Hello There, Guest! Login Register


Cafea verde, comanda de grup... pe dos !

#1
*admin edit
Achizitie de grup initiata personal de Renato Aranghelovici , in calitate de persoana fizica, in scop necomercial (adaos/discount), fara responsabilitate personala pentru garantie, incasari, plati, retur, GDPR.


Imi pare rau ca mi-a luat-o Liviu inainte cu deschiderea acelui topic, asa ca deschid separat acesta pentru ca este o operatiune ce o am deja in derulare, iar anuntul de aici este de fapt pentru ce mai ramane Smile !Este vorba de 24 kg care sunt deja pe drum din Anglia, sursa din care am mai luat deja la inceputul aventurii ca prajitor home, boabe a caror calitate nu am mai regasit-o ulterior aici in tara la aceasi categorie de pret, adica cel mai ieftin !
Aceasta cantitate consta in 8 sortimente a cate 3 kg, ambalate la pungi de 1kg.
Aproximativ jumatate din cantitate este deja impartita intre cateva persoane care stiu de aceasta comanda, anuntul fiind pentru restul, ar fi cel mai recomandat sa ajunga la cativa dintre prajitorii home cu experienta si greutate aici pe forum, care sa dea un verdict un pic mai eleborat decat as putea da eu.
Sursa este de incredere si poate livra instant cantitati mari.
Daca ceilalti prajitori implicati in aceasta operatiune de "blind roasting" vor da verde, nimic nu ne opreste sa cumparam cantitatile dorite.
24 kg este doar o cifra rezultata din cantitatea minima de 3kg de fiecare sortiment, si cele 8 sortimente disponibile, si care total intamplator se nimereste sa optimizeze costurile de transport, fiind cantitatea la care pretul transportului sare intr-o transa superioara.
As prefera deocamdata sa nu dezvalui sursa, o vor cunoaste doar cei interesati, pentru simplu motiv ca este inscris pe eticheta pe punga.
Costul final al boabelor verzi va fi in jur de 45 lei kg la usa mea, plus sau minus dupa cum va fluctua lira sterlina.
Pot livra si mai putin de 1 kg, chiar si 100g, daca respectivului ii convine sa dea mai mult pe transport Smile.
Transportul in tara si-l va alege fiecare, posta romana pentru 1kg este cam 6 lei, cu plata in avans cont ING sau Bancpost pentru comision zero, sau 13 lei plata ramburs. Peste 1kg adaugati cam 1 leu/kg.
Cele 8 sortimente sunt generice, nimic de specialitate: Papua NG, Sumatra, Brazilia, Honduras, Kenya, Tanzania, Costa Rica si Nicaragua.
Putem astepta pana ajung boabele si sa postez imagini pentru a aprecia calitatea, eu nu am graba sa lichidez.
De pe forum Gicu Serban a prajit deja Honduras si Tanzania din aceasta sursa si va poate impartasi opinia lui.
 
Reply
#2
Pe mine m-ar interesa Papua, Sumatra, Kenia si Tanzania. Daca ramane, pot sa iau si mai mult de 1kg din primele 2 sortimente.
Moka Pot, Pe-De Dienes, Armin Trosser, Gaggia Pure
 
Reply
#3
Pai inchid topicul celalalt sau il las pentru cei care vor sa ia din alte surse?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Nu inchide, poate apare altcineva cu alta sursa ...

Cateva poze, generice ca si cafeaua, dar ca idee de dimensiunea afacerii

   

   

   
 
Reply
#5
Eu ma angajez la Sumatra, Kenya, Costa Rica cate 1 kg din fiecare
 
Reply
#6
Mare secret dom'le Smile

http://www.coffeecompass.co.uk/shop/gree...-zone.html

http://www.coffeecompass.co.uk/shop/gree...rance.html
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Ups? Bv Lyvyoo! Desi nu stiu de ce asa mare secret.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
Wink 
" Va zic de unde numai daca cumparati" ????  [Image: biggrin.gif] .
 
