Hello There, Guest! Login Register


Black Friday

Având în vedere că nu e o afacere cafeaua de calitate dar afacerile cu cafea de specialitate prosperă noi ce cafea cumpărăm de fapt?  78 ​​​​​​
Pana la urma tine și de puterea de cumpărare a fiecăruia. Ma îndoiesc că Mabo, dacă tot vorbim de el, ar vinde doar 10kg pe zi de exemplu... Orice afacere rentează de la un anumit nivel in sus, indiferent de marjele practicate.
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
eu m-as intreba cum as putea sa imi maresc veniturile (sa muncesc mai mult sau/si mai bine) ca sa imi pot permite tot timpul anului cafea mai scumpa  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Dacă mai vad multe comentarii gen dev, imi cumpăr un behmor / gene, un sac de cafea de la trabocca (sa am tot anul) si ma apuc să-mi prăjesc singur; dacă tot plătesc "cafea de calitate" măcar sa fiu sigur că asta primesc .  Wall ​​​​​​
Eu cumpăr cel puțin 80% din ce consum de la yume de cel puțin 2 ani și nu mi-a lăsat niciodată impresia că aș primi altceva decât plătesc. De cafeaua cumpărată din alte părți pe care am aruncat-o sau am folosit-o cand curatam rasnita nu mai povestesc....
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
(16-11-2020, 15:23)Cosminchir Wrote: Înseamnă că Bogdan Georgescu cumpără cafeaua la un preț mult mai jos decât toti ceilalți prăjitori?
Din moment de cafeaua proaspăt prăjită de calitate nu e o afacere in Romania, nu vad cum altfel și-a permis să ofere reduceri peste toți ceilalți prăjitori.
Și eu am cumpărat 1 kg de cafea de la el.


nope, bogdan georgescu nu cumpara cafea la un pret mai jos decat celelelte prajitorii, ci cafea la un pret corect pentru punctajele specificate pt fiecare origine. iar mie unul, cafeaua proaspat prajita de calitate mi se pare o afacere buna, cel putin pana acum.
pe de alta parte, daca nu as folosi cafea verde de calitate oare cati clienti s ar intoarce?
mi am permis sa vand cafea la pret asa jos pentru ca am vrut sa fac lucrul asta de BF si cu siguranta o sa mai fac discount uri pt espressoman pentru ca din cate am vazut a fost primit gestul f bine.
dar da, sunt de acord ca am cafele destul de scumpe pentru piata din romania dar calitatea vine de obicei la pachet cu pretul si foarte multi dintre clientii mei sunt de acord cu treaba asta.

de asemenea consider ca preturile/calitatea MABO corespund pietelor de afara, iar eu ma adresez f mult consumatorilor din EU/orientul mijlociu/china dar in niciun caz nu ignor piata din Ro, mai ales comunitatea espressoman.
pace!
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Mulțumesc frumos de răspuns. De abia astept sa îmi vina comanda.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-11-2020, 15:55)bogdan_geor Wrote:
(16-11-2020, 15:23)Cosminchir Wrote: Înseamnă că Bogdan Georgescu cumpără cafeaua la un preț mult mai jos decât toti ceilalți prăjitori?
Din moment de cafeaua proaspăt prăjită de calitate nu e o afacere in Romania, nu vad cum altfel și-a permis să ofere reduceri peste toți ceilalți prăjitori.
Și eu am cumpărat 1 kg de cafea de la el.


nope, bogdan georgescu nu cumpara cafea la un pret mai jos decat celelelte prajitorii, ci cafea la un pret corect pentru punctajele specificate pt fiecare origine. iar mie unul, cafeaua proaspat prajita de calitate mi se pare o afacere buna, cel putin pana acum.
pe de alta parte, daca nu as folosi cafea verde de calitate oare cati clienti s ar intoarce?
mi am permis sa vand cafea la pret asa jos pentru ca am vrut sa fac lucrul asta de BF si cu siguranta o sa mai fac discount uri pt espressoman pentru ca din cate am vazut a fost primit gestul f bine.
dar da, sunt de acord ca am cafele destul de scumpe pentru piata din romania dar calitatea vine de obicei la pachet cu pretul si foarte multi dintre clientii mei sunt de acord cu treaba asta.

