Hello There, Guest! Login Register


Brazilia Santos

#1
Am cumpărat cafeaua de mai sus, dar inca nu știu care este gustul corect, pentru ca sunt limitat de un gaggia baby fara nicio îmbunătățire.

Unde as putea sa probez cafeaua in Ploiești? (Nu ma deranjează sa merg cu cafeaua de acasă).
Ideea este sa stiu unde sunt acum și sa fac teste pana ma apropii de ceea ce trebuie.
 
 
Reply
#2
Brazilia Santos e cea mai banala cafea de specialitate. Nu te chinui sa gasesti ceea ce nu este acolo. 

Abia de la Etiopii naturale, Geishe si altele cafele mai speciale incep sa se "complice" gusturile.
 
Reply
#3
Ok dev,
Dar ca sa nu pun intrebari doar ca sa ma aflu in treaba, exista cumva vreun thread pe acest forum in care se discuta despre gusturi "corecte"? 
Mai precis, exista vreun loc virtual in care noi, incepatorii, putem sa postam "numele" cafelelor pe care le-am cumparat, iar voi, veteranii, sa ne spuneti la CE sa ne asteptam....sau care sa fie "tinta" spre care sa tindem, tinand cont (evident) si de gustul/ placerea fiecaruia?
Ca as avea si eu niste cafele despre care as dori sa intreb...
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#4
@lucimunteanu o cafenea buna in ploiesti este Longline Specialty Coffee, prin centru - Obor daca nu ma insel. Ultima oara aveau cafea de la Yume si a fost foarte buna. Poti gusta o cafea facuta acolo si dupa aia sa incerci si singur acasa.
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#5
Mulțumesc Bogdan. Cred ca mâine trec pe la ei.
 
 
Reply
#6
(11-02-2018, 00:14)laurstef Wrote: Ok dev,
Dar ca sa nu pun intrebari doar ca sa ma aflu in treaba, exista cumva vreun thread pe acest forum in care se discuta despre gusturi "corecte"? 
Mai precis, exista vreun loc virtual in care noi, incepatorii, putem sa postam "numele" cafelelor pe care le-am cumparat, iar voi, veteranii, sa ne spuneti la CE sa ne asteptam....sau care sa fie "tinta" spre care sa tindem, tinand cont (evident) si de gustul/ placerea fiecaruia?
Ca as avea si eu niste cafele despre care as dori sa intreb...

Poti intreba pe topic-urile prajitoriilor de unde ai cumparat, daca e cafea de la noi, sau poti citi pe topicul de "Ce cafea va place in mod deosebit" ca sa-ti formezi o idee despre ce apreciaza lumea. 

Si in al doilea rand ar trebui sa incerci cafea in localuri care folosesc cafea de calitate ca sa-ti dai seama unde te situezi.
 
Reply
#7
Gustul corect este cel care iti place tie.

" cautarea espresso-ului perfect" este zbaterea unora de a descoperi gusturi care au aparut in imaginatia altora.
 
Reply
#8
Revin după 2 espresso :

Etiopia la afi Ploiești (Ted coffee) f buna, gust echilibrat, o sa mai merg.este bun si blendul lor, consumat cu ceva timp în urma.

Columbia de la Longline (Ploiești) seamana identic cu ce fac eu acasa cu echipamentul din semnatura (foarte acida pentru gustul meu).


Cam asta ar fi o concluzie dupa 2 espresso cu cafele de origine in Ploiești.
 
 
Reply
#9
(11-02-2018, 10:58)renatoa Wrote: Gustul corect este cel care iti place tie.

Exact asta am afirmat si eu mai sus. Tinta finala este in functie de gustul fiecaruia....dar de la o "baza" tot tb sa plecam.

@ dev
Situatia la mine e putin atipica.
Pana de curand am folosit Moka Pot de la Bialetti timp de fo' 3 ani. La inceput foloseam o rasnita (a se citi chinezarie) din aceea cu cutite care sparg cafeaua prin viteza de rotatie. Apoi m-am mai documentat si m-am upgradat cu un Hario Skerton, de care am fost multumit o perioada in ciuda muncii fizice si a reprosurilor sotiei (care vroia sa nu mai dureze atat pana preparam cafeaua). Dar am descoperit, tot in urma documentarii ulterioare ca macinatura era usor inconstanta. Totusi pt un Moka Pot era destul de OK. Gandul sa dau 1000 de lei pe o rasnita mi se parea usor nebunesc iar consoarta nici nu admitea asa ceva (normal oarecum deoarece nu citise cat citisem eu pe acest forum).
Separat de asta, la servici beam cate o cana MARE de cafea (din comert) la filtru.
Ulterior, in zona unde am biroul (Piata Kogalniceanu) s-a deschis Contego Caffe unde am degustat niste cafele mult peate zeama de la birou, dar si peste ce reuseam sa scot acasa cu Bialetti. Treptat, mi-am convins colegii de birou sa renunte la porcariile ambalate in vid si sa luam cafea proaspat prajita, si rasnita special pt filtru de catre Stefan (care pe atunci se ocupa inclusiv de prepararea cafelelor servite la el in local)

(11-02-2018, 10:58)renatoa Wrote: Gustul corect este cel care iti place tie.

