singurul contact cu exteriorul ar fi supapa aceea de aierare.Am dat inapoi serios rasnita dupa experientele de azi ,in care am aruncat 2 randuri de cafea pentru ca se incapatana sa nu curga.A....,uitam,am verificat si presiunea cu manometru din dotare(ce bine ca l-am achizitionat)si este absolut corecta,9,2 bari(10,2 afisati pe cadran).De asemenea,valva e ok,imi scoate apa d epe puc lasandu-l curat si uscat,curgerea este ok.Sa fie cafeaua de vina?Sau depozitarea?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
E normal sa schimbi reglajul rasnitei. Unii simt diferente la curgerev si daca umiditatea exterioara evin crestere. Ca regula de baza, pe zi ce trece, rasnesti putin mai fin aceeasi cafea deoarece uleiurile volatile se evapora.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Asa este,numai ca de data asta a trebuit sa dau inapoi foarte foarte mult,ca niciodata.Prea mult parca,asta m-a si alertat.Si chestia aia cu cafeaua ramasa in rasnita iar nu prea pot sa o explic.Ma gandesc ca si cantarul asta ieftin de pe piata,vreo 38 e lei nu cantareste prea bine,desi nu e vorba de mg ci de grame.
In fine cred ca este doar o chestie de reglaj.O sa vad.Mai schimb si cafeaua data viitoare.Am destule de incercat.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Cand spun inapoi spun grosier.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
S-a rezolvat.Era din reglaj.Ca sa scap d edepunerile alea i-am tras o "spalare'cu orez si am "clatit-o"cu ceva cafea.A luat si ceva perie ca sa se sperie sisa nu ma mai alerteze degeaba.Vad ca acum este ok.Aaaa....,m-am invatat minte si i-am facut semn,chestie simpla la mintea cocosului ,dar tare utila pentru a nu pierde reglajul.Deh ,"tot patitu-i priceput!".O zi buna si un espresso si mai bun!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
(07-02-2015, 20:32)stefandinescu Wrote: E normal sa schimbi reglajul rasnitei. Unii simt diferente la curgerev si daca umiditatea exterioara evin crestere. Ca regula de baza, pe zi ce trece, rasnesti putin mai fin aceeasi cafea deoarece uleiurile volatile se evapora.

nu vreau sa incurc lucrurile, mai ales ca pot fi si exceptii care sa confirme ce spui; dar in cazul general, ar trebui sa fie invers Smile
un exemplu de asemenea exceptie: atmosfera devne tot mai umeda, de la o zi la alta; si atunci, va trebui poate sa rasnesti ceva mai fin in ziua urmatoare, chiar daca o zi in plus la vechmea cafelei iti spune sa rasnesti mai grosier...

dar, considerand cazurile generale de (1) invechire boabe si de (2) marire umiditate atmosferica, daca nu umblam la reglajele rasnitei:
- pe masura ce boabele se invechesc, macinatura devine mai fina; in compensare, pentru a mentine acelasi debit, va trebui sa 'deschidem' putin cate putin cutitele rasnitei de la o zi la alta;
- pe masura ce umiditatea creste, macinatura devine mai grosiera; pentru compensare, ar trebui sa "strangem" putin cutitele rasnitei;

ei, dar variatia asta a macinaturi poate avea si alte cauze:
- variatia inaltimii coloanei de boabe in magazie (hopper); diferenta e mare in gradul de rasnire cand obisnuiesti sa folosesti magazia plina fata de atunci cand boabele sunt pe terminate in magazie, sau lucrezi single dose;
asa cum probabil au constatat cei mai multi, pe masura ce boabele sunt mai putine in magazie, cutitele rasnitei trebuie "stranse" putin; in single dosing, unii folosesc un tamper, sau alta greutate pusa peste boabe in "gatul" de alimentare al rasnitei pentru a evita acest efect, dar si saritul boabelor (popcorning) si prelungirea duratei macinarii;
- gradul de prajire; cu cat o cafea e prajita mai tare, cu atat va trebui sa se 'deschida' cutitele; cafelele prajite light, gen 3rd wave sau nordic, necesita strangerea cutitelor;