de asemenea consider ca preturile/calitatea MABO corespund pietelor de afara, iar eu ma adresez f mult consumatorilor din EU/orientul mijlociu/china dar in niciun caz nu ignor piata din Ro, mai ales comunitatea espressoman.
pace!
Era mai mult o întrebare retorică, oricum mulțumesc pentru clarificări și nu în ultimul rând mulțumesc sau mai bine zis mulțumim pentru reducerile oferite care au permis și celor cu un buget nu foarte flexibil să îți încerce cafelele.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
(16-11-2020, 15:40)RaduNim Wrote: Dacă mai vad multe comentarii gen dev, imi cumpăr un behmor / gene, un sac de cafea de la trabocca (sa am tot anul) si ma apuc să-mi prăjesc singur; dacă tot plătesc "cafea de calitate" măcar sa fiu sigur că asta primesc .  Wall ​​​​​​
Eu cumpăr cel puțin 80% din ce consum de la yume de cel puțin 2 ani și nu mi-a lăsat niciodată impresia că aș primi altceva decât plătesc. De cafeaua cumpărată din alte părți pe care am aruncat-o sau am folosit-o cand curatam rasnita nu mai povestesc....
Înainte de a intra în universul celor care prăjesc acasă, m-aș asigura că scot maximul din boabele pe care le cumpăr acum.

Chiar dacă elimini curba de învățare, dacă nu cumperi cafea verde direct de la prajitoriile pe care le consideri ok, sunt șanse foarte mici să găsești cafea verde, de nivelul unei prăjitorii respectabile, la kg.
 
Reply
Aici e o eroare in pagina de reduceri: Apare alt model la linkul atasat
ASCASO ARC INOX PAD REMOVABLE VERSATILE –  1033 lei.
Mi-a confirmat si distribuitorul.
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
(16-11-2020, 14:51)d2florin Wrote: S ar putea implementa un Black Friday la fiecare jumătate de an doar pt cafea proaspăt prăjită Smile?
In acest fel sa da ocazia tuturor esspresomanilor sau oricărui băutor de cafea sa poată degusta și o cafea mai scumpa sa zicem. Cazul meu, am comandat de la Mabo cafea pe care altfel nu o cumparam... Probably never.
Știu ca este reducerea de zi cu zi.

Asta ar fi o idee buna pentru o cantitate limitata de cafea, gen 10-20 pachete de 250g si fiecare utilizator poate lua doar unul. Ar fi un cost de marketing pentru prăjitor (la fel cum si alte canale/moduri de promovare costa si si-ar asuma sa nu obtina profit sau chiar sa iasa un pic pe minus la aceasta oferta, dar tot putin ca si cost fata de fb ads, advertoriale sau alte reclame), si poate ca un procent din cei care o incearca vor fi asa de impresionati incat vor cumpara si la pret full si/sau o vor recomanda cuiva care isi permite. Nu se poate spune pana cand nu se testează metoda. Dar ca idee, asta ar fi avantajul de business al prajitorului, ca al cumpărătorului e clar care e Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Au schimbat cei de la Ascaso continutul caci in link scria "ARC". Voi modifica
Code:
https://www.ascaso.lt/en-gb/arc.html
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am vazut un Ford Shelby '68 , o " caruta de bani " cere pe el si nu inteleg de ce , euro 6 nu este , senzori de parcare , nu are , consuma mult , taxe mari , pe strada nu prea vad ( probabil nu sunt bune ) , reclama la televizor deloc ( poate nu isi permit ) o fi ea proasta dar imi place culoarea asa ca astept Craciunul poate or fi reduceri de 99,9% sa o cumpar
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
Am o nelamurire: in pagina BF zice ca la orice espressor Lelit=tamper cadou. Pe de alta parte pretyl apare cu sau fara tamper. daca comand fara tamper primesc tamper cadou?
[Image: 1MtIVdL.png]
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
Se poate intreba la importatorul respectiv, in formularul de reducere, daca sunt neclaritati, desi pare destul de explicit textul. S-a mai raspuns aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(25-11-2020, 00:09)Lyvyoo Wrote: Se poate intreba la importatorul respectiv, in formularul de reducere, daca sunt neclaritati, desi pare destul de explicit textul. S-a mai raspuns aici.

