Hello There, Guest! Login Register


Bezzera BB005 TM vs EUREKA MIGNON

#1
Buna seara,am in vedere aceste doua rasnite de cafea.M.Vario nu ma convinge,desi este etalon din ce vad,insa sunt genul mai comod,nu vreau sa tot reglez la ea.In plus nu-mi place electronica la o chestie atat de simpla cum este o rasnita.Parere personala,va rog nu o luati ca pe un afront!Asadar,daca aveti sau ati incercat una din cele doua rasnite din titlu,ce mi-ati recomanda?Eu vreau in primul rand o rasnita robusta,de calitate sa ma tina ani la rand,nu sa tot schimb la ele ca se defecteaza nu stiu ce.De asemenea ma intereseaza si calitatea macinarii,evident. Smile Sunt incepator,insa sunt deschis la sugestii.Mai intra totusi si Lelit Pl43 MMI,insa cred ca e din alta clasa si in plus vad ca multi posesori le vand cand inca sunt in garantie...Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
 
Reply
#2
Uite eu am un Lelit Pl43 MMI cumparat de o luna si nu vad nici un motiv sa il vand .Rasneste excelent s ireglajul trebuie sa-l fac la fiecare pachet de cafea pe care il incep .Nu am observat probleme mecanice sau de alta natura,semne de uzura,sunete suspecte sau mai stiu eu ce.Macina constant bine si desi este mica, are un aspect de lucru bine si solid facut.Sgur daca ai bani suficienti exista intotdeauna variante mai bune,dar castigurile nu sunt cred(e o parere personala),pe masura diferentei de preturi.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#3
Merci de feedback organon,cum spuneam,sunt deschis la sugestii si iau in calcul si MMI-ul,insa daca cu o mica diferenta de pret pot lua ceva mai bun(poate si putin mai silentioasa)o sa merg pe acela.Astept in continuare sugestiile voastre,multumesc.
 
Reply
#4
Toate 3 sunt entry level, oricum le-ai lua. Multi au vandut MMI-ul ca sa isi ia Vario...
De exemplu, pe BB05 dai aprox. 400 de lei in plus pentru 10cm diferenta la cutite, dar in interior vei gasi tot o combinatie de plastic si metal pe anumite piese si un motor cu 50W mai slab, la aprox. aceeasi retentie de 3g. Daca toate acestea dau in ceasca un gust superior pentru cei 400 de lei in plus, este cat se poate de discutabil.  Atat eu, cat si alti posesori prin forum care au mai schimbat rasnite pana acum (inclusiv Vario), am afirmat ca de aici in sus incep calculele pentru o rasnita mai serioasa (includ aici si un profesional SH, cu toate avantajele si dezavantajele sale). Despre Eureka Mignon am mai scris aici. 

Eu unul as spune ca scaldandu-te in aceleasi ape (relativ) tulburi ale rasnitelor entry level, ia-o pe cea mai ieftina si vezi pe viitor la ce model mai serios te poti gandi. 
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Multumesc pentru lamuriri,pana la urma cred ca tot MMI-ul pare cea mai buna afacere...La banii ei,daca tine ceva timp,e foarte ok.Totusi raman stupefiat ca la banii lor (mie unul mi se par multi pentru ce stiu sa faca) sunt atat de proaste.Ma refer la cele din titlu,evident,chiar daca sunt modele entry level.Adica cu greseli de proiectare cum spunea cineva care are Bezzera,frate,chiar incep sa se complice lucrurile.Daca totusi mai sunt si alte optiuni de luat in seama (exclus Ascasso,prea mult plastic) alaturi de Lelit in aceeasi gama de pret,le astept cu placere.
 
Reply
#6
(21-12-2014, 23:09)dantt Wrote: ...la o chestie atat de simpla cum este o rasnita....

stiind ca rasnita e determinanta in calitatea espresso-ului, aparenta sa simplitate functionala este o mare calitate!
daca dam la o parte tot felul de gadgeturi de marketing de pe o masina espresso, ceea ce ramane e tot o frumoasa simplitate functionala; mai ales in cazul spring lever-elor;
iar atunci cand cel mai bun rezultat il obtii printr-o abordare simpla, asta ajunge sa coste foarte mult in ziua de azi Smile
printre altele si pentru ca in conditii de piata, conteaza foarte mult cererea;

(21-12-2014, 23:42)organon Wrote: ...,dar castigurile nu sunt cred...pe masura diferentei de preturi.

castigul cui? oamenii sunt dotati tare diferit in ce priveste simturile, nu?  
aici nu mai vorbim de egalitate! daca eu aud foarte atenuat frecventele peste 10 KHz, ar fi un motiv sa-mi iau aparatura audio ieftina, cu care sa-mi chinui invitatii sau apropiatii, ca vulpea cu barza? sau daca eu nu vad colorat, e un motiv justificat probabil, sa ma imbrac in cenusiu, sau in maro, nu?

