• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Cafenea noua, ustensile

Bug 
Salutare, si ma bucur extrem ca exista un astfel de grup. 
Guys, am nevoie de ajutorul vostru.
Doresc să deschi o cafenea si acuma tot incerc sa ma decid la ustensile (are cineva o cafenea, sau lucreaza cineva intr-un bar?).
Ce expressoare, aparat de macinat cafea, de facut cappuccino, aparat de facut frisca/spuma, de facut gheata, de spalat vase (si cred ca atat as avea nevoie) Imi recomandati?
Pe ce ar merita sa dau banii? (bugetul per total ar fii 10-15.000 euro doar pentru electrocasnice) ?
Dar cafeaua, la inceput de drum, merita Julius Meinl? sau alt ceva?

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, si va multumesc!

Reply
(19-05-2017, 15:12)CatalinT Wrote: .....
Doresc să deschi o cafenea ......
Ce expressoare, aparat de macinat cafea, de facut cappuccino, aparat de facut frisca/spuma.....
Pe ce ar merita sa dau banii?....
Dar cafeaua, la inceput de drum, merita Julius Meinl?.....

Te felicit pentru initiativa!

Sunt convins ca vei primi multe sugestii si sfaturi.
Pentru a-i ajuta pe cei care vor dori sa iti raspunda, poate ca ar fi bine sa precizezi cateva aspecte legate de experienta ta in acest domeniu sau despre concluziile la care ai ajuns in urma documentarii pe care ai parcurs-o.
Ce cunosti despre metodele de preparare ale cafelei, despre echipamentele dedicate folosite, despre modul corect in care trebuie folosite acestea, despre cafea in general si despre cafeaua proaspat prajita in particular?
Cu siguranta ca raspunsurile vor contribui la postari cu continuturi mai aproapiate de asteptarile tale.

Succes!
Prezent:  LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68-electrica, Hottop P
Trecut:     Lelit PL41 TEM, Expobar Brewtus, VBM 2B super PID, 
                   Gagia MDF, Mahlkonig Vario Home, Macap M4D.

Reply
Sorry, am sters o postare, fara ofertare comerciala directa din partea reprezentantilor marcilor. Discutam de sfaturi generale.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)