OK sun la importator maine. Mie mi se pare f. ambiguu. Daca orice espressor Lelit are tamper cadou de ce avem pret separat cu/fara tamper?
O sa postez aici raspunsul de la importator.
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
Aaa, acum am inteles ce vrei sa spui. Dotarile standard se pot verifica pe site-ul producatorului, pentru fiecare model, lucru valabil banuiesc pentru orice brand. In afara de MaraX si Bianca niciun model al lor nu vine cu tamper inclus. Espressomanii primesc in primul rand o reducere de pret fata de magazine, iar la acea reducere se adauga si tamperul original cadou.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am vb. la distribuitor: sunt valabile variantele de pret cu tamper/fara tamper din descriere
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
Hai sa scriu si eu un comment de "bine" la adresa celor de la Gaggia Lelit... 
Dupa 10 ani de Gaggia Classic zic sa fac si eu un pas inainte, de acest pandemic Black Friday... ca poate s-au scumpit dezinfectantii si spirtul Mona dar s-or fi ieftinit expressoarele ?si arunc si eu o privire dupa acel mult laudat Brewtus IV dar imi face cu ochiul un Lelit Mara X... la 48 si ceva mil si zic ahh e timp... si fiind vineri las pentru luni achizitia.
Si minune, luni cand te trezesti ti-a crescut pretul si nici n-ai ce sa cumperi... Black Friday Mioritic
Pai stau si ma intreb ce mai e si asta cand vezi ca ai ramas fara stoc sa ridici pretul??? 
Pai ai anuntat ceva la inceputul evenimentului apoi te "reorientezi"? "Romaneala"

Nu mai zic de comunicarea grea si intarziata cu ne-reprezentantul pe mail... cu glume de genul "verificam maine updateurile" si maine se face poimaine si "update-urile" vin doar daca mai pui tu o intrebare. Nu zic ca lumea nu munceste, dar unii muncesc prea mult.

Cand e vorba de reclama facem, dar si cand e vorba de "reclama" facem... Gaggia Classic e super aparat, de inceput, te tine ani, faci ucenicie dar despre reprezentanta Gaggia/Lelit Romania nu stiu ce sa zic. Eu as evita ?... ce cautam Brewtus? ???
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
Am intrebat la importator, caci vreau ca oricine care acorda reduceri acestei comunitati sa o faca transparent si sa existe explicatii legate de orice problema intampinata de espressomani, fie ca este vorba de un producator, prajitorie sau importator.
In cazul de mai sus, din ce inteleg ca sursa oficiala, pentru respectivul espressor s-a facut un stoc mare la reprezentanta pentru a putea oferi mai departe espressomanilor o reducere mai mare de BF. Pentru acel model stocul s-a terminat si nu se stie la ce pret si cand va veni urmatorul si oricum intr-o cantitate mult mai mica.

E ca in cazul unei cafele, daca s-a terminat sacul de boabe ce sa faci...  Personal am toata deschiderea de a transmite importatorilor si prajitorilor doleantele noastre si se vede ca ne-au ascultat de-a lungul timpului. Dar in acest caz daca aplicatia de reducere s-a facut dupa terminarea stocului de BF, chiar nu vad ce am putea solicita mai departe importatorului ca masura concreta pt ca un stoc terminat e...un stoc terminat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Din păcate, mulți români nu știu ce este aceea prezumție de nevinovăție. Adică de ce să întrebi frumos ce s-a întâmplat când poți să arunci direct cu noroi într-o companie care, până la urmă, face o reducere substanțială unei comunități întregi pe barba și din profitul ei?
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
TVTVTV pacat ca ai o asemenea parere despre romani, dar spre amuzamentul nostru eu nu sunt roman ?. 
Apoi imi pare sincer rau ca iei fiecare parere personala asa in tragic. Ce motiv sa ai sa nu poti dormi de profitul si barba firmei X? Lucrezi acolo? Te afecteaza direct? Esti PR la Lelit/Gaggia?
Eu sincer ma gandesc mai mult la mine, motiv pentru care sincer as fi luat mai degraba Mara X la 48 decat la 52 mil. Dar na asa sunt eu. Pot dormi linistit si ca nu l-am luat. 

Cum inteleg pozitia lui Liviu de a explica situatia care este destul de clara, asa nu o inteleg pe a ta. 

