Hello There, Guest! Login Register


Cafea verde

#1
A baut cineva cafea verde ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#2
Iar?!
A mai fost pusă întrebarea asta.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#3
Daca tot a venit vorba, am luat si eu 1 kg chiar azi si nu stiu cum sa o pastrez dupa ce deschid punga.
La fel ca cea prajita, sau nu prea are importanta ?
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#4
Mai putin restrictiv ca cea prajita.
Nimic mai pretentios decat punga in care a venit.
 
Reply
#5
(01-11-2015, 01:34)hd56fox Wrote: Daca tot a venit vorba, am luat si eu 1 kg chiar azi si nu stiu cum sa o pastrez dupa ce deschid punga.
La fel ca cea prajita, sau nu prea are importanta ?

Daca vrei sa o păstrezi timp indelungat , de ordinul lunilor , cel mai bine este sa o pui intr-un sac mic , din pânza ( gen fata de perna ) si nu in ambalaje care pot mentine umezeala .
Un loc întunecat , lipsit de umiditate si la temperatura constanta este recomandat , adica , intr-un sertar dintr-un dulap , intr-un săculeț din pânza . 
Nu folosi recipiente ermetice ! 


Extractii reusite !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#6
(01-11-2015, 00:24)Bcc Wrote: A baut cineva cafea verde ?
Ai grija, eu nu as baga boabe verzi in Vario.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
(01-11-2015, 00:24)Bcc Wrote: A baut cineva cafea verde ?

Dar de ce ai bea-o?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
(01-11-2015, 23:28)Lyvyoo Wrote:
(01-11-2015, 00:24)Bcc Wrote: A baut cineva cafea verde ?

Dar de ce ai bea-o?

Bat astia campii pe net , ptr slabit bla bla bla
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#9
Pai ai pus punctul pe i. Bat campii!  :Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
(01-11-2015, 10:13)RaduCarutasu Wrote:
(01-11-2015, 01:34)hd56fox Wrote: Daca tot a venit vorba, am luat si eu 1 kg chiar azi si nu stiu cum sa o pastrez dupa ce deschid punga.
La fel ca cea prajita, sau nu prea are importanta ?

Daca vrei sa o păstrezi timp indelungat , de ordinul lunilor , cel mai bine este sa o pui intr-un sac mic , din pânza ( gen fata de perna ) si nu in ambalaje care pot mentine umezeala .
Un loc întunecat , lipsit de umiditate si la temperatura constanta este recomandat , adica , intr-un sertar dintr-un dulap , intr-un săculeț din pânza . 
Nu folosi recipiente ermetice ! 


Extractii reusite !
Vad ca-ti prajesti singur cafeaua , de unde te aprovizionezi .Merita s-o prajesti singur gasesti de exemplu decofeinizata ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#11
Ca sa poti raspunde daca merita trebuie sa iti analizezi profilul de consum si sa faci niste socoteli, destul de simple.

De gasit se gaseste, aproape toti prajitorii au in oferta si verde.

Se gaseste si deka, nu stiu daca la noi.
 
Reply
#12
E un topic deja pe aceasta tema unde s-au formulat ceva argumente. Ne putem muta acolo.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
(01-11-2015, 00:44)amarok Wrote: Iar?!
A mai fost pusă întrebarea asta.

Precum spuneam... Cool

Dar se pare ca-i campanie de toamna de adunat posturi.  Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)