Hello There, Guest! Login Register


Bara de formatare text inactiva in Firefox

#1
(02-11-2012, 00:37)Lyvyoo Wrote:
(01-11-2012, 23:32)Evolution Wrote: off topic: nu stiu de ce nu-mi functioneaza functia de inserare link Sad
Pana una alta, nu iti apare meniul complet de editare/formatare in modulul "Raspuns rapid" si nici in "Editare rapida". Asta ar fi si scopul unor mesaje rapide, sa nu ai nevoie de chestii in plus... Deci daca vrei bara de formatare text, ori apesi "Raspuns nou" ori, daca vrei sa editezi, apesi "Editare integrala"

Inteles-ai?

(02-11-2012, 00:50)sorin2505 Wrote: Asa am facut, am apasat pe "raspuns nou" si cand am vrut sa inserez un link mi-a aparut [undefined=undefined]
M-am gandit ca poate nu agreeaza Firefox-ul, nu am apucat sa incerc cu Explorer.

N-am spus ca nu-mi apare bara de formatare ci ca "nu-mi functioneaza functia de inserare link". Capisci?! Cool

@sorin2505 -Se pare ca din IE functioneaza, asa ca trebuie sa vedem ce se intampla cu Firefox-ul.

Daca tot suntem la lectia de WEB..., exista vreo setare pentru a ramane in subiectul citit atunci cand te loghezi, ca pe SP?
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#2
Quote:Cu Firefox nu merge.
Merge cu Chrome si cu Explorer.
La Explorer mai apar niste ciudatenii, dar la aproape site-urile apar.
Cel mai bine se pare ca merge cu Chrome.

Mi-ar place sa mearga forumul si cu Tapatalk, Liviu, se poate ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#3
@sorin2505
cam asa? este postat din firefox.

asta-i un soft forum gratis si nu asa bine realizat ca si cele ale softpedia sau ale altor forumuri mari, care sunt pe bani, dar n-as zice ca-i foarte rau.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#4
Ce versiune de Firefox este? Eu am impresia ca de cand am trecut la v 16.0.2 s-a intamplat ceva.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#5
Doi zece...proba, proba link dat cu Firefox 14.0.1
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Am facut update la Firefox 16.0.2 si acum [undefined=undefined]link-ul apare asa.[/undefined]

Se pare ca in ultima versiune FF s-a schimbat ceva si nu se mai pupa cu functionalitatea barei de formatare. Fac tot posibilul sa trimit informatia cat mai repede la mybb (cei care fac forumul) si revin cu un fix pentru ca e aiurea sa iti schimbi browserul pentru un site. Insa fiind un update recent al celor de la Firefox, cred ca au fost luati prin surprindere si dezvoltatorii mybb.


Faza cu returul in homepage, dupa logare si neramanerea pe topic am rezolvat-o candva si un update al celor de la mybb mi-a dat peste cap ploile. Culmea, in forumul comunitatii mybb Romania (care ar trebui sa fie taticii acestor fixuri) se intampla acelasi lucru Smile

Solutia de avarie adoptata de mine si pe care o recomand este intrarea in meniul browserului vostru acolo unde aveti cookie-urile si cautand cookie-ul de espressoman sa-i prelungiti valabilitatea un an de exemplu. Daca nu faceti mereu curatenie in registri cu soft-uri gen CCleaner, cookie-ul va rezista si la accesare veti fi mereu vazuti ca deja logati, iar problema returului in homepage va disparea.

O sa ma interesez si eu de compatibilitatea cu Tapatalk. Il pun pe tableta si verific ce si cum.

Da, Mybb este o platforma de forum gratuit (nu si hostingul evident), ceva in genul Wordpress. Blogul espressoman.ro este in Wordpress. In principiu aceste doua platforme sunt foarte bune, chiar daca sunt cu licenta gratuita functionand in general fara bug-uri, erori de accesare etc. Dar este inevitabil sa nu apara mici disfunctionalitati, incompatibilitati cu versiuni noi ale browserelor sau alte chitibusuri. Nu va feriti sa raportati orice astfel de problema pe aria de Sugestii. Incerc mereu sa le rezolv.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Multumim pentru eforturi si timpul dedicat.

Metoda de prelungire a "vietii" cookie-urilor nu este fezabila pentru cei ce intra pe forum de pe mai multe dispozitive/calculatoare, unele folosite ocazional. Daca nu se poate remedia acest aspect nu e grav, mai importanta mi se pare gasirea solutiei pt bara de formatare.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#8
Gata! Problema Firefox rezolvata!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Functioneaza. Felicitari! Big Grin
Ceva "inside info", cum ai rezolvat?
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#10
Simplu! Un update de javascript al comunitatii mybb pentru a drege modificarile Firefox.