"Un stoc terminat... e un stoc terminat" nimic mai adevarat ? Sau cum ar spune regele Hagi " ai, n-ai mingea dai la poarta". 
Cu toate astea insa, saptamana trecuta pretul anuntat de BF era unul si de luni e altul cu promisiunea ca revin pe stoc dupa 2 decembrie cand nu e BF. Nu era mai simplu sa declare BF inchis si sa ramana in tabloul de reduceri?
In plus Liviu, nu e chiar ok sa nu raspunzi unei solicitari. E ca si cum ai ignora
Ce urma sa ma rog de ei???
Sunt neprofesionisti si inceti in a raspunde unei solicitari. Total neplacut surprins de aceasta atitudine... Sorry TVTVTV ca trebuie sa precizez, e doar opinia mea.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
Buna seara.
Multumesc pe aceasta cale lui Lyvyoo pentru ceea ce face prin acest forum din care am invatat lucruri noi legat de lumea cafelei de calitate si am fost ajutat sa achizitionez echipamente la preturi cat mai bune.

Multumirile merg si catre importatorul LELIT Romania care pentru mine in achizitia de Mara X cu  ocazia de Black Friday a dat dovada de maxima seriozitate in asi tine o promisiunea facura in conditiile in care nu avea nici o obligatie. Eu sunt ultima achizitie facuta de Mara X cu ocazia  acestui Black Friday cu o factura ratacita.
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
Confirm si eu ca achizitia espressorului si rasnitei prin importator a fost ok. Acum ca am sunat eu de vreo 2-3 sa insist pentru a primi ceva ce era in interesul meu cat de repede se poate, asta e alta poveste, ca nah, nu m-au sunat sa ma mangaie si pupe ei ca vezi doamne le dau eu bani.

Acuma ca eu nu l-am luat la misto pe Lyvyoo cu diverse comparatii dupa ce mi-a raspuns la 17 mail-uri detaliat ci i-am zis merci ca ajuti comunitatea cu cele mai mici preturi si mult timp dedicat raspunsurilor, asta e a fost decizia mea.

Extractii reusite!
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI, Tamper Lelit 57.35, Nivelator Motta 57, Sita Ascaso
 
Reply
Good for you Kosti ?. Mai sunteti multi care lucrati la PR la Lelit sau sunt singurul care nu lucreaza? ??
Ce sens au multumirile astea??? Serios, e concurs de soimii patriei?
TVTVTV nu poate sa doarma de profitul firmei si Kosti raspunde multumind firmei pentru "cadoul" facut. Ai cumparat Kosti, ii poti multumi maxim lui Liviu pentru ca este initiativa lui de a face reduceri comunitatii. Asta e maxim de laudat. Lelit are el grija de treaba lui, e ca si cum i-ai multumi lui PNL ca ne conduce tara. E lamentabil

Dar aici nu ai punctat bine "a dat dovada de maxima seriozitate in asi tine o promisiunea facura in conditiile in care nu avea nici o obligatie". Eu tocmai zic ca are obligatii in momentul in care se angajeaza sa intre in BF. Sa livreze ce a scrie acolo. 
Insa aici ai dreptate "Eu sunt ultima achizitie facuta de Mara X cu ocazia  acestui Black Friday cu o factura ratacita."
Ratacita e corect, nu raspund la mailuri gasesc ca e normal sa rataceasca si facturi ?

Ma opresc insa aici... ca devine amuzament si nu era rolul acestui topic. 
Sorry Lelit in cazul meu nu a fost niciun moment de profesionalism ci mai mult de "rataceala"
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
(26-11-2020, 21:32)okayo Wrote: Good for you Kosti ?. Mai sunteti multi care lucrati la PR la Lelit sau sunt singurul care nu lucreaza? ??
Ce sens au multumirile astea??? Serios, e concurs de soimii patriei?
TVTVTV nu poate sa doarma de profitul firmei si Kosti raspunde multumind firmei pentru "cadoul" facut. Ai cumparat Kosti, ii poti multumi maxim lui Liviu pentru ca este initiativa lui de a face reduceri comunitatii. Asta e maxim de laudat. Lelit are el grija de treaba lui, e ca si cum i-ai multumi lui PNL ca ne conduce tara. E lamentabil

Dar aici nu ai punctat bine "a dat dovada de maxima seriozitate in asi tine o promisiunea facura in conditiile in care nu avea nici o obligatie". Eu tocmai zic ca are obligatii in momentul in care se angajeaza sa intre in BF. Sa livreze ce a scrie acolo. 
Insa aici ai dreptate "Eu sunt ultima achizitie facuta de Mara X cu ocazia  acestui Black Friday cu o factura ratacita."
Ratacita e corect, nu raspund la mailuri gasesc ca e normal sa rataceasca si facturi ?

