Hello There, Guest! Login Register


Cafea Geisha

#1
Cine e interesat sa luam 1 kg si sa-l impartim?

Eu as fi interesat sa incerc. Am vazut la kfea.ro:
https://www.kfea.ro/hotspot-columbia-gei...at-prajita
Origo are la 200 de grame, dar poate gasim undeva mai ieftin la kg si sa impartim. Eu vreau 100 de grame de gust sa vad cum e.
Lelit Mara PL62S, Eureka Club E, Kinu M47 Phoenix
Former: Lelit PL41TEM, Macap M2D
 
#2
Daca nu urmaresti firul povestii... ajungeai la sursa, unde are si la sfert Wink

http://hotspotcoffee.ro/produs/columbia-...y-nanolot/
 
#3
(04-05-2017, 20:49)renatoa Wrote: Daca nu urmaresti firul povestii... ajungeai la sursa, unde are si la sfert [Image: wink.gif]

http://hotspotcoffee.ro/produs/columbia-...y-nanolot/
Multam fain. Nu stiam de ei. Par interesanti si au cafele interesante.

Bun, eu tot vreau sa incerc Geisha dar sunt si rezervat pentru a da 160 de lei pe 250 de grame. Daca mai e careva din Iasi care vrea sa faca split la 250 pe din 2, eu ma bag.
Smile
Lelit Mara PL62S, Eureka Club E, Kinu M47 Phoenix
Former: Lelit PL41TEM, Macap M2D
 
#4
Mai bine iei de la Claro: e cam acelasi pret cu reducerile de forum, dar sigur e prajita mai ok
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#5
daca vreti de la Sapid, ma bag si eu cu 0.5kg. din cate tin minte pretul era ~350-360 lei/kg (scuze daca tin minte gresit).
putem sa vb cu Silvia de la SCA (fostul SCAE) si sa comandam prin ei, avand conditii mai bune de pret/livrare.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
#6
(05-05-2017, 09:20)bogdan_geor Wrote: daca vreti de la Sapid, ma bag si eu cu 0.5kg. din cate tin minte pretul era ~350-360 lei/kg (scuze daca tin minte gresit).
putem sa vb cu Silvia de la SCA (fostul SCAE) si sa comandam prin ei, avand conditii mai bune de pret/livrare.


OK, mă bag si eu ; mie mi-a plăcut mult cafeaua , chiar așa light cum era prăjită .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
#7
Chiar voiam sa va intreb... v-a placut intr-atat cat sa merite ? Confused Huh

Bogdan, ai reusit sa scoti ceva light din Tanzania aia ?
 
#8
mie mi a placut foarte mult sapid-ul, si am baut mai multe de la ei, nu doar gheisa respectiva.

@Renato - n am avut ocazia s o prajesc mai light, pt ca am prajit 3 sarje pentru un superautomat la socrii mei, prajire putin prea intensa pentru mine, insa a iesit foarte buna pe acest automat, chiar m am mirat ce baubila era, avand o solubilitate destul de ridicata, am facut dezvoltare 26%.
data viit o sa prajesc pt mine putin mai light sa vad ce iese.

[Image: 9cd9166743231a2ab3e9ee1377748bdf.jpg]
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
#9
Au vreo pagina pe net Sapid? Cum se comanda la ei?
Lelit Mara PL62S, Eureka Club E, Kinu M47 Phoenix
Former: Lelit PL41TEM, Macap M2D
 
#10
renatoa:
Chiar voiam sa va intreb... v-a placut intr-atat cat sa merite ?
_____________________________________________________________________________

Experienta mea cu Panama Geisha ar suna cam asa:

De la SAPID am luat si prajita dar si verde.
Fara sa fiu rautacios spun ca cea prajita de ei nu mi-a placut mai deloc.
Acida, sarata, prea putin florala si lipsita de ciocolata.
Plecand de la aceste constatari am ales sa prajesc mai intens acasa.
Am obtinut echilibru, am eliminat nuanta sarata, am scos in evidenta floralul din boabe dar nimic wow.
Nu am avut decat pentru doua sarje. Poate nu am adus eu boabele, prin prajire, acolo unde trebuie.

De ce nu incercati Panama Geisha de la Florescu?
Ati putea lua cata doriti, faceti o prajire de proba si decideti daca merita sau nu.

Eu am luat si, dupa gustul meu, este o cafea deosebita. Daca ar exista o balanta care ar putea cantari gustul, pusa alaturi cu cea de la SAPID, pentru mine boabele de la Florescu ar cantari mai mult. Gustul mai complex, flori-iasomie, fructe-struguri Hamburg dar si nuci si ciocolata.

Chiar si asa, dupa ce am cumparat mai multe kg, dupa mai multe sarje prajite, dintre care doua, trei mai putin reusite pana am gasit profilul potrivit, am ajuns la concluzia ca este o cafea prea scumpa.
Plusul de arome fata de o Ethiopia Yrga ori Harar, Malawi sau Salvador nu este la fel de mare ca si diferenta de pret.

Este o experienta care merita incercata insa trebuie tinut cont de faptul ca este o cafea pretentioasa si care, pentru a-si dezvalui aromele intr-o paleta cat mai completa, necesita multa precizie in conducerea procesului termic al prajirii.
A lua o cantitate pentru una sau doua sarje ar putea sa fie cam putin ca sa poata fi identificat parcursul termic potrivit si gradul de prajire care sa fie pe placul fiecaruia.

Imi permit sa spun ca, daca cei care doresc sa cumpere Panama Geisha nu au ajuns sa stapaneasca si sa conduca cu precizie si in detaliu procesul de prajire s-ar putea sa fie dezamagiti de rezultatul final.
O cafea mai ieftina nu lasa urme prea mari in buget daca prajirea nu a reusit la fix, una ca Panama Geisha cam lasa gauri adanci in buzunare! Huh
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#11
Sunt de acord cu parerea lui Radu Carutasu. Noi constantenii am luat 250gr si unora le-a placut. Mie mi-a parut subdezvoltatata.
Vedeti ca unio vorbito de Columbia Geisha si altii de Panama Geisha.
Cel mai mult mi-a placut Panama Emporium de la Guido. Cand gasiti pe stoc, luati fara ezitare. Aceiasi struguri in ceasca.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)