Înregistrare

Postează răspuns 
Cafea verde - surse, preturi
Autor Mesaj
Lyvyoo Deconectat
Espressoman Administrator

Alăturat: Mar 2012
Cafea verde - surse, preturi
Am zis sa fac un topic separat despre achizitia cafelei verzi caci sunt useri care isi prajesc singuri.

Asadar, excluzand sursele en-gross, hai sa postam aici sursele de unde putem cumpara cafea verde la preturi cat mai bune si in cantitati mici.

Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, VST 18g ridgeless, La Marzocco 7g ridged, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art
01-02-2013 20:36
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
anticristi Deconectat
Espressoman junior

Alăturat: Jun 2012
RE: Cafea verde - surse, preturi
Semiramis
Ecuator Cafe
Docklands-Coffee Au o varietate larga. Problema ar fi cu transportul. Plata eu am efectuat-o prin PayPal, fara probleme.

Scule: Euro 2000 Junior E61 + VST 18g ridgeless + Eric Thermometer + Super Jolly manual
02-02-2013 12:36
Lyvyoo Deconectat

Ceilalti la ce preturi vand verde? Daca Semiramis de exemplu o da la pret de prajita, nu-i nicio afacere.

Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, VST 18g ridgeless, La Marzocco 7g ridged, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art
02-02-2013 12:54
anticristi Deconectat
Espressoman junior

Alăturat: Jun 2012
Nici Semiramis, nici Ecuator nu o dau la pret de cafea prajita.
Nu mai stiu exact la cat o dau cei de la Semiramis, dar cea mai ieftina am luat-o de la Ecuator. Parca vreo 35 lei/kg pentru Yirga, acum cam un an.
Pentru Yirga de la cei din Germania am platit cam 9.5 euro/kg.

Scule: Euro 2000 Junior E61 + VST 18g ridgeless + Eric Thermometer + Super Jolly manual
02-02-2013 13:14
hateganul Deconectat
.

Alăturat: Oct 2012
1kg verde = ? kg prajita ???
02-02-2013 13:19
Lyvyoo Deconectat

Cei care nu vor sa vanda verde te refuza politicos cu un pret egal cu cea prajita Smile Mihai Sarkis de exemplu. Dar nu e un lucru rau asta caci fiecare isi face business-ul dupa cum considera ca e mai bine.

02-02-2013 13:25
G. Serban Deconectat
victima espresso

Si Leonard Caffe vinde cafea verde, preturile sunt intre 6-10 eur fara TVA in functie de calitate sortimentului. Am o oferta de preturi de la ei, o pot da pe privat.

HX Bezzera BZ10 | Vario | VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2013 14:22 de G. Serban.)
02-02-2013 14:21
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Lyvyoo Deconectat

Pot sa o dai si pe public. Faza e ca Fane a cerut odata cafea verde si cand a fost vorba de 1kg/doua s-a ingreunat comunicarea... Smile

02-02-2013 14:23
G. Serban Deconectat
victima espresso

Cine vrea oferta o dau in particular, e destul de recenta. Am mai publicat odata o lista de preturi si n-a fost ok.

N-am idee referitor la cantitate minima dar inclusiv in magazinul din Sibiu care aduce cafele de la Leonard Caffe exista la vanzare cafea verde, si banuiesc ca poti sa o cumperi in orice cantitate. (eu am vazut un sac de Columbia)

HX Bezzera BZ10 | Vario | VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
02-02-2013 14:30
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Lyvyoo Deconectat

Mie mi-a dat Radu Ionescu o oferta publica pentru forumistii interesati, acum ceva timp, atunci cand era Fane interesat, si mi-a spus ca nu e nimic secret. Dar te-ai "fript" atunci cu Papajacques daca nu ma insel si acum sufli in iaurt Smile

Am gasit mesajul de la Leonard acum, dar este de la inceputul anului 2012:

"Pretul mediu este de 8euro/kg. ( Keny AA – 12 euro ………… Java Large Bean WBI1 – 6 euro/kg)( fara TVA)- Preturile sunt pentru cantitati mici. Ca noutate acum avem 6 tipuri de Brazilia, si am reusit sa aducem si India Plantation- Spirit of India SHB (washead)."

