Hello There, Guest! Login Register


Cantar digital + bluetooth Acaia Pearl

#1
Cum vi se pare? :-)

http://acaia.co/
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#2
Scump Big Grin 
 
Reply
#3
(09-04-2015, 18:09)coffeesnob Wrote: Scump Big Grin 
performanta si calitate nu poti primi pentru 2,50 lei!
Vlad Smile
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#4
(09-04-2015, 22:52)VladP Wrote:
(09-04-2015, 18:09)coffeesnob Wrote: Scump Big Grin 
performanta si calitate nu poti primi pentru 2,50 lei!
Vlad Smile

un cântar care face același lucru costa 100 lei nu 550, 
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#5
(09-04-2015, 23:28)cristian88 Wrote: un cântar care face același lucru costa 100 lei nu 550, 

Cristian, fara suparare, eu sint de alta parere! Eu am un cintar Hario, 55€. SInt multumit de el, DAR exista un punct care putea fi facut mai bine, si anume, Harioul nu reactioneaza nici pe departe asa de rapid ca acest Acaia. Am invatat sa ma descurc cu el, dar asta nu insamna ca sint absolut multumit de el.
Poate alte cintare masoara la sutimea de gram - dar asta nu ma impresioneaza nici pe departe, daca au nevoie de cinci secunde sa se stabilizeze. In acest caz sint mai bune sa masori greutatea aurului, dar nu al unui shot care isi schimba greutatea in fiecare fractiune de secunda. Deci, fiecare aparat pentru scopul lui, respectiv, fiecare consumator nu are decit sa decida conform punctului lui de vedere.

Punctul meu de vedere este, ca daca Acaia masoara precis in 20ms, asa cum se vede si in video, valoreaza cit doua Hariouri. Mie imi place si designul Acaia. Si imi plac si chestii de genul appurilor. Toate astea au o valoare (pentru mine), deci probabil chiar ca fac parte din grupul de consumatori adresat de Acaia.

Dar vreau sa spun si ca inteleg perfect (si respect) faptul ca alti consumatori au alte puncte de vedere si alte scari de valori.

Vlad Smile
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#6
1. Nu trebuie sa te tot semnezi dupa mesaje. Vedem ca esti tu
2. Cantar cu blushtooth?! Pentru ce, sa o sune pe sotia sa-i spuna ca de fapt consumi mai multa cafa decat i-ai spus ei ca sa-ti justifici pretul nebuniilor???
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#7
(09-04-2015, 23:51)VladP Wrote: Punctul meu de vedere este, ca daca Acaia masoara precis in 20ms, asa cum se vede si in video, valoreaza cit doua Hariouri. Mie imi place si designul Acaia. Si imi plac si chestii de genul appurilor. Toate astea au o valoare (pentru mine), deci probabil chiar ca fac parte din grupul de consumatori adresat de Acaia.

Dar vreau sa spun si ca inteleg perfect (si respect) faptul ca alti consumatori au alte puncte de vedere si alte scari de valori.

Vlad Smile

Da, depinde mult de ce doreste o persoana de la cantar. Eu de exemplu nu cantaresc shot-ul, doar boabele. Shot-ul il opresc dupa culoarea extractiei, nu sunt pretentios legat de brew ratio atata vreme cat iese gustul pe care il doresc.
Asta face ca pentru mine sa nu conteze cele max 2 secunde in care cantarul reactioneaza la schimbari f. mici de masa.

Legat de bluetooth si conectarea la device-uri, asta eu o vad ca pe un dezavantaj si pierdere de timp. Parerea mea..
 
Reply
#8
(10-04-2015, 03:27)coffeesnob Wrote: Da, depinde mult de ce doreste o persoana de la cantar. Eu de exemplu nu cantaresc shot-ul, doar boabele. Shot-ul il opresc dupa culoarea extractiei, nu sunt pretentios legat de brew ratio atata vreme cat iese gustul pe care il doresc.
Asta face ca pentru mine sa nu conteze cele max 2 secunde in care cantarul reactioneaza la schimbari f. mici de masa.

Legat de bluetooth si conectarea la device-uri, asta eu o vad ca pe un dezavantaj si pierdere de timp. Parerea mea..

@coffeesnob: sint 100% de acord cu tine, nu ai nevoie de alt cintar!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#9
In legatura cu tema cintarului: uite ce a anuntat La Marzocco astazi la SCAA Seattle 2015>
LM launches Linea with "Auto Brew Ratio" Espresso Technology
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#10
Sunt curios daca tot ce ofera e cantarirea shotului, ce face si Victoria Arduino 388 Black Eagle, sau cantareste si cafeaua din portafiltru si calculeaza automat brew ration. Din partea cu "Auto Brew Ratio is driven by precision scales that are built into the drain tray beneath each group" din headline nu pare sa fie mai mult.
 
