Hello There, Guest! Login Register


CEADO E37s

#1
Pe acest topic vorbim despre rasnita Ceado E37s
- E61 - 64mm -
 
Reply
#2
Arata foarte fain curgerea cafelei in portafiltru! Rasnita era reglata in zona espresso?
Eureka are cateva modele (Olympus, Zenith) la care cutitul superior se scoate desfacand 3 suruburi, apoi dupa curatare si montarea cutitului  la loc, reglajul ramane acelasi.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#3
Merci de Info, nu am stiut! Deci acelasi sistem?
- E61 - 64mm -
 
Reply
#4
Multumesc de review, chiar doream sa te rog sa ne-o prezinti dupa ce am vazut-o in clipul cu La Pavoni, dar am zis sa se mai linisteasca apele, nu speram la unul nou asa repede.. Acu ma bag la vizionare.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Curgerea e chiar frumoasa iar pentru nivelul de zgomot redus (se aude infundat, fara medii si inalte) cred ca e responsabila carcasa de fonta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Acest sistem SCC nu face ca la o apropiere maxima (sau mai mare) ca tunelul de iesire din camera de rasnire sa fie tot timpul plin de un dop de cafea?  Acest dop ar trebui aruncat tot, caci altfel din el se vor rupe bucati neregulate, dupa o perioada de stationare.
Oricum, cea mai frumoasa curgere din ce am vazut eu pana acum.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
Un lucru e clar, rasnitele de top din industrie nu sunt facuta pentru acasa, cu gandul la modul single dose in care lucram noi. Cu siguranta ca orice intrebare adresata producatorilor despre retentie va fi luata in derandere si nu nise va raspunde concret la mail nici de la fabrica Macap, nici de la Mahlkonig, nici de la Ceado. 

Bellabarista din UK a facut un review tare bun, in care si-a asumat si mici modificari pentru a vedea ce se poate face in modul single dose cu E37s si E92.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Da, daca ai reglajul prea inchis nu ai placere la scurgere si se aduna in camera de macinat ceva cafea. Inves, daca deschizi la maxim, iese cafeaua ca din pistol, pentru ca nu este mare diferenta de inaltime intre camera de macinat si iesirea.
- E61 - 64mm -
 
Reply
#9
Cosmin, vad ca pe rasnita ai un hopper mai mic decat ce se vede in poza pe saitul Ceado, poti sa livrezi rasnita si cu acest hopper? cel original mi se pare cam urias si banuiesc ca nici nu incape pe blat sub dulapurile suspendate. merci
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#10
(07-04-2016, 18:34)mr. beanTec Wrote: Merci de Info, nu am stiut! Deci acelasi sistem?

Similar, cutitele de sus sunt fixe, cele de jos urca sau coboara in functie de reglaj care se pastreaza si dupa curatare.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#11
Acel hopper este de la Mazzer mini si se potriveste f bine si pe Ceado E37s
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#12
(07-04-2016, 19:18)bogdan_geor Wrote: Cosmin, vad ca pe rasnita ai un hopper mai mic decat ce se vede in poza pe saitul Ceado, poti sa livrezi rasnita si cu acest hopper? cel original mi se pare cam urias si banuiesc ca nici nu incape pe blat sub dulapurile suspendate. merci

Salut,

da, nicio problema. Este un Hopper de cam 500g.
Se  rezolva, doar scrie cand comanzi sa nu se uite!
- E61 - 64mm -
 
Reply
#13
(07-04-2016, 18:46)Lyvyoo Wrote: Curgerea e chiar frumoasa iar pentru nivelul de zgomot redus (se aude infundat, fara medii si inalte) cred ca e responsabila carcasa de fonta.
Responsabili cu linistea, mai sunt si suportii de la motor si de la hopper. Initial ma gandeam ca acel cauciuc mai mult atrage praful de cafea, dar cand o asculti iti dai seama ce rol are.
Se pare ca, pentru home barista, sfanta treime este: Versalab, Tidaka, CheE. Dar cum nu le-am vazut la munca, ma abtin inca.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#14
Motorul este complet pe Guma/in Guma agatat. Toate kontactele intre metale sunt cu cauciuc intre ele. Deci nu permite nimic la vibratii! Absoarbe totul
- E61 - 64mm -
 
Reply
#15
Doar ca Versalab costa o caruta de bani si daca o vrei chiar de acolo din ceruri trebui sa o duci la tuning lui Frank Terranova, in Germania parca, unde mai dai inca odata valoarea rasnitei pentru a o stropi cu apa sfintita.

