Hello There, Guest! Login Register


Atentie la tepe pe internet

#1
N-o sa intru in detalii prea multe ,  ...  insa ce mi se intampla , aseara tot uitandu-ma dupa termometrul Eric sa vad exact cat costa cu transport cu tot dau clic pe cos etc etc dar nu finalizez si ce sa vezi dimineata la h 5.01 gaura in cont cu 94,99 euro  ...  ...  catre   Natasha Tilluckdharry   tare nume  ...  .... ....  
   Dintr-un malware se astepta o tranzactie , o confirmare ca sunt bani in cont si gata ... ... 
Printr-un cont fals de PayPal m-au facut , am sunat la ei si la inceput au zis ca-mi da banii inapoi insa apoi mi-au trimis un mail si au zis ca n-am dovezi suficiente.
   Deci atentie mare la carduri  ...  odata banui Yahoo si apoi PayPal
    Maine ma duc la politie si sa vad cum pot sa-i agit putin cu curtea internationala poate imi da banii [Image: angry.gif]
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#2
dar pe ce site ai ajuns cu comanda ?
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#3
Sunt curios mai in detaliu care o fi fost procedura, tocmai pentru ca paypal nu presupune sa dai cardul, mai sigur nu se poate, in 12 ani si 1-2 tranzactii saptamanal nu am avut niciodata o problema.

Imi pare rau de tine... uite asa se sperie lumea de comenzi afara...
 
Reply
#4
(21-10-2015, 23:47)TudorB Wrote: dar pe ce site ai ajuns cu comanda ?

chriscoffee
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#5
sigurat ai avut ceva buba in pc
nu am avut nicio problema niciodata
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#6
(21-10-2015, 23:57)renatoa Wrote: Sunt curios mai in detaliu care o fi fost procedura, tocmai pentru  ca paypal nu presupune sa dai cardul, mai sigur nu se poate, in 12 ani si 1-2 tranzactii saptamanal nu am avut niciodata o problema.

Imi pare rau de tine... uite asa se sperie lumea de comenzi afara...
   
Extras din reclamatie 

Mi-au luat datele dintr-o alta tranzactie si s-au folosit prin paypal aici , MI-AU FACUT UN CONT FALS 
BA DIN CONTRA SA STIE LUMEA  sa fie atenti pe unde le umbla CARD ul

Pay pal lucreaza cu card ba chiar i-a si 1,5 euro la activare poate nu stiai !!! 
SI IN PLUS MACBOOK UL MEU PRO 2015 ESTE LA RECOVERY , ca mi-au facut praf si laptopul , cand sa-l scanez de malware s-a blocat de tot kaput !!!!!!! Noroc ca am Time Machine c-o su**@m pe romaneste !!!!!!!!



In cursul zilei de 21 octombrie 2015 am observat ca din contul aferent cardului VISA ELECTRON BCR VISA ELECTRON   4689xxxxxxxxxxxx EXP yy/zz aferent contului ......................... deschis la BCR sucursala Berceni a fost extrasa suma de 94,99 euro la ora 5,01 .
     La ora 5,05 ‘Natasha Tilluckdharry accepted the 94.99 EUR payment you sent on Oct 20, 2015.’ Conform cu confirmarea primita si atasata la reclamatie.
     In continuare incep sa sondez si sa investighez situatia care se prezinta in felul urmator :
   
    Tot in ziua de 21 octombrie 2015 in jurul orei 1,50 cautand sa achizitionez un termometru din SUA si cautand sa vad cat ma costa cu transport pana aici am introdus produsul in cos (www.chriscoffee.com) dar nu am finalizat comanda , la un moment dat m-a indrumat catre plata PayPal si am dat ok deoarece eu neavand cont la ei nu avea de ce sa-mi fie vreo teama.Deasemenea am comunicat si cu Eric Svendson erics@erols.com pentru acelasi termometru dar fara a finaliza vreo tranzactie.
     In momentul cand am sesizat disparitia banilor am trimis mail acestora poate au plecat banii la ei insa acestia au confirmat ca nu .
     Am sunat la PayPal si chiar in limba romana dupa niste verificari mi-au spus ca da , este evidenta frauda si sa stau linistit ca voi primi banii inapoi.  
    Am sunat la banca si am anulat cardul
    Mai pe seara am primit mail de la PayPal si anuntat ca nu sunt suficiente probe si nu aproba rezilierea tranzactiei fara vreun alt comentariu.
 
