Hello There, Guest! Login Register


CEADO E37s

In afara de design (si probabil pret) ce diferente sunt intre  E37J si E5P? Cam la ce pret s-ar aduce E37J?
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
intre e37j si e37s:
cutitele (64mm vs 83mm), motorul (300 vs 400W, dar nu conteaza asta in casnic), cred ca si un soft mai saracut dar iarasi nu conteaza, si pretul (795 vs 1160) .

e37J nu cred ca are cum sa livreze o macinatura prea diferita de e6p/e5p. E mai mult vorba de design, panou de control, carcasa mai solida, eventual retentii diferite si modificari diferite necesare pt retentie spre zero.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Pachetul e deja in Constanta.Maine ajunge si la tara ,adica pardon in Tulcea oras dupa cum ne avertizeaza panoul luminos de la gara sau de la ce a mai ramas din ea. Noi suntem din alta lume ,nu avem sosele dar desfiintam calea ferata desi pe planeta pamant se pare ca toti dezvolta drumul de fier desi au autostrazi vorba cuiva,sa iti pui si in cap Smile .Candva,pe vremea primului rege modernizarea a inceput cu chemin de fer.Scuze de iesirea in decor ,dar realitataea e tare contondenta,ca sa nu spun de-a dreptul colturoasa.Si ca sa revin ,ziceti domnilor ce descoperiti prin cestile voastre acu ca v-ati luat moara noua de cafea !
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Revin: mie mi se pare ca pârghia pentru reglarea macinăturii se mișcă foarte greu, mai are cineva problema asta? Se poate corecta?
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
Eu am avut pentru cateva zile aceasta rasnita pentru a o testa si am constatat ca reglajul este foarte foarte fin, in sensul ca efectul in extractie este mare la o deplasare mica la stanga sau la dreapta.

Prin urmare, rigiditatea parghiei (constatata si de mine), mi s-a parut fireasca. Mai e posibil in cazul tau sa te fi obisnuit cu Vario unde parghia se deplaseaza foarte usor. Cu siguranta te vei obisnui in scurt timp.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Se poate, însă la mine problema este următoarea: la inițierea mișcării forța de frecare este atât de mare încât pentru a o invinge trebuie să aplic o forță egala și de sens contrar care determina un salt în deplasarea pârghiei, ceea ce face cam dificil reglajul fin de care vorbești tu mai sus. 😕
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
(23-05-2017, 09:49)VladP Wrote: Poti trece prin ea 2 kilograme de orez, o metoda cunoascuta...nu rincezeste, nu miroase, nu murdareste...

(23-05-2017, 10:09)organon Wrote: Nuuuuuuuuuu!Era pe la valeat 7524 de la facerea lumii care va sa zica prin ianuarie si un proapspat membru al forumului,adeca eu, am comis-o!Cu orez am asasinat un lelilt 44mmi.Am blocat tot la ea.A fost data de caldarâm si alte necuviinte!Va rog invatati din istoria asta ca altfel riscati sa o repetati!Nu mai pomeniti de orez decat in bucatarie când preparati pilaf sau aveti diaree! Smile Confused Shy Angel Tot patitu-i priceput!Nu mai bine rasniti voi cuminti cafea proaspat prajita ,mai finut asa pana gasiti granulatia potrivita si asteptati cele 6 luni aproximative? Ca altfel distractia costa,costa scump.Cine vrea cu tot dinadinsul,sa o faca pe barba lui,dar sa nu mai impinga si pe altii in pacatul distrugerii. Sad

Asta este frumusetea forumurilor: fiecare isi da cu parerea, asa cum stie el, ca e buna, ca e rea, unii bazati pe experiente clare, altii pe presupusuri. Iar la noi pe forum, numai ideile ce sint raspindite in masa au succes, restul fiind trecute cu vederea, orice continut valoros ar avea.

La obiect: cind am vazut ca pe om (Semaca007) il roade sa faca seasoning, dar evita boabe de cafea industriala, am recomandat metoda "orez", stiind ca multi (si profesionisti, din afara) o aplica cu succes.
Vezi AICI ce recomanda cei de la HG-One.
[Image: 9tZSrj9.png]
Este clar ca parerile sint impartite, dar faptul ca pe un Lelit nu a functionat, nu inseamna direct ca din cauza asta metoda este neadecvata.
Acum citeva saptamini am facut o experienta interesanta, cind niste boabe de malabar au blocat in mod repetat o rasnita ECM S-Automatic 64. Noi am zis ca "nu se poate", si cu o miscare scurta le-am aruncat intr-un Versalab. Ei bine, si Versalabul s-a blocat. Deci real-life nu este asa, ca "orezul blocheaza" prin definitie si cafeaua este sfanta.

