Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua este ok ,dar atentie la transport!

#1
Dodgy Confused Cafeaua pe care am comandat-o este ok,si in ceea ce priveste calitatea ei propriu-zisa si prajirea si ambalarea.Nu voi numi furnizorul,fiind multumit suta la suta de serviciile sale si nevoind sa fac discriminare intre diferiti prajitori ce la care am comandat cafea in trecut si de care sunt de asemenea foarte multumit.Apelez si la altii pentru a incerca cat mai multe sortimente,ceea ce cred ca este firesc.Dar,pentru ca fir-ar sa fie,intotdeauna ceva trebuie sa ne strice placerea si linistea,si in aceasta situatie a intervenit factorul perturbator,carausul sau curierul ca sa fiu mai "in cotidian".Adica niste baieti de la NEMO(o coincidenta sau fatalitate?)mi-au servit degraba pachetul,dar in interiorul lui,ce sa vezi,un pachet de cafea spart si un altul"ciupit".Adica na,acum,ce vrei sa zici,e aproape bine,sau mai pe romaneste"na-ti-o franta ca ti-am dres-o".Adica ce ,o sa te superi acum ca s-a "rasuflat"cafeaua?In fond si vinul cel mai bun poate sa rasufle si sa ajunga posirca si tot se bea,ca doar nu sa-l arunci dupa ce l-ai platit?Pai daca le aruncati mai Dorel,Banel,Fanel sau cum va numiti voi,cum mama naibii sa nu ajunga asa?Eu in locul celor de la prajitorii asi cam renunta la servicii de tipul asta.Adica de ce sa raspund eu pentru vina altora?Niciodata nu am fost adeptul culpabilizarii colective si nici cuvantul devalmas nu mi-a fost la suflet.Apropo ,bun filmuletul facut cu telefonul despre servicii asemanatoare ale celor de la posta romana cu acele pachete ce executau zboruri asemanatoare pana la identitate indiferent de continut si gabarit.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#2
In afara de acest post semi-retoric cred ca ar trebui sesizat si prajitorul pe privat. Poate cazul tau nu a fost singular si trebuiesc luate masuri.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#3
Eu am sa fiu mai scump la vorbe, am primit inainte pachetul tot cu Nemo, totul este in regula , deci se pare ca nu toata  firma de curierat trebuie condamnata. 
Oricum, furnizorul trebuie sa stie  ce fac baietii de la firma de curierat, care sunt  platiti pentru aceste servicii, si care in urma acestor incidente pot pierde  clienti si mai ales increderea in serviciile lor.
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
Reply
#4
Pai sigur ca am trimis un mic mail in care am relatat patania.Acum ramane la latitudinea lor ce si cum vor face sau nu vor face.Poate am fost eu singurul ghinionist si atunci nu ar merita tulburate apele.Dar tot sunt mirat cum una din pungi ce nu este doar din hartie ,ci are si folie de aluminiu, a putut plesni asa ,fiind in ambalajul de plastic al transportatorului.Sau cum a fost ciupita cealalta punga.Destul de curios.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#5
Eu am primit cu Nemo si espressorul si alta data 2 biciclete dar am fost foarte multumit de cum s-au prezentat produsele dar si de rapiditatea livrarii. Poate ai avut ghinion...
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#6
Ghinion ai la table, la pacanele. Aici e vorba de o firma care ia bani sa-ti aduca un colet in bune conditii.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
Nu cred ca vorbim de fenomene meteo aici, ca sa fie vorba de noroc/ghinion.
Sunt servicii platite, totusi.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
Ghinion poate fi ca o firma ok sa aina printre angajati si un idiot iresponsabil si tocmai ala sa-ti livreze tie. Oricum trebuie sesizata si firma de curierat dar si expeditorul. Chiar ieri citeam ca legislatia europeana iti da dreptul sa verifici continutul coletului inainte de a-l receptiona si in cazuri ca cel de fata sa poti sa-l refuzi.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#9
Intr-adevar, putem vorbi de ghinionul lor daca vrei, coletele ar trebui refuzate...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
(17-02-2015, 21:29)mishu3113 Wrote: Ghinion poate fi ca o firma ok sa aina printre angajati si un idiot iresponsabil si tocmai ala sa-ti livreze tie. Oricum trebuie sesizata si firma de curierat dar si expeditorul. Chiar ieri citeam ca legislatia europeana iti da dreptul sa verifici continutul coletului inainte de a-l receptiona si in cazuri ca cel de fata sa poti sa-l refuzi.

