Hello There, Guest! Login Register


Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

A venit rindul sa gustam si o Geisha de la Sapid...de la ce a fost , la ce a ajuns la mine in ceasca... [Image: biggrin.gif] [Image: o6ZyVmJ.jpg]

O prajire mai bronzanta...ca pentru o geisha adevarata... [Image: smile.gif] [Image: 6ytsiLc.jpg]

Si o servire...pe gat direct...dar buna [Image: cool.gif] ...[Image: Q5FbIYG.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Photo 
Felicitari Andrei!
O cafea excelenta aceasta Ethiopia Limmu
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
Multumesc Smile
Prajitor Coffeetool
 
Reply
Tot un soi de Geisha , dar mai pe tocuri... [Image: smile.gif] [Image: wBLEB3y.jpg]

Intra tot la categoria "cafele pentru suflet"...

[Image: C4OCNPF.jpg]

[Image: kpiCB8H.jpg]

Cafeaua contine intaritorul traditional... [Image: biggrin.gif] ...plus ....o smeura din partea casei....pentru ca , este o geisha mai intepata putin si diferita in sensul gustos al soiului... [Image: smile.gif] ...

Bineinteles la distanta de cca. 1 saptamana de la prajire , incepe sa se dezvaluie...dar mai trebuie putin...[Image: 9Iu7WdN.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Pai nu prea e geisha, e catuai toata ziua.Pentru o corecta informare .
 
Reply
(27-02-2017, 21:50)expressoman pasionat Wrote: Pai nu prea e geisha, e catuai toata ziua.Pentru o corecta informare .

- Da...stii ceva...ai perfecta dreptate , eu n-am mai controlat soiul , m-am luat dupa nume insa e asa de buna incat am crezut sincer ca am de-a face cu o geisha , da dom'le asa e...mai greseste omul... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cand faci lucrurile cu pasiune chiar si greselile pot avea unele efecte pozitive.Ma gandesc sa cumpar aceasta cafea.Seamana cu vreo cafea geisha bauta de tine ? Eu am baut geisha de la Ecuator cafe si de la Claro si am gasit in amandoua ceva asemanator,greu de descris dar minunat.Banuiesc ca toate geishele au niste caracterisici comune.Ofi si cazul acestei cafele? sau e doar o cafea buna din Panama(unde toate cafelele sunt bune [Image: huh.gif] ).
 
Reply
Îmi place mult Etiopia Yirgacheffe de la Claro. Îmi place mult în cappuccino, iar vara pregătesc iced latte foaaarte aromat Smile
Expobar Brewtus IV, DIP DK-65, Tamper Concept Art 58 mm.
 
Reply
Nu stiu daca am mai zis: Kenya de la Sarkis - cea mai buna Kenya bauta de mine
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Un fenomen interesant cred ca se petrecu in recolta de praz a oltenilor.Ceva boabe de Geisha au ajuns acolo ,s-au corcit cu respectia cultura si a iesit ceva delicios,un fel de geisha iute si saltareata.Exceptioanala Panama Esmeralda si prajita pe masura.Bravo!Apropo ,desi este off topic,ce se mai aude cu testul ala de rasnita?Evident despre Hone vorbesc.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
@organon

- Acum ... [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] ...n-am nici o treaba ca sunt olteni , sunt  simpatici oricum si sunt de-ai nostri..., insa Esmeralda " mi-a facut bucata " , in sensul ca am rasnit , baut si am fost convins ca e varietal de geisha...pentru ca nu avea cum sa fie asa bun altfel  , ( decat in cazuri exceptionale - vezi Trujillo de la Claro ! ) si am dat inainte asa fara sa mai verific...asta credeam eu , pana m-a corectat colegul @expressoman pasionat si bine a facut , pentru ca as fi trait si azi cu ideea aceea...mea culpa...( oboseala ... am lucrat la 2 reactoare de CO2 , pana nu am mai vazut clar in fata ochilor... [Image: undecided.gif]  )
- Cu testul ...a postat @RaduCarutasu cam tot ce trebuia in topicul Honne by Hedone , inclusiv comparatii. Cred ca e destul de clar ..., insa vizualizarea live din Bucuresti nu stiu cum si daca a avut loc , aici cei inscrisi ar putea sa ne mai povesteasca cate ceva...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Am comandat mai multe sortimente de la Yume, toate bune, dar Rwanda Kamiro, mi-a adus aminte de Geisha aia de la Sapid. Si e si mai putin acida [Image: wink.gif] .
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
(01-03-2017, 14:50)teabe Wrote: Am comandat mai multe sortimente de la Yume, toate bune, dar Rwanda Kamiro, mi-a adus aminte de Geisha aia de la Sapid. Si e si mai putin acida [Image: wink.gif] .