Eu personal : 1- nu as face nimic sau 2- as trece niste cafea prajita industrial pentru filtru, si gata.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
@VladP :  " ...Asta este frumusetea forumurilor: fiecare isi da cu parerea ..."

 ..pai ...si nu e normal ?...e tot un dialog , numai ca este scris , altfel faceam fiecare cate un studiu de caz in scris sau o lucrare de cercetare , citand si bibliografia si treaba era gata - dar... fara schimbul imfo. , vital intr-o colaborare...

In alta ordine de idei , daca as putea cumpara  - fara sa ma deplasez special pentru asta in afara si nici sa oblig pe cineva sa o aduca in spinare - o rasnita HG - ONE , promit ca bag orez ( recomandat de ei ) in ea la rodaj ( seasoning ) si asta nu din teribilism , ci pentru ca am inteles cum este construita....dar sa bag orez in rasnitele de serie care ( fie vorba intre noi , majoritatea sunt facute pentru uz casnic , small business / passion - hobby ) , nu fac decat sa alimentez consumerismul cu cumparatori - ce schimba palariile la aceeasi Marie... [Image: biggrin.gif]...si cu aceasta ocazie  , vor mai cunoaste si ceva dezamagiri / frustrari , iar pentru altii adevarate pagube. Nu doresc sa fiu de rea credinta si nici sa-mi fie considerata remarca drept afront , dar eu ma abtin sa folosesc orezul ( chiar daca cei de la firma au dormit noaptea cu el in gura ) si nici nu-i indemn pe colegi sa faca asta , pentru ca nu pot pe urma sa le ofer un umar pe care sa planga... [Image: smile.gif] ...

Pe scurt , inca nu m-ai convins...dar daca tot imi dai nitrometan de curse , da-mi si masina...pentru ca , asta obisnuita face poc altfel....si nu pot merge nici pana la piata... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Da.Pai o experienta ca asta cu orezul nu se uita niciodata,ce sa-i faci! Ce e pe propria piele nu poate fi uitat si pe cale de consecinta nici ignorat.Dar hai sa revin la tema de baza,ca in fond bem cafea nu mancam mucilagiu de orez.Am primit discul cu pricina .Am tras ceva pana am obtinut reglajul dar a meritat.O curgere perfect uniforma,si o macinatura deosebita ce se vede de la o posta ca e altceva fata de ce aveam pana azi dimineata.Pana si pucul arata altfel.Am folosit o vechitura de cafea intentionat pentru ca stiam ca voi avea ceva de muncit la reglare.Cafeaua are deja o luna iar punga e desfacuta cam de 8 zile.A inghitit destul aer si alte alea prin cuhnia proprie asa ca numai a miss Jamaica nu arata.Si cu toate asta din gramajoara ordonata ca la carte a rezultat un lichid aromat ,total deosebit de ceea ce sorbisem dimineata.Mai am cateva mici ajustari de facut,dar e clar ca e din alta liga.De acum va conta doar cafeaua pentru a obtine zic eu ,rezultate remarcabile.Cine a zis ca trebuie sa incepi cu rasnita ,a spus un mare adevar.Cam atat deocamdata.Aaaaa,referitor la faptul ca a avut un traseu Italia,Germania,va spun cca dupa ce o vezi si o folosesti, amanuntul asta nu conteaza deloc.Absolut deloc.E o scula de top ce ofera rezultate pe masura .Voi reveni cu date legate strict de rezultatele in ceasca.Maine primesc cafea proaspata, asa ca am cu ce ma delecta.Doar astea conteaza pana la urma.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
(24-05-2017, 15:21)Levo Wrote: Pe scurt , inca nu m-ai convins...dar daca tot imi dai nitrometan de curse , da-mi si masina...pentru ca , asta obisnuita face poc altfel....si nu pot merge nici pana la piata... [Image: biggrin.gif] ...