02-02-2013 14:34
radudani Deconectat
Espressoman atipic

Alăturat: Sep 2012
la un acelasi furnizor/prajitor (din tara), pretul la cafea verde - cand o vinde - e cu 20-30% mai mic decat al aceluiasi sortiment prajit;

sunt putini furnizori in tara, asa ca sursele si pretul sunt importante, dar mult mai importanta si mai problematica este calitatea!
slaba in general ;(

normal, furnizorul din tara trebuie sa ofere
(1) informatii cat mai complete despre intermediarul de import (Olanda, Germania, Ungaria...), sau, in cazuri fericite, direct despre cultivator si
(2) data recoltarii/procesarii, tipul de procesare

dar cafeaua se cumpara oricum, intr-o veselie si ignoranta tipic autohtona Smile
de fapt, cine e dispus sa investeasca o groaza si apoi sa dea faliment, incercand sa cloneze afaceri prospere de aiurea...

si atunci firesc, cafeaua verde la noi este deseori o cafea de calitate slaba, degradata si veche; sorry;

in continuare, cateva surse de aprovizionare, toate din tara, in ultimul an, cu referire la calitatea boabelor, nu la... cupping scores;
o mare parte din timpul dedicat prajirii il petrec in cautarea boabelor de calitate - grad superior si proaspete si mai putin in cautarea soiurilor renumite, care nu reprezinta o garantie;
toate, sub semnul lipsei informatiilor punctuale pe sortiment;
consecinta fireasca a lipei de cerere: majoritatea boabelor verzi se vand inca prin buticurile naturiste, cautate pentru curele de slabire etc, Smile

putin la inceput Bizcafeshop, care n-au mai reinoit stocul: cafea de origine, ambalata in pungi de 300g; Kenya de la ei era acceptabila (Dieckmann kräftig würzig); undeva in vara lui 2012 am reluat legatura cu ei - puteau atunci importa verde din nou, dar preturile mi s-au parut mari, spre 20EUR;

cel mai mult am luat de la Semiramis; Kenya Fancy AA are o conditie remarcabila; Yirgacheffe se prezinta si aceasta bine (ok, nu e gr. 1); si alte sortimente arata bine (Indonesia Sulawesi Toraja Kalosi a dat rezultate remarcabile, prajita la full city+);
Sipos Gabor e cooperant si corect, doar mai greu de gasit Smile
preturile difera mult dupa sortiment, intre 8 si 18EUR; a acceptat transport prin posta si cantitati mici de ordinul kilogramelor;

am luat si de la Ecuator in ultimul timp: numai bile albe pentru serviciu, relatii si interes pentru clienti din partea lui Radu Mitran! preturile sunt mici pentru piata de la noi, mai mici decat la altii;
despre cafea, nu mi-am facut inca o parere clara, poate influentat subiectiv de preturi Smile
am cateva Kg, dar nu m-am atins de ele, mai am rezervele de la altii, din inceputul iernii;
Kenya AA e sanatoasa, chiar comparabila cu alte Kenya mult mai scumpe;
Harrar e indiscutabil cel de ciocolata si alune, cum e si Yirga din flori si citrice, dar cam palide si amarate ca boabe; first crack-ul nu e destul de viguros...

desigur Cafeteca (loco Brasov) am testat-o (single-ul incercat odata, facut sub ochii mei... nu m-a impresionat - mi s-a parut obosit si... negru - pacat, era pe un Aurelia);
am incercat sa cumpar de la ei; Eduard Costea, usor rezervat la posibilii prajitori in concurenta, mi-a oferit fara rezerve, dar mai apoi, personalul de acolo, in aplicarea unor instructiuni de vandut numai cantitati mici, m-a plictisit destul ca sa renunt ;(
preturile mari, cu 20% sub cele ale boabelor prajite (care erau spre 120lei); ciudat, dar mai toate sortimentele cu acelasi pret; ce-am prajit eu s-a dovedit de buna si foarte buna calitate, justificand fara rezerve pretul: Sidamo, Peru, dar si Papua Agoga Bourbon, Columbia, Costa Rica Chirripo

sunt si altii, probabil angrosisti, care vand numai la saci, de ex. Arabica, verde boabe (24 produse, 74,4 lei/Kg);

Bezzera: E61 Magica, BB005
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2013 16:14 de radudani.)
02-02-2013 16:07
Papa Jacques Deconectat
Prajesc Cafea

(02-02-2013 14:34)Lyvyoo Scris:  Dar te-ai "fript" atunci cu Papajacques daca nu ma insel si acum sufli in iaurt Smile

Water under the bridge, man! Smile
03-02-2013 20:52
hateganul Deconectat
.

Alăturat: Oct 2012
(02-02-2013 13:19)hateganul Scris:  1kg verde = ? kg prajita ???

Dintr-un kg de cafea verde cate kg de cafea prajita rezulta?
Aprox...
05-02-2013 16:49
Lyvyoo Deconectat

Cu 15-20% mai putin, in functie de gradul de prajire.