am folosit mai sus 'deschiderea' sau 'inchiderea' cutitelor, adica a distantei intre cutite, ceea ce are ca efect o macinatura mai grosiera, respectiv mai fina; pentru ca, in realitate, odata facut un dial-in corect (adica am gasit o macinatura convenabila pentru a extrage cam in acelasi timp, aprox aceeasi cantitate de espresso, care espresso, ne place asa cum il obtinem), nu ar mai trebui sa alteram macinatura ca distributie bi-modala;
ori, prin invehchirea boabelor, sau marirea umiditatii, este aceasta distributie bi-modala a particulelor care se modifica, influentand in final conditiile de extractie si deci, gustul bauturii;

de aici incepand, iesim complet din topic, asa ca ma multumesc sa mentionez ca in cazurile de mai sus e vorba de modificarea procentului si dimensiunilor particulelor fine, in zona zecilor de microni - praful acela de care se tot vorbeste (acel fines);
cutitele macina boabele zdrobindu-le la o anume dimensiune, cu cat sunt cutitele mai mari, cu atat macinatura pentru dimensiunea respectiva e mai strans grupata (dispersie mica); ori, o asemenea dispersie mica ajuta la o extractie de calitate;
lungind povestea - pentru cine e interesat - particulele din mediana distributiei dau randamentul de extractie optim, acel 18-22% de care vorbeam in alte postari (asa am facut dial-in-ul); particulele imprastiate in jurul medianei sunt sau mai mici ( cu cat mai mici, cu atat mai mare suprea-extractia), sau mai mari (cu cat mai mari, cu atat mai mare sub-extractia) atat sub, cat si supraextractia, adauga espresso-ului gusturi nedorite debalansandu-l: amar, acru, astringent, metalic etc.

si acum, revenind la boabele zdrobite intre ele si de cutite:
in afara de particulele mari, la dimensiunea setata (e vorba de 3-800 microni), rezulta in urma zdrobirii si praful, particulele fine;
ideal ar fi ca masa lor sa fie cat mai constanta, pentru un acelasi reglaj al rasnitei, ori nu e asa: boabele mai dure (crescute in zone de inaltime mare) dau mai putin praf cand sunt zdrobite, fata de cele crescute in zone mai joase; boabele mai prajite, sunt mai casante si genereaza prin zdrobire mai multe particule fine decat aceleasi boabe prajite mai usor; boabele mai vechi sunt mai uscate, mai casante si dau mai multa pulbere; boabele mai umede dau mai putina pulbere prin zdrobire;
cand apare mai multa pulbere, e bine sa deschidem putin cutitele pentru a compensa incetinirea de debit;

un fenomen diferit, dar cu rezultate asemanatoare, e in cazul cand rasnita macina ultimele boabe, sau single dose: boabele nu se mai zdrobesc intre ele si rezulta mai putina pulber fina; cutitele trebuiesc stranse pentru a compensa scaderea de rezistenta hidraulica a pucului;

sigur, toate aceste modificari de reglaj rasnita sunt foarte mici, cu atat mai mici, cu cat rasnita are cutite mai mari;
putem presupune ca nu apare o alterare majora a calitatii extractiei asa cum a fost ea reglata initial;
se probeaza inca odata necesitatea folosirii unei rasnite cu reglaj fara pasi (stepless);
la o rasnita cu reglaj in pasi, sau ca alternativa la reglajul din macinatura, se poate ajusta convenabil si modificand doza;
s.a.m.d.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Foarte interesant materialul prezentat,foarte argumentat stiintific.Oricum ,neavand posibilitatea de  a achizitiona o rasnita performanta, va trebuis a ne chinuim mai des cu reglajele ,nu avem ce face. Sigur in ceea ce ma priveste ,incerc ca din cantitatea masurata sa obtin in timpii corecti cantitatea de cafea.Daca reusesc ,ma simt multumit,in sensul ca sunt macar pe aproape daca nu pot chiar ce  asi vrea.Poate intr-o buna zi voi vinde ce am si voi achizitiona un aparat performant si o rasnita pe masura.Cu toata nepriceperea mea cred ca gustul si aspectul a ceea ce voi obtine in ceasca ma vor multumi.Chiar si acum asi fi incercat,dar locuind in provincie ma tem de lipsa posibilitatilor de a beneficia de service,decalcifiere.