stai putin, @Levo, ca nu ne-am inteles: precizez ca eu nu incerc sa conving pe nimeni de treaba cu orezul, si ca nu am absolut nici o ambitie in acest sens. Am spus chiar ca eu NU as face-o, ci eventual as folosi boabe de cafea prajita light.
Pe de alta parte consider ca Ceado E37S nu este chiar home use, ci ceva mai sus pozitionata.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Da , ok..., acum te-am inteles ,...despre Ceado nu pot comenta pentru ca nu am avut / nici testat , doar am cochetat intr-un timp cu modelul E92 , insa mi-a trecut...altfel , ori n-am inteles eu , dar parca spuneai ceva de HG One pentru care am o adevarata admiratie ...( asa k piesa... [Image: cool.gif] ) , care fiind oarecum asemanatoare cu Kinu / Honne oarecum principial , mi-a trezit brusc interesul...chiar si vis-a-vis de orez... [Image: biggrin.gif] ...piper , naut etc. am curaj ( chiar daca nu este indicat ) ...fiind si manuala , chiar n-am retineri...( strong resolve ! ) , insa cu electrice cu cutite plate si turatii mari ( 1400 - 1500 rpm ) si motare mici 150 -250 W , am o jena...oarecare... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Fiind vorba despre aceasta rasnita si despre beneficiile de care te poti bucura ,iata ce am mai facut in incercarea de a ne cunoaste cat mai bine.Prima chestiune este ca am incercat sa folosesc portafiltrul fara fund ,tocmai pentru a o regla cat mai bine.Am incercat de vreo 3 ori dar am facut pana prostului in sensul ca am ramas fara cafea(nu mai aveam decat vreo 60 de grame si aia veche de o luna si ceva)Asa ca dimineata am umblat ca orbetele dar nici batut nu m-am dat si am tinut postul pana la pranz ,desi sirenele ma imbiau pe la munca cu tot felul de fierturi aburinde Rolleyes .Eu nu si nu !La pranz a venit si salvarea din Banie.Am trecut imediat la treaba si am incercat sa rasnesc rapid 20 de grame.E o problema cu gramajul asta mic pentru ca nu ajunge cred cum trebjie intre cutite imediat.Cred ca si asta arata ca e facuta sa fie folosita altfel.Am scos sfanta surubelnita si am repozitionat sistemul de reglare.Era prea spre fin.Am reglat mai inapoi.Apoi am rasnit.E superba curgerea.Are o uniformitate exytraordinara.Am facut doua cafele .A curs cam repede dar extrem de frumos.Cred ca sunt pe aproape.Gustul a iesit oricum foarte bun.Nu acreala ,nu nimic,iar aromele se simt din plin.Cred ca deocamdata o sa pun mai multa cafea si o sa ma orientez cantarind portafiltrul când consider ca e aporoape plin,corectand cu cate un mic zvâc.Sfaturi ceva de la initiati?Astept cu interes.Oricum e o achizitie reusita.Sper sa invat sa o stapanesc cat mai curând si sa vad cum curge greoi crema in ceasca.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Gata ,cred ca mi-a iesit rasnirea.Rezultatul este excelent in ceasca.A meritat asteptarea .Si reglarea de la zero nu e chiar o joaca ,mai ales ca prima data era grosiera rau de tot.Retentie nu prea vad deloc.Am pus-o pe manual.Am verificat când m-am uitat la cutite ,este perfect reglata nu are joc deloc.E in regula.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
@organon: hai ca esti pe drumul cel bun! Nu stiu daca chiar trebuie sa maresti cantitatea de cafea, sau mai bine sa ajustezi un pic (spre fin) gradul de macinare! Succes!

Off-Topic ON > "OREZ": revin la subiectul critic cu orezul! Azi am vizitat un prieten, care are un HG-One, si i-am povestit de discutia noastra legata de orez. Mi-a marturisit ca in prima saptamina dupa ce a primit HG-Oneul, nu i-a placut de loc cafeaua obtinuta...se intreba daca nu a facut greseala vietii cumparind acest obiect de design. Si a facut Seasoning cu (ghiciti ce!) > exact, cu orez. Dar nu toate felurile de orez sint adecvate. El a cumparat patru feluri, si in final unul pentru Risotto a fost ce trebuie. Celelalte blocau rasnita, nici o sansa sa macini orezul!
Parerea lui este ca, in consecinta, o rasnita electrica cu motor slab (de ex. Lelit) nu are nici o alta sansa la orez, decit sa se strice! Deci: atentie mare!
In schimb, dupa seasoning, alta viata! Arome, balans, ceea ce trebuie!
Concluzia lui este ca cel mai bine faci seasoning cu orez, sau bagi 10-20Kg de cafea prin rasnita.
Eu ramin in continuare la ideea ca poti baga niste kilograme de cafea prajita cit mai light, si apoi extragi normal, bucurindu-te ca de la o saptamina la alta are gust din ce in ce mai bun.
Off-Topic OFF.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
continui off-topicul lui Vlad, dar e o problema de care m-am lovit si eu. cei care au facut seasoning cu orez ar fi frumos din partea lor daca ar imaprtasi ce orez se preteaza, ca si eu am infundat M68-ul cu orez prefiert. la un moment dat nu mai puteam s-o invart nici inainte, nici inapoi. la mine nu mai are sens sa o rodez, are mai bine de 5 kg de cafea macinate, dar pt colegii care mai vor sa faca asta sa mearga la sigur.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(24-05-2017, 13:15)Semaca007 Wrote: Se poate, însă la mine problema este următoarea: la inițierea mișcării forța de frecare este atât de mare încât pentru a o invinge trebuie să aplic o forță egala și de sens contrar care determina un salt în deplasarea pârghiei, ceea ce face cam dificil reglajul fin de care vorbești tu mai sus. ?