Reply
#11
Am citit pe net ca se cintareste cantitatea de cafea din sita, si masina opreste automat shotul la valoarea de brew programata.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#12
Are si Hario, la 40... tot "cu de toate"

http://www.amazon.co.uk/Hario-Coffee-Dri...B009GPJMOU
 
Reply
#13
Are cineva idee de unde, din Romania, pot cumpara un cantar Acaia Pearl la un pret corect??

I-am sunat pe cei de la Artisancoffee.ro - CTS Group SRL (pt ca ei apar ca distribuitor oficial pe site-ul producatorului acaia.co) si mi-au comunicat 1036 lei pt Acaia Pearl White si 1134 lei pt Acaia Pearl Black.
Crezand ca poate este o greseala si mi-au comunicat preturile de la Acaia Lunar, am revenit cu intrebarea despre pret, dar mi-au spus ca nu au gresit si chiar asta este pretul corect.
Pe de alta parte, acum am vazut ca pe site-ul ctscorner.ro (care banuiesc ca este tot al lor) pretul pt varianta alba este 899 lei, iar pt varianta neagra 949 lei.
Pentru ca mi se par mari preturile lor (raportate la valoarea de piata a produsului), dar si pentru ca informatiile primite sunt ciudate, nu sunt incantat sa cumpar de la ei...

Pe site-urile distribuitorilor oficiali (de pe acaia.co) din Europa l-am gasit pe la 140-160 euro (630-720 lei) + livrare in Romania cca 60-70 lei.
https://duismanncoffee.com/product/acaia-pearl-white/
http://bonanzacoffee.de/shop/brew-gear/a...ale-white/

Totusi, ca sa evit manipularea defectuoasa pe timpul transportului si eventuale probleme de garantie, parca l-as lua din Romania daca identific vreun vanzator cu un pret corect.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#14
Eu aveam dubii la Hario din cauza pretului mare, acum m-ai convins, il bag in cos!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#15
(17-11-2016, 15:25)Costa79 Wrote: Eu aveam dubii la Hario din cauza pretului mare, acum m-ai convins, il bag in cos!

Nu te grabi cu Hario. L-am luat eu si nu imi place pt ca peste 200g nu mai cantareste cu zecimala.
Daca nu vrei sa cantaresti in portafiltru, e ok. Daca vrei sa cantaresti in portafiltru, nu mai e ok!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#16
eu am Hario si cantaresc in portafiltru cafeaua ...(pf are 539 de grame)
dau pe zero si cantareste cu zecimala ...
deci nu stiu de ce al tau zici ca nu o face
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#17
(17-11-2016, 15:32)Yuki Wrote: eu am Hario si cantaresc in portafiltru cafeaua ...(pf are 539 de grame)
dau pe zero si cantareste cu zecimala ...
deci nu stiu de ce al tau zici ca nu o face

Al meu sigur nu face asa. Daca pun ceva mai greu de 200g (sau 500g, nu mai stiu exact), chiar daca ii dau tara la 0, imi cantareste din gram in gram, fara zecimala.
L-am cumparat saptamana trecuta din Berlin de la The Barn, nu stiu daca sunt mai multe versiuni, dar nu prea cred...
Oricum, nu imi place absolut deloc delay-ul foarte mare pe care il are. Daca vrei sa cantaresti in timp real greutatea cafelei pe timpul extractiei este imposibil, iar pt mine chiar conteaza.
Nu este nici waterproof si daca vrei sa cantaresti in timpul extractiei este aproape imposibil sa nu il stropesti.

In consecinta, poate stie cineva vreun vanzator in Romania cu un pret corect (nu neaparat foarte mic) pt Acaia Pearl.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#18
cu delay-ul m am obisnuit-daca vreau sa scot 38 de grame lichid opresc extractia in jurul a 35 de grame aratate la momentul respectiv pe cantar..iar cant.finala e in jurul a 38 de grame ...
consider un produs corect fata de accaia care e in jurul a 1000 de ron...
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#19
(17-11-2016, 15:45)Yuki Wrote: cu delay-ul m am obisnuit-daca vreau sa scot 38 de grame lichid opresc extractia in jurul a 35 de grame aratate la momentul respectiv pe cantar..iar cant.finala e in jurul a 38 de grame ...
consider un produs corect fata de accaia care e in jurul a 1000 de ron...
Exact de asta vreau sa cumpar Acaia Pearl. Pentru ca nu vreau sa estimez eu +/- 3-4 grame in +/- 2-3 secunde. Pentru mine este evident ca Hario nu este bun pentru espresso. De altfel, chiar producatorul spune ca este un cantar pentru brew/drip si nu pomeneste absolut nimic de espresso in promovarea lui. Dupa ce l-am cumparat, am inteles si de ce si pentru brew il voi si folosi, mai ales la vara pt cold brew.
Oricum, nu este un topic Hario vs Acaia.

