• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Buget rasnita si aparat

Salutare si felicitari pentru acest forum! Datorita voua incep sa inteleg ce inseamna sa bei un espresso de calitate, si din cauza voastra nu prea mai beau cafea facuta acasa de De Longhi-ul meu vechi Smile

Vroiam sa stiu ce varianta de achizitii imi recomandati pentru a obtine un espresso de calitate (calitate pentru incepatori) si care sa nu necesite upgrade-uri prea rapide.

Daca mi-am facut bine temele astea sunt aparatele recomandate pe blog acum ceva vreme si pe care le-am considerat la un nivel mediu:

-Gaggia Classic - 1300 RON
-Ascaso I-mini I2 (cutite conice) - 760 RON

In cazul in care au aparut alte variante, credeti ca este posibil sa obtin aceeasi calitate la un buget mai mic?

Multumesc mult pentru ajutor!
Gaggia Classic +PID + Rancilio Silvia steam wand; LELIT PL043MM; Tamper Concept-Art; Marzocco 7g+14g

Reply
Bun venit,

Faza cu upgrade-ul este ceva greu de anticipat, caci tine de pasiunea ta pentru acest domeniu si de felul in care intelegi functionalitatile rasnitei si espressorului. Daca nu vrei sa mai ai nevoie de upgrade prea curand, ia in calcul un Heat eXchanger cu E61 sau un Dual Boiler, cu preturi intre 1100 si 1500E + o rasnita intre 400 si 650E

Smile

Revenind la bugetul tau, asa cum ii spuneam unui user de pe forum, ai de ales cum sa faci incadrarea in categoriile existente:

- un espressor fara PID - Classic, PL41E sau PL42E/EM

- un espressor cu PID - PL41TEM, PL42TEMD

- trecerea la categoria superioara - HX cu E61

Fata de variantele la care te-ai gandit tu, mari schimbari nu cred ca au aparut, doar ca s-au mai ieftinit aparatele. Classic costa acum 1160 iar I-mini 690, evident cu acele reduceri ale forumului. Mai pune si un tamper Concept Art Knock, cafea proaspat prajita si esti gata de atac Smile

La acel buget, nu prea ai ce espressor sa consideri ca si varianta superioara, pana la Lelit PL41TEM (PID, teava de aburi profi si manometru, 2080 lei). Doar la rasnita, mai poti opta intre Ascaso si Lelit PL43MM. Ca pret nu e diferenta (690 vs 712 lei), nici ca interior care este cvasiidentic, ci la reglaje, unde Lelit are suplimentar o roata vizibila care iti permite sa stii unde ai fost si unde esti cu reglajul. Uita-te pe poze ca sa iti dai seama. Ar mai fi timer-ul, care pe Lelit nu exista, insa pe Ascaso da.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(26-02-2014, 15:53)Lyvyoo Wrote: Bun venit,

Faza cu upgrade-ul este ceva greu de anticipat, caci tine de pasiunea ta pentru acest domeniu si de felul in care intelegi functionalitatile rasnitei si espressorului. Daca nu vrei sa mai ai nevoie de upgrade prea curand, ia in calcul un Heat eXchanger cu E61 sau un Dual Boiler, cu preturi intre 1100 si 1500E + o rasnita intre 400 si 650E

Smile

Revenind la bugetul tau, asa cum ii spuneam unui user de pe forum, ai de ales cum sa faci incadrarea in categoriile existente:

- un espressor fara PID - Classic, PL41E sau PL42E/EM

- un espressor cu PID - PL41TEM, PL42TEMD

- trecerea la categoria superioara - HX cu E61

Fata de variantele la care te-ai gandit tu, mari schimbari nu cred ca au aparut, doar ca s-au mai ieftinit aparatele. Classic costa acum 1160 iar I-mini 690, evident cu acele reduceri ale forumului. Mai pune si un tamper Concept Art Knock, cafea proaspat prajita si esti gata de atac Smile

La acel buget, nu prea ai ce espressor sa consideri ca si varianta superioara, pana la Lelit PL41TEM (PID, teava de aburi profi si manometru, 2080 lei). Doar la rasnita, mai poti opta intre Ascaso si Lelit PL43MM. Ca pret nu e diferenta (690 vs 712 lei), nici ca interior care este cvasiidentic, ci la reglaje, unde Lelit are suplimentar o roata vizibila care iti permite sa stii unde ai fost si unde esti cu reglajul. Uita-te pe poze ca sa iti dai seama. Ar mai fi timer-ul, care pe Lelit nu exista, insa pe Ascaso da.

Multumesc pentru raspuns, o sa merg pe varianta fara PID, pentru inceput! Incerc sa gasesc ceva sh, asa ca trec pe bursa.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)