Exact asta am afirmat si eu mai sus. Tinta finala este in functie de gustul fiecaruia....dar de la o "baza" tot tb sa plecam.


@ dev
Situatia la mine e putin atipica.
Pana de curand am folosit Moka Pot de la Bialetti timp de fo' 3 ani. La inceput foloseam o rasnita (a se citi chinezarie) din aceea cu cutite care sparg cafeaua prin viteza de rotatie. Apoi m-am mai documentat si m-am upgradat cu un Hario Skerton, de care am fost multumit o perioada in ciuda muncii fizice si a reprosurilor sotiei (care vroia sa nu mai dureze atat pana preparam cafeaua). Dar am descoperit, tot in urma documentarii ulterioare, ca macinatura era usor inconstanta. Totusi pt un Moka Pot era destul de OK. Gandul sa dau 1000 de lei pe o rasnita mi se parea usor nebunesc iar consoarta nici nu admitea asa ceva (normal oarecum, deoarece nu citise cat citisem eu pe acest forum).
Separat de asta, la servici beam cate o cana MARE de cafea (din comert) la filtru.
Ulterior, in zona unde am biroul (Piata Kogalniceanu) s-a deschis Contego Caffe unde am degustat niste cafele mult peste zeama de la birou, dar si peste ce reuseam sa scot acasa cu Bialetti. Treptat, mi-am convins colegii de birou sa renunte la porcariile ambalate in vid si sa luam cafea proaspat prajita, si rasnita special pt filtru de catre Stefan (care pe atunci se ocupa inclusiv de prepararea cafelelor servite la el in local). Evident ca au apreciat ulterior schimbarea in bine dupa ce au mai avut oarece tentative cu mizeriile din comert. Totusi, cea mai buna cafea tot de la Stefan o luam si de multe ori mergeam cu randul si aduceam cate 6-8 cafele pt colegii care apreciau si ei adevarata valoare a cafelei proaspat prajite si preparate la un Espressor.
Separat de asta, gustul meu s-a schimbat, as spune ca s-a dezvoltat chiar, si am inceput sa caut arome, retrogusturi si alte sofisticarenii de acest gen....evident sustinut de o munca de documentare continua pe forumul espressoman.
Intre timp, am suferit o interventie chirurgicala din cauza unei hernii de disc si din noiembrie sunt acasa in concediu medical. Dar tot raul spre bine, zic eu... Am avut timp de documentare si mai mult, dar cel mai important, de convingere a sotiei ca pt. un gust al cafelei ca la cafenea trebuie sa facem si noi oarece investitii care se vor amortiza in timp. 
Si uite asa, la finele anului trecut, cu ajutorul vostru si in special al lui Liviu, caruia ii multumesc din nou pe aceasta cale pentru rabdare si sfaturi, am intrat in posesia echipamentului din semnatura.
Deocamdata inca experimentez, testez, incerc, ma joc cu temperaturi, ratii de extractie, macinaturi forta de tampare s.a.m.d.
Cafea am folosit si de la Stefan Iordache (pt ca imi ramamsese in casa cand am primit espressorul) dar mai nou am comandat oarece soiuri de la Claro....de care sunt destul de multumit. 
Dupa ce voi incepe din nou lucrul, voi ajunge si la alti prajitori sau vanzatori de cafea proaspat prajita, voi gusta din ofertele lor, din propunerile lor, imi voi imbogati baza de date cu gusturi noi, le  voi rafina pe cele vechi si imi voi perfectiona tehnica deprinsa (autodidact) pana in prezent. Intre timp munca de documentare este continua. De asta am si pus acele intrebari legate de "tinta" gusturilor cafelei.

Cam asta a fost pe scurt povestea mea.
Imi cer iertare pentru off-topic, iar daca este cazul, rog moderatorii sa mute aceasta postare acolo unde considera ei ca ii este locul.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#10
Rog un moderator sa aiba amabilitatea de a sterge prima parte a post-ului meu. Cea completa, asa cum lense se poate observa, este cea de-a doua.
Multumesc anticipat.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)