Vorbesc de Hx si DB , desigur.Dar pasul il voi fac in  mod sigur,pasiunea e pasiune!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Quote:...neavand posibilitatea de  a achizitiona o rasnita performanta, va trebui sa ne chinuim mai des...

in tot workflow-ul de preparare espresso acasa, cu atatia parametrii si variabile care sar pe noi din toate partile, cei mai multi se focalizeaza pe masina espresso, unde cu adevarat, daca ai exercitiu si ceva talent, poti scoate foarte mult dintr-o masina modesta;
raman insa cele 2 componente majore, care determina probabil peste 90% din reusita cafelei din ceasca:

(1) rasnita - simplissima functional, scumpa pana la inabordabil si a carei operare se reduce de regula la simpla contemplare a macinaturii; asta este, n-ai ce modifica, jongla, descoperi;
marimea si forma danturii rotilor de moara, precizia si robustetea montarii sunt date ale fabricatiei; nu ai ce face, nu poti macar analiza macinatura, cum e moda la casele mai mari...
suntem tentati sa o privim asa simpla functional, cum este - si cum rareori o achizitie de echipament e facuta de un amator in deplina libertate financiara - ca o prima componenta pentru care ne putem permite initial compromisuri; totdeauna cu speranta unui upgrade...
si culmea e ca si in legatura cu rasnirea cafelei, domeniu in care in ultimul deceniu s-au publicat ceva rezultate ale cercetarii, exista in continuare destule controverse si interpretari contradictorii, sau mai trist, partizane; din partea celor care pot si au la dispozitie tot ce le trebuie, pentru a face cercetare;

(2) cafeaua - aici revenim in topic; in cazul careia, achizitia de boabe (verzi, in cazul meu) ramane totusi in nota generala a starii de subdezvoltare cronica, ce ne caracterizeaza economia; la care se adauga pierderea unei culturi a cafelei, infloritoare odinioara si in sud, sub influienta balcanica, si in vest si nord, sub influienta Austro-ungara;
in opinia mea, cafeaua de specialitate la noi este greu de identificat, totdeauna greu accesibila ca pret, situata in zona ezoterismelor culinare, si tratata ca atare; nu este, asa cum ar trebui, principalul factor de antrenare in al treilea val al cafelei;

ceea ce domina, in zona preturilor populare, este o cafea de slaba calitate pentru pretul practicat;
sigur, prin prajire adecvata, o cafea verde mediocra poate fi facuta baubila; chiar placut baubila, daca se alege o cafea complementara pentru blend;

ironic sigur, dar daca as cumpara cafea prajita, 3-4 Kg/luna, cu cca. 160-200 lei/Kg, as plati pe an 2 rasnite high end!

Quote:Cred ca ar merge si la noi un amestec cu o idee de robusta de calitate, asta ca sugestie pentru un prajitor care-si doreste o incercare, o diversificare.

despre robusta am mai scris si eu; pentru ca deja, de cateva luni, am pus in multe din blenduri si 10-14% India Cherry;

prajita tot de mine, dar mai 'dark' (cam full city+); prajita si apoi pastrata in borcane etanse, ferit de lumina, cafeaua robusta devine tot mai 'utilizabila' pe parcursul a 1-2 luni, poate si mai mult; Robusta contine de 2-3 ori mai multa cafeina, cam tot asa acid chlorogenic si pastreaza mai mult timp CO2-ul, ceea ce ajuta in extractie;
cafeaua mai accesibila de la noi se preteaza pentru blenduri espresso; in care, un procent de 10-15% de robusta de calitate, ajuta mult la echilibrare si mouthfeel;
o robusta de calitate costa la fel ca o arabica de calitate si sunt destui care o prefera ca SO; in blendurile italiene si nu numai, secretul e de multe ori soiul de robusta folosit;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Aici nu ar strica sa avem ocazia unui dialog deschis cu prajitorii. Din pacate breasla vorbeste cam putin, desi sunt multi oameni cu viziuni frumoase despre domeniu.

