• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Cafea verde de la Bestcoffee

Dupa cum deja se vorbea in forum, Cortina nu mai livreaza direct catre persoane fizice, aceasta activitate fiind inaintata lui Laurentiu Mihalcea de la BestCoffee, care va folosi mai multi furnizori pentru cafelele de pe site, nu doar pe cei din Cluj.

Lista de preturi Bestcoffee pentru home roasteri se afla aici. 

Acest topic a fost deschis pentru impresii, intrebari si discutii pe marginea acestei cafele.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Mersi mult pt informatii si pt ca l-ati convins sa vanda si espressomanilor.

Din pacate ieri mi-a ajuns o cantitate pt 1-2 luni de la Ecuator (am decis sa trec prin toate sursele de cafea verde din Ro dupa care sa iau o decizie). Am comandat de la Cortina si a fost chiar ok, sigur am sa comand si de la Bestcoffee, imi place site-ul. Spor.
Bezzera Magica PID. Mazzer Kony E.

Reply
Se tipăresc detaliile despre sezonul de cultivare pe noul ambalaj ?

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
La Pavoni, Kinu m38

Reply
(22-02-2017, 20:32)bubucalu Wrote: Se tipăresc detaliile despre sezonul de cultivare pe noul ambalaj ?

Sa incep cu Buna seara !
Am intrat pe acest forum al pasionatilor de cafea, cu speranta ca impreuna putem sa avem si sa aducem cele mai bune cafele.
Imi propun sa avem cafele corecte la preturi corecte .
Pe ambalaje veti gasii toate detaliile necesare.

O seara frumoasa.

Reply
Super cafeaua comandată până acum. Am o întrebare. Etthiopia Ygra nu mai este pe stoc? Am văzut că pe comandă apare 0 lei la preț. Mulțumesc. (Nu am finalizat comanda. Mai am încă o mica rezervă dar m-ar interesa curând Ethiopia Ygra și Brasilia Yellow.)
Expobar Brewtus IV, Mazzer SJ, San Marco SM92 Instant, Rok espresso maker.

Reply
(22-02-2017, 23:25)mihneasusan Wrote: Super cafeaua comandată până acum. Am o întrebare. Etthiopia Ygra nu mai este pe stoc? Am văzut că pe comandă apare 0 lei la preț. Mulțumesc. (Nu am finalizat comanda. Mai am încă o mica rezervă dar m-ar interesa curând Ethiopia Ygra și Brasilia Yellow.)

Buna dimineata. Este pe stoc . Verific acum problema.

O zi buna.

(23-02-2017, 08:08)LaurentiuBestcoffee Wrote:
(22-02-2017, 23:25)mihneasusan Wrote: Super cafeaua comandată până acum. Am o întrebare. Etthiopia Ygra nu mai este pe stoc? Am văzut că pe comandă apare 0 lei la preț. Mulțumesc. (Nu am finalizat comanda. Mai am încă o mica rezervă dar m-ar interesa curând Ethiopia Ygra și Brasilia Yellow.)

Buna dimineata. Este pe stoc . Verific acum problema.

O zi buna.

Nu gasesc problema acum. Dar poti sa faci comanda de prajita pe site. Eu stiu ca e vorba de verde.Dupa trimit un email cu valoarea comenzii.

Reply
(22-02-2017, 22:46)LaurentiuBestcoffee Wrote:
(22-02-2017, 20:32)bubucalu Wrote: Se tipăresc detaliile despre sezonul de cultivare pe noul ambalaj ?

Ar fi bine ca toate detaliile necesare sa se regaseasca pe site. Pe ambalaj le putem vedea numai cand a ajuns cafeaua la noi.
Expobar Brewtus IV + ECM V-Titan 64, V60+Kinu M47

Reply
Ok. Mai am ceva verde rămasă. Revin cu comanda în câteva zile. Mulțumesc!
Expobar Brewtus IV, Mazzer SJ, San Marco SM92 Instant, Rok espresso maker.

Reply
(23-02-2017, 10:56)vladdooo Wrote:
(22-02-2017, 22:46)LaurentiuBestcoffee Wrote:

Ar fi bine ca toate detaliile necesare sa se regaseasca pe site. Pe ambalaj le putem vedea numai cand a ajuns cafeaua la noi.
Gasiti un tabel atasat ofertei de cafea pentru espresoman, introdus de Liviu. Daca nu sunt destule detalii in tabel va rog sa ma contactati.

