Hello There, Guest! Login Register


Barazza Sette 270 (i, w), cutite Etzinger de 40 mm, grind by weight

Gata a venit gear boxul, sincer te iei cu mâinile de cap cand vezi atâta plastic și doamne cum arata cea veche.

Mi-a luat 2 ore in total, cel mai dificil la aliniat rotitele ca nu se găsește video cu tips and tricks.

Mulțumesc pentru linkuri și sfaturi.
 
Reply
Acum a aparut alta problema, cred ca mai trebuie sa fac ceva.

Cafeau nu mai cade in toata portafiltru, mai  e aruncata destul de mult si pe langa. Ar mai trebui sa reglez ceva ?
Plus ca pare ca rasneste mult mai aspru fata de ce eram invatat la acelasi reglaj de pe scala.
Sunetul de huruit a disparut, nu are alte vibratii doar nu se duce/cade cafeau ca pana acum.
 
Reply
Avînd în vedere că cuțitul exterior (inelul) este parte integrantă a cutiei de viteze, aceste simptome par să indice faptul că ceva nu a fost montat bine. Dacă cutia nu e montată perfect, e foarte posibil ca cele două cuțite să nu se mai împerecheze cum trebuie. Eu aș verifica din nou tot montajul, cu atenție.
Sette 270Wi, Niche Zero, Kinu M47 Classic, Comandante C40. Plus un V60 pentru ele.
 
Reply
Ma remontat motorul cu gearboxul, cred ca prinsesem ceva cablu. As mai pune saibele cu care a venit rasnita la burr dar nu le mai gasesc prin casa. Ma poate ajuta cineva cu ele, macar 1 buc ?
Acum pt espresso e reglata la 4, pana acum mergea la 7-8.

Multumesc.
 
Reply
Eu nu folosesc șaibele, pentru că fac numai V60. Dacă ai drum într-o zi pe la Promenada, sau pe la Feeria, sau pe undeva prin zonă (ex. Ikea, Dedeman, Decathlon...), ți le donez.
Sau le pun la curier dacă vrei.
Sette 270Wi, Niche Zero, Kinu M47 Classic, Comandante C40. Plus un V60 pentru ele.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)