• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Cafeluta si tigara electronica

Le combin de ceva timp, ba chiar am facut o pasiune pentru ambele. Mai sunteti de-alde mine?
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe

Reply
prezent!
tigara electronica exclusiv din februarie 2011
Gaggia Classic, Lelit PL043MM, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Reply
De mai bine de 4 ani sunt vaper si consider ca tigara electronica merge de minune cu cafeaua!

Reply
carto? genesis? subohm? cotton? silica? mecanic? regular?
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe

Reply
eu, nimic special. baterii normale, 1000, 1100, 600 + de vreo doi ani cred, doar CE4.
Nu imi place si nici nu stiu sa mesteresc, sa combin, sa modific. Nici cele servisabile nu m-au atras vreodata.
Am avut, la inceputuri tendinte sa caut/incerc, dar mi-am gasit multumirea in atomizoarele SLB in special, clasice, si apoi carto normale, la inceput, iar de vreo doi ani in CE4, fara sa mai incerc altceva.
Lichid, de la baietii din TM cam de cand au inceput sa faca. Mi-l place, n-am cautat sa-mi produc singur si nici nu mi-ar placea.
Ah, si am plecat la drum cu lichide de 18 si 16 si de vreun an oscilez intre 0 si 3 si combinatii intre 0 si 3, in functie de moment.
Gaggia Classic, Lelit PL043MM, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Reply
Pfff, nici nu stii ce-ai pierdut. Cu un vv , un servisabil de top si-un home made pe gustul tau in fata unui espresso atingi nirvana. Apreciez baietii de la TM dar si mai mult apreciez ce-mi fac eu. Am trecut prin cel putin 200 de arome din care pot lauda 3-4.
Am inceput cu 18 si-am auns pe la 9 .
Hai, abur pufos si lichid gustos, in ceasca!

Reply
SVD de la Innokin plus Vivi Nova...sunt foarte multumit de ele!

Reply
e nou aparuta o gama de arome TOB , italiana. O testez acum.

Reply
(20-07-2014, 17:01)scientist Wrote: Le combin de ceva timp, ba chiar am facut o pasiune pentru ambele...

Te-am zarit si "dincolo" Big Grin

(21-07-2014, 21:20)scientist Wrote: ... Am trecut prin cel putin 200 de arome din care pot lauda 3-4...

Poti nominaliza? Aici nu se considera reclama.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID

Reply
Smile In primul rand pun Kent de la inawera. Nu exista locul 2, 3, ...
Pentru diversificare pun uneori cate o picatura de alte cele direct in tank.
Merita mentionat extractul de la PA, mult controversatul Mtype ...si cam atat.
Restul, bombonerie - fructe - legume - bauturi - tabac, toate le-am trecut la "si altele". Asta din ce-am testat pana acum si doar dupa gustul meu , care este extrem de dubios si subiectiv. Si indiscutabil. Deci, in top , Kentul de Inawera.
Acum inca testez gama TOB. Tabacurile, toate o apa si-un pamant.

Reply
Multumesc pt raspunsuri. Eu am ramas blocat pe Turkish de la Liqua si incercam sa mai diversific. As reduce de tot dar e greu sa bei espresso fara fum/abur. Wink
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID

Reply
Am 2 de la ei, un french si parca un turkis, de vre-un an si ceva si am dovedit din ele cam 5%. Le folosesc pe post de aroma. O picatura la 2-3 luni. Asa, de control. Intra la "si altele" in ierarhia mea.

Reply
[Image: 9769c.jpg]

Reply
Am trecut la Aero Tank si merge super...imi place mult ca pot sa ii reglez volumul de aer Big Grin

Reply
O priza de aer reglabila face minuni cu volumul si densitatea aburului. Asa, ca o parlela pot spune ca e ca reglajul la rasnita. Daca ai mai dat si peste aroma perfecta, impresia e total nirvana. Acusica se fac 4 ani de cand o ard cu aceeasi aroma. Acu' sa nu crezi ca-s habotnic, am testat macar 200... da' multe avioane, dintre ele am remarcat 3-4.

Reply
Si tot 4 ani fac in curand Big Grin Am inceput cu DSE901 si pana acum am testat zeci de modele. La capitolul arome am incercat mai multe, insa le prefer pe cele clasice.

Reply
DSE901 era din elita atomizoarelor la acea vreme. Poate chiar cel mai bun. Cam la un an dupa, Genesis a scris o noua pagina in istoria vapatului, o noua era, a reparabilelor. Azi e o adevarata nebunie cu subohmi si zeci de wati; masini de aburi si malaezieni "dusi cu watul'' . S-a deviat tare de la ideea de substitut al fumatului. Eu nu.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)