• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Bine v-am regasit!

Salutari, comunitate!

Dupa cca. doi ani si jumatate in care nu am baut cafea (aproape) deloc (motive medicale...), reintru in randurile voastre si sper sa reusesc sa fiu ponderat...
Reincep activitatea de espressoman cu un DB Expobar Brewtus IV - pompa vibratoare, achizitionat de la colegul vvv850, imperecheat deocamdata cu o rasnita Quamar/Fiorenzato T80 stock, pe care o aveam prin casa.
Desi sunt multumit de rasnita, probabil va urma un upgrade...
Aparatele incerc sa le fac sa se inteleaga ajutandu-ma de o sita IMS 17g ridge de la colegul Alin T., tamper dinamometric Concept Art cu baza 58,35mm (rectificata de la 58,5), un portafiltru bottomless, cantar, etc.

Desi credeam ca domeniul asta al prepararii espresso e ca mersul pe bicicleta, imi dau seama ca nu e chiar asa... Dupa o perioada de peste doi ani de pauza si cu o rasnita cu care nu am mai lucrat pt espresso, mi-a luat ceva timp sa obtin in ceasca un rezultat ok. Si inca mai am de lucru...

In alta ordine de idei, ma bucur f tare sa vad cat de mult a crescut comunitatea de aici! Este de apreciat si ca au aparut mai multi importatori/distribuitori de aparate profi, fata de ce era acum 3-4 ani pe piata romaneasca. Si cred ca asta se datoreaza destul de mult si voua, cei de pe forumul espressoman!

Cu respect pt espresso si espressomani,
Cristi
Expobar Brewtus IV DB, Fiorenzato F5, IMS 17g ridged, Tamper Concept Art dinamometric cu baza flat 58,35mm, diverse accesorii

Reply
[Image: az.png] [Image: 57.gif]

Reply
Bine ai revenit. Problemele medicale s-au datorat excesului de cafea?
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
(12-06-2016, 16:41)Pascalau Wrote: Bine ai revenit. Problemele medicale s-au datorat excesului de cafea?
Nu, cafeaua nu a reprezentat o cauza.
Doar ca, in anumite afectiuni, cafeaua este contraindicata. Dar nu mai pot sta fara, asa ca voi incerca sa ma rezum la un dublu pe zi. Mai greu cu testele/calibrarile astea de la inceput...

Vad ca ai si acum (si) sculele de la mine. Modelul ala de Lelit a fost primul din Ro. Daca il mai tii putin si pastrezi si mailurile cu discutiile dintre mine si producator, ca sa ai dovada ca a fost primul de aici, il faci "de colectie"  [Image: smile.gif]
Expobar Brewtus IV DB, Fiorenzato F5, IMS 17g ridged, Tamper Concept Art dinamometric cu baza flat 58,35mm, diverse accesorii

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)