pt ajustarea usoara a finetii macinaturii inchide usita de la hopper pentru a bloca accesul boabelor in camera cutitelor,mai macini putin si apoi manevrezi levierul-altfel incerci sa zdrobesti boabele ramase in camera cutitelor si de aceea ele opun rezistenta la schibarilede setare

(25-05-2017, 18:35)Fane Wrote: continui off-topicul lui Vlad, dar e o problema de care m-am lovit si eu. cei care au facut seasoning cu orez ar fi frumos din partea lor daca ar imaprtasi ce orez se preteaza, ca si eu am infundat M68-ul cu orez prefiert. la un moment dat nu mai puteam s-o invart nici inainte, nici inapoi. la mine nu mai are sens sa o rodez, are mai bine de 5 kg de cafea macinate, dar pt colegii care mai vor sa faca asta sa mearga la sigur.

d.p.m.d.v. nu este posibila o recomadare la sigur privitor la asezonarea cu orez, sunt multe variabile la mijloc: duritatea orezului(poate deteriora cutitele),macinatura de orez(se poate acumula in camera de rasnire si poate pune stress pe un motor de mica putere). Daca fabricantul nu recomanda alternativa cu orez e bine ca ea sa fie evitata. O cafea la 2-3kg de la un supermarket la oferta cred ca e cea mai sigura solutie de asezonare
 
Reply
How to Season Coffee Grinder Burrs (Ceado)
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
Revin si eu cu cateva impresii legate de e37s:
- toate shot-urile trase le-am facut pe portafiltrul fara fund pentru a observa efectul de chaneling si aproximativ 80% din ele au avut ,  datorita neuniformitatii (rodaj)
- mecanismul de reglare se misca si la mine greu dar nu pot sa zic ca ma deranjeaza asa de rau doar ca trecerea e sesizabila in extractie cu fiecare milimetru
- am luat doua cafele care le stiam destul de bine (etiopia limmu si goji) si avand la dispozitie 3 rasnite pe 3 segmente diferite: PL43mmi, Vario Home si E37s - obtin note din ce in ce mai fructate, rezultatul pe E37s fiind pe departe cel mai complex si accentuat.
- am folosit aceeasi tampare, acelasi gramaj (17g), aceasi distributie cu OCD si aproximativ acelasi timp de extractie (27-30s) si acelasi raport 1:2.
- lipsa acelui sistem SCC pare sa fie oficiala, prima data am avut si eu semne de intrebare daca nu cumva a fost o interventie manuala dar avand in vedere ca partea de sus metalica nu mai are acel surub de calibrare sau o gaura si este totul dintr-o singura bucata trag concluzia ca asa a iesit din fabrica.
- nu am masurat retentia, dar asa cum zicea si Bogdan pe topicul dedicat se obtin rezultate mai bune cand ai ceva cafea in hopper.

P.S.: acum am o curgere ok prin pf-ul fara fund , dar in primele incercari am obtinut acest efect de "dunga" pe care nu l-am mai intalnit pana acum.. pana sa stau sa ma gandesc cum as putea rezolva defectul nu ma gandeam decat la un cuvant: wtf ! Smile)

