• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

CAFEA TURCEASCA

Despre espresso m-am convins ca nu putem avea parte de ceva decent decat acasa sau foarte rar prin orasele de oriunde .

In schimb , in Turcia , se poate bea o cafea decenta si ca aspec dar si ca gust .
Nu stiu ce fac ei la boabele de cafea dar , desi rasnita de nu stiu cand , reusesc sa faca o bautura chiar mai buna decat multe shoturi de espresso extrase pe scule supersofisticate .

De la acest gen de aparat am baut zilnic , timp de 7 zile o cafea mult peste ce am baut in multe locuri .

(05-09-2014, 23:15)RaduCarutasu Wrote: Despre espresso m-am convins ca nu putem avea parte de ceva decent decat acasa sau foarte rar prin orasele de oriunde .

In schimb , in Turcia , se poate bea o cafea decenta si ca aspec dar si ca gust .
Nu stiu ce fac ei la boabele de cafea dar , desi rasnita de nu stiu cand , reusesc sa faca o bautura chiar mai buna decat multe shoturi de espresso extrase pe scule supersofisticate .

De la acest gen de aparat am baut zilnic , timp de 7 zile o cafea mult peste ce am baut in multe locuri .

Iar cafeaua arata ca in pozele din atasament .

Attached Files Thumbnail(s)

LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
Daca ai rabdare si perseverenta in a gasi timpul ideal de fierbere poti face o cafea reusita la ibric. Cafeaua turceasca facuta la nisip (pentru o distributie uniforma a caldurii) era un lucru faimos pe vremuri:
http://www.romanialibera.ro/economie/fin...iei-314331
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
(05-09-2014, 23:15)RaduCarutasu Wrote: De la acest gen de aparat ...
S-ar putea sa fie amatori de automate care sa-l indrageasca. Se pare ca este chiar premiat .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
(05-09-2014, 23:15)RaduCarutasu Wrote: De la acest gen de aparat am baut zilnic , timp de 7 zile o cafea mult
L-ai incercat numai cu cafea turceasca, sau ai avut si ceva produse "hot top".
Mi-as dori sa-l gasesc undeva sa-l pot testa (cu cafea), sa vad daca exista diferente intre cele 2 modele, dar nu mai sunt asa multi care-l au pe stoc.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Se gaseste la Flanco 750 RON. Are denumirea "Aparat pentru preparare cafea turceasca Beko BKK2113P, 2 Recipiente, 1 l... Nu cred ca poate fi si testat.
Expobar Brewtus IV - PID, Ceado E5P, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.

Reply
(06-10-2014, 13:39)baloozzy Wrote:
(05-09-2014, 23:15)RaduCarutasu Wrote: De la acest gen de aparat am baut zilnic , timp de 7 zile o cafea mult
L-ai incercat numai cu cafea turceasca, sau ai avut si ceva produse "hot top".
Mi-as dori sa-l gasesc undeva sa-l pot testa (cu cafea), sa vad daca exista diferente intre cele 2 modele, dar nu mai sunt asa multi care-l au pe stoc.

Aflat in vacanta cu familia , am fost zilnic beneficiarul cafelei facute la acest tip de aparat .
Erau in acel resort vreo 5 locatii , unde impreuna cu sotia , serveam cate o cafea pe care o apreciam ca fiind una decenta , cinstita .
Modelul din poza era prezent in toate acele cafenele . Expresoarele erau pentru decor , iar lichidul care curgea la o extractie era departe de gustul obtinut cu acel aparat micut .
Foloseau 4 masuri de cafea fin macinata ,pentru 2 cescute de cam 60 ml ( cred ) iar apa o doza aparatul .
Cafeaua , peste tot , era de acelasi tip si de care se gaseste si la noi , in niste cutii metalice maro .
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
fara a dori reclama: link
La Spaziale 3000 (2 grupuri) | Mazzer Mestre (Super Jolly) | naked PF | 53mm steel/wood tamper | Aerobie Aeropress | Mahlkönig Vario | Bodum Frenchpress | Hario V60 dripper| Kalita kettle 0,7l | Tiamo K01 dripper | Butlers Moka 1 cup | Incalzitor apa Electrolux | etc...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)