Fara suparare dar nicio legislatie de nicaieri nu-ti poate da dreptul sa verifici continutul unui colet. Atat timp cat nu l-ai platit, coletul nu-ti apartine si n-ai dreptul sa-l desfaci. Chiar dimpotriva, poti intra la violare de corespondenta desfacandu-l inainte de a-l plati. Singurul lucru pe care il poti face este doar examinarea vizuala a exteriorului, fara desfacerea coletului.

Pe de alta parte, sunt anumite firme de buna credinta care permit verificarea coletului (unele in mod gratuit, altele contra unei taxe) inainte de achitarea lui insa si asta doar in anumite conditii si doar cu anumite firme de curierat.
 
Reply
#11
Mai,pana la urma nu e mare tevatura in chestia asta,mai ales ca am zis-o de la inceput nu mi-a placut sa pun intr-o situatie jenanta pe nimeni,mai ales pe cel care a prajit cafeaua profesionist,avand si o oferta foarte generoasa si din punct de vedere al diversitatii.Dar poate fi si mai rau fata de ce am patit eu azi.Adica daca s-a putut intampla ca doar o punga sa ajunga sparta si cu ceva continut varsat si alta ciupita,asta insemnand ca ceea ce e in punga sparta trebuie consumat imediat,ce ar fi fost sa fie amestecat continutul a 2 ,3 sau 4 pachete?Pai ar fi iesit un superblend bine aierisit ,o superarabica un supersoi intercontinental cu toate gusturile,corpurile si retrogusturile intr-un talmes balmes de toata frumusetea.Si asta chiar nu vrem sa se intample.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#12
Eu am primit de la Flanco un fier de calcat care dupa desfacerea pungii curierului (dupa ce a plecat omul) am constatat ca avea ambalajul deteriorat si mai departe talpa ciobita. Vreo doua luni Flanco nu au raspuns decat la un call center generalist, ca sa il pot inlocui / returna, asa ca am scris la ANPC. Raspunsul lor a fost ca nu am dreptate, pentru ca eram OBLIGAT sa verific starea produsului la primire (deci sa desfac coletul), conform unor conditii acceptate pe site la comanda. Dar pe site nu exista nicio optiune explicita de verificare colet, iar curierul nu iti permite asta de obicei, daca nu are precizat undeva in hartiile lui ca ai voie sa faci asta. Cel mai probabil, am bifat ceva cu "sunt de acord cu termenii..." care se concretiza intr-un pdf cu 5 pagini de scris mic...  

Deci cred ca trebuie studiata si legislatia europeana in acest sens caci nu cred ca magazinele mari au introdus verificarea la livrare obligatorie, doar asa ca sa mai ofere clientilor o facilitate in plus. E posibil sa fi luat vreun sut in fund de undeva.  Sunt multe drepturi europere care ne sunt incalcate. Un exemplu recent readus la viata pe Facebook,  aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Ai fost pacalit de catre cei de la Flanco, intai ca nu puteai verifica starea produsului decat dupa plata lui si atunci ai fi avut doar un martor in persoana curierului insa nu si banii inapoi pe loc, iar apoi fiindca potrivit legii, la cumparaturile de la distanta ai dreptul la returnarea produsului in 14 zile.
Repet, coletul nu-ti apartine decat dupa ce l-ai platit si il poti deschide inainte de asta doar cu acordul expres al expeditorului si al firmei de curierat.
 
