Hello There, Guest! Login Register


Brewtus IV probleme la picurator sau nu?

#1
Pentru posesorii de Expobar Brewtus IV si nu numai,am o intrebare.De curand, am observat ca pe la teava (pipa) de scurgere,ce din spatele grupului E61,in tavita se aduna apa, din momentul in care dau drumul aparatului sa se incalzeasca.Si la voi e tot asa? E normal sa picure apa pana se incalzeste espressorul,sau in Idle?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#2
Liviu,daca ai timp,urmareste te rog espressorul de cand dai drumul sa se incalzeasca si dupa extractie,vezi un pic daca pe "pipa" din spatele grupului,cea care se scurge in tava,picura apa ( mai multa sau mai putina)
Cum n-a raspuns nici un posesor de Brewtus,nu stiu daca e normal sau are aparatul meu ceva.Merci
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#3
(24-06-2014, 18:19)Kawa Wrote: Liviu,daca ai timp,urmareste te rog espressorul de cand dai drumul sa se incalzeasca si dupa extractie,vezi un pic daca pe "pipa" din spatele grupului,cea care se scurge in tava,picura apa ( mai multa sau mai putina)
Cum n-a raspuns nici un posesor de Brewtus,nu stiu daca e normal sau are aparatul meu ceva.Merci

Credeam ca ai rezolvat problema si nu am raspuns .
Am urmarit aspectul sesizat de tine si nu am vazut nicio picatura .

Am citit pe Bella Barista , din cate imi aduc aminte , ca acest dispozitiv foloseste pentru aerisire in cazul aparatelor care au chit-ul de conectare la reteaua de apa .
El vine instalat pe toate aparatele tocmai pentru situatia in care se doreste achizitionarea ulterioara a pieselor necesare si efectuarea acestei legaturi la retea.

Aparatul meu , fiind alimentat de la rezervorul intern , se pare ca nu foloseste aceasta pipa de care vorbim .

Nu stiu daca explicata mea este tocmai corecta , insa un lucru este cert si anume acela ca niciodata nu am observat sa picure apa pe acolo .
Daca la tine se intampla , desi aparatul nu este legat la retea , atunci cred ca este o problema pe care cei de la service vor sti sa o remedieze .

Poate ar fi bine sa-l suni pe Stefan Farago , de la Coffee Shop si sa il rogi sa te ajute .
Este foarte amabil !
Toti de acolo sunt !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#4
Nici la mine nu picura si nu a picurat niciodata pe acolo.

Pune o intrebare intai la olandezii de unde l-ai luat, caci au vandut mai multe ca romanii si poate au mai auzit de problema. Cred ca e cuplata undeva, desi ar trebui sa nu fie. Din ce descrii, se comporta ca teava electrovalvei de pe fostul meu BZ10, unde lucrurile astea erau normale. De asemenea, pe rotativa iarasi e normal sa mai picure daca are functie de aerisire.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Multumesc de raspuns, Radu si Liviu. Intr-adevar Brewtus-ul meu are chit si pentru conectare la reteaua de apa.Totusi i-am intrebat si pe Olandezii,de unde l-am cumparat si iata raspunsul:
Hi Ovidu,
Water coming from that little pipe is normal, even when the machine is idle. It is how the 3 way valve OPV is working. Not just after the coffee shot, but also when the machine is heating up!


Hi Matthieu,
About the Brewtus espresso machine, that I bought December 2013, I have some leaking problems.I notice that from the beginning,but I thought it should be like this.When I start the machine,in idle, it's leaking from the little pipe behind the group vent E 61.This is for venting water from the pump OPV when pulling a shot.But at my machine,is leaking a lot when I warm up the Brewtus,and after pulling a shot.
Hope I get a answer,for resolving my problem.
Regards Ovidiu
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#6
Deci caz inchis Smile

Palado mai are un Brewtus conectat la retea (dar cu rotativa) si acea pipa este in functiune, curgand apa prin ea. Deci lucrurile se leaga.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Am gasit asta :
http://www.bellabarista.co.uk/pdf/Expoba...achine.pdf

Undeva pe la mijloc este indicata si acea pipa , cu ceva explicatii .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#8
(24-06-2014, 21:43)Lyvyoo Wrote: Deci caz inchis Smile

Palado mai are un Brewtus conectat la retea (dar cu rotativa) si acea pipa este in functiune, curgand apa prin ea. Deci lucrurile se leaga.

Din raspunsul olandezilor,se pare ca e normal, dar la voi nu se intampla asa....???
Espressorul meu se alimenteaza din rezervor, ca si ale voastre...o sa mai caut pe net.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#9
Noi avem Brewtus IV-V. Tu avand modelul Brewtus IV-P cred ca ai legata pipa aceea la sistem. La noi nu e legata nicaieri, fiind de forma. Devreme ce si palado are pipa legata si are aparat cu legare la retea (IV-R) cred ca au o legatura.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
(24-06-2014, 21:50)RaduCarutasu Wrote: Am gasit asta :
http://www.bellabarista.co.uk/pdf/Expoba...achine.pdf

Undeva pe la mijloc este indicata si acea pipa , cu ceva explicatii .

Merci Radu,
Am citit si se pare ca doar modele care au schimbator si pt rezervor si retea de apa,folosesc acea pipa.
Radu,tu ai modelul doar cu alimentare din rezervor si vibratoare ?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#11
(24-06-2014, 22:06)Kawa Wrote: Radu,tu ai modelul doar cu alimentare din rezervor si vibratoare ?

Da , acesta este modelul .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)