Hello There, Guest! Login Register


Bucuresti - Nickso - modificari PID, service

#31
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
#32
Doresc sa apreciez si eu calitatea serviciilor pe care Nikso le ofera espressomanilor. Acum boilerul espressorului meu are haina noua izolatoare si isi asteapta elementul de incalzire cel nou. Multumesc Nikso pentru tot!
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#33
Ma bucur ca am putut sa ajut. Ai găsit element original sau care se potrivește?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#34
(15-04-2015, 23:00)stefandinescu Wrote: Acum boilerul espressorului meu are haina noua izolatoare si isi asteapta elementul de incalzire cel nou.

L-ai 'prajit' cumva? care este motivatia deciziei, in caz ca nu e o necesitate?
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
#35
Izolatia de pe boiler era imbatranita. Ce nu face espressomanul pebtru stabilitatea termica? Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#36
Cred ca întreabă de elementul de încălzire..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#37
Cu elementul de incalzire, e o necesitate Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#38
Cu destula intarziere vreau sa ii multumesc si pe aceasta cale colegului nickso pentru tunarea espressorului din dotare cu PID , pentru promptitudine si profesionalism.
Acum pe langa cei 3 factori de care tineam cont la un espresso, am inca unul in plus,temperatura, de parca nu erau destule Smile . 
Vario + Gaggia Classic "tunat" la 9 bar, PID si teava Rancilio + VST 18g
 
#39
Multumesc si eu Nickso pentru curatarea rasnitei si micile reparatii facute!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#40
Smile) cu plăcere.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#41
M-am dus la service-ul Gaggia cu problema identificata de Nickso la curatarea rasnitei: joc la cutitul inferior cauzat de o problema la reductie/reductor (nu ma pricep).
Raspunsul a fost ca "toate MDF au joc la cutitul inferior, rasnita e ok, nu are nimic". Am insistat, dar degeaba.
Mentionez ca rasnita mai este in garantie pana la sfarsitul lui August: ori nu se pricep ori este rea-vointa si mizeaza pe faptul ca mai tine pana cand iese din garantie si pe urma reparatia va trebui suportata de mine.

Ceva pareri?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#42
Trebuie precizat ca huruitul, cauzat de jocul din reductor, nu s-a manifestat de la început. Alți proprietari de mdf au observat acest fenomen? Dacă se scoate cuțitul superior se observa un joc radial, foarte mare dpmdv, la axul piesei care susține cuțitul inferior. Asta face ca aripioarele care antrenează cafeaua sa atingă de pereții camerei de rasnire...iar cuțitul inferior cu siguranță nu mai este paralel cu cel superior. Plus ca viata lunga nu mai are.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#43
La birou , de vreo 3 ani , colegii folosesc zilnic o astfel de rasnita .
S-a rupt bratul de la maneta dozatorului si cam atat . Cu super glue s- a rezolvat. 
In rest , la fel de lenesa si de zgomotoasa ca in prima zi dar macina de rupe . 
Mie mi se pare destul de robusta si de rezistenta , iar colegii o mai iau pe acasa ( impreuna cu expresorul ) in weekend-uri sau libere prelungite . 
Alte rasnite de uz casnic nu cred ca ar fi rezistat la fel ! 
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#44
Ar fi interesant de văzut dacă prezintă aceleași simptome. Când o curata cineva poate sa verifice?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#45
Merci Nick,
Mare om , mare caracter!
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
#46
cu plăcere
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#47
Prea bun, prea espressoman  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#48
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#49
Salut. Pe lângă portafiltrul? Dacă da, trebuie schimbata garnitura de grup. Dacă nu, pune un film cu fenomenul, sa vedem ce se întâmplă...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#50
Eu, pe telefon, nu reușesc sa vad nimic curgând, în afara de cafea, cel mai probabil din cauza lipsei luminii. Ținând cont ca ai filmat portafiltrul în timpul extracției tind sa cred ca ai vrut sa ne arăți cum se prelinge apa pe exteriorul pf, corect?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#51
Pai singura soluție este sa schimbi garnitura de grup, o operație deloc complicata dar care necesita o garnitura noua care sa se potrivească grupului tău. O poți cauta pe net, după modelul espressorului, și, după ce o cumperi, dacă nu te descurci sa o schimbi putem vorbi și te ajut cu cea mai mare placere.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#52
Profit de thread sa le multumesc si eu lui Nickso pentru ajutor si rabdare, precum si lui csabitec pentru placuta & senzor.

Acum am sanse reale sa avansez in cunostinte espressomane si sa-mi antrenez papilele. Tongue

Multe  57 reusite va doresc.

Hmmm... de altfel si mie imi doresc acelasi lucru.   Big Grin
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
#53
Am mai evoluat și noi puțin Smile și, începând de săptămâna asta, am în dotare un aparat care taie cu plasma (el săracul sudează și în mediu de argon, dar încă nu am butelie de gaz). Asta înseamnă că cine are nevoie sa decupeze orice tip de metal, mai ales în forme mai deosebite, are o modalitate sa o facă (de exemplu decuparea inoxului pentru montare manometru). Când o sa fac rost de butelie de argon o sa putem face și reparații mai elaborate...

În alta ordine de idei trebuie sa fac o pauza la decalcifieri și curățări piesa cu piesa vreo doua trei luni. Sunt prins cu niște lucrări proprii și nu reușesc sa le rezolv în timp util, ceea ce nu este ok. O sa anunț când termin amenajarea spațiului destinat reparațiilor (asta e...mașina mea nu o sa aibă parte de garaj Smile) și o sa reiau și aceasta operație.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#54
Mai bine-ti luai cate unul care le face bine pe fiecare...
Daca nu are compresor incorporat iti trebuie o sursa de aer comprimat pentru taierea cu plasma.
Dar atata ca te superi pe mine si-mi tai gaggiuta cand o s-o trimit la revizie.  Big Grin
Prin toamna implinim 2 ani si se gata garantia. Cat dureaza o revizie generala?
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
#55
Smile nu, ca menirea lui e sa facă bine, nu rău. Nu are compresor incorporat dar compresorul îl aveam și aparatul nu este destinat mobilității. Mi-ar fi plăcut și mie aparate separate dar asa am ieșit mult mai ieftin... Si are cale lunga pana sa își scoată banii...

O revizie generala poate dura intre doua zile, dacă nu apare nici o problema, și pana la vreo 4. Dacă vine direct cu toate garniturile necesare, ca sa ii punem cauciucuri noi ca asa e frumos, nu ar trebui sa apară probleme. La recondiționări aparate vechi durează puțin mai mult...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#56
Merci fain, Cand face 2 ani te va vizita.
Ziceam si eu de plasma / sudura pentru ca tin de specialitatea mea sudoristica...  Cool
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
#57
Super... Facem schimb de experienta Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#58
Sebas, am mutat discutiile pe topicul despre BZ.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#59
Multumesc Nickso pentru tot ajutorul. Esti un adevarat profesionist, m-a impresionat rabdarea ta si atentia catre cel mai mic detaliu.
Astept sa mai discutam 'inginerii' in compania unei cafele bune Wink
 
#60
Smile cu plăcere. Clar continuam discuțiile la o cafea... Mai ales ca acum nu mai am espressor.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)