Reply
Cum facem sa beneficiem de preturile din tabelul anexat?
Eu in comanda la capitolul Observatii am mentionat ca sunt membru al acestui forum.
Introducerea cuvantului "espressoman" la cupon, nu aplica automat reducerea.
Multumesc.
In prezent: Lelit PL41E, Macap MC4, Lelit PL043MMI, PL100,  masina de paine si         heatgun Dewalt D26414
In trecut: Krups XP5240, Gaggia MM Steel 

Reply
(14-03-2017, 19:46)danrogo2001 Wrote: Cum facem sa beneficiem de preturile din tabelul anexat?
Eu in comanda la capitolul Observatii am mentionat ca sunt membru al acestui forum.
Introducerea cuvantului "espressoman" la cupon, nu aplica automat reducerea.
Multumesc.

O sa primiti pe email o proforma cu aceste preturi si valoarea totala.

Reply
Asteptam, multumesc.
In prezent: Lelit PL41E, Macap MC4, Lelit PL043MMI, PL100,  masina de paine si         heatgun Dewalt D26414

Reply
Miercuri am făcut o comanda, nr. 33, cu plata la ridicarea coletului și am primit pe email factura și am primit confirmarea telefonic că joi sa stau acasă.
Am sunat ieri de doua ori și un SMS, azi am sunat odata, nu răspunde nimeni ( nu cu număr ascuns sau de pe alt număr)și un email, ce mă sfătuiți, week-end-ul asta sa rămân în localitate sau să-mi iau gândul.
Mulțumesc frumos.
Saeco Poemia HD8427/19 + PID, KINU M47, Expobar 4 HX-PR, termometru, filtru apa BWT.

Reply
A incercat cineva Columbia  sau ceva din zona America ?
Gaggia Baby, Kinu M47

Reply
Wolf Solent Wrote:A incercat cineva Columbia  sau ceva din zona America ?

am prajit: Nicaragua SHG Red Cattura Finca (probabil, cea mai deosebita), Salvador Red Bourbon, Nicaragua Maragogype (si acum, din lotul recent, cu 55,90lei), Salvador Red Honey cu 55,90lei (fost FINCA EL GUAMO), Salvador Traceability Red Bourbon, Columbia Santo Domingo Speciality, Peru gr. 1; exista si o Columbia Supremo, cu 26,66lei - toate cele cu bold sunt prezentate ca fiind recolta 2016/2017 - si le-am luat recent;
in general cafelele Best Coffe sunt curate si se prajesc bine; mi s-au parut cam uscate;
nu sunt cafele de exceptie si le situez in zona 6-7 pe o scala pana la 10; dar asta-s eu; n-am ajuns inca la 8,00....

Kudos pentru dl. Laurentiu Mihalcea - ramane furnizorul nostru de cafea verde!

Reply
(15-07-2017, 22:08)radudani Wrote:
Wolf Solent Wrote:A incercat cineva Columbia  sau ceva din zona America ?

am prajit: Nicaragua SHG Red Cattura Finca (probabil, cea mai deosebita), Salvador Red Bourbon, Nicaragua Maragogype (si acum, din lotul recent, cu 55,90lei), Salvador Red Honey cu 55,90lei (fost FINCA EL GUAMO), Salvador Traceability Red Bourbon, Columbia Santo Domingo Speciality, Peru gr. 1; exista si o Columbia Supremo, cu 26,66lei - toate cele cu bold sunt prezentate ca fiind recolta 2016/2017 - si le-am luat recent;
in general cafelele Best Coffe sunt curate si se prajesc bine; mi s-au parut cam uscate;
nu sunt cafele de exceptie si le situez in zona 6-7 pe o scala pana la 10; dar asta-s eu; n-am ajuns inca la 8,00....

Kudos pentru dl. Laurentiu Mihalcea - ramane furnizorul nostru de cafea verde!

Multumesc mult pentru informatii.
Eu am incercat Kenya AA si India Bababudan  pana acum, au fost ok. 
O sa incerc si un Salvador Red Honey.
Gaggia Baby, Kinu M47

Reply
A comandat cineva recent, cafea verde la Bestcoffee?
Am o comandă inițiată luni și n-am vreun răspuns nici pe mail și nici la telefon..
O fi în concediu??
Expobar Brewtus IV-R | Mahlkonig Vario | Tamper dinam. Concept-Art | GC CBR-101