   Dear Beraru Constantin,
 
We've completed our investigation and as there is insufficient evidence to support your claim, we've denied your claim of unauthorised card usage.
 
If you've additional questions or concerns, please contact our Customer Service. To do so, visit 
www.paypal.co.uk and click 'Contact Us' near the bottom of any page.
 
Sincerely,
Regina Kessler 
PayPal Account Review Department
 
Copyright 1999-2015 PayPal. All rights reserved.
PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A.
Société en Commandite par Actions
Registered Office: 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg
RCS Luxembourg B 118 349  

 
 
 
    In continuare completez ca pe data de 26 septembrie 2015 am facut o achizitie de la     Merchant
Augenblicke-eingefangen
augenblicke-eingefangen@gmx.net
+49 38138394224

    Care in timpul completarii procedurii de achizitie online la un moment dat imi amintesc ca m-a intrebat ceva de paypal insa am neglijat , eu procedand la punerea cardului la dispozitie , dupa aceea mi-au venit mail-uri pentru activarea unui cont paypal dar le-am ignorant neinteresandu-ma si nerecunoscandu-l
 
   Astazi in timpul convorbirii telefonice cu paypal  mi s-a adus la cunostinta de existenta unui cont pe numele meu cu adresa de mail berconstantin@yahoo.com cu care am mai facut tranzactii , insa tot ei au ajuns la concluzia ca prin acesta s-a realizat frauda de azi.
 
   Din ce-am inteles eu ca si rezumat :
In 26 septembrie cand am facut achizitia de la Merchant mi s-a facut un cont fals de paypal cu care s-a asteptat sa fie bani in cont si cand aseara am tatonat achizitia unui termometru de atentie … 109,50 $ :1,1355 = 96,43 euro  Suma furata fiind de 94,99 Euro , s-a aflat intentia de achizitie si cu aceasta faptul ca in cont sunt acei bani (de obicei cand vrei sa achizitionezi ceva de pe net pui pe card fix suma respectiva) si astfel s-au sustras banii.
 
 
    In  primul rand ma indrept impotriva celor de la PayPal pentru ca prin ei s-a efectuat tranzactia  si doresc restituirea sumei de bani sustrasa din cont
 
 
   Atasez la prezenta reclamatie :
 
Confirmarea transferului de bani prin PayPal catre Natasha Tilluckdharry
Acceptul Natashei Tilluckdharry privind suma respective
Confirmarea platii tranzactiei cu ‘augenblicke-eingefangen’ (printr-un PayPal fals)
Mesajul de la PayPal
Factura    ‘augenblicke-eingefangen’
Confirmare Chris coffee privind neincasare bani
Confirmare Eric privind neincasarea banilor
 
 
 
   Totodata mai tin sa mentionez ca la sfatul celor de la PayPal de  a scana calculatorul impotriva malware dup ace am instalat un program de devirusare calculatorul macbook s-a blocat necesitand formatare , totusi avand back-up pe time machine am reusit sa restaurez.
 
   Deasemenea BCR m-a informat ca s-a mai incercat tranzactii de la cei care m-au fraudat de cate 1 euro insa n-au reusit.
 
 
 
 
 
 
 
 
Data                                                                                               Beraru Constantin
 
22.10.2015

(22-10-2015, 00:04)TudorB Wrote: sigurat ai avut ceva buba in pc
nu am avut nicio problema niciodata

Da malware in mare scula de sistem EL CAPITAN si macbook 2015 !!!!!!!!!!!!!! Dar cred ca totul se trage de la Yahoo
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#7
Salut,
Activeaza-ti serviciul de securitate 3D pentru ca nimeni sa nu-ti poata debita cardul fara parola pe care o vei pune tu. La fiecare tranzactie vei fi redirectionat pe site-ul securizat. Pentru a activa serviciul ai nevoie neaparat de o chitanta de la ATM unde vei gasi numarul de cont al cardului (diferit de contul IBAN)
Mai multe detalii gasesti aici
Sper sa te ajute pe viitor!
 
Reply
#8
Este extrem de neclara povestea ta...

Intr-un final, cred ca doar la banca ta o poti rezolva. Ce treaba ai cu Paypal din moment ce chiar tu recunosti ca nu ti-ai creat cont la ei???