[Image: ZDk4IK6.jpg]
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
Am scos cutitele de la rasnita sa le curat si nu le-am marcat. Are vreo importanta care este pus in partea de sus si care in partea de jos sau sunt identice asa cum mi se par mie?
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
Asta nu stiu sa iti spun.Legat de reglarea macinaturii sunt incantat.E o nebunie.Curge perfect,rapid,fara urma de bulgari,iar aromele din ceasca sunt foarte pregnante.Pun si eu mai multa cafea in hoper.Cam 60 de grame.Asa este,merge mult mai fain rasnirea când e mai multa cafea.Nu prea are timp sa se invecheasca.Despre retentie ,când m-am uitat acum o zi nu era nici urma.Voi verifica la sfarsitul kilogramului pe care am inceput sa il macin de 4 zile.Dar cred ca e mai mult simbolica.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Ok, mie îmi cam rămâne cafea în partea de sus a jgheaburi, la tine se întâmplă asta?
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
Nu am observat asa ceva.Dar maine cred ca o sa desfac sa ma uit sa vad dupa vreo 300 de grame de cafea rasnita cum arata.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Da,sunt superincantat de achizitie asa cum am mai zis.Singura problema este la schimbarea cafelei ,când e putin mai dificil sa nimeresc rasnirea potrivita.Si ma trezesc cu cate o curgere prea inceata ,fapt ce se lasa si cu cate un puc uscat si crapacios.Un indiciu ca totul e bine ,din ce am observat din mica mea rutina ,e sa te incadrezi cat de cat in gramajul pe care il rasneste pe secunda,chiar daca sunt diferente de la cafea la cafea.Pentru ca daca te duci prea spre fin,numarul de secunde alocat cantitatii creste si el evident.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
A încercat cineva să o treacă în modul Pulse ON. Ca la mine nu pare sa meargă sa apeși de 5 ori pe "+" cum scrie în manual.
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
Salut.

tine lung apasat pe SET, pana intri in meniu. Dupa aia apasa 5x butonul +, dupa aia iarasi set si ai intrat in meniu de schimbare a puls mode. cu + sau - poti schimba.


Salutari,
Cosmin
- E61 - 64mm -
 
Reply
Super, mulțumesc Cosmin.

Poți să-mi spui și ce pot face ca să meargă pârghia de reglare a macinăturii o idee mai ușor.?
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
Ce aspirator portabil,de mana, folositi sau indicati a fi folosit? M-am uitat la tot felul de oferte, dar nu stiu la care sa ma opresc, nestiindu-le nici capacitatea de a aspira nici ce accesorii utile au.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
folosese aspiratorul mare pe care probabil il ai deja in casa, daca scoti hopperul, tubul intra pana se lipeste de cutite si trage perfect orice urma de praf.
eu am si unul mic de bucatarie care nu reuseste sa traga tot si nici nu are o forma prea compatibila cu gaura hopperului, el fiind facut mai mult pt a lua firmituri de pe masa.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Dar ai grija, eu am inceput sa prefer matura de cand aspiratorul sta langa prajitor.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Da.Am folosit aspiratorul.Am curatat bine cutitele si am aspirat cafeaua de pe margini.Cred ca am alimentat gresit rasnita,desi e posibil ca si cafeaua sa nu mai fie prea noua.In fine am spalat si sita aparatului plus spalarea aparatului cu pully caf.Cred ca voi cauta sa fac rost de o sita de dus IMS.Aveam o rezerva noua si nu sunt multumit de ea.Am pus-o la loc pe eca veche dupa ce am spalat-o.Asta noua pare putin necentrata ,adica pe margini acele orificii nu prea sunt asezate simetric ca la cea veche si nici dupa spalare nu are o curgere simetrica.Ziceam de rasnita ca am curatat-o.Am scos si cateva boabe de pe margiena cutitelor ceea ce nu cred ca e tocmai in regula.De acum incolo nu mai scot hoperul sa adaug cafeaua si sa tot verific.Cred ca de aici a aparut acest neajuns.Oricum m-am decis sa o folosesc cu cafea in hoper nu sa cantaresc cate 18 sau 19 grame.Cred ca e mai bine.Nu pun cafea prea multa,asa cam 60 de grame odata si se consuma in 30 de ore.Nu am remarcat pierderi de calitate din cauza asta.Ziceam de cafea ca avea o curgere mult prea lenta.Si asta de când am trecut la noua punga.A trebuit sa ma duc serios spre grosier penru ca altfel la rasnirea normala imi cam bloca expresorul sau intarzia prea mult extractia ,incepand asa cam spre secunda 22 si terminand aproximativ spre un minut si zece secunde,ceea ce evident ducea la un rezultat deloc bun.In plus curgea la inceput ok si apoi cam dupa 12 secunde se blonzea iar pucul era uscat si se desfacea când il scoteam din portafiltru.In acest moment am revenit la normal cu parametrii dupa spalari curatari si ajustari.Acum sa vad cum va fi la urmatoarea punga.Evident voi incerca si alte prajiri.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)