Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

Repet: ia niste cafea proaspat prajita si vezi cum se schimba gustul si mirosul numai intr-o luna. Pastrata corespunzator. Pe urma gandeste-te cum poti impiedica acest fenomen...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(08-02-2018, 02:44)Cafencu Wrote:
(07-02-2018, 09:34)dev Wrote: ... e tot o mizerie tratata si stropita cu diverse chimicale ca sa "miroasa" frumos 2 ani la raft, intr-o punga cu supapa. 
Exista ceva dovezi de orice fel ca sunt marci comerciale la care se procedeaza asa?
Multumesc. 
Ieri am gustat de la un aparat niste capsule de cafea facute de o marca super cunoscuta in Horeca. Initial am fost placut suprins de dulcele din ceasca. Erau clar hint uri de robusta dar nu ma deranjeaza, imi place o robusta de calitate. Dar dupa a 2 a si a 3 a inghititura incep sa descifrez un pic "dulcele". Deci evident n am dovezi si nu am stat sa desfac capsulele omului, as putea sa jur ca era un dulce de adaos de zahar alb in cafea, exact gustul de la automatul de cafea de 1 leu cu cafea ieftina in care pui zahar. Am gustat dupa si un Illy tot din capsule care as putea spune fara emotii ca nu avea nici un pic de adaos de nimic, era dulcele-amar de caramel obtinut natural prin prajire urmat de aromele de ars pe aftertaste inerente stilului de prajire italian. 

O experienta artificiala am avut si cu capsulele "origini" nespresso, unde am simiti niste note de scortisoara atat de pregnante, pe care niciodata nu le am simtit in cafelele de specialitate, nici pe aproape. 

Nu vreau sa dezamagesc consumatorii de "origini" din brandurile comerciale insa sunt super putine reglementari care sa oblige producatorii sa fie transparenti. Dau exemplul ceaiurilor si infuziilor de plante. Acolo marcile comerciale sunt campioane in a adauga uleiuri artificiale si naturale pentru a potenta aromele plantelor si nu reiese nicicum din majoritatea ambalajelor asta. Eu dupa ce am studiat in detaliu ceaiurile de specialitate am descoperit acest aspect, asa ca nu m ar suprinde si la cafea sa fie la fel, mai ales in zona commodity.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Voi cum pastrati cafeaua proaspat prajita boabe? Unii o țin la frigider.. La mine sta pe masa în punga cu resigilare în care a venit... Cred ca se consuma în maxim 1luna
 
 
Reply
In punga originala (marea majoritate sunt resigilabile), la temperatura camerei, 250 g imi ajung aprox. 5 zile.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
@lucimunteanu - intrebari tematice se pun pe topicuri dedicate. Pentru pastrarea cafelei, avem aici un topic mare, unde putem continua discutia. Esti la inceput aici, nicio problema, de aceea recomand cu incredere folosirea functiei Search din partea de sus a forumului.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(08-02-2018, 08:35)Mihai L Wrote: Repet: ia niste cafea proaspat prajita si vezi cum se schimba gustul si mirosul numai intr-o luna. Pastrata corespunzator. Pe urma gandeste-te cum poti impiedica acest fenomen...

Salut.
Am citit zilele astea cateva articole despre pastrarea cafelei din care am inteles:
a. ca oxigenul este cel mai mare "inamic" si ca mediul de pastrare ideal ar fi chiar dioxidul de carbon eliberat de boabe
b. daca asta se mai combina si cu pastrarea cafelei dupa prajire in oarece gaze inerte iar
c. ulterior ambalajul e prevazut cu supapa unidirectionala - care mai controleaza si umiditatea printre altele
ei bine se poate ajunge  la performante de pastrare a calitatii care sunt notabile sau suspecte pentru unii dintre noi.
Din ce am scris mai sus singurul "strain" este gazul inert dar dupa cum ii spune si numele nu reactioneaza direct cu cafeaua sau compusi acesteia.

Hai sa schimbam putin perspectiva: ia tu niste cafea proaspat prajita si incearca sa aplici ce se poate din metodele de mai sus si verifica calitatile in timp sa vezi ce se intampla...ce imi propui tu sa testez sper ca esti de acord ca n-are nici o legatura cu modul de ambalare al cafelelor comerciale.

Mie mi se pare plauzibil ca firme cu renume international dispunand de o tehnologie adecvata si perfectionata in zeci de ani au ajuns la performante notabile folosind metode cvasi-naturale si nu prin chimicale insa, asa cum spunea cineva mai daunazi acesta este un site de specialitate acesta fiind si motivul pentru care intreb din nou: are cineva dovezi in sprijinul "chimizarii" ca si metoda de conservare?
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
Sa o luam altcumva, si asta ar fi motivul pentru care m-am apucat de prajit... Wink
Sa zicem ca se pastreaza cafeaua aia in pachetele alea mai bine ca mumia de faraon... dar odata deschis, mai e ceva de capul ei dupa 3 zile ?
Pe limba dumitale, poate, pe a mea, nu.
Bei un sfert in 3 zile ? Poate ai familie mare, noi nu bem atat ca sa se dovedeasca viabil economic sa arunc restul pachetului.
 