Pe viitor ai grija la site-urile si aplicatiile accesate, schimba periodic parola contului de email, fa-ti un card cu un cont dedicat platilor pe net pe care sa-l poti alimenta exact cand vrei sa achizitionezi ceva. Si activeaza si 3D Secure pentru toate cardurile (de ceva vreme la ING imi trimite SMS pe numarul meu de telefon cu un cod de aprobare pentru plata - solutie mai sigura decat cea cu parola pe care un malware o poate dezvalui la un moment dat)
Eu daca vreau sa iau ceva pe net la 2 dimineata, atunci transfer suma necesara in acel cont.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
(22-10-2015, 12:24)Mihai L Wrote: Este extrem de neclara povestea ta...

Intr-un final, cred ca doar la banca ta o poti rezolva. Ce treaba ai cu Paypal din moment ce chiar tu recunosti ca nu ti-ai creat cont la ei???

Pe viitor ai grija la site-urile si aplicatiile accesate, schimba periodic parola contului de email, fa-ti un card cu un cont dedicat platilor pe net pe care sa-l poti alimenta exact cand vrei sa achizitionezi ceva. Si activeaza si 3D Secure pentru toate cardurile (de ceva vreme la ING imi trimite SMS pe numarul meu de telefon cu un cod de aprobare pentru plata - solutie mai sigura decat cea cu parola pe care un malware o poate dezvalui la un moment dat)
Eu daca vreau sa iau ceva pe net la 2 dimineata, atunci transfer suma necesara in acel cont.
Da ,,,   mersi mult !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#10
Uite aici tzapa !!! Smile

http://www.craiovaforum.ro/stiri/utile/s...co-uk.html
 
Reply
#11
@Bcc: Interesanta discutie...din posturile anterioare observ ca ai pus la dispozitia publicului toate datele cardului, necesare unei tranzactii online: numar card, nume si prenume titular, data expirarii si daca nu ma insel 486 este CVV-ul...daca am dreptate si cardul nu are activat 3D Secure, ai toate sansele sa gasesti un "om de bine" care sa-ti goleasca contul!  Sad
Poate totusi te ajuta un moderator si sterge datele alea sensibile din postari, cat mai rapid...iar pe viitor, sfatul meu este sa nu mai faci publice astfel de info. Stima si scuze pentru interventie!
 
Reply
#12
Bună observație, trebuie sa avem mai multa grija la aceste date sensibile. Am editat datele lui Bcc care erau expuse
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Cardul este anulat
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#14
Ok. Observația însă poate fi de ajutor altora, în viitor.
 
Reply
#15
MacBook nu necesita formatare, program antivirus sau anti malware. Si eu folosesc El Căpitan si nu am avut vreo problema , deși folosesc frecvent plata cu cardul atât pe Mac cât si pe iOS
Totul necesita cunoașterea bine a succesiunii operațiilor de plata online si, cum au subliniat colegii, activarea 3 D Secure. Numeroase site-uri sunt atacate de hackeri, care le înlocuiesc cu altele false, care arată întocmai . Iar dacă cineva are numărul cardului, data expirării si codul CVV , îl poate folosi liniștit , dar daca exista parola suplimentară 3 D Secure, nu i-l mai poate folosi.
În afara de plata cu cardul, poți folosi transferul bancar, mult mai sigur, plătești un comision dar e mai sigur. Poți face asta din Internet Banking
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#16
Da stiu toate astea , mie mi-au furat datele cardului la o tranzactie pe net si s-au folosit de el cand au sesizat probabilitatea de a fi incarcat cu bani si mi-au tras 100 E .Dupa reclamatii am primit banii inapoi , insa sunt convins ca nu de la hackeri ci de la paypal caci prin ei s-a facut smecheria
se poate intampla oricui n-ai cum sa te feresti daca au pus ochii pe tine pana la urma tot te face totul e sa nu te prinda cu bani in cont .Pe mine m-au urmarit o luna 
Iar dupa ce am facut reclamatii am inceput sa primesc mail-uri clonate si apoi mi s-a blocat macbook ul si a trebuit sa recovery .Asta mi s-a intamplat . De ciuda am luat uterior 3 termometre in loc de unul !!!!! Ca de la Eric mi s-a tras
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#17
slabe sanse sa te fure paypal....chiar spre zero.
te-ai logat tu in el cumva / de undeva aiurea si asta a fost.....
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#18
Cu mine incearca de 12 ani si nu le merge ... Smile

Sa fim seriosi, cititi prea multa presa de can can, ati trimis pe undeva datele cardului prin mail, la fel de nonsalant cum le-ati postat aici, sau aveti realmente zero cai de protectie acolo unde folositi calculatorul, cum ar fi de exemplu in retele publice, cafenele, etc.