Ma opresc insa aici... ca devine amuzament si nu era rolul acestui topic. 
Sorry Lelit in cazul meu nu a fost niciun moment de profesionalism ci mai mult de "rataceala"

Salut.
Sa stii ca ce am scris despre Importatorul LELIT este doar experienta mea care in urma unei situatii create de mine ei au fost ok si m au ajutat cu achizitia  espresorului Mara X. 
Din acest motiv sunt multumit de cum au decurs lucrurile.
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
Reply
Daca vedeti vreun Acaia Lunar sau Pyxis la BF pe afara, dati de veste pls
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Cauti de ceva vreme... Arc-ul de la Felicita poate fi un substitut bun, la pret decent.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
L-am avut, nu-l recomand
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(26-11-2020, 21:01)okayo Wrote: TVTVTV pacat ca ai o asemenea parere despre romani, dar spre amuzamentul nostru eu nu sunt roman ?. 
Apoi imi pare sincer rau ca iei fiecare parere personala asa in tragic. Ce motiv sa ai sa nu poti dormi de profitul si barba firmei X? Lucrezi acolo? Te afecteaza direct? Esti PR la Lelit/Gaggia?
Eu sincer ma gandesc mai mult la mine, motiv pentru care sincer as fi luat mai degraba Mara X la 48 decat la 52 mil. Dar na asa sunt eu. Pot dormi linistit si ca nu l-am luat.

Care "nostru"? Văd că doar tu te amuzi aici.

N-oi fi tu român dar trăiești în România deci... ești român.

Mă "afectează" prin prisma faptului că am un job unde am plăcerea de a lucra zilnic cu americăniți ca tine care au impresia că zicala "clientul nostru, stăpânul nostru" se aplică mereu și oriunde. Ei bine, nu. Așa cum tu te gândești mai mult la tine, și firma se gândește mai mult la ea. Dacă au rămas fără stoc (după ce au făcut un BF special pt. membrii acestui forum fără a avea obligația de a face asta) n-or să vândă produse în pierdere ca să aibă și okayo un MaraX pt. că s-a decis el să aștepte până luni în loc să-l comande vineri.

Sfatul meu ar fi să-ți revizuiești un pic atitudinea asta de "Karen". Nu zice nimeni să nu te bați acolo unde a dreptate dar să vii cu plângeri d-astea pe un forum de pe internet unde un om (Liviu) se zbate să obțină avataje deosebite pt. niște oameni față de care nu are nici o obligație... e cam urât.

Zi frumoasă.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Ok, eu spun sa ne oprim aici cu subiectul respectiv, nu are rost sa creem flame-uri.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Discutia poate fi oprita, dar problema exista.

Este vorba despre a onora o promisiune care din momentul in care a fost facuta public devine "binding" - obligatorie.
Daca nu s-a precizat ceva de genul "in limita stocului disponibil", sau x bucati disponibile (cu obligatia de a dovedi ca cele x produse au fost intr-adevar vandute), cel care a facut promisiunea trebuie sa o onoreze daca comanda este lansata in perioada de promotie.

Sunt surprins de atitudinea noastra de a multumi pentru produse pentru care platim bani multi. Nu sunt cadouri, dimpotriva comerciantii ar trebuie sa ne multumeasca pentru ca ii tinem in business - de cate ori ati primit de la un importantor roman un "thank you letter"?
Iar aceste promotii nu cred ca le face nimeni pentru ca noi suntem o comunitate de tipi simpatici - fac parte din planul lor de business. Este de datoria fiecarui business sa decida ce oferte are in asa fel incat sa aiba sens din punct de vedere financiar. 
Deci hai sa nu-i mai multumim iubitului conducator - asa cum a spus si colegul mai inainte - decat daca ni s-a oferit o atentie speciala, neinclusa in contractul de vanzare cumparare.

Idea ca la noi in Romania nu este valabil conceptul "clientul nostru stapanul nostru" spune multe...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)