@Mr.Beantec - poti aprecia ce distanta este intre camera cutitelor si punctul unde evacuarea incepe sa fie abrupta gen 45 de grade? Comparativ si cu alte modele ar fi si mai bine, in special clasicele italiene care aveau canalul cam lung. La K30 facusera un upgrade in acest sens.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Daca are nevoie de atat tuning, chiar nu merita - 2 carute de bani.
Acel tunel la Ceado este destul de mic, asa cum se vede pe la min 7:33 .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
In filmuletul de mai sus este midelul e37 nu e37s. E37 are cutite de 64mm si nu are sistemul SCC.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#18
Da, este adevarat. Sistemul SCC se poate monta si pe E37. Avand motor tot de 400 w inclin sa cred ca este acelasi.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#19
(07-04-2016, 19:55)mr. beanTec Wrote:
(07-04-2016, 19:18)bogdan_geor Wrote: Cosmin, vad ca pe rasnita ai un hopper mai mic decat ce se vede in poza pe saitul Ceado, poti sa livrezi rasnita si cu acest hopper? cel original mi se pare cam urias si banuiesc ca nici nu incape pe blat sub dulapurile suspendate. merci

Salut,

da, nicio problema. Este un Hopper de cam 500g.
Se  rezolva, doar scrie cand comanzi sa nu se uite!


merci, inca o treaba, hoperul vine in locul celui original? sau se plateste separat? eu de ex n-am nevoie de cel mare.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#20
Salut Bogdan,

la comanda se zice ce Hooper doresti. Si ala vine cu espressor. Nu costa nimic mai mult. Vine configurata asa cum doresti. Neagra sa-u gri-metalic, si cu hooper mare sa-u mic.

Actual lucru la un TimeLap. Desfac E37s-ul in bucati si o fotografiez sa vada toata lumea cum este construita. Nu exista inca asa ceva pe net. Sper sa termin pana duminica.

Salutari,
Cosmin.
- E61 - 64mm -
 
Reply
#21
Buna la toti,

aici un scurt video de la o Ceado E37s! Am avut un pic de timp, si sper sa va placa!

Salutari,

Cosmin
!
- E61 - 64mm -
 
Reply
#22
Faci unul si cu Juniorul de la 8B, te rog? Un shot, un close-up, un "de jur-imprejur" Smile Multumesc


Sent from my iPhone using Tapatalk
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#23
publicul asteapta  [Image: smile.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#24
(07-04-2016, 17:32)mr. beanTec Wrote: Buna,

CEADO a vazut Filmul si nu sant deacord sa se vada asa de detalliat piesele folosite. Ma-u rugat sa tai ceva din imaginile care sunt foarte aproape. Aici vezi Filmul nou. Totusi zic ca este ok pentru cea ce trebuie sa stiim noi.

https://www.youtube.com/watch?v=071PB3ZIqxA

Salutari,
Cosmin
- E61 - 64mm -
 
Reply
#25
Așa apare întrebarea: ce au vrut să ascundă? Din preț nu tăiau, au găsit să taie din clipul tău.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#26
(12-04-2016, 17:28)baloozzy Wrote: Așa apare întrebarea: ce au vrut să ascundă?

Ceva la sistemul minune de reglaj al cutitelor...

Desi nu prea are rost - daca e ceva inovativ, e patentat si alte firme respectabile nu il pot folosi. Ma cam indoiesc ca la nivel hobby se poate copia ceva.

Cat despre chinezi, n-au nevoie de poze [Image: biggrin.gif] ... copie direct originalul [Image: smile.gif]
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#27
Ei stiu ca cine vrea sa afle o functie speciala, cumpara o masina si o desfac. In general ei nu vor sa se vada de unde sunt piesele, care sunt furnzori lor. La platina si la motor s-a vazut in Video eticheta si la aia s-a deranjat inginerul. Astea au fost si fazele care le-am sters. Ca se vede in bucati nu este o porblema.