Mie mi-a dat senzatia ca beau o ciocolata cu crema de visine, delicioasa cafea!
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
Excelenta si buna dimineata ,...mi-a inseninat ziua o....cafea...! [Image: smile.gif] . Un bob mic , banal ...insa atat de parfumat , incat vine sa rastoarne clasamentul alcatuit de mine , in ceea ce priveste ierarhia cafelelor. Dulce nativ si cu spectru larg in privinta aromelor , are cate ceva din fiecare cafea de bun gust , din ce am testat pana acum...cred ca am gasit cafeaua care mi se potriveste manusa...De astazi , Kopi Luwak are un adversar redutabil ...Sf. Elena...acea cafea care genereaza intrebarea fireasca - cam cat de tare se pacatuieste daca beau 2 cafele la rand ?...dupa ce am stors si ultima picatura din ceasca...cafeaua pentru care imi pare rau ca se termina...Pentru cei ce doresc o gama intreaga de arome , in complexitatea lor...incercati si o sa inscrieti cafeaua la capitolul memoir... [Image: cool.gif] ...[Image: VDc2xtU.jpg]

[Image: 1l23Bo4.jpg]

...dar de intaritor nu ma pot lipsi... [Image: biggrin.gif] ...care in aceasta varianta , vine ca o draperie la caleidoscopul de nuante din ceasca...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
"Luxury Blend" de la @Claro. Nu mai luasem de mult un blend de la ei. F bun, exact pe gustul meu.
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
are note de fructe/acidiate sporita sau e mai spre clasic?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
De 2 saptamani in fiecare zi am baut Ethiopia Yirgacheffe Gr. 1 de la SunCoffee din Timisoara.
Este deja cafeaua preferata a sotiei mele, si bea in fiecare dimineata un Flat White si isi mai ia o portie la lucru.

Personal si eu sunt foarte placut impresionat, si cat il va tine stocul pe Milan voi mai comanda aceasta cafea.
Expobar Brewtus IV, Quamar Q13E, La Spaziale Astro 12D, AeroPress, V60.
 
Reply
si prietena mea altceva decât Etiopia nici nu vrea sa vada in flat white Smile
de la o vreme si'l prepara singura si e foarte mandra de sine (ei, si eu de ea).
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Ce bine de voi ...pe mine ma streseaza sotia sa prind zibeta aia o data [Image: biggrin.gif] ...viseaza numai ...Kopi Luwak...dar, i-am zis ca ea vine cum vine mosul de Craciun ...ea vine de Paste... [Image: biggrin.gif] ...( de la rau la bine se trece instant , invers in schimb...e cam cum ai trage pisica pe plapuma...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
azi la frate'meu asa bunatate am vazut. i'au adus cadou, cica.

[Image: 5I6GdsY.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Cumva e o prăjire de tip StarSucks?
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
exact. e cumparata de la StarBucks USA)
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Mama ce bun sunt. O recunosc doar din fotografii.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
Nicaragua Pacamara SHG de la Hedone a reprezentat o surpriza extrem de placuta, desi am fost putin reticent cand am luat-o, dat fiind gustul complex descris pe site. Este la fel de buna atat ca espresso cat si in capuccino. [Image: smile.gif]
Incet dar sigur Dragos de la Hedone si-a croit drum spre locul fruntas in topul personal al prajitorilor, alaturi de prietenul Andrei de la Clarocafe.
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
[Image: IGXtrES.jpg]

cam ce prajire ar fi asta?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Pare un light - medium , insa e de preferat , in locul carbunilor de la Star - wax - bucks - sucks...primita cadou de fratele tau... [Image: smile.gif] ... ( posibil sa fie 2 soiuri de boabe...sau recolte dferite )...in rest pare ok...
Cum a iesit extractia ? ( chiar daca e " usor " acida..citrica...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cam asa am prajit eu duminica guatemala... si e un deliciu
 
Reply
eu cerusem de la prajitor full city sa fie, de asta si intreb Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Eu cred ca multi prajitori nu se chinuie cu profile verificate light, medium, full. Poate ar trebui sa incepem sa returnam comenzi neconforme cu ce s-a cerut.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Cred ca mai intai se poate discuta in privat cu prajitorul respectiv, sigur se va ajunge la o cale de mijloc, mai ales ca suntem o comunitate destul de restransa.
Ma indoiesc 100% ca prajitorii nostri de pe forum isi schimba profilul de prajire. S-au pregatit destul de mult inainte sa inceapa business'ul si au avut timp sa isi croiasca un drum bine definit.
Cei care prefera mai bine prajit trebuie doar sa intrebe ce ofera prajitorul - eu prefer mai bine prajit, full city chiar spre +. I-am descoperit pe cei care ofera acest profil intrebandu-i. Nu sunt multi, dar sunt.
Take it with a pinch of sugar Wink
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)