Hello There, Guest! Login Register


Caut Rasnita sub 1000 de lei.

#31
Quote:Eu ti-as recomanda Kinu M47 Phoenix
probabil ai mare dreptate, dar deja am dus o batalie mare cu nevasta sa iau o manuala, in loc de automata. Daca o mai pun sa si rasneasca... la mana, dorm pe pres. Oscilez si intre o rasnita SD si una cu hopper din cauza asta. Desi la SD pot sa ii masor eu de seara, sa ii pun in palnie si dimineata doar apasa pe buton. Ideea e ca daca baietii sunt mai migalosi, femeile prefera simplitatea si trebuie ajuns la un compromis sa impacam si capra si varza.
 
Reply
#32
Eu am achizitionat anul asta Eureka Mignon Specialita 15BL din aceleasi considerente, sa nu  piarda timpul sotia dimineata cu rasnitul. E suficient ca la inceput m-a boscorodit ca trebuie sa "lucreze 30 min" pentru un flat white.
Usor usor s-a invatat, isi rasneste singura single dose zilnic, a invatat si cum trebuie sa fie curgerea de 1:2 ratio in 25-30 sec. Mai are de lucru la frotare. Big Grin 

Ca sa fac o gluma.... "cum o inveti asa o ai" Smile))
 
Reply
#33
Eh , de gustibus.... Blush  jumatatea mea prefera French Press . Ieri mi-a ajuns acasa SAGE Dose Control Pro , este BCG600BKS de la Altex / Media Galaxy. Sunt 'entry level' deci zic eu ca pt. mine e decenta, mai ales la pretul de 799 RON. Perechea este si ea multumita , usor de folosit , si ce chestie "parca are gust mai bun" - upgrade de la Souper Woupa Choupa cu lame...Sper sa o ghidonez spre espresso cu Gaggia  Big Grin
 
Reply
#34
am vazut la g-iota ala ca are 2 defecte, ca sa zic asa, ambele... reparabile, primul are suportul ala de pahar, portafiltru cativa cm mai jos. As prefera sa fie mai ridicat ca la Niche, se poate da o gaura mai sus, sau pus o bucata de metal care sa aiba inca o gaura.
si acolo la gura de curgere, la tevusca, rasnita are o chestie din silicon si retine cafeaua in interior sau o lasa sa iasa greu
 
Reply
#35
Suportul respectiv este la o inaltime rezonabila. Daca pui portafiltrul acolo, cand rasnesti se va forma o piramida in centrul sitei, cu varful foarte aproape de iesirea cafelei. Portafiltrul de 57mm de la Lelit nu sta in suport e prea mic. In orice caz, se rezolva cu ceva 3D-printed.

Acea folie de silicon regularizeaza curgerea cafelei (poate nu e cea mai potrivita exprimare) si cumva se obtine o macinatura mai buna. Nu stiu de ce este mai bine asa, am incercat fara si a fost nasol. Spre deosebire de cealalta chestiune, necesita demontare si e destul de laborios.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#36
dupa ceva parlamentari cu nevasta, ne-am pus amandoi de acord ca mai bine o rasnita normala, in locul uneia single dose, desi cand a vazut Niche Zero i-a placut mult si ar fi fost in stare sa stea dimineata sa cantareasca si sa masoare, cand a vazut pretul, a lasat-o balta.
Deci am ajuns la 2 modele, ori un Eureka Mignon Specialita, ori un Dip Dks 65.
Dip-ul l-am vazut in dimineata aceasta, am fost intr-o cafenea unde il aveau acolo, sa imi fac o idee si am vb si cu baiatul de acolo, era super multumit de el. Plus ca avea si service si piese la el.
Ce mi-a placut la dip, ca e rapid (a rasnit o doza dubla cred ca in 3 sec sau mai putin), arata... relativ decent. si pare foarte solid.
Ce nu mi-a placut la el, ca e mare, si cand zic mare, chiar e mare. Daca l-as lua, nu am loc intre blat si rafturile de sus, decat 3 cm, practic nu pot sa deschid capacul la hopper sa torn cafea. Si mi s-a parut destul de zgomotos. Cam cat Delonghi kg79 care e plin de plastic. A si avea si tavita, care e un plus.
Cu suport de portafiltru, si buton, practic ca orice rasnita moderna. Si probabil din cauza ca e asa mare si greu, nu tremura deloc. Adica portafiltru din cauza urechilor de scurgere statea cam precar, dar nu s-a clintit de acolo si baiatul l-a lasat fara sa il tina cu mana. Daca as fi avut o bucatarie mai mare, as fi luat de la cineva care face la imprimanta 3d un hopper mai mic sau single dose.

Eureka tind sa cred, ca cu tot cu hopper e cat e dip-ul fara. Adica la jumate. si pt acasa e mai decent.
Asa ca daca nu se iveste vreo oferta ceva super deosebit, o sa iau Eureka. Din pacate, nu prea ai cum la 1000 de lei sa iei ceva si cuminte, si devreme acasa, si harnica. Smile
 
Reply
#37
Salut, are un coleg de vânzare un Mazzer SJ la 700, un model identic sau aproape identic cu ce am eu. Își face bine treaba, e sturdy, se pretează la modare pentru home use. Asta din urmă este cât se poate de necesară, în sensul că nu prea au ce căuta hopperul, doserul și tamperul. Downside: retenție importantă, caracteristică pentru o râșniță de bar ce este.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#38
Quote:Salut, are un coleg de vânzare un Mazzer SJ la 700, un model identic sau aproape identic cu ce am eu. Își face bine treaba, e sturdy, se pretează la modare pentru home use. Asta din urmă este cât se poate de necesară, în sensul că nu prea au ce căuta hopperul, doserul și tamperul. Downside: retenție importantă, caracteristică pentru o râșniță de bar ce este.
pare ok dar e cam mare din ce am vazut eu
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)