Hello There, Guest! Login Register


Baratza Encore

#1
Are vreun coleg experiente cu acest model de rasnita Baratza Encore : https://www.baratza.com/conical-burr-gri...e-grinder/ ? E modelul low budget de la Baratza la un pret de doar 129 $ in State , cu cutite conice de 40 mm , 40 setari ale gradului de macinare intre 250 si 1200 microni. Nu e stepless inteleg si vad ca are dozator pentru cafeaua macinata. Are un controler electronic al vitezei de rotatie ajustabil intre 405 si 495 RPM . Capacitatea recipientului de cafea boabe 227 g si a celei macinate 142 gr. Greutatea rasnitei 3,1 kg. Am citit ca se curata relativ usor si ca nu are o retentie mare de cafea macinata. Pare o alternativa interesanta la modelele Ascaso i Mini 2 , tot din plastic. Intersant cutitele conice mai mari , de 40 mm. Ce parare aveti ? Baratza e un nume in acest domeniu , stiu ca are un parteneriat incheiat cu Mahlkonig si comercializeaza modelele Vario in State sub marca Baratza. Pretul in lei iese in jur de 515-550 lei , foarte competitiv pentru o rasnita electrica de buget.
Lelit Grace PL81T VIP Line , Lelit William PL72 , Gaggia Classic , Lelit Fred PL043MMI , tamper Lelit PL200 , nivelator Lelit PL121, outdoor : Aerobie AeroPress , Coffee Gator , Porlex Mini
 
Reply
#2
CItisem candva pe home barista ca in afara de Vario, de la Baratza se merita cu adevarat doar Virtuoso Preciso.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
pentru cei care nu l-au citit, un thread mai recent pe home-barista despre Quality of Baratza grinders? -your experience;
ce-i drept, n-am inteles mare lucru si nici nu aveam cum, fiind in afara experientei Baratza, dar am retinut parerea foarte buna a marii majoritati despre atentia si calitatea serviciului firmei; mai putin despre calitatea echipamentului propriu zis, mai precis, fiabilitatea sa;

calitatea confirmata a serviciului post vanzare, imi confirma oarecum ideea ca Baratza (la fel ca si Mahlkoenig) are un marketing foarte eficient si inteligent condus;
care nu ar trebui sa altereze o parere strict tehnica despre rasnitele respective;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#4
O prezentare în franceza a celor trei rasnite de la baratza aici : https://youtu.be/B5Wmthklpx4
Expobar Brewtus IV, Vario, baza de tampare Motta, tamper Motta. V60 Set
 
Reply
#5
M-am mai documentat si eu si se pare ca nu e prea recomandata pt espresso..
Lelit Grace PL81T VIP Line , Lelit William PL72 , Gaggia Classic , Lelit Fred PL043MMI , tamper Lelit PL200 , nivelator Lelit PL121, outdoor : Aerobie AeroPress , Coffee Gator , Porlex Mini
 
Reply
#6
(08-04-2015, 15:52)raulc Wrote: M-am mai documentat si eu si se pare ca nu e prea recomandata  pt espresso..

Aceeasi rasnita am avut si eu in plan dar dupa mai multe cautari pe net am dedus ca nu are super performante si ca poti gasi cam la aceiasi bani de ex. Ascaso i-mini... 
eu am mai plusat un pic si am cumparat Sage care este de fapt Breville si care are review-uri net superioare  Cool 
  
Gaggia Classic 2019 / Sage the Smart Grinder Pro / VST 15g / Motta
 
Reply
#7
The Baratza Encore is a great beginning home grinder, but the Virtuoso has a better burr set and a more solid body construction (metal instead of plastic), so it will be quieter and will grab the beans better than the encore. I use my virtuoso every day and have never had an issue with it.
la marzocco gs3, aeropress, baratza forte ap, porlex mini mill
 
Reply
#8
Sa precizam ca userul Conrad este comerciant de Baratza si ca am sters postul sau publicitar initial, cu rugamintea de a posta ca un user normal in acest forum, daca are diverse arii de interes in cafeaua de specialitate, asa cum mi-a spus. Il asteptam si pe alte subiecte, chiar daca scrie in engleza (intelege romaneste).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)