Hello There, Guest! Login Register


Cantar precizie 0.1g

#1
Un cântar interesant, dar sensibil.
Este nou, doar lam testat. Nu a fost implicat în procesul de preparare.
Se încarcă prin USB C.

Plusuri:
- Valoarea afișată este constantă
- Are și un mod automat, în care poți pune portafiltru / recipientul și îți aduce automat tara la 0, apoi pui conținut care îl cântărește, după care dacă apeși pe tara o duce la 0 și începe cronometru. Funcția pare utilă pentru pour over
- cântărește destul de rapid

Minusuri :
- Este sensibil la suprafața pe care este pus, uneori lam văzut dând erori de 0.1g
- la o utilizare mai îndelungată să ajungă la 1g. După închidere și deschidere își revine

Am făcut și un filmuleț https://youtu.be/1q3YSLSZZ-I

Mai am un cantar sigilat, pentru cine dorește să fie primul care îl desface.

Greutatea nu este de vânzare.

Prețul este 100 RON [Image: 710d73301d88188070c54d88a91ac609.jpg][Image: 41efb347abf5381986c4f1f16c2c10ca.jpg][Image: 6769f5d402a49f70ab229c172c1a33b5.jpg][Image: 182a8ea929521c5751118be1859029e1.jpg]
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#2
Salutare,
Sunt interesat de 1 bucată.
Putem povesti pe PM.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect
 
 
Reply
#3
Multumesc @iliescu.iulian, foarte prompt si serios. Transport rapid si foarte ieftin.

A ajuns la mine o bucata, arata foarte bine, dar cam atat. 
Este bun doar pentru pourover, poate. Pentru cantarit boabele inainte de macinare (pui bob cu bob cand vrei sa ajungi la cantitatea totala dorita, dar abia dupa vreo 5-6 boabe se modifica gramajul pe display; daca iei toate boabele de pe cantar cu tot cu recipientul in care cantaresti si apoi pui totul inapoi, de fiecare data exista abateri de 0.5 - 1g) sau pentru espresso nu as recomanda (are lag foarte mare, nu este utilizabil la cantarirea shotului in timpul extractiei). Daca sunt cantitati mai mari, macar 60-80g diferentele cand se repetata cantarirea sunt 0, arata de fiecare data exact aceeasi valoare.

Poate ajuta si pe altcineva observatiile. Putin cam tarziu, dar am gasit si asta. Exact asa face si cel care l-am primit.
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect
 
 
Reply
#4
Si eu caut un cantar, dar sa fie corect,  poate sa cantareasca si doar maxim 500gr, si nici peste 100 lei.
exista asa ceva bun?
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#5
https://souqeshop.ro/cantar-pentru-bijut...im-2000-g/
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#6
Merci. folosesc unul identic de pe aliexpress dar care duce 3kg in loc de 2

nu stiu daca cumva electronica e identica ca la cel de pe aliexpress sau nu. Pentru ca atunci cand cantaresc jonglez de cateva ori cu pahar si boabe ca sa fiu sigur de gramaj. Ba e +- 0.3 0.4 grame, ba e ok..
si mai am unul de bijuterii dar mic, care duce pana in 100 grame, foarte stabil, dar nu ma ajuta la extracite cu ceasca.
parerea mea , cu cat zice ca suporta mai multe kg cu atat da rateuri..
nu stiu ce sa mai cumpar, in afara de cele care costa cu sutele
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#7
Cred ca deja am invadat topicul lui iliescu.iulian

@staicueduard am trimis PM cu un cantar foarte bun si accesibil.
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect
 
 
Reply
#8
(19-01-2023, 21:41)CristianS Wrote: Poate ajuta si pe altcineva observatiile. Putin cam tarziu, dar am gasit si asta. Exact asa face si cel care l-am primit.

