• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Brita Romania.....

Salut,

Am contactat reprezentantul Brita Romania(professionalwater.r) in legatura cu achizitionarea unui filtru Brita purity 500 finest.
Raspunsul....tipic romanesc....

Pai daca nu as bea acum, as aranja livrarea.

Sent from my BlackBerry 10 smartphone.
From: iuli
Sent: duminică, 19 octombrie 2014, 00:49
To: office@professionalwater.ro
Subject: Comanda Brita Finest 500

Buna ziua,

As dori sa stiu cum pot comanda un filtru Brita finest 500.
Va multumesc!

Cu respesct,
Iulian
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2

Reply
Am facut un test bara la bara intre Bestmax de la Water and More si Brita, iar pH-ul pe Brita se ducea in 5.5, pe cand acel Bestmax il tinea intre 6 si 6.5. Un pH atat de mic inseamna coroziunea boilerului si conductelor. Daca o calcifiere puternica este reversibila, corodarea niciodata. Asadar, grija mare cand alegi un filtru / dedurizator. Eu am Everpure Claris Ultra, nu prea se gaseste la noi, si pana sa apara varianta ULtra, scadea si la mine sub 6 uneori.

Vreau sa spun ca pe duritate stau bine toate, caci au un bypass foarte sever pe capul de filtrare iar rasnia isi face treaba in acest sens. Insa pe linie de pH au mari probleme acest gen de filtre cu rasina schimbatoare de ioni de hidrogen si trebuie sa le alegi cu grija. PLus ca Everpure a mai emis o alerta, valabila dupa parerea mea pe orice filtru de acest tip, deci consulta si parametrii apei de la retea ca sa nu depasesti valorile precizate acolo.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Am gasit pe ebay un kit Everpure Claris XL Water Filter System EV4339-06 care include:
1- Everpure filter EV979580 E10 prefilter 10" w/ EC110
1- Everpure Claris system filter cartridge size XL 4339-05
1-Filter Head zero preset 3/8 BSP W/ test kit and hoses 4339-27
1- Claris Flow Sensor. Flow meter. high flow with external display. (100-700 L/H US Version)
Totul la 199$.Chiar daca nu folosesc filtru si cumpar altul Claris Ultra tot cred ca e convenabil.
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2

Reply
Nu, din doua motive:

1. apa pe care o vei bea nu se cumpara de pe okazii sau ebay. In caz de ceva neconform nu ai cui sa-i dai incap devreme ce nu ai cumparat de la un distribuitor oficial. Mai ales ca in Constanta ai o duritate extrem de mare, spre 20 de grade germane.

2. pentru consumul nostru, varianta de 2000l este arhisuficienta. Eu si beau apa asta si am ales M dupa trei ani de S. Asadar, XL-ul tau este supradimensionat (cat un stingator de incendiu din institutiile publice) si oricum dupa 1 an recomandarea este sa-l inlocuiesti.

Dar din cele testate, si Water and More sunt ok si au reprezentanta in Romania asa ca ai de cine sa te iei daca ceva nu merge. Eu ma tot chinuiam pe home barista sa dezleg misterul pH-ului, neavand Everpure in Romania decat printr-o firma din Timisoara care ba raspundea ba nu raspundea.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(19-10-2014, 23:19)Lyvyoo Wrote: pH-ul pe Brita se ducea in 5.5,
Aproape ca-i buna pentru decalcifiere... Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Ce nu am precizat este ca am venit cu testele mele de pH de acasa, nu m-am lasat pe mana lor...

Reply
http://www.ebay.com/itm/Everpure-Claris-...3ce8547505

Momentan am un Brita purity 300.
In legatura cu kitul de pe ebay cumparate separat pre filtrul+capul+test duritate+furtune+apometrul excluzand filtrul XL fac mult mai mult de 199$
Au si Brita varianta "finest" care rezolva problema Ph-ului scazut intalnit la varianta purity.
Din cate am citit Brita Finest, BWT Bestmax Premium si Claris Ultra folosesc cam aceasi tehnologie.
La BWT se recomanda schimbarea filtrului anual(sau daca nu il folosesti 4 saptamani) si daca nu il folosesti 2 zile sa dai afara cativa litri de apa in functie de marimea filtrului.
Nu mai tin bine minte insa si pentru Brita Purity finest se cam recomanda aceleasi lucruri ca la BWT.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)