Reply
Nu cred ca ar avea cineva curaj sa iasa public si sa ofere eventuale dovezi. Cum nici la bere nu se intampla, desi se stie clar ce se pune in berea industriala, indiferent de marca, iar lumea crede ca bea bere naturala cu apa din munti.
De ce nu ar avea curaj? Pentru ca marile corporatii stau la panada sa te dea in judecata si vor castiga sigur, atat timp cat tu nu dispui de bani si mijloace legale de aparare in instanta, adica informatie pura, certificata de laboratoare si utilizabila in probatoriu.

Si mai e si legislatia foarte permisiva, atat la bere cat si la cafea. Nici macar pe cafeaua aia  Florian, cu gust de capuccino sau de Irish Coffee, pe care o ia boborul din piata gata macinata, nu scrie undeva la vedere sau pe o eticheta, ce ingrediente s-au pus pentru a se ajunge la aroma aia. Daca legea nu obliga, de ce sa se dea peste cap cineva?! Aici poate ca noi am putea  face o petitie, insa nu stiu daca merita, pentru ca cine consuma asa cafea din piata sau de la automatele stradale (pe care chiar scria candva retetarul), nu il intereseaza catusi de putin  ce baga in gura. Acelasi consumator mananca franzela la 1 leu sau paine neagra cu caramel, mezeluri, coca cola, prajituri clasice de cofetarie, bere industriala etc. fara sa citeasca vreo clipa eticheta sau sa-l intereseze compozitia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Stiu ca existe o lege care obliga orice producator sa scrie in limba romana ingredientele unei produse alimentare. Nu stiu daca exista o exceptie pentru cafea. In general, tot ce nu este boaba de cafea, ar trebuie sa fie scris pe ambalaj in ordine inversa cu percentuala, cum se face la alte alimente.

Un exemplu: la lapte de vaca nu se scrie ingrediente pentru ca este asteptat sa fie doar lapte. Dar exista un produs foarte asemenator cu lapte (acelasi ambalaj, asezat chiar langa lapte adeverat) dar cu o parte lapte si o parte ulei vegetale. In Italia este foarte comune (dar l-am vazut si la Carrefour din Romania) dar daca te uiti la ingrediente, vezi ca nu este doar lapte.

Din acest motiv lege este foarte clara si nu i da voie sa scrie lapte pe el, si este numit Sole Drink.

Poate ar trebui si o lege similara si pentru cafea Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
La fel e si cu ciocolata, sa stii. Insa exista si lapte cu cacao sau cu vanilie...
Problema este alta: in cazurile prezentate de noi, problema este la materia prima de baza (cantitatea de lapte sau cacao sunt prea mici).
Insa la cafeaua de genul asta vorbim de adaosuri extrem de mici din punct de vedere cantitativ.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Ma vad nevoit sa imi fac mea culpa pentru un post anterior legat de miscelele incercate Big Grin 
Printr-un concurs de factori, acum in weekend am incercat si singura miscela careia nu ii mai dadusem nicio sansa la momentul respectiv dupa 3 teste esuate, anume Sant'Eustachio. Boy, I was so wrong!
Este o miscela prajita mult mai light - ca idee am pus boabele de la un El Salvador El Borbollon de la Origo langa cele italienesti, si coloristic eu nu am vazut nicio diferenta. Acel "iz" mai persista foaaarte vag, si de data aceasta nu mai este respingator, dimpotriva pare a lasa o amprenta speciala cafelei - ADN de italianca  Cool ?
Gustul m-a surprins total. Este dulce, insotit de note de cacao care ulterior se duc in ciocolata cu lapte la modul decadent - cam ce imi inchipuiam si cautam la italieni. As jura ca exista si o tusa de aciditate, dar e posibil sa ma insel  Smile Nici vorba de bitter-ul hardcore asociat de regula cu espresso-ul italian.
Bottom line, iata ca exista si exceptii, eu nu as refuza niciodata un espresso din aceasta miscela, dimpotriva! Nu este o cafea "tehnica" evident, ci din categoria "la vita e bella", sit back and relax  Cool Glad to add an italian classic in my menu Shy
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
mersi si la Roma, la  Sant'Eustachio.
barista sta ascuns de public, dupa o perdea, sa nu vada omul de rand cum prepara cafeaua Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(12-02-2018, 12:44)maki Wrote: barista sta ascuns de public