Reply
#9
Tot ca sa va faceti o idee .... si tot secret ...
[Image: jiErQRU.jpg]

Pretul e negociabil (de TVA nici vorba) Big Grin Big Grin Big Grin
 
Reply
#10
Am un cod de reducere la comenzile de pe coffeecompass. Nu il pot face public pentru a nu aparea in rezultatele motoarelor de cautare, la rugamintea proprietarului din cate am inteles. Conditia e sa fiti membru www.coffeeforums.co.uk si sa accesati siteul prin bannerul de aici:
http://coffeeforums.co.uk/showthread.php...count-code
Economia va fi de o emicez, citit invers.  [Image: biggrin.gif]  Dati un PM si se rezolva.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#11
Atsa anub citit invers Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#12
Liviu ai impresia ca voiam sa fac vreo afacere si de asta nu am postat sursa ? Sad

Bravo voua, puteti prelua afacerea si sa o exploatati singuri, poti inchide topicul, e ultima oara cand mai fac prostia asta, sa impartasesc ceva pe forumul asta.
 
Reply
#13
Nu Renato, dar primisem deja doua PM-uri de la useri care stiau site-ul si se intrebau de ce se tine secreta sursa?! Si doar nu era sa-i cenzurez, dar am postat eu link-ul sa nu se supere nimeni. Nu ai zis tu ca ti se spune mr. Google in comunitatea de aeromodelism?  [Image: smile.gif]  Normal ca orice lucru prezentat ca secret, strarneste curiozitati pentru alti misteri Google de pe forum...

Eu nu vad nicio problema in a cunoaste toti site-ul, mai ales ca din aceasta postare s-a nascut o reducere suplimentara, de la Zoli.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
pe principiu "lasa-i sa se dezbine singuri" nici nu a trebuit cineva sa intervina activ ca sa se duca naibii organizarea. Eu zic sa nu te superi asa usor si sa continui cu initiativa asta. Nu poate aduce decat ceva benefic, adica optiuni si "concurenta" Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#15
Toti cei care au scris aici, plus PM, au cantitatile solicitate, si gata, nu mai e loc de alte solicitari.
Cine mai vrea, sa lanseze alta comanda de grup.
Zulu, multumesc, am avut propriul discount.
 
Reply
#16
Acum asteptam sa ne spui cand soseste marfa si cat trebuie sa-ti trimitem.
Pentru mine livrarea ar fi mai OK prin curier, daca asta nu e un inconvenient pentru tine.
Multumesc  [Image: 57.gif]
Moka Pot, Pe-De Dienes, Armin Trosser, Gaggia Pure
 
Reply
#17
Cum sa fie... ma scutesti de 4kg de carat la posta Smile doar sun sa vina curierul acasa...
Bucuresti poate chiar aranjez gratis daca accepti sa te duci sa ridici... inca nu stiu de unde
 
Reply
#18
Multumim asteptam notificarea si la fel ca ... Stefu livrarea poate fi prin curier
 
Reply
#19
(14-04-2016, 13:06)Lyvyoo Wrote: Nu Renato, dar primisem deja doua PM-uri de la useri care stiau site-ul si se intrebau de ce se tine secreta sursa?! ...

Si daca tropaiau de nerabdare respectivii, de ce nu au postat in topicul deschis de tine ?
Ca vad ca acolo nu se inchesuie nimeni sa isi dezvaluie sursele... 