05-02-2013 16:51
radudani Deconectat
Espressoman atipic

da, si in functie de sortiment, de modul de procesare al acestuia (dry, wet);
la mine variaza intre 14-17%;
in prima parte a prajirii, faza de uscare (3-4 min la 150C, in cazul meu), se pierde cel mai mult din greutate (umiditate);

06-02-2013 01:28
Lyvyoo Deconectat

radudani, am vazut ca iei verde si de la Ecuatorcafe. Vreau sa te intreb daca la macinarea cafelei prajite ai simtit ca macinatura curge mult mai imprastiat, pe langa portafiltru, fata de alta cafea verde, din alte surse? La gust a fost ok, dar asa cum au raportat si alti useri, se pare ca ar curge destul de imprastiat la rasnire. Si asta e valabil pentru majoritatea sortimentelor de acolo. Eram curios daca e o problema de prajire (stiam ca nu raceste cu apa) sau de sortiment. Are si Papajacques o Columbia care face la fel (repet, dincolo de gustul bun) si avea si Sarkis o Java.

07-02-2013 15:06
radudani Deconectat
Espressoman atipic

raspunsul ar fi: nu...nu am observat o deosebire;

incerc sa-mi explic prin gradul de umiditate; pentru o acceasi rasnita, care imprastie mai mult sau mai putin functie de sortimentul boabelor;

sensibilitatea statica creste cu scaderea umiditatii; teoretic, boabele prajite ies cu cca. 2% umiditate, adica foarte putin; dar mai departe totul depinde de conditiile locale;
ar mai fi de amintit - nu e cazul la Ecuator, care are drum - ca unele prajitoare comerciale cu pat de aer fierbinte, prevad o pulverizare de apa, cca. 30 sec, imediat la inceputul racirii;
in plus, se discuta pe home-barista o metoda, chiar eficienta, de eliminare a bulgarilor (clumps) prin... stropirea cu cateva picaturi de apa a boabelor inainte de macinare;

ar mai fi de adaugat ca Bezzera asta, BB005 macina numai in cosul portafiltrului si nu prea am problema bulgarilor; area ea alte hibe (macinatura reziduala multa);

apropo de Ecuator, am mai spus-o, impresia mea e ca unele sortimente de nume sonor (Harrar, Yirgacheffe) sunt de grad inferior si posibil, mai vechi; as vrea sa fiu convins de contrariu ;(
nu e o constatare generala, oricum!

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-02-2013 23:14 de radudani.)
07-02-2013 23:09
Lyvyoo Deconectat

Ramane un fenomen OZN totusi. Umiditatea locala ar trebui sa afecteze si urmatoarearele 14g macinate. Chiar am experimentat - dupa consumarea respectivelor boabe, imediat am pus altele, de la alt prajitor, pentru un al doilea espresso. Ca prin minune, nu a mai curs nimic pe langa. Deci conditiile locale pica.

De racit cu apa, doar Semiramis declara deschis acest lucru (cu apa osmozata Smile )

08-02-2013 00:48
radudani Deconectat
Espressoman atipic

pentru dispersia prea mare a macinaturii la un soi fata de altul, m-am gandit prima data la cauze electrostatice si umiditate prea mica;
ar mai fi si o dispersie exagerata a granulatiei datorata unui bob prea uscat, prea vechi, sau prea degradat;

poate e prea complicat, dar un clip video ar ajuta, sau macar 2 poze: boabele inainte si macinatura cum cade in portafiltru; cu un soi si cu altul;
nu mai vorbesc de niste macro la macinatura scapata afara...

nimeni nu vinde online cafea verde in cantitati mici pentru prajire acasa; cel putin n-am vazut eu, cu exceptia Bizcafeshop mai demult;
asa ca va mai trece timp pana cand vom avea informatii detaliate si corecte despre origine/recoltare/indicatii de prajire etc...
iar eu raman la parerea ca la noi nu se prea gaseste usor cafea verde de calitate; nu-mi pot permite, dar as lua numai de afara, ceva timp in continuare; si nu neaparat din Germania;
un business la noi, cu cafea verde sau prajita, cu masini de prajit mici, toate pentru acasa, are o piata minuscula si un viitor II, cred;
ca si margelele de sticla colorate, de aiurea, la noi gem rafturile supermagazinelor cu cafeaua lucitor ambalata...

e loc pentru toti, va spune cineva Smile

08-02-2013 03:21
radudani Deconectat
Espressoman atipic

am uitat de partea cu racirea cu apa;
intru totul de acord ca racirea cu apa nu face bine la calitate - it can damage the coffee flavor, and reduces the shelf life of the coffee ; ajuta doar, la a obtine gradul de prajire ce vrei sa-l vinzi...
racirea prin pulverizare cu apa se face in cazul prajitoarelor medii/mari cand tehnologia nu permite evacuarea imediata a boabelor si se face atata timp (30s?) cat caldura boabelor evapora toata apa;

inca un avantaj al prajirii casnice, mai ales cu prajitoare de mica capacitate, in jur de 100g: racirea nu e o problema, fie ca se face in aparat, cu un curent de aer rece, fie se face afara, manual, in tavi de aluminiu cu gauri;

08-02-2013 03:51
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)