... Pai si nu este normal ... ? , ... numai in RO iti aduce gheridonul cu angus-ul pe piatra , langa masa si te invita sa o intorci singur , iar in timpul asta te umple de grasime si pe tine si paharele de pe masa ...  Cool  ... e o moda tare ciudata ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
discutabil. 

eu de obicei obisnuiesc sa privesc cum imi prepara barista cafeaua, mai schimb doua vorbe, etc Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
... Asta , daca doresti neaparat ... in rest " authorized personnel only " ... Cool Big Grin
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
15 lei kila să bei ca cămila Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Hai, mah... 15 lei kilu... nici naut nu iese asa ieftina ! Confused Huh

Sa indraznesc sa intreb daca au si verde ? Big Grin Tot aveam un roaster nou de fezandat...
 
Reply
Și eu obișnuiesc sa ma uit cum prepara cafeaua... De exemplu, duminica, (nu dau nume) ma trimis sa stau pe scaun Smile)
Am ales sa nu, pentru ca eu eram clientul Big Grin
 
 
Reply
(12-02-2018, 14:22)renatoa Wrote: Hai, mah... 15 lei kilu... nici naut nu iese asa ieftina ! Confused Huh

Sa indraznesc sa intreb daca au si verde ? Big Grin Tot aveam un roaster nou de fezandat...
Prăjești ca la Tchibo, de 2 ori mai mult, pentru o aromă mai intensă.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Nu bate pretul la mazare. Smile)
 
Reply
... Pana si cicoarea e de 4 -5 ori mai scumpa ... ... Big Grin
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Sa o luam altcumva, si asta ar fi motivul pentru care m-am apucat de prajit... Wink
(08-02-2018, 14:35)renatoa Wrote: Sa zicem ca se pastreaza cafeaua aia in pachetele alea mai bine ca mumia de faraon... dar odata deschis, mai e ceva de capul ei dupa 3 zile ?
Pe limba dumitale, poate, pe a mea, nu.
Bei un sfert in 3 zile ? Poate ai familie mare, noi nu bem atat ca sa se dovedeasca viabil economic sa arunc restul pachetului.

Tot in aceleasi articole autorii recunosc faptul ca dupa deschiderea pungii apare un fenomen de accelerat de pierdere a calitatilor si recomanda consumul in maxim 1-2 saptamani de la deschidere, rezonabil as spune eu pentru pungi de 250gr si un consum de 25-30 gr cafea/zi.

Nu cred ca ar avea cineva curaj sa iasa public si sa ofere eventuale dovezi. Cum nici la bere nu se intampla, desi se stie clar ce se pune in berea industriala, indiferent de marca, iar lumea crede ca bea bere naturala cu apa din munti.
(08-02-2018, 14:43)Lyvyoo Wrote: De ce nu ar avea curaj? Pentru ca marile corporatii stau la panada sa te dea in judecata si vor castiga sigur, atat timp cat tu nu dispui de bani si mijloace legale de aparare in instanta, adica informatie pura, certificata de laboratoare si utilizabila in probatoriu.

Si mai e si legislatia foarte permisiva, atat la bere cat si la cafea. Nici macar pe cafeaua aia  Florian, cu gust de capuccino sau de Irish Coffee, pe care o ia boborul din piata gata macinata, nu scrie undeva la vedere sau pe o eticheta, ce ingrediente s-au pus pentru a se ajunge la aroma aia. Daca legea nu obliga, de ce sa se dea peste cap cineva?! Aici poate ca noi am putea  face o petitie, insa nu stiu daca merita, pentru ca cine consuma asa cafea din piata sau de la automatele stradale (pe care chiar scria candva retetarul), nu il intereseaza catusi de putin  ce baga in gura. Acelasi consumator mananca franzela la 1 leu sau paine neagra cu caramel, mezeluri, coca cola, prajituri clasice de cofetarie, bere industriala etc. fara sa citeasca vreo clipa eticheta sau sa-l intereseze compozitia.