Fie si un router hardware reduce cu 99% din tot ce poate face un hacker.
 
Reply
#19
@Bcc sunt cateva lucruri pe care le-aș adauga/susține :
- datele personale nu se expun ever online! Tu le-ai pus pe forum.esti primul responsabil pentru privacy ul tău!
- PayPal nu te fură! Dacă cineva crede asta... Nu a înțeles fenomenul și e inutil sa discutam.
- au fost foarte multe tranzacții reușite cu Eric. De ce ai alege altă variantă? Întreb pur și simplu
- la prima constatare de frauda se suna la banca instant. La ING cel puțin, au echipa specializată antifraudă care va investiga și 99% iti returnează banii (am pățit asta acum 4 ani cu o suna mult mai mare)
- daca nu ai formare tehnica, indiferent ca ai Windows, os x, Linux nu instalezi nimic din ce nu ai efectiv nevoie!
@Vladislav inclusiv OS X are malware issues! Calitatea codului la Apple scade dramatic în ultimii ani din păcate.
Îmi pare rău că ți s-a întâmplat acest "lucru" dar cred ca tu ești primul care poate învața și gestiona mai bine viitoarele situații.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#20
N-am spus ca OS X nu are malware dar dacă te păzești nu cazi pradă hackerilor . Dacă dezactivezi flash (am citit ca Adobe chiar a renunțat in sfârșit la el) instalezi niște pluginuri de securitate , ștergi cookie s.a.m.d + 3 D Secure poți fi liniștit .
Da , PayPal e sigur , problema nu e de aici
Si încă o problemă . Codul PIN al cardului nu-l știe decât posesorul , nu-l știe nici banca . Acesta nu se comunica nimănui , mai ales la telefon sau prin mail. Dacă l-ai uitat, banca emite alt card .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#21
Corect. Postarea mea a venit ca o refulare la ce se intampla în mare parte din vina noastră. Dacă am fi puțin mai atenți multe lucruri bune s-ar întâmpla în general!
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#22
Ce treaba are codul pin cu tranzactii online ?
Daca iti ia datele cardului , face tranzactie in numele tau si cineva incaseaza banii , foarte simplu !
Iar datele ti le ia printr-o groaza de malware ,phishing etc care-ti urmaresc tranzactiile ca doar bagi datele cardului cand iei ceva si atunci ti le-a halit !!Mie mi-a luat datele si in plus mi-au facut si un cont fals paypal prin care au fraudat !!! cu cap caci paypal e firma mare da banii inapoi si nu se fac investigatii prea compexe pentru sume mici
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#23
(02-12-2015, 12:05)Bcc Wrote: Ce treaba are codul pin cu tranzactii online ?
Daca iti ia datele cardului , face tranzactie in numele tau si cineva incaseaza banii , foarte simplu !
Iar datele ti le ia printr-o groaza de malware ,phishing etc care-ti urmaresc tranzactiile ca doar bagi datele cardului cand iei ceva si atunci ti le-a halit !!Mie mi-a luat datele si in plus mi-au facut si un cont fals paypal prin care au fraudat !!! cu cap caci paypal e firma mare da banii inapoi si nu se fac investigatii prea compexe pentru sume mici

Sunt multe mailuri spasm ca din partea băncii , prin care ți se cer datele cardului inclusiv codul PIN . Probabil e folosit la un card clonat. Pentru cumpăraturi online se cere codul CVV, la Visa si MasterCard
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#24
Asta este unul din spiluri, dar nu singurul... nu se baga datele cardului pe net... decat odata, la paypal !
Dupa care ai uitat de el, si nu il mai tastezi vreodata.

Eu nu mai cumpar de la nici un shop daca nu are modalitate de plata PP, si vrea sa ii bag date card, nu am intalnit inca sursa unica pentru un produs.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)