In consecinta, m-ar ajuta foarte mult daca cineva stie vreun vanzator in Romania cu un pret corect (nu neaparat foarte mic) pt Acaia Pearl.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#20
Nu este un topic hario vs acaia , adevarat // a nu se intelege ca eu incerc un versus intre ele , incerc sa spun doar ca are un pret accesibil si isi face treaba (iar cand alegem sa dam mai putin tre sa luam in calcul si minusurile fata de produsul mai scump si nu de fiecare data si mai bun)
nu putem blama un produs de 200 de lei ca nu face ceea ce face cel de 1000 ....
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#21
(17-11-2016, 16:00)Yuki Wrote: nu putem blama un produs de 200 de lei ca nu face ceea ce face cel de 1000 ....

Yuki, eu nu blamez Hario, mai ales ca pentru brew/drip face exact ceea ce spune producatorul.
Pentru espresso, eu doresc sa imi cumpar un Acaia Pearl.
Stii vreun vanzator in Romania cu un pret corect (nu neaparat foarte mic) pt Acaia Pearl?
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#22
(17-11-2016, 15:18)KrisssKros Wrote: ... am vazut ca pe site-ul ctscorner.ro (care banuiesc ca este tot al lor) pretul pt varianta alba este 899 lei...

Pretul de mai sus mi se pare corect, avind in vedere ca este in tara, ai garantia rezolvata local, etc...
In afara economisesti 10€ la pret, dar ai alte dezavantaje.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#23
(17-11-2016, 16:18)VladP Wrote:
(17-11-2016, 15:18)KrisssKros Wrote: ... am vazut ca pe site-ul ctscorner.ro (care banuiesc ca este tot al lor) pretul pt varianta alba este 899 lei...

In afara economisesti 10€ la pret, dar ai alte dezavantaje.
 Nu sunt doar 10euro, sunt vreo 42euro
https://duismanncoffee.com/product/acaia-pearl-white/
139+19(livrare in RO)=158euro=711 lei (fata de 900 lei la cts)

Dar pentru ca ai dreptate cu garantia locala, sunt tentat sa il cumpar din Romania. De fapt, mai mult imi e teama de modul cum il transporta curierul, chiar daca scrie fragil pe colet...
Mai astept vreo 2-3 zile, poate gasesc alt vanzator de Acaia Pearl in Romania
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#24
Treaba cu zecimala, pana la urma cum e, eu tocmai pt asta ma orientasem la el. Voiam sa cantaresc portafiltrul si cafeaua exact.
Altfel pot folosi cantarul Philips de bucatarie, care il am deja, 1 g este gradatia.
Cantarul asta Acaia e interesant, dar parca e cam scump, tb sa recunosc ca suna SF:"cantar cu bluetooth" [Image: cool.gif] .
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#25
cantareste cu zecimala
(ideea e sa apesi "TARE" dupa ce pui pf )
"Masoara greutatea in pasi de 0,1 grame." asta e din descrierea produsului.

https://www.cafemagia.ro/cantar-electronic-hario.html
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#26
Asa cantareste.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#27
(17-11-2016, 17:21)baloozzy Wrote: Asa cantareste.

pai ceea ce scrie acolo este ca schimba precizia nu rezolutia de afisare... Cu alte cuvinte chiar daca afiseaza cu 0,1g, afiseaza degeaba ca nu iti foloseste la nimic (ma refer la intervalul 500-1000).
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#28
ce il intereseaza pe costa e daca hario cantareste la zecimala cu pf pe el...
raspuns:da
eu pun pf care are 539 de g , apas "tare" si incepe cantarirea de la 0.0
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#29
La 500+g, unde precizia (eroarea) e de un gram la ce ii folosesc zecimale fara numar?
Zici ca vinde si alte "legale" si sa nu ia doua cantare.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#30
Incearca si brewista pe la 50-60 Euro
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)