Eu cred ca avem legislatie in acesta sens si daca vrem sa creem premizele sa se aplice avem ce sa facem: exista laboratoare specializate de analize alimentare si nu cred ca ar fi o gaura in cer sa punem mana de la mana si sa lamurim o problema de genul puritatii cafelei comerciale pentru cateva branduri.
Pentru mine motivatia ar fi foarte simpla, descoperirea adevarului pentru un grup mic dar select al membrilor unui forum de SPECIALITATE.
Altfel afirmatiile de genul "stropita cu chimicale" nu fac altceva decat sa creeze "emotii" si sa foloseasca aceleasi metode de marketing de care am mai pomenit, crearea de fobii si angoase in scopul vadit de a crea/mari artificial piete de desfacere pentru produse "mai curate" - asta este si motivul pentru care insa nu cred ca se va inhama (probabil)nimeni din randul consumatorilor de cafea PP la un asemenea proiect.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
(12-02-2018, 15:40)Cafencu Wrote: Sa o luam altcumva, si asta ar fi motivul pentru care m-am apucat de prajit... Wink
(08-02-2018, 14:35)renatoa Wrote: Sa zicem ca se pastreaza cafeaua aia in pachetele alea mai bine ca mumia de faraon... dar odata deschis, mai e ceva de capul ei dupa 3 zile ?
Pe limba dumitale, poate, pe a mea, nu.
Bei un sfert in 3 zile ? Poate ai familie mare, noi nu bem atat ca sa se dovedeasca viabil economic sa arunc restul pachetului.

Tot in aceleasi articole autorii recunosc faptul ca dupa deschiderea pungii apare un fenomen de accelerat de pierdere a calitatilor si recomanda consumul in maxim 1-2 saptamani de la deschidere, rezonabil as spune eu pentru pungi de 250gr si un consum de 25-30 gr cafea/zi.
...

Asta e parerea autorilor... fiecare pe limba lui...
 
Reply
Un coleg de serviciu mi-a dat o punga din cafeaua care se baga in automatele de la munca si am zis sa o incerc sa vad ce iese.

Am facut o dubla de 18g, de curs a curs frumos, dar n-are gust placut deloc, fiind foarte prajita. (data 17dec2017)[Image: 26a78273a87e7daa3628b1f2ac6dd1c0.jpg][Image: c1ae6ed4d8f4f94e225f27d5494745c6.jpg][Image: 1825c7c6266cf87cfbb5a116b78062a5.jpg][Image: 2a94b1ef2f33fdd76923a564f4858364.jpg][Image: cd714fbd4d3380228c9c26e2c55c0782.jpg][Image: 5452b87868159441a9b21314e548debe.jpg][Image: e57ef672620d2d338e39930a07d31682.jpg][Image: 7be4ed0380d36585e4225ac637f18905.jpg]
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
Doar dupa crema si iti dai seama ca e plina de robusta. Asta fara sa mai spunem ceva de calitatea proverbiala a boabelor Doncafe. Dar la 20-30 lei /kg cat se cere in Horeca pentru cafeaua de birou, n-au nici ei ce oferi.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... Cam cum ar fi ... sa continui sa cobori , chiar si dupa ce s-au terminat treptele ...  Cool  ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(14-02-2018, 18:45)Lyvyoo Wrote: Doar dupa crema si iti dai seama ca e plina de robusta. Asta fara sa mai spunem ceva de calitatea proverbiala a boabelor Doncafe. Dar la 20-30 lei /kg cat se cere in Horeca pentru cafeaua de birou, n-au nici ei ce oferi.

dar ce frumos ar fi un filmulet pe youtube cu o extractie perfecta!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Am primit astăzi o punga de Tarrazu prăjită si comercializata in Costa Rica
[Image: f718aaba0fd52c2ae95502c49bee9499.jpg]
[Image: 96096a90d4b9b02ac22256ea4b53bcc3.jpg]
[Image: 2dfaab28a7847fcc7afa42247ad5de9e.jpg]

După cum se vede in poze cafeaua este foarte uleioasa si bine prăjită.

La prima extracție fără sa ajustez Rasnita cafeaua a ieșit fără pic de crema, extrem de uleioasa si intensa, chiar nu e rea
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
... Da ,... n-am mai servit pana acum , o miscela asa de " acidutza " - electrica , cu un corp usor , non -siropoasa,  de vara , ( posibil pe gustul lui Liviu ... Big Grin ) , insa fara fructe ... dar cu puternica aroma de cafea ... in rest , nu este pe gustul meu , dar nu este rea ( ... posibil sa fie buna vara , sau dupa mese prea imbelsugate ... Cool ... pe post de Redigest ) 



[Image: nNVMszd.jpg]

[Image: Bsd874l.jpg]

[Image: uPjYbU4.jpg]

[Image: MvbszxU.jpg]

[Image: UwNjfRs.jpg]

[Image: DuLDfks.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply

(28-11-2017, 17:23)Levo Wrote: ... Da dom'le , se merita achizitia , jos palaria ... Big Grin  ... ( dar , daca s-ar putea sa nu vad angajatii Kaufland si sa am niste ochelari ca de cal asa , sa nu vad nici lumea , ... ar fi si mai bine... Cool  ... la coada n-am stat deloc , erau deschise toate casele ... Smile  ... in 6-7 min. am fost inapoi la masina.
Stie careva cand tevin in stoc?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)