Reply
sorry, nici macar nu ma pricep sa-ti recomand o alternativa;
oficial, ea nici nu exista; sigur sunt mai multi 'mari' importatori de cafea verde in RO, dar ei nu se implica in comertul cu amaratul - sorry - amanuntul Smile

fundal potrivit insa, pentru ceea ce tot spun pe thread-urile cu cafea verde:

ce alternative 'corecte' sunt ca oferta de cafea boabe verzi? la 'prajitorii' nostrii?
cand raspundeam lui Stefu despre cafeaua verde 'corecta', chiar buna uneori (Semiramis, in special) de acum 4-5 ani, de care el nu parea sa stie,  asta incercam sa spun: nu exista concurenta pe piata actuala de cafea verde pentru prajit acasa, cu atat mai putin, exigenta si spirit critic din partea potentialilor beneficiari!
cafeaua verde ce se vinde la noi e proasta si scumpa!
si de aici, vulnerabilitatea la monopol si speculatii!
in rest, ne ramane sa ne concentram pe profile si arduinuri, ca astea ne dau extractia dorita in ceasca(?)!

cand spun 'se vinde la noi' ma gandesc la vizibilitatea in forum, pentru ca iesind pe camp, in gugle, te afunzi fara scapare in cafea verde si pilule de slabit; asta pe romaneste; ca in engleza esti dus in... anglia, sau peste ocean... la Sweet Maria's & Co...

desigur, terapia de grup, socializarea necesara, e ceva mai usor realizabil intr-o comunitate de tip forum de specialitate; si e ceva necesar si avantajos pentru mai toti! si cu atat mai potrivit daca reunirea fortelor ar duce la o anume detasare critica fata de oferta de cafea verde - cazul meu;
dar atentie, cu o singura si importanta conditie: calitatea materialului folosit - materie prima si masini!
altfel sigur, ramane ambianta si distractia, dar cu similitudini de joaca in nisip...

de aceea incercam sa gandesc alternative fezabile prin tarile din preajma, unde se mai bea espresso facut acasa;
nu comenzi de grup, chinuite, cel putin pentru cel/ci ce se angajeaza in logistica lor;
nu, comenzi individuale, cu cantitati rezonabile si preturi de transport suportabile;
n-am resurse suficiente sa dau acum raspunsuri, dar cred inca intr-o alternativa posibila;

Reply
Eu am comandat pe 15 iunie si in 2 zile aveam cafeaua acasa.

Reply
Corespondat cu Laurentiu pe 17 si 18 iulie si raspunsul a fost in aceeasi zi.

Poti cerceta unul din topicele mele pentru a vedea ca exista alternativa.

Reply
Până acum mă aprovizionam de la Ecuator, dar am zis să încerc și altceva.. că tot a postat un review @radudani...

Reply
(26-07-2017, 20:17)palado Wrote: Până acum mă aprovizionam de la Ecuator, dar am zis să încerc și altceva.. că tot a postat un review @radudani...

o nu! nu e acela un review!
pur si simplu am enumerat cafelele luate de mine in ultimul timp, toate sub 7/10;
n-am facut comparatii, pentru ca n-am cu ce si cine; ori asta, dupa mine, e tot farmecul unui review...
Ecuator vinde deja mai scump, iar restul de cativa, vand mult mai scump;
situatia asa cum o vad, e cea din postarea mea precedenta; la care subscriu in continuare, 100%!

poate merita precizat: nu vorbim de oportunitati de grup sau varia alte forme scremute si temporare de aprovizionare;
e vorba de surse stabile si de incredere, de cafea verde boabe de calitate (pura, proaspata, curata) care vand oficial, celor ce doresc sa prajeasca acasa, la preturi corecte;

Reply
... si-atunci, să presupunem, ai avea nevoie mâine să cumperi, de unde ai lua?

Reply
(27-07-2017, 12:38)palado Wrote: ... si-atunci, să presupunem, ai avea nevoie mâine să cumperi, de unde ai lua?

de fapt, am nevoie... azi!
tot ce mi-a mai ramas, vreo 3-4 Kg e cafea proasta!
si, nu stiu de unde as lua!
cele ce le scriu sunt de obicei, nu comentarii, asa de umplut foaia, de lovit cu cate-o parere, ci, din pacate, probleme foarte reale pentru mine...

sigur, pot sa-mi asigur in regim de urgenta, ceva local, de la
- Cafeteca, cu cca. 120 lei Kg (verde adica...) - probabil buna, cel putin asa era acum cativa ani;
- sau de la Croitoria de cafea - n-au o oferta clara de cafea verde (prajita e la 90 si 140 lei parca), ultima data am baut doar si am cumparat ultimele 3 sticle de Imperial/GZ (acum au ceva Bereta TM);
- HOF Cafe, luau intr-o vreme de la Origo; acolo prefer sa beau o cafea, in general merita; plus ca nu numai ca te lasa cu cainele, dar ii dau si un vas cu apa (!)... Smile

dar aici am ajuns tare off-topic!

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)