Se pare ca mi-ai găsit videoclipul… eu din câte am văzut ajuta foarte mult sa stea pe o suprafața perfect dreapta, și sa pui tot timpul cana in mijloc. In rest, cam asta e. In încercarea de a-l face mai utilizabil l-am deschis ca sa ii stabilizez cumva cele 4 picioare, dar fără noroc. Poate calibrare ar ajuta, dacă ai de unde sa faci rost de niște greutăți?
Breville dual boiler, df64, ARCO, soon-Timemore 078s. Aeropress, Moka, Hario switch 
 
Reply
#9
(20-01-2023, 00:09)CristianS Wrote: Cred ca deja am invadat topicul lui iliescu.iulian

@staicueduard am trimis PM cu un cantar foarte bun si accesibil.

Multumesc @CristianS pentru pont. am cumparat, este incomparabil cu ce aveam.
desi cantarele sunt 100% identice ca si aspect, precizia e din alta liga.
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#10
Poți să ne dai și nouă pontul? Sunt și eu în căutarea unui cantar decent. Mulțumesc.
 
Reply
#11
https://www.ellemental.ro/375-cantar-de-precizie.html

Pentru cine a mai vazut acest cantar pe aliexpress, va asigur ca nu functioneaza la fel. E stabil, rapid, si mereu exact
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#12
Mulțumesc. L-am comandat.
 
Reply
#13
Super, asteptam impresii si de la tine cand soseste
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#14
Cantarul acesta chiar sesizeaza diferente de 0.01 grame?
 
Reply
#15
Adica sa imi tin rasuflarea cand sunt langa el... Smile

Cele de bijutieri reali chiar ar trebui sa o faca, pentru ca 0.01 grame la un diamant inseamna 47$...
Si, atentie... sunt doua lucruri diferite, rezolutia, adica sesizarea diferentei de 0.01 g intre doua boabe, si precizia absoluta, adica sesizarea diferentei intre un gram si 1.01 g
Cand e vorba de bani, a doua e mai importanta ca prima Wink
 
Reply
#16
Există un subiect separat pentru cântare. Ca să poți vedea fidelitatea trebuie să ai unități de măsură precise. Eu am doar o greutate de 100g, astfel că pot compara rezultatele cu un cantar care îl consider "de încredere" și anume felicita arc. În utilizarea normală, adică cântărirea cafelei din portafiltru am văzut o eroare de 0.1, 0.2g. Bineînțeles că eroarea poate fi și mai mare. Contează suprafața pe care este pus, cât de dreapta este și de stabilă. O față de masă poate duce eroarea spre 1g sau mai mult. Un alt aspect care l-am putut observa este că, poți cântări de 2-3 ori apoi trebuie închis, altfel eroare crește peste 1g. Pentru uz casnic pentru mine este acceptabil.
Cel puțin asta este experienta mea
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#17
Ceeace numesti eroare de 0.1-0.2 grame este de fapt greutatea unui bob de cafea.
De fapt voi va jucati cu cantarirea asta undeva pe muchia criteriului Nyquist...
 
Reply
#18
(31-01-2023, 11:07)iliescu.iulian Wrote: Există un subiect separat pentru cântare.

Am intrebat aici, pentru ca numai aici s-a discutat  despre cantarul de pe ellemental.ro si vroiam sa stiu de la cei care l-au utilizat daca este chiar asa de precis. Intr-adevar, ar fi mai bine daca aceste discutii ar fi mutate pe topicul de cantare.
 
Reply
#19
Guys, eu l-am achiziționat cu genius de pe emag, varianta 0.01-500g, până îmi vine cantarul meu, și vreau să zic mai că îmi pare rau că l-am comandat pe celălalt scump Smile).

Este grozav, foarte precis, micut și arata mult mai bine că cel de bijuterii, practic în interior cred că e același lucru.

La build quality e cheap tare de tot, un plastic rău, butoane cu un feeling ieftin și display slab tare, dar cu toate astea ce sa ceri pentru 38lei cu tot cu transport și taxe? Pentru suma asta o sa îl desfac sa ii șlefuiesc carcasa și să o fac alba Smile).

https://uploadnow.io/f/DM9mQkYAici puteți vedea un scurt clip cu el.

