Hello There, Guest! Login Register


Cafea verde pentru curatatul rasnitei ?

#1
In loc de curatat rasnita cu cristale de genul puly grind nu ar merge mai bine cu boabe de cafea verde ?
Am rasnit si una si alta iar zgomotul generat in rasnita este asemanator , sa implice asta duritate asemanatoare ?
Isi da cineva cu parerea despre ideea asta ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#2
Cred ca verdea e cam tare pentru Vario. Se curata foarte bine si fara "boabe".
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Incearca cu orez Big Grin
 
Reply
#4
cu orez e ok?
eu am facut curatare cu orez o data.
am si puly cristale pentru rasnita, dar orezul e mai eco-bio...
Ascaso Steel Uno Prof PID v3 - 9 bari • Mahlkonig Vario v3 • Kinu - Die Muhle M47 • sita IMS competition B70 2TC H24 E • tamper dinamometric Motta 58mm • latiera inox 350ml.
 
Reply
#5
Am folosit iconul de sarcasm, in sensul de DON'T !
Orezul e mult prea tare si risti sa strici ceva mecanic, sau sa suprasoliciti motorul ...
 
Reply
#6
Demontarea si curatarea temeinica a rasnitei este cea mai buna optiune, acolo unde este posibil.
Orezul este destul de contestat, vad recomandari eventual pentru varianta orez instant, exclus orez crud sau prefiert. Germanii recomanda mai mult spelta, de exemplu aici https://www.kaffeewiki.de/index.php?titl...#Reinigung
Die oft empfohlene einfache Reinigung durch Mahlen von etwas Reis (ungekocht natürlich) ist umstritten, als Alternative wird Dinkel empfohlen.
Adica in traducere aproximativa: 
Simpla curatare prin macinarea de orez (nefiert desigur) este controversata, ca alternativa se recomanda spelta.
 
Reply
#7
nu stiu la ate rasnite, dar rasnita vario am demontat-o de vreo 2 ori sa o curat, e relativ simplu.
la ce interval ar trebui folosit puly crystals pentru curatare?
Ascaso Steel Uno Prof PID v3 - 9 bari • Mahlkonig Vario v3 • Kinu - Die Muhle M47 • sita IMS competition B70 2TC H24 E • tamper dinamometric Motta 58mm • latiera inox 350ml.
 
Reply
#8
Cat de des te lasa bugetul tau. Nu cred ca dauneaza la cutite sau corpul rasnitei.
 
Reply
#9
(19-01-2016, 16:41)mirceat Wrote: Cat de des te lasa bugetul tau. Nu cred ca dauneaza la cutite sau corpul rasnitei.

ok, ms!
Ascaso Steel Uno Prof PID v3 - 9 bari • Mahlkonig Vario v3 • Kinu - Die Muhle M47 • sita IMS competition B70 2TC H24 E • tamper dinamometric Motta 58mm • latiera inox 350ml.
 
Reply
#10
Cafeaua verde ar fi ok pentru stricatul rasnitei, nu pentru curatat Smile  Unde nu e rabdare pentru curatare manuala (cea mai buna) si nici buget de Grindz sau ceva echivalent, se poate merge pe orez prefiert din comert. Totul e pe riscul fiecaruia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
desfacut asa cum scrie la carte si curatat daca vrei sa cureti bine
nu ar trebui sa fie o mare filozofie
orice rasnita trebuie curatata periodic temeinic

restul sunt povesti cu diferite finaluri mai mult sau mai putin controlabile

chimicalele oricat de bio ar fi tot chimicale sunt si le vei inghiti intr-o forma sau alta apoi
si oricum nu curata lucrurile/locurile pentru care de fapt s-a inventat curatatul rasnitei ca sa zic asa
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)