Hello There, Guest! Login Register


Low budget saeco poemia

#1
Buna tuturor,
In dec'15 am primit de la fini un saeco poemia. Primul lucru pe care l.am facut, dupa ce am citit cate ceva la voi, a fost sa depresurizes portafiltrul. A iesit ceva fara crema, caimac sau spuma.
La fini, care au tot poemia, iesea spuma cu pricina dar stiam ca trebuie sa fie o crema. Am avut acum 10 ani o bursa in portugalia si imi aduceam aminte de acea crema de pe espresso.
Am cautat atunci un nou portafiltru pe care sa.l pot depresuriza pt incercari si un tamper, chestiuni pe care le consideram necesare. Am gasit pe forum la vanzare un poemia sh cu tamper si atunci m.am gandit ca pica mai bine caci, oricum, cafelele mi le beau la serviciu.
Lucrez in bacau flanga prajitoria bliss si am luat cafea de la ei rugand sa.mi spuna la cat e macinata. A fost la nr 2 intre filtru si espressor. Nu a fost ok. Iesea prea repede si parca era acra si/sau amara.
La urmatoarea tura am rugat sa dea mai fin. Am primit cafea macinata la 1.5. Parca iese mai buna. Ma apropii.
Ca sa mai inaintez am comandat o rasnita manuala porlex. Am primit.o azi si am probat.o putin. Am impresia ca merge piatra pr piatra si totusi parca nu e destul de fin. Am si comparabila de la prajitorie. Hmmm... Mai vedem.
Seara buna!
Doar un Poemia nepresurizat cu tamper CNC s'un Porlex Mini
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)