Hello There, Guest! Login Register


Cafflano Kompact

#1
Amatorii de cafea drip mai au la dispozitie un alambic ol-in-uan .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#2
Asta da scula portabila...
 
Reply
#3
Cafflano este putin cunoscut la noi, eu personal il folosesc de ceva vreme. De gasit este disponibil acum in urmatoarele coffee shop uri : Guido Roastery , Cofi Factory si 2 Minutes Floreasca. 
Un video relevant cum se foloseste este : https://www.youtube.com/watch?v=fWgFnnXvMoI 
Ca si impresii personale, pe langa portabilitate, cred ca filtrul metalic este elementul cel mai deosebit. Am facut comparatii cu Aeropress ( care era favoritul meu personal pana acum ) si rezultatul in ceasca are ca si regula generala un corp mai pronuntat, exista fine uri care se depun si gustul pentru mine este mai echilibrat deoarece uleiurile trec intr o masura mai mare prin acest filtru. Personal il folosesc cu Ethiopia Sami de la Guido insa am avut si alte variante foarte ok, dar in general cafele indraznete, cu note fructate. Macinatura pentru mine este in French Press si Espresso iar ca si timp total de extractie, nu depasesc 2 min, cu o ratie de 1 g cafea la 12 ml apa, 95 grade. Totul e variabil si dupa gust insa Smile

O surpriza privind promovarea o avem de la Mihai Morar, care apare si pe instagramul ul Cafflano Smile
https://www.instagram.com/p/BSuGL9Pgoim/...cial&hl=en
https://www.instagram.com/p/BS57iEfgilp/...cial&hl=en

Cafflano Klasic e f bun pentru plecari sau in rucsac la birou, mi a inlocuit setup ul Kinu 47 + Aeropress datorita greutatii si faptului ca am si paharul inclus. Rasnita e un mic upgrade la Hario Skerton insa cam atat, nu se compara cu Kinu nici ca omogenitate nici ca usurinta de rasnire. 
Setarea rasnitei este explicata aici, folosesc si eu macinatura de la al 10 lea pas de regula : 
https://www.youtube.com/watch?v=Zz35NirU2bk
un tutorial cu filtru de hartie de la Bella Barista Uk, eu personal folosesc fara filtru.
https://www.youtube.com/watch?v=wKQV90j64JQ
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#4
Vin cu o reteta pentru Cafflano Kompact, care personal imi place si iese de fiecare data, era o discutie pe un thread Aeropress. Eu macin cu EK43 la birou sau Kinu acasa, nu cu Cafflano Klassic pe care nu l am folosit inca prea des, il pregatesc pentru niste calatorii Smile 
Macinatura este intre espresso si French Press. Ea se poate ajusta in functie de rezultatul din ceasca. Eu incerc sa conserv parametrii ceilalti si sa ma joc doar cu macinatura pana o nimeresc. Folosesc o ratie de 1 gr cafea macinata la 12 ml de apa. Daca fac la Brewista o setez la 95 de grade, daca fac acasa la fierbatorul normal o fierb si apoi adaug f putina apa rece pentru racire, reoxigenare si remineralizare. Probabil ajung tot undeva pe acolo, 95 de grade more or less. Dau drumul la timer in timp ce torn apa fierbinte 200 ml peste cele 17 grame de cafea. Nu fac in etape pentru ca nu ai nevoie ca la Aeropress sa amesteci cu o paleta. Dupa ce torn toata apa ( rapid) pana aproape de buza filtrulu, infiletez filtrul metalic si infiletez si capacul de plastic. Agit circular de 10 ori ( probabil poate fi facut oricum, e doar o rutina personala) si astept pana la 1:40, cand dupa ce in prealabil am scos capacul de plastic, intorc Kompact peste un pahar ( atentie, o sa curga mai multa cafea la inceput decat prin filtrul de hartie) si apoi incep sa fac comprimarea ca in filmulete. In jurul min 2:00 incerc sa termin. Folosesc o Ethiopia Sami filter roast de la Guido uzual ca si varianta de confort, insa cea mai spectaculoasa extractie a fost cu ceva cafea de la TAP din Londra so far, nu mai retin originea. In cazul in care macinatura a fost prea groasa, eu resimt niste note un pic nedezvoltate in cafea, exact ca si gustul ce iti ramane in gura dupa ce rontai o boaba de cafea prajita. Asa ma ghidez sa micsorez macinatura, ca astfel extractia sa se poata desfasura optim in intervalul asta de timp ( 2 minute). Alternativ pe macinatura mai grosiera probabil e de incercat un timp de extractie prelungit. A nu se folosi mai mult de 20 de grame la o extractie si nici o macinatura mult prea fina, se poate infunda filtrul, nu de tot dar pe extractia respectiva. Chiar am pus si un TDS recent pe retata mea si a reiesit o valoare mult peste optim, Laurentiu Stefan a facut treaba asta si ne miram cum iese asa buna fiind asa out of range. E o chestie de testat in continuare. Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#5
Incearca temperaturi mai mici, la aeropress m-am stabilizat in jur de 80 grade, 85 in kettle minus pierderea de la curgere.
 
Reply
#6
(16-04-2017, 21:33)renatoa Wrote: Incearca temperaturi mai mici, la aeropress m-am stabilizat in jur de 80 grade, 85 in kettle minus pierderea de la curgere.

Hmm, stiu ce zici insa tocmai filtrul asta m a determinat sa merg mai sus cu temperatura, ca trec uleiurile si mai trec si fines, body ul e mult mai gros ca la filtrul de hartie si la o temperatura joasa se cam banalizeaza extractia. E de incercat, nici eu nu am avut asa mult timp..Sad
Mai ales ca eu incerc sa mi fac retelele pe Cafflano tocmai pe o temperatura cat mai apropiata de boiling, pentru ca stiu ca nu pot sa iau dupa mine in excursii un kettle precis si atunci vreau sa automatizez totul. Dar e de testat clar.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#7
Poti incerca sa combini filtru metalic cu unul de aeropress, daca dimensiunea si sistemul de montare permite... Confused

Eu fac combinatii din astea frecvent, metal + hartie, cand prepar "espresso" la aeropress.
 
Reply
#8
merge pus filtru de hartie, am incercat, iese similar cu aeropress, deci va functiona si la temperaturi mai mici fara probleme, probabil. Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)