Referitor la preturi, cred ca singurul motiv care tine scorurile sus, este consumul scazut. Mi-a scris Tatarusanu (portarul, user de-al nostru) despre faptul ca l-a contactat pe un campion barista italian (la sfatul Silviei de la SCAE),  Rubens Gardelli, nr.2 World Brewers Cup, ce detine o prajitorie buna in Forli, cu multe tipuri de cafea de specialitate "adevarata", dupa cum spunea Silvia, iar pretul cerut a fost de 3Euro per 100g. Foarte probabil, un prajitor roman, nu si-ar fi permis sa vanda aceeasi cafea la acelasi pret. Cand ai un rulaj pentru un public cum este cel italian, cu siguranta iti permiti marje mai mici. Poate peste 5 ani vom spera si noi la o triplare a consumului, cu efect direct in preturi si calitate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(10-02-2015, 02:19)radudani Wrote: despre robusta am mai scris si eu; pentru ca deja, de cateva luni, am pus in multe din blenduri si 10-14% India Cherry;

de unde India Cherry, radudani?
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
(11-02-2015, 01:34)sms Wrote: de unde India Cherry, radudani?

ei, asta-i problema si pentru mine acum [Image: sad.gif]
am luat in cateva randuri (tot ce iau cafea verde, e la 1-2 Kg pe sortiment) India Cherry, de la Contego (fabricadecafea.ro?), si mi-a placut de acolo si Guatemala Acatenango si o Costa Rica honey proc. (finca El Rosario);
cand sa-mi refac proviziile n-am mai reusit sa-l contactez pe Stefan Iordache - dupa 2 mailuri fara raspuns si un telefon la care mi-a raspuns ca ma cauta mai tarziu, numesc asta neseriozitate si am inchis definitiv capitolul!
India Cherry respectiva nu era un sortiment de calitate: avea defecte si dovedea o mult prea indulgenta sortare;
ceea ce pare sa fie o regula la robustele ieftine, fie ele si din India;
si nu cred sa se poata gasi ceva mai bun pe la noi; cine importa si mai ales pentru cine, robusta de calitate, la acelasi pret sau mai mult, decat arabica de specialitate?! cand o robusta obisnuita - tot robusta-i zice, se liciteaza la $1-3/Kg

acum mai am ceva provizii, dar ar fi bine sa pot spune in urmatoarele saptamani, ca am gasit ceva bun;
sau sa aflam de la altii interesati;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Legat de cafeaua robusta eu am o abordare mai rezervata .

Dupa ce la Roma , la cafeneaua Tazza Dorro , am baut un shot si imediat mi s-a facut rau , am scos acest sortiment din lista mea de aprovizionare .
Lasand deoparte continutul mai ridica de cofeina si faptul ca majoritatea provine din plantatii intensiv chimizate , gustul de cauciuc , de lemn ars sau de cenusa constituie suficiente argumente , personale , pentru aceasta optiune .

Am identificat o multime de cafele arabice care au un corp la fel de plin , iar extractia genereaza o curgere cremoasa , cu o culoare frumoasa si cu un guler consistent .
De ex . soiuri ca India Monsoon , Tanzania, Guatemala , Costa Rica Tarazzu , Jamaica , Panama , Java sau Sumatra , prajite full city , full city + se incadreaza perfect in categoria cafelelor cu genul de curgere descris mai sus .

Acestea pot fi combinate cu alte soiuri , gen El Salvador , Malawi , Panama , Ethiopia , cu corp mai light .
Rezultate foarte bune am obtinut si din combinarea aceluiasi soi , prajit in doua sarje distincte , una city si alta full city.