Fiind un important partener la lor, nu am vrut sa risc sa avem probleme si am reactionat imediat. Mai avem nevoie de ei in viitor ;-))))

Dar in general, daca forumisti au nevoie de explicatii sau poze, o rezolvam ca chinezi! ;-)))

Salutari,
Cosmin
- E61 - 64mm -
 
Reply
#28
Avem posesori de Ceado E37s care o folosesc in mod single dosing si pot sa share-uie parerea lor? Am citit pe forumurile de dincolo, dar parerile par sa fie impartite si eram curios de cineva care a folosit-o asa.

Mersi fain,
Ovi
Expobar Brewtus IV | Eureka Olympus 75E Titanium Burrs
 
Reply
#29
Salutare,
Am primit si eu E37s-ul de ~3 saptamani dar efectiv n-am avut timp sa ma ocup de ea nici sa postez nimic. Din momentul in care am vb cu el si pana am primit-o au trecut 5 zile, calitatea serviciilor impecabila, merci mult Cosmin. Nu cred ca are rost sa mai spun ca e foarte bine facuta, nicio urma de defect, solida, etc . Eu am comandat-o cu hopperul mic care este ~ jumatate din cel original care e ridicol de inalt. Pt moment nu am dibuit-o in totalitate dar am cateva observatii:

- in single dosing produce channeling de la cea mai groasa granulatie pana la momentul in care blochez pompa. Am incercat orice, WDT, tampare puternica/usoara, schimbat cafeaua, n-a functionat nimic, face channeling orice as face. Se intampla in felul urmator: incepe sa curga la secunda ~9-11, frumos pt 1-2 secunde, dupa care brusc se lichefiaza si curge foarte diluata si repede. Retentia nu e foarte mare, variaza intre 0-4g, eu am incercat sa-i trag si ceva palme in lateral, dar e total inutil, rasnita la cele 16kg nici nu se clienteste. Mi-a iesit mai bine cand am creat aer in partea superioara prin lovire usoara cu palma a cauciucului in care se pune hopperul;
- Am pus cafea cam ½ din hopper si situatia s-a imbunatatit dramatic, curge mult mai bine, se blonzeste destul de tarziu, gustul mult imbunatatit.
- Face clumping de la cea mai grosiera granulatie pana la blocarea pompei. Am luat cafea de la 3 prajitorii, diverse sortimente, vechime 3-12 zile, prajita mai light sau mai dark. In orice pozitie tin usita SCC (cu toate ca specificatia producatorului spune ca la deschidere maxima, nu face clumping dar produce electricitate statica, lucru pe care nu l-am observant deloc) am clumping maxim. Mai este o usita care atarna, in spatele sistemului SCC, care strange cate un bulgar de cafea pe care o scuipa afara din cand in cand;
- dozarea nu este foarte exacta, dar relativ neimportant, pt ca eu cantaresc portafiltrul si daca mai e nevoie de cateva grame, apas butonul de comanda pe care l-am setat in modul pulse;
- folosesc un cos VST 18g in care am pus de la 17-19g si la orice granulatie/forta tampare/tip cafea, imi atinge dusul, caruia ii vad urma pe puc.

O sa incers sa scot de tot sistemul SCC si usita din spate sa vad ce se intampla, pt moment nu am patit acel spraying despre care se mai vorbeste pr forumurile de afara.

Cine are orice fel de sfaturi (nu pentru modelul meu de ceado, ci despre rasnire in general), sunt binevenite, am facut mai jos si o lista a variabilelor pe care le-am schimbat eu:

- cafea de la 3 prajitori, blenduri si single origin, vechime 3-12 zile, prajire light-dark;
- tampare puternica/usoara
- cu si fara WDT pentru distrugerea bulgarilor
- sistemul SCC inchis/deschis/la mijloc

Foarte multumesc si daca mai are cineva intrebari o sa incerc sa raspund pe cat ma pricep sau imi permite timpul.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#30
Mergi si mai departe cu data prajirii, pastreaza dintr-o punga (intr-un borcan estans, ceva) maxim 100g si vezi daca evolueaza spre bine.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)