poate cineva aprecia cantitativ si echivala in bani, ceea ce simte band cafea?
am mai citit in forum despre acel "costa de n ori mai mult, dar nu e de n ori mai bun"; ok, nu-i asa bun, dar pentru cine? pana la urma suntem pe o piata de nisa; eu imi doresc o rasnita buna, un Robur; si un Bosco; de casa; costa impreuna 5000 euro; probabil ca merita atata; dar n-am banii, sau nu-mi pot permite;

pentru ca performanta tehnica a unui produs (distributia si forma macinaturii in cazul unei rasnite. masurabile si comparabile) sa fie cu, sa zicem 2% mai buna decat a altuia, e nevoie evident, de costuri de fabricatie nu cu 2% mai mari, ci prohibitive, sau nerentabile pentru unii; in conditii de productie mica; oricum cresterea de performanta vs. costuri de fabricatie este profund neliniara!

ideea este, pana unde sa mergi cu investitia pentru cerintele tale; si aici, cel mai bine ar fi sa poti lua personal o decizie, bazata pe propriile cunostinte;
oricare din cele 2 rasnite ai avea, vei simti la un moment dat nevoia sa o schimbi cu ceva mai bun - pasul il faci in sus, nu lateral...

iar pe forum auzi parerile multora, cu, desigur vario fiind cea mai buna alegere entry-level;
parerea mea este ca daca ai bani de vario, merita sa-ti iei ceva mai bun de-atata, fie si SH Smile

iar daca acum nu ai banii respectivi, BB005, fara timer, e un compromis acceptabil, pe termen mediu;
atata pot spune, pentru ca o folosesc de 2 ani fara probleme, si pentru ca nu cunosc Eureka;
am luat-o pentru ca n-am mai avut bani de altceva si in categoria ei am considerat-o cea mai buna dintre cele ce mi-au placut ca aspect (!);
n-am avut nici o problema functionala cu ea si, cu cateva luni in urma cand am desfacut-o ultima data, n-am observat urme de uzura la cutite (comparativ cu stare lor initiala); macina in continuare fara bulgari, reglajele de setare pe o macinatura sunt stabile, nu ma deranjeaza nici o gresala de proiectare (ha...); sigur, macinatura e modesta, dar probabil nu inferioara lui vario;

ceea ce conteaza la o rasnita este marimea cutitelor si robustetea si precizia de reglaj a casetei cutitelor;
puterea motorului conteaza mai mult la rasnitele profesionale (timp si incalzire);
silentiozitatea si retentia nu au de-a face cu calitatea macinaturii si nu ma intereseaza;
(folosesc oricum cantarul, deci o anume inegalitate a dozelor datorate retentiei, nu e importanta; iar daca nu ai timer, problema nu se pune);

normal, suntem subiectivi: mie mi-a placut BB005 pentru ca se integra foarte bine ca design, alaturi de Magica; dar acum gandesc sa iau rasnita care are cea mai buna macinatura, intr-o categorie de pret, nu rasnita cea mai silentioasa, cea cu retentii minime, sau cea mai... eco; iar cea mai buna macinatura poate sa insemne o apreciere cantitativa precisa, mai ales in cazul rasnitelor cunoscute, la care exista analize ale macinaturii. dar incercand sa asociezi anumite caracteristici ale macinaturii, cu ceea ce spun in majoritate cunoscatorii despre anumite rezultate pe care le cauti in ceasca;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#7
(22-12-2014, 15:30)radudani Wrote: ...ceea ce conteaza la o rasnita este marimea cutitelor si robustetea si precizia de reglaj a casetei cutitelor;

multi considera prioritara marimii, precizia de reglaj - tolerantele pe care le poate mentine un anume mecanism, adica, de ex., alinierea axiala a cutitelor; la o rasnita mare (Versalab), o abatere de 65 microni, adusa la 15 microni, se simte in ceasca
nu ma refer deci, la facilitatile de reglaj ale marimii macinaturii - data de distanta intre cutite - ci la precizia de executie a cutitelor si a monturii acestora, care trebuie sa mentina distanta setata de operator, intre cutite, intre anumite tolerante;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#8
Atasez niste poze cu Eureka Mignon desfacuta pentru curatare in ideea ca te va ajuta in decizia ta.


Attached Files Thumbnail(s)
                           
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#9
Va multumesc tuturor pentru interventie si lamuriri.Ma mai gandesc sa vad ce decizie iau si va tin la curent.Pana la urma inteleg ca trebuie sa iau una dintre astea 3 (aici includ si Lelit-ul) si,in functie de nevoi,voi merge sau nu spre o clasa superioara.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)