Trimis de pe al meu SM-S908B folosind Tapatalk
Home kit: Lelit Bianca V2, Eureka SD.
​​​​​​Remote kit: Staresso Mirage Pro, kinu m47 classic.
 
Reply
#20
2 useri fericiti.
si eu l-am lasat cu folia mata.. se va zgaria ultra rapid talerul fara acea folie
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#21
Vad că a explodat topicul. Că recenzie scurta, mie îmi place. Simte diferența la 1-2 boabe de cafea și se mișcă în timp real când curge cafeaua în el. 
Fiind la început am reușit în sfârșit să regleze granulația și cantitatea, astfel încât am acum 18 g in, 36 g out in 30 secunde. Drept urmare sunt mulțumit de achiziție.
 
Reply
#22
Inseamna ca cel care a ajuns la mine este defect. Nu este utilizabil, abia dupa 5-6 boabe se modifica ceva si lag-ul in timpul extractiei este exagerat de mare. L-am folosit 1 data si sta in cutie. Bani aruncati! Ma gandeam ca poate @iliescu.iulian vei spune ceva in directia mea.
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect
 
 
Reply
#23
Nu cred ca este defect, am cumparat unul identic de pe emag, se comporta la fel.. 
Hugefoot a comandat total alt cantar, cel de pe
elemental.eu
Rocket R58 - Flow Control + G-iota DF64 + Eureka Atom 75; 1zpresso K-Max, Kettle Klarstein, Flair Pro
 
Reply
#24
Ok, am inteles. Credeam ca se refera la cele din topic.
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect
 
 
Reply
#25
eu am catarul de pe ellemental  si se comporta instant, si la o boaba fara lag fara nimic si precis de fiecare data. la fel cum spune si @hugefoot
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#26
Îl găsiți și pe emag, cu livrare genius ajunge chiar mai ieftin 30lei.

Nu trebuie sa ai multe pretenții la cantarul primit de aici Cristian și nici nu cred că e cazul de zarvă. Ai testat un cantar ieftin și nu defect ce nu are o precizie deosebita. Nu te așteptai la performante de timemore la 10%.

Îl poți păstra liniștit pt bucătărie, e clar mai ok că unul de gătit obisnuit, zic atsa fiindcă am și eu unul alb din sticla, așa de frumos încât îl ține prietena mea pe blat tot timpul Smile)) dar o mare procarie. Simte abia după ce treci de 5gr pe el și nu e deloc precis.

Trimis de pe al meu SM-S908B folosind Tapatalk
Home kit: Lelit Bianca V2, Eureka SD.
​​​​​​Remote kit: Staresso Mirage Pro, kinu m47 classic.
 
Reply
#27
Nu intentionez sa fac zarva pentru 100 lei. Faceam cand l-am primit, daca aveam de gand.
Cel de 30 lei a fost primul cantar si a fost foarte ok, am vrut sa incerc si altceva, dar nu m-am gandit ca ar putea fi atat de slab.
Lelit Elizabeth, DF64, Kinu Phoenix, Kazak Rota, NanoFoamer, Beem Roast-Perfect
 
 
Reply
#28
Am comandat și eu cel de pe ellemental după ce am constatat ca timemore black mirror basic + nu prea încape pe trayul de la lelit 41 tem, decât dacă îl pun cu două picioare inafara tray ului și sta înclinat ceea ce nu e ideal. Plus ca spațiul pt ceașcă e f mic având și portafilter ul cu doua ieșiri.

Revin cu feedback când ajunge, cel mai probabil sapt viitoare.
 
Reply
#29
A ajuns astăzi cântarul. Merge foarte bine, eroare foarte mica de 0.1 intre măsurări consecutive(dacă e atât..este chiar sub 0.1g).
Arata bine și vine și cu capac protector pt taler (care poate fii folosit pe post de tava sa nu curgă lichid direct pe el).
Singurul minus este lipsa unui cronometru, în rest sunt f mulțumit, mai ales la banii ăștia.
Recomand!

[Image: 61b82ad339f1f215e02297a791aa8434.jpg]



Lelit 41 TEM | Kinu 47 Classic
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)