Reply
#14
(17-02-2015, 23:11)Lyvyoo Wrote: Eu am primit de la Flanco un fier de calcat care dupa desfacerea pungii curierului (dupa ce a plecat omul) am constatat ca avea ambalajul deteriorat si mai departe talpa ciobita. Vreo doua luni Flanco nu au raspuns decat la un call center generalist, ca sa il pot inlocui / returna, asa ca am scris la ANPC. Raspunsul lor a fost ca nu am dreptate, pentru ca eram OBLIGAT sa verific starea produsului la primire (deci sa desfac coletul), conform unor conditii acceptate pe site la comanda. Dar pe site nu exista nicio optiune explicita de verificare colet, iar curierul nu iti permite asta de obicei, daca nu are precizat undeva in hartiile lui ca ai voie sa faci asta. Cel mai probabil, am bifat ceva cu "sunt de acord cu termenii..." care se concretiza intr-un pdf cu 5 pagini de scris mic...  

Deci cred ca trebuie studiata si legislatia europeana in acest sens caci nu cred ca magazinele mari au introdus verificarea la livrare obligatorie, doar asa ca sa mai ofere clientilor o facilitate in plus. E posibil sa fi luat vreun sut in fund de undeva.  Sunt multe drepturi europere care ne sunt incalcate. Un exemplu recent readus la viata pe Facebook,  aici.

Exact asa spunea si stirea respectiva, ca multe firme ne arunca in ochi aceasta obligatie a lor ca pe o facilitate sau serviciu platit in plus. Oricum am jncercat sa dau de urma articolului pe google si cand am scris "verificare colet la livrare" primele 2 pagini de raspunsuri erau numai cu companii care ofereau aceasta facilitate ceea ce ar fi cam ciudat(pentru Romani) daca nu erau obligate. Oricum degeaba exista legislatia daca nu se aplica si aici putem contribui si noi prin sesizari si reclamatii de fiecare data cand ni se incalca un drept. Eu am incercat si functioneaza  Wink
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#15
Firma nu e obligată de nicio legislație sa îți permită deschiderea coletului. Firmele care fac asta o fac pentru clienti, pentru a le oferi mai multă încredere sa cumpere online.
Legislația prevede însă ca ai 14 zile drept de retur pentru cumpărăturile la distanța.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#16
Da, ai 14, 30 de zile, dar daca iti vine o "plasma" faramata ca au facut baietii niste pase cu ea ca era frig, cine o mai primeste la retur? Nici nu vreau sa ma gandesc cum vor incepe sa dea vina unul pe altul. Cand am patit-o eu cu Lelit-ul am preferat sa platesc reparatia decat sa stau dupa ei. Bine, era si alta suma.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
Depinde de politica fiecărei firme aici.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#18
In trecut am mai returnat si eu cate ceva.Uneori am asteptat cele 30 de zile pentru retunarea banilor,cel mai rapid i-am primit inapoi in 2 ore in cazul unui televizor ce cam pocnea in timpul functionarii,dar ce e drept nu cumparasem online ci direct din magazin.Am mai zis-o,cu cat orasul in care iti duci traiul este mai izolat si mai mic,cu atat riscul e mai mare pentru ca nu ai alternativa in ceea cazul achizitiilor.Nu vezi nimic din ce ai dori s a cumperi.E mult mai bine sa pipai produsul,sa il simti cumva.Eu sunt un maniac al calitatii video si desi nu mi-am permis niciodata sa achizitionez un varf de gama ,adica ceea ce mi-asi fi dorit cu adevarat,am incercat sa fac compromisul cel mia convenabil.Asa am fost nevoit sa returnez un tv ,un model mult laudat ,cu o multime de review-uri ce-l ridicau in slavi pentru ca la simpla vizionare al unor materile ,de calitate ce este drept,am constatat ca negrul era un albastru si ca toate setarile pe care le avea(si erau prea multe-asta da intotdeauna de banuit fiind un semn ca incearca sa compenseze o lipsa nativa)nu faceau cat o ceapa degerata.Asa ca l-am dat.Deci propriis sensibus e pana la urma cel mai serios instrument de selectie.Nu ca nu tepoti insela,dar macar nu ai cui sa reprosezi.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)