Sorin, ti-am respectat dorinta Smile De acum cei care folosesc device-uri mobile, indiferent de sistemul de operare, pot accesa forumul espressoman de pe aplicatia Tapatalk. Astept si aici confirmari.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Sar`na boierule Wink mai mai ce viteza ai Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#12
acum scriu de pe aplicatia tapatalk, pe o tableta asus infinity pad.
pare sa mearga bine forumul, cu exceptia primelor minute cand si-a incarcat aplicatia continutul de pe server.
merci pentru sugestie! urmeaza aplicatia de android, facebook, ios, care sa te invete sa faci un espresso :-)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Salutari de pe tel. Acum nu ma mai plictisesc in masina, merci Liviu.

Testat, merge Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#14
tapatalk, merge ok    
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#15
postez aici, nu fac topic nou pt asta, nu primesc toate notificarile pe mail. sunt abonat la toate sectiunile forumului si nu primesc tot timpul notificari. poate nu inteleg eu cum functioneaza. posibil ca notificarile sunt zilnice si daca m-a vazut ca am intrat la un moment dat pe forum nu-mi mai trimite notificarile anterioare, chiar daca eu am intrat sa citesc un subiect punctual si nu am verificat tot ce s-a mai postat.

o alta chestie e ca in momentul in care intru pe forum nu sunt logat by default ca pe alte forumuri, trebuie prima data sa ma loghez si cand fac asta ma intoarce pe pagina principala a forumului dupa care trebuie sa caut subiectul in care voiam sa postez. daca las browserul deschis ma tine logat, daca-l inchid si il deschid din nou nu mai sunt logat. folosesc chrome. stie cineva ce setari trebuie sa fac? mi-ar fi peste mana sa schimb browserul.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#16
Incearca asta pt logare automata:

(02-11-2012, 12:24)Lyvyoo Wrote: Solutia de avarie adoptata de mine si pe care o recomand este intrarea in meniul browserului vostru acolo unde aveti cookie-urile si cautand cookie-ul de espressoman sa-i prelungiti valabilitatea un an de exemplu. Daca nu faceti mereu curatenie in registri cu soft-uri gen CCleaner, cookie-ul va rezista si la accesare veti fi mereu vazuti ca deja logati, iar problema returului in homepage va disparea.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#17
Am incercat sa modific sistemul de email dar nu am reusit. Eu spun ca in linii mari cel de acum functioneaza bine, insa probabil cand se aglomereaza mesajele nu mai trimite instant notificari. Dar fiind logat pe forum e simplu sa apesi pe logo-ul mare al forumului de sus si in pagina principala sunt colorate in albastru ariile cu raspunsuri noi.

Acum legat de logare...astia de la mybb au fost baieti mai cu bun simt si au pastrat o durata scurta pentru cookie-urile trimise de forum. Tu le poti mari valabilitatea. Eu am pus noiembrie 2013 la expirare si sunt logat mereu la intrare Smile Cred ca e cel mai simplu si ar disparea si problema nr.2.

Faptul ca te intoarce in pagina principala la logare e deja cunoscut ca si bug de ei si banuiesc ca lucreaza la reparare in urmatoarea varianta. Sper sa sa se rezolve. Dar si aici e un trick Smile Dorind sa raspunzi la un topic sa zicem, apesi "raspuns nou" si forumul te pune sa te logezi apoi te duce catre homepage? Corect? Daaa! Solutia este simpla - apesi back si dai refresh si imediat se va incarca pagina cu "raspuns nou" pentru ca ai devenit logat. E o tiganie, stiu, dar pana una alta tine de foame. Repet insa, prelungirea valabilitatii cookie-urilor din browserul tau, ar face inutila discutia asta cu returul in homepage.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
are cineva ideie cum fac sa-i maresc valabilitatea in chrome? n-am optiuni de editare.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#19
asa merge?

In Opera e foarte simplu..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Am testat extensia pentru chrome si merge perfect. Cel putin pana acum.
Intri in forum, bagi user/pass si apoi click dreapta - edit cookies si ai acolo toate cookie-urile trimise de espressoman. Sunt vreo doua care expira in 2012 si carora le modifici expirarea in 2013 si in plus selectezi la fiecare cookie in parte Read only si va aparea imediat in dreptul cheitei " Protected"
Si gata! Nu e complicat deloc.

Incerc sa ma lupt cu firefox, care vad ca ma delogheaza la fiecare inchidere a browserului.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)