In concluzie , eu cred ca putem inlocui robusta ,si gustul neplacut al acesteia cu soiuri arabice , mult mai placute la gust , prajite corespunzator si introduse in diferite combinatii .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
e o chestiune de gusturi, firesc. eu n-am regasit arsuri in gust, dimpotriva mi-a placut, il caut, dincolo de extractia spectaculoasa care e doar o impresie artistisca, evident. 
Chiar imi pare rau ca mi se termina amestecul de care vorbeam mai sus. N-am sesizat nici aspecte legate de ameteli, puls neregulat, stare de rau, insomnie ori alte neplaceri cauzate de prezenta robustei in amestec. Este iarasi o experienta personala. 
Oricum, referindu-ma la India Cherry, nu am adus in discutie o robusta infecta, care se regaseste in amestecurile comerciale. Nu este o robusta de top, da i-as spune acceptabila, decenta. Si, in amestecurile de care am avut parte, s-a regasit un procent de 10% respectiv 11%, nu mai mult, cat sa le evidentieze/individualizeze putin. 
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
(11-02-2015, 15:55)sms Wrote: e o chestiune de gusturi, firesc. ...o experienta personala. 
...referindu-ma la India Cherry, ... Nu este o robusta de top, da i-as spune acceptabila, decenta. ...
+1
nu are cum sa placa oricui robusta; doar suntem atat de diferiti in toate!
dar, am amintit si eu de ea, ca experienta pozitiva, cu convingerea ca sunt destui amatori de tarie a espresso-ului pe care aceasta robusta, cand e suficient de buna, o accentueaza si o echilibreaza;
nu intamplator, am mai scris si de problemele de calitate a cafelei accesibile la noi; nu ma refer la cafeaua pe care, imi permit sa o numesc, 'de fitze' ;(
cand cafeaua arabica obisnuita e de calitate - sa-i zic eufemistic - standard, un blend cu o robusta buna, e de incercat;

insfarsit, nu strica oricat am repeta, sa scuturam mereu dogma!
nu are rost sa ne ferim pudibond de robusta, aratand acelei majoritati care ar putea ajuge entuziasti preparatori de espresso acasa, o intreaga lume cu tabu-uri, si retragerea fortata in cafelele arabica mai accesibile, in care acestia incearca uneori cu disperare sa gaseasca varia gusturi florale sau ciocolatii, intr-o bautura neagra si amara Smile

suntem cu totii oripilati de cafelele ordinare frumos ambalate, din care imensa majoritate isi ... alinta aromele Smile
dar asta e o replica autohtona, de degradare, a revolutiei populare a celui de-al doilea val al cafelei in Italia; si care are doar sanse sa se extinda - vin noile generatii red bull - atata timp cat prajitorii nostrii se limiteaza - prin preturile si calitatea practicata - la un cerc inchis de initiati cu venituri peste medie;

nu intamplator, acolo de unde ne vin majoritatea echipamentelor noastre, sunt putini barista de casa; aproape fiecare familie are unul sau mai multe Moca pot-uri si mai ales in zonele traditionale, persista obiceiul de a-ti bea cafeaua la barul din colt; un fel de cafenea ospatarie, cu multa animatie si acel 'shot' - cu miscela de robusta totdeauna - plus paharul cu apa, mestecand cu lingurita in cana mica, data peste cap in 1-2 inghitituri;

nu ar trebui sa se intretina o atmosfera de calduta multumire pentru serviciile oferite de prajitorii nostrii, e nevoie ca prajitorii de cafea proaspata, sa castige increderea espressomanilor - principalul nucleu de cumparatori de cafea de calitate; daca acest nucleu nu e o tinta pentru prajitor, atunci probabil nici calitatea cafelei boabe nu este principalul criteriu de productie al acestuia;

robusta are gust de talpa arsa de opinci de cauciuc etc.Smile
sau, miros ce aminteste de... cabina de lemn din fundul curtii la tara - perceptia mea, uneori;
mai demult - si sunt multi si azi care repeta mecanic doar atata - se spunea despre scotch, ca are gust de... plosnite;
no comment Smile doar ca si in domeniul respectiv, e ca si in cel al cafelei: dupa '89 si din plin si acum, cam toate brandurile obisnuite erau disponibile la o calitate execrabila, cea a ersatz-ului;
pe de alta parte, apropo de o robusta de foarte buna calitate, exista si la noi scotch-uri cu adevarat bune, la un pret pe masura si care au totusi putini adepti - datorita gustului, nu pretului; ma gandesc la sortimentele peated din Islay - Laphroaig, Ardbeg, Lagavulin, Caol Ila chiar  s.a...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Chiar m-ati facut curios cu robusta. Sper sa dau de una cat de cat calitativa, sa o testez. Nu atat pentru crema, mai mult pentru cofeina, in zilele cand in cursul zilei nu am acces la espresso.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Despre preturi continuam aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: bufu, 3 Guest(s)