Ziceam sa le fac o surpriza celor care s-au abonat, acum ca s-a fasait, o sa pun aici o poza, ca sa vada de acum ce vor primi. Sper sa nu va suparati ca nu au putut fi personalizate pentru fiecare [Image: smile.gif]

   
 
Reply
#20
Nu inteleg in ce a constat prepararea... ca vorbim de cafea verde.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#21
Bvo Epurashule care le esti tu!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#22
Lol... gadilarea intr-un mod placut a unui anumit simtz, crezi ca numai noi o avem pe aia cu "valoarea mea..."  Tongue
E clar ca esti restant la Caragiale si la marketing Tongue
Acum vezi de ce consider ca e mai buna cafeaua asta decat cea din tara ? Smile
 
Reply
#23
(14-04-2016, 13:00)renatoa Wrote: Liviu ai impresia ca voiam sa fac vreo afacere si de asta nu am postat sursa ? [Image: sad.gif]

Bravo voua, puteti prelua afacerea si sa o exploatati singuri, poti inchide topicul, e ultima oara cand mai fac prostia asta, sa impartasesc ceva pe forumul asta.
Cu toata dragostea..dar te-ai supărat ca "vacaru' pe sat " !!  Smile
 
Reply
#24
Muuu... intru in zodia mea in 6 zile Smile
 
Reply
#25
Pai vezi ????? N-ai motive sa fii supărat . Pai tocmai acum cand mi-am gasit si eu PASIUNEA si am nevoie sa invat de la voi ..va găsiti sa va suparati si sa fiti mai putin activi ?? . Ma refer la tine , la RaduCarutasu (in topicul de Vario acum vreo luna) . Mai asteptati vreun an , doi sa "fur" de la voi si abia dupa aia.....
 
Reply
#26
(14-04-2016, 15:19)renatoa Wrote: Toti cei care au scris aici, plus PM, au cantitatile solicitate, si gata, nu mai e loc de alte solicitari.
Cine mai vrea, sa lanseze alta comanda de grup.
Zulu, multumesc, am avut propriul discount.

Deschiderea topicului a fost o idee foarte buna, cred ca avem cu totii de castigat de aici. Eu nu stiam de sursa asta (e drept, nici nu am mai cautat de cativa ani) si ma gandesc sa comand cafea de la ei, ma reapuc de prajit, poate imi schimb prajitorul, cine stie, toate datorita noii surse, mai bine zis increderii in cafeaua lor. Eu nu am suspectat ca ai vrea sa faci vreun business prin vanzarea cafelei de la CC iar reducerea respectiva nu poate fi decat un avantaj oricui doreste sa o foloseasca. Pretul la care iei tu cafeaua nu ma intereseaza, la care o vinzi mai departe la fel, nu e treaba mea. Poti sa iesi pe plus sau minus, sunt deciziile tale. Un lucru e sigur: raspandirea informatiei este de folos tuturor, cu mine in capul listei.  [Image: biggrin.gif] Si 2 versuri:

Cafea verde, comanda de grup... pe dos !
Renatoa, nu e chiar asa, multumim frumos!
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#27
(15-04-2016, 15:11)Tito Wrote: Pai vezi ????? N-ai motive sa fii supărat . Pai tocmai acum cand mi-am gasit si eu PASIUNEA si am nevoie sa invat de la voi ..va găsiti sa va suparati si sa fiti mai putin activi ?? . Ma refer la tine , la RaduCarutasu (in topicul de Vario acum vreo luna) . Mai asteptati vreun an , doi sa "fur" de la voi si abia dupa aia.....

QM 67 DB ; Eureka Zenith 65 E

Am scris de pe tapatalk si vad ca nu mai apar smile-urile Smile. Am spus totul in spirit de gluma ..sper sa se fi inteles Smile
 
Reply
#28
Ca sa mai treaca timpul, ce-ar fi sa povestim un pic cum o prajim fiecare, si daca aveti recomandari pentru profilul ales pentru fiecare din soiurile enumerate... Huh
 
Reply
#29
Personal sunt incepator in ale prajitului ... acum sunt in stadiu de experimente si acomodare cu prajitorul abia finalizat, probabil ca voi urma sfaturile celor mai avansati.
 
Reply
#30
Pai povesteste